audio research - hi-end USA

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

audio research - hi-end USA

Post by catalinmetal »

... de incalzire!!!

cine a fost la hifi arena a putut auzi macar DAC-ul americanilor, desi e drept nerodat, abia scos din cutie...

in acest weekend am avut ocazia sa ascult mai multe componente audioresearch, (DAC / pre / power) cuplate la magicele sonus faber guarneri memento, pe un transport moon...

celor nefamiliarizati cu sunetul audio research le recomand sa il incerce macar pt experienta, pt ca merita...

ca o idee, "micul" integrat (evident pe lampi) de la ei, a fost in stare sa duca niste Martin Logan vantage, niste incinte destul de greu de pilotat, de obicei manusa pt amplifuri in clasa D, gen Cary sau PS audio.

eu unul astept cu nerabdare un cd player audio research, din pura curiozitate, pt a vedea cum se comporta un sistem integral american (exceptie boxele)...

sa auzim de bine, si cu bine!

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: audio research - hi-end USA

Post by TomJones »

catalinmetal wrote:ca o idee, "micul" integrat (evident pe lampi) de la ei, a fost in stare sa duca niste Martin Logan vantage, niste incinte destul de greu de pilotat, de obicei manusa pt amplifuri in clasa D, gen Cary sau PS audio
Ai puteada detalii cum suna in comparatie cu Jadis?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: audio research - hi-end USA

Post by momolo »

catalinmetal vezi ca exista un topic special de prezentare.
in acest weekend am avut ocazia sa ascult mai multe componente audioresearch, (DAC / pre / power) cuplate la magicele sonus faber guarneri memento, pe un transport moon...
weekendul abia a inceput. Ai fost rapid (cu datul fuga la dealer).

Si ar trebui sa precizezi (tu) unde ai ascultat treburile astea.

Cat priveste adjectivul "magicele" (dar si formularea frazei cu iz de reclama), este evident opinia ta personala.

Apropos', cam ce scule audio mai ai acum la tine acasa ?
ca o idee, "micul" integrat (evident pe lampi) de la ei, a fost in stare sa duca niste Martin Logan vantage, niste incinte destul de greu de pilotat, de obicei manusa pt amplifuri in clasa D, gen Cary sau PS audio.
Din nou formularea ta are un puternic iz "electoral" (ma refer la modul formularii, nu continut).
Evident, trebuie sa precizezi ca e opinia ta. Iti atrag atentia prima oara si te asigur ca e si ultima! :wink:
Formuleaza astfel de fraze cu, "in opinia mea"! (si e ok).

Cat priveste M.L.Vantage ca si alte modele, intradevar, sunt dificil de amplificat deoarece au impedanta minima apropiata de 1 ohm si oscileaza puternic in impedanta functie de frecvente. Printre amplificarile care se pot descurca cu aceste (mini) panouri sunt si multe modele pe tuburi, pe langa cateva digitale, printre care PS Audio.

Iar Audio Research este un celebru brand (pe buna dreptate celebru) specializat in aparate pe tuburi. Le fac de atata amar de vreme, incat m-as mira sa nu fie exceptionale!
Insa habar nu am daca sunt fabricate in USA sau si ei au inceput sa comande in "mama" China ?! Din ce stiu, sunt inca americane.

DAC-ul A.R. prezent la HiFi Arena mi-a parut si mie foarte analogic, posibil sa fi contat mult in acel sistem high-end. Greu sa-mi dau seama de calitatile lui intr-un singur sistem (necunoscut), posibil doar pe cel putin doua amplificari diferite si la comparatie cu altceva cunoscut.

Insa mi-am dat seama ca intre ziua de sambata si apoi duminica, sistemul ramanand exact acelasi, sunetul era si mai bun dupa putin rodaj-incalzire. Iar din cate am inteles, Jack il scosese din ambalaj chiar la expozitie!

Oricum, felicitari lui Jack pentru aducerea brandului Audio Research !

http://www.audioresearch.com/products.html

Eu nu m-as hazarda sa vorbesc despre sunetul "american". Pentru simplu fapt ca nu cunosc indeajuns si pentru ca in USA se produc o mare varietate de aparate cu o enorma variatate de sounduri.

