muzica anilor '80 nu este audiofila?

CD, vinil, concerte
fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by fluffy38 »

Am stat mult pe ganduri inainte de a deschide acest topic,nu as vrea sa generez un "flame".
Presupun ca pe aici nu sunt multi amatori ai acestui gen. Poate ca din acest motiv as intreba de ce la majoritatea auditiilor si revelatiilor muzicale,muzica anilor 80 este exclusa?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by LEKTOR »

Am mai deschis si eu ceva topice despre muzica anilor 80, dar nu prea au prins - pe linga colectia de citeva sute de cduri si viniluri de toate felurile xrcd,hdcd,bludisc,etcetc - am citeva mii de cduri si viniluri consacrate anilor 80 - rock,disco,funk,boogie,reggae,italo,blues,eurodance,hinrg,etc - si multe din ele suna la fel de bine ca audiofilele de astazi - in anii 80 nu se punea problema - ia discul acesta in format x ca suna mai bine , atunci muzica era produsa si inregistrata cu pasiune, nu ca acum cind platesti dublu pt un album ca sa se auda mai bine !

Exemple-

- Bee Gees, Michael Jackson, ABBA, Boney M, Queen, Dire Straits, Pink Floyd, Bob Marley, A.Celentano, Eddy Grant, UB40,Olivia Newton John, Smokie, Elton John, Barbara Streisand, D Train, Kraftwerk, G. Moroder, Anita Ward, Hot Chocolate, etcetcetc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by LEKTOR »

fluffy38 wrote:de ce la majoritatea auditiilor si revelatiilor muzicale,muzica anilor 80 este exclusa?
Muzica anilor 80 ( analog ) nu era regizata sa sune "asa bine" precum asa zisele inregistrari audiofile ale anilor 2000 ( prelucrari digitale ).Multe inregistrari din '80 sint reprelucrate digital ca sa sune " bine" si astfel le vei intilni la auditii - cazuRILE GOLD MASTER de la MSFL. Dar cine cunoaste muzica anilor 80 poate gasi si inregistrari banale care sa sune la nivelul audiofil al anului 2010.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by momolo »

De exemplu boxele alea scumpe de la Ascendo de care am scris alaturi, au fost rodate cu muzicile disco ale anilor 80 si daca o boxa nu e capabila sa redea cum trebuie Smokie, inseamna ca nu e buna.

Cred ca e gresit sa se creada ca numai lalaielile alea standart sunt muzici audiofile. Orice poate fi muzica audiofila, inclus de exemplu Goran Bregovic sau Vangelis sau chiar Boney M si Smokie care au inregistrari de studio de sta matzul in coada. Azi daca-i pui pe bizoni sa mai faca asa o inregistrare, nu mai sunt capabili. Dar de raposatul Michael Jackson ce sa mai zicem ?! Cum suna inregistrarile lui ?! Intr-un mare fel.
Sunt tone de inregistrari cu disco si pop anii 70 si 80 care suna de sta matzul in coada si nu le mentioneaza nimeni prin presa de specialitate ca fiind "teste audiofile". Insa hazul este ca daca un sistem audio nu e capabil sa redea asa cum trebuie Boney M, Smokie, Abba, Queen & Freddie Mercury, etc, ala e vai de el de sistem audio chiar daca pare sa lalaie frumos pe jazz de un contrabas, un saxofon audiofil si o balalaica de la XRCD.

Parerea mea e ca un test adevarat trebuie musai sa contina si niscaiva disco, pop si rock anii 70...80. Chiar aici e test greu si tipii pe vremea aia stiau muzica si meserie!

Ascultati o formatie aproape imposibil de gasit din anii 70...80, Belle Epoque sa vedeti ce disco-jazzz elaborat au putut sa faca si cum au furat unii dupa aia si se dau "originali". Ascultati dupa Belle Epoque pe Faithless. :wink:
La disco 70...80 gasim inclusiv viori, instrumente clasice, orga clasica si sintetizatoare, pian, alamuri, compresii si prelucrari analogice care suna intr-un mare fel.

Azi avem maimutoiul care clikaie in PC niste beaturi, boom-poc-boom-poc-trosc-pleosc (de parca iti da cineva cu ciocanul de snitele in creieri) si o melodie de la gradinita de copii retardati, o biata zbieratoare isi da bojocii chelalaind a boala de stomac de-ti vine sa-ti iei campii si te intrebi daca nu te alienezi mental ascultand zgomotul asta ?! Zero creatie, zero inteligentza, zero talent, totul numai copy-paste pe mii de variatiuni random, in fond numai bussines si profit.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by LEKTOR »

Citeva exemple "audiofile" ( bas, inalte, medii ala xrcd ) care ar incape pe un cdr de 80 minute