A vorbi despre "sunetul american" este echivalent cu a vorbi despre coloratii. Ori, din cate stiu, A.R. este foarte ok, nu fabrica aparate "colorate" la sunet, dimpotriva !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: audio research - hi-end USA

Post by SOLO »

Un brand care a facut istorie ( inca mai face ) in lumea audio . Cataline , a sunat intr-adevar un pic cam fortata prezentarea , eu sunt sigur ca a fost in sensul bun ( nu te supara pe momolo :wink: ) . Din cate am inteles le-ai ascultat la dealer , mai bine nu dam numele .
Chiar cu o luna in urma am avut ocazia sa ascult un Sp16 cu VS55 pe boxe Eaglestone si nu suna rau deloc . E o amplificare entry-level de la Audio Research , mie mi s-a parut ceva de genul "mergi la sigur" , parerea mea este ca isi face toti banii . Vs55 duce orice ( curiosii l-au pus si pe MG 3.6 )
Mie imi plac mult si modele mai vechi VT 30 VT 60 , sunet foarte rafinat si cald .

Tu ce ai ascultat ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: audio research - hi-end USA

Post by TomJones »

momolo wrote:Insa habar nu am daca sunt fabricate in USA sau si ei au inceput sa comande in "mama" China ?! Din ce stiu, sunt inca americane
Da, sunt americane am vazut pe spate si cu lampile "made in russia" cum sunt 90% din lampi , oricum cu mult calitativ peste lampile chinezesti. Singurele lampi americane care le-am vazut la un aparat a fost acum 3 ani la un hifiarena la modelul de varf al amplificatoarelor yugoslave korato ale carui lampi erau General Electric
http://www.korato.com/welcome.php
si iata pe ce tip de boxe se folosesc aceste aparate care sunt ditribuite si in romania alaturi de usher, chario, vandenhull etc
nautBig1.jpg

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: audio research - hi-end USA

Post by felixx »

Da, sunt americane am vazut pe spate si cu lampile "made in russia" cum sunt 90% din lampi
90% din tot ce se stie si se foloseste la noi in materie de lampi.. :lol: .da,sunt rusesti si mai bune decat chinezesti....dar atat.

Tinand cont ca B&W sunt oarecum mancatoare de W-atti ma indoiesc ca pe bas folosesc acele putine EL34 si KT88...din ce vad eu acolo.
Solid state for bass (Anniversary amp) and the rest of the drivers were tube driven (two pair of renaissance monos for both mids and Ikarus for treble).

Cu ceva timp in urma am auzit un VSI 55 dar si un Quad si-l prefer pe cel din urma.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: audio research - hi-end USA

Post by catalinmetal »

evident ca parerile sunt 100% personale...
din ce am vazut aparatele AR sunt manufacturate toate in USA, finisajul este unul corect, f serios, fara brizbrizuri sau materiale care sa ia ochii, un iz mai degraba de tehnic decat de obiect de pus in casa ca bibelou...

sistemul ascultat a fost compus din (sper sa nu gresesc):
-transport Moon supernova
-AR DAC7
-AR pre LS26
-AR final lampi VS115
-incinte Sonus Faber Guarneri
-power conditioner de la PS audio

ca si cabluri, au migrat pe rand varfuri de gama de la kimber sau chord, fiecare cu nuantele lor... curios, mie mi s-a parut ca suna ceva mai legat cu cablurile englezesti chord decat cu cele americane, insa s-ar putea sa fie doar chestie de nuante...

o mare diferenta - mult mai lesne sesizabila - a facut-o power conditionerul... dupa ce l-am scos din ecuatie, sunetul s-a pipernicit un pic... aviz celor care vor / pot sa investeasca mult intr-un sistem, insa nu acorda atentie si unei alimentari corect filtrate...

de asemenea, setarea impedantei pe iesirea finalului are un rol si el sesizabil auditiv in adaptarea cu incintele, insa aici iarasi e o chestie de gust si mai putin de performanta ca in cazul lui PS audio...

integratul - tot pe tuburi - ascultat pe Martin Logan - cred ca era modelul VSi55...
nu pot spune insa cat de bine sau rau se descurca cu incintele clasice, pt ca nu l-am ascultat decat pe ML - din pura curiozitate electrica, daca se poate spune asa... si, personal, nu prea sunt un mare fan al sunetului ML...