- Phil Collins - In the air tonight
- Chris DeBurgh - Lady in red
- Smokie - Oh Carol
- Boney M- Silly confusion
- Donna Summer - Hot stuff
- Queens - Another one bites the dust
- Eddy Grant - Do you feel my love
- Joe Dassin - A toi
- Anita Ward - Don't drop my love
- Elton John - Little Jeannie
- Captain & Tennille - Do it one more time
- ELO- Hold on tight
- Leif Garrett - I was made for dancing
- Barbara Streisand - Woman in love
- La Bionda - i wanna be your lover
- Gino Socio - The dancer
- Olivia Newton John - Xanadu
- Demis Rousos - Souvenirs
- Jessica Jay - Casablanca
- Giorgio Moroder - E=mc2
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by Adrian_2k8 »

Exclude cineva Dire Straits din categoria inregistrarilor de studio de buna calitate? Eu nu cred. :D Deci subiectul ar trebui cumva reformulat, eventual: de ce muzica disco a anilor 80 nu poate fi folosita etc... etc...
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by LEKTOR »

Muzica disco a anilor 80 aici incluzind toate genurile de dans a fost in cantitate imensa, mult mai mare decit rockul anilor 80. Pe vremea aceea era considerata muzica comerciala, dar acum, privind inapoi ( fara minie ) sint multe piese f. bine lucrate, cu instrumente si voci deosebite, f. multe inregistrari de calitate, trase pe viniluri nu pe hard driveuri ca acum unde practic oricine face muzica pe pc ! De ce nu este considerata audiofila ? Pt ca boerii se mint pe ei insisi, se supun la auditii audiofile extreme cu super slow jazz unde acum bate un cinel in stinga, peste 5 secunde apare un clarinet pe dreapta, vai ce bine se aude, vai ce sound stage, wow ce boxe am luat ! Audiofil este orice inregistrare care pune in evidenta calitatea componentelor de a reda muzica exact asa cum a fost inregistrata initial, la prima mina !

Rockul anilor 80 si early 90's are multe bucati audiofile - hai sa facem un cd

- Steve Miller Band - Abracadabra
- Gary Moore - Still got the blues
- Dire Straits - Sultans of swing
- Bob Dylan - Man gave name to all the animals
- Pink Floyd - Another brick in the wall
- Robert Palmer - Bad case of loving you
- Chilly - We are the pop kings in town ( disco rock )
- Suzi Quatro - Stumblin in ( impreuna cu sefu de la Smokie, C. Norman )
- Garry Glitter - Rock and roll
- Oscar Benton - Bensonhurst blues
- Bon Jovi - Runaway
- Police - Every breath you take
- Foreigner - i want to know what love is
- REO Speedwagon - Keep on loving you
- Joan Jett - I love rock and roll
- Loverboy - Turn me loose
- AC/DC - You shook me all night long
- Blondie - Call me
- Rick Springfield - Jessie's girl
- John Lennon - Starting over
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by fluffy38 »

LEKTOR wrote: Audiofila este orice inregistrare care pune in evidenta calitatea componentelor de a reda muzica exact asa cum a fost inregistrata initial, la prima mina !
Excelent raspuns!

Zilele astea am mai facut sapaturi prin colectia de discuri; am gasit cateva formatii olandeze cu muzica foarte bine trasa,respectiv Pussycat,Maywood si Arabesque.
Am schimbat vreo 3 playere,3 amplifuri si 3 perechi de boxe in cautarea celui mai bun sistem pe care suna bine un anumit disc din anii 80,respectiv Dire Straits-Money for nothing. Apoi am bagat un disc audiofil de test ,cu tot felul de piese pentru "soundstage". Da,au aparut diferente de sunet,insa ultimul disc nu are cap si nu are coada....adica exact ce zicea LEKTOR
...se supun la auditii audiofile extreme cu super slow jazz unde acum bate un cinel in stinga, peste 5 secunde apare un clarinet pe dreapta, vai ce bine se aude, vai ce sound stage...
Apoi am gasit Boney M....My friend Jack sau Rasputin scot tot ce se poate din boxe(nu,nu ma refer la tztz si bum bum :lol: ),am mai incercat Fancy...Lady of Ice sau Flames of love,acelasi rezultat foarte bun.

Nu vreau sa afirm ca pentru a testa o pereche de boxe sau un amplif sau o sursa trebuie folosita numai muzica anilor '80,insa ma gandesc ca ea nu trebuie sa lipseasca atunci cand vrem sa ne luam ceva. Parerea mea...
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by momolo »

fluffy38
Apoi am gasit Boney M....My friend Jack sau Rasputin scot tot ce se poate din boxe(nu,nu ma refer la tztz si bum bum ),am mai incercat Fancy...Lady of Ice sau Flames of love,acelasi rezultat foarte bun.