nu am comparat cu Jadis, insa sunetul este unul echilibrat si f detaliat, cu un soundstage enorm, cu mult aer in jurul instrumentelor si vocii, fara insa a pierde coerenta si unitatea intregului... e greu de crezut ca se poate gasi o noua definitie pt calitate si detaliu si scena sonora dupa ce am putut asculta de cativa ani incoace sisteme ce depaseau lejer 15-20 keur, insa practica o dovedeste ca se poate...

este genul de sunet ce se vrea experimentat in continuare, pt a descoperi si alte aspecte omise la o prima auditie... am fost uimit chiar si de auditia unui clasic disc de heavy metal, care parca s-a "limpezit" cu totul, o notiune ceva mai greu de obtinut pt acest gen.

de asemenea, alegerea cablurilor la acest nivel este o chestiune ce poate deveni cruciala, putand apleca sunetul in directia mult visata sau din contra indepartandu-l de ea, desi fara afectarea stricta a performantelor tehnice...

pe de alta parte, sistemul meu de acasa nu cred ca ar putea interesa pe cineva, mai ales ca el a fost intr-o continua transformare, si regula banii investiti = placere audio nu este intotdeauna valabila...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: audio research - hi-end USA

Post by momolo »

catalinmetal
-power conditioner de la PS audio
erau toate cuplate la acesta sau numai unele ?
Ce cabluri de curent erau folosite ?
o mare diferenta - mult mai lesne sesizabila - a facut-o power conditionerul... dupa ce l-am scos din ecuatie, sunetul s-a pipernicit un pic... aviz celor care vor / pot sa investeasca mult intr-un sistem, insa nu acorda atentie si unei alimentari corect filtrate...
la sistemele bune, alimentarea este foarte, foarte importanta. La cele mai bune, conditionatorul este chiar obligatoriu!
am fost uimit chiar si de auditia unui clasic disc de heavy metal, care parca s-a "limpezit" cu totul, o notiune ceva mai greu de obtinut pt acest gen.
un sistem audio cu adevarat bun "canta" pe absolut orice fel de muzica. In alte topicuri am scris ca si pentru muzica electronica (prin definitie sintetica) trebuie un sistem audio de top. Nu poate intelege asta decat cine a avut o experienta practica in acest sens.
de asemenea, alegerea cablurilor la acest nivel este o chestiune ce poate deveni cruciala, putand apleca sunetul in directia mult visata sau din contra indepartandu-l de ea, desi fara afectarea stricta a performantelor tehnice...
e ceva absolut normal. Nu tine de performantele tehnice, tine de un echilibru timbral final si de calitatile principale ale sunetului reprodus de un sistem audio.
Fara gasirea unor cabluri POTRIVITE (nu conteaza pretul, acesta poate fi urias sau minuscul, depinde de caz) nu se poate ajunge la un sunet high-end.
si regula banii investiti = placere audio nu este intotdeauna valabila...
- e bine ca incepi sa-ti dai seama ca sunetul de calitate nu tine numai de "pedigri". :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: audio research - hi-end USA

Post by catalinmetal »

am incercat doar varianta cu toate cuplate sau niciunul... partial nu.
cabluri de curent au fost si niste kimber cred, nu mai tin minte exact, insa stiu ca au fost sigur niste naimuri la un moment dat... insa tot ce pot spune cu siguranta este ca la nivelul acesta se poate "baleia" o buna perioada in gasirea optimului de cablare, in functie de gusturile fiecaruia.

perfect de acord ca un sistem bun trebuie sa cante bine orice!!! am sustinut acest lucru dintotdeauna... de altfel, negarea acestui principiu inseamna evident, dupa mine, o coloratura puternica, ce va favoriza anumite genuri, predilecte in anume tonalitati, ceea ce nu prea mai inseamna hifi...

cat priveste un conditionator, cand rezolutia sistemului releva cele mai fine detalii, si locul instrumentelor e bine definit in spatiu, fara ca ascultatorul sa faca eforturi deosebite de imaginatie, tind sa cred, dupa un experiment atat de clar, ca este musai ca pt un setup din gama hi-end sa se incerce macar (daca nu cumva deja exista) o astfel de solutie... pt un pret modic fata de restul sistemului (cum era si cazul de fata - cam 5%) se pot compensa niste defecte care altfel ar ramane pe veci nerezolvate...

Post Reply