Nu vreau sa afirm ca pentru a testa o pereche de boxe sau un amplif sau o sursa trebuie folosita numai muzica anilor '80,insa ma gandesc ca ea nu trebuie sa lipseasca atunci cand vrem sa ne luam ceva. Parerea mea...
exact asa ceva am zis si eu mai sus. Testul cu astfel de muzica e mult mai greu (pentru scule) decat si-ar inchipui unii. Si exact cum spui, nu e treaba de boom si tzatzt, inregistrarile astea sunt foarte complicate si bine facute, dupa ce ai scule bune sa le auzi cu adevarat iti dai seama cat de multe se aud in plus fatza de o redare pe scule mai slabe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by LEKTOR »

Daca tot ai amintit de Boney M cu prietenul Jack, tot in acelasi album, Going back west - cam aceleasi influente plus basul / bateria /tobele exceptionale

Formatiile olandeze au fost pe mare plac la japonezi - Arabesque de fapt are albumul dublu Double best tras de Victor, parintele xrcd - aceste 2 cduri se aud excelent ! Hai sa mai pun ceva exemple de formatii olandeze - Babe, Veronica Unlimited, Dorris d& tHE PINS, Spargo, Trouble, A la carte, Luv, George Baker Selection, Ferrari, etcetcetc - toate trase la casa de discuri Philips - multe din ele se gasesc numai pe viniluri ... Ce vremuri...
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by HighEndFan »

fluffy38 wrote:Am stat mult pe ganduri inainte de a deschide acest topic,nu as vrea sa generez un "flame".
Presupun ca pe aici nu sunt multi amatori ai acestui gen. Poate ca din acest motiv as intreba de ce la majoritatea auditiilor si revelatiilor muzicale,muzica anilor 80 este exclusa?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Pentru ca pe vremea aia profesionistii stiau sa faca muzica sa se auda bine pe orice, de la radio-ul de buzunar, pana la super-sistemul audiofil. De la"The Dolly Dots - Leila, The Queen of Sheeba" pana la "Julie Covington-Don't cry for me Argentina" toate te fac sa simti muzica, fara sa simti nevoia unui super sistem.
P.S. Stiu ca o sa-i dezamagesc pe multi, dar madona se juca cu p--a in tarana cand lansa Julie Covington "Don't cry for me Argentina".
Ascultati-o aici in versiunea originala, sa va aduceti aminte de vremurile bune, cei care le-ati prins :wink: : http://www.youtube.com/watch?v=yYrkuw1Io4Q

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by fluffy38 »

Un mic up la acest topic..... tocmai ascultasem Dolly Dots - The Queen of Sheeba si am dat un search pe forum la aceasta piesa. Si o piesa de test :

Doris D & The Pins - Shine Out
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by acustik »

Una din preferatele mele ... chiar si azi :mrgreen:
Priviti clipul, sunt sigur ca e o surpriza si pentru Fluffy38 :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=xIG_kQxd ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

si tocmai iesita pe piata cu ultimul album in limba engleza FOUR ,....dupa mai bine de 25 de ani de la succesul albumului ce poarta si hitul din clipul de mai sus.
Mai fresh ca niciodata in ultimul clip:

http://www.youtube.com/watch?v=6ClGehswaJ4" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by fluffy38 »

Incredibil cum arata dupa 25 de ani. Cica ar avea acuma 56 de ani... :shock: De fapt nu ma mir, inclusiv bunicuta Tina Turner arata bine.

Cateva succese de la Spagna:
Easy Lady (1986)
Call Me (1987)
You Are My Energy(1988)

Din cate stiu, a urmat o perioada in care a cantat doar in italiana.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: muzica anilor '80 nu este audiofila?

Post by acustik »

Da, asa este, dupa 1990 a scos albume mai mult in italiana. A castigat SanRemo '95 cu "Gente come noi"
http://www.youtube.com/watch?v=YJ-xibL2 ... ILLZTS6mhx" onclick="window.open(this.href);return false;
, printre cele mai populare albume "Lupi Solitari", dar in egala masura a lucrat in continuare ca producer pentru alte proiecte mai ..tinere.Sa nu uitam de exemplu printre proiectele anilor '90: Corona, Whigfield, AnneLee, sau chiar mai noi ca Tiziano Ferro sunt rezultatul muncii ei si a fratelui sau Teo Spagna. Doar cateva din hiturile create de Spagna:
http://www.youtube.com/watch?v=-4tl-pzfY-Q" onclick="window.open(this.href);return false;
sau Saturday Night cu Whighfield ,
http://www.youtube.com/watch?v=rTI8s0H31ys" onclick="window.open(this.href);return false;
De fapt, dupa decada anilor '80 in care Spagna a stralucit SI pe scena, ea s-a reantors in studiouri pentru promovari ale altor nume...asa cum facea de altfel si INAINTE de anii '80; ea fiind dealtfel prezenta pe scena muzicala inca din...1971! A compus printre altii si pentru Boney M , Fun Fun(trio-ul din care a si facut parte inainte de cariera solo).
Primul single: celebrul Mammy Blue 8)
Eh, uite cateva din motivele pentru care pe segmentul muzicii dance o apreciez in continuare pe aceasta doamna a muzicii italo. ; pentru ca de fapt nici un alt artist italian nu a ajuns in clasamentele pe care le-a atins ea, fie Europa, America sau Japonia.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply