Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by SOLO »

Vi s-a intamplat sa fiti in showroom ascultand un sitem audio care sa nu fie pe placul vostru , sa vedeti vanzatorul entuziasmat pana la cer si innapoi cerandu-va o parere iar voi nestiind cum sa-i raspundeti , pentru a nu il supara si nici a-i strica afacerile ( se intamla sa mai fie prezenti si alti clienti , amici ) ?
Cum faceti , o spuneti pe sleau , incercati sa fiti de partea lui constienti de faptul ca mintiti sau folositi expresii de genul "interesant" , "merge" , "nu e rau"

Pe mine cred ca m-a prins , cand zic "interesant" e clar ca ceva nu-mi place :roll:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by felixx »

:D
Sau poti sa spui "Nice" daca esti pe la expozitiile din afara....si atat.Daca este interesat despre opinia ta,va insista in detalii...etc.

In alta ordine de idei.....
Imi aduc aminte de o fraza "primita" de cineva de aici :mrgreen: si care suna cam asa(sper sa nu gresesc si daca DA rog sa ma corecteze):

"Sunt sigur ca in camera alaturata veti gasi un sistem care se ridica la nivelul pretentiilor dvs." :mrgreen:

Se pare ca de atunci "l-a tinut minte" :D :mrgreen: pe acest vizitator si accesul la mnealui s-a facut mai "greoi" sau deloc in anii urmatori.
..........si in zona asta ma numar si eu. :mrgreen:
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by momolo »

de la caz la caz, functie de persoana, unii suporta sinceritatea, altii nu.

In general diplomatia e buna. Unii se bashica instant daca le spui in fatza ca nu-ti place chestia aia de care ei sunt atat de incantati.

In general daca situatia e mediocra, prefer sa tac, nu comentez si evit raspunsurile, schimb subiectul de discutie. Daca situatia e revoltatoare, adica mie imi pare o mare tampenie ceea ce aud, o spun direct si fara menajamente. Insa daca si mie imi place, devin si eu entuziasmat.

Dar e bine in general sa nu ne exprimam prea repede parerile si aprecierile iar atunci cand o facem sa cautam a nu leza interesele altuia, bucuria altuia. Parerile se pot discuta si in privat.

Insa o problema de discutat ar fi alta - ce te faci cand nimeresti in mijlocul unui grup entuziasmat de o tampenie notorie ?! Cand mai multi sunt extaziati si deja isi mana fericiti carutele prin balarii iar tu iti dai seama ca ai nimerit ca un chior in tara orbilor?!
In cazul asta ce e de facut ?! Minti ? Iti prostituezi opiniile ? O spui verde in fata cu riscul eliminarii ca un soi de "gica-contra" ? Bei paharul si taci ? :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by SOLO »

In cazul asta incerc sa-mi exprim parerea luandu-i de departe ..
Nu credeti ca? ...poate ar fi indicat sa ? .... Daca vad ca nu ai cu cine , prefer sa ramanem prieteni si sa ma distrez ascultandu-i :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by Kostas »

Eu am incercat un - E loc si de mai bine, sau - Interesant ... :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by momolo »

Kostas, tu mereu zici in urma unei intrebari, citez exact: "-Da! Suna interesant!" :lol: :lol: :lol: Asta inseamna ca e nashpa! :roll: ...Acum inteleg!...... :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by LEKTOR »

Problema este complexa - ce inseamna ca nu-ti place ? intre a nu-ti place si a nu suna aproape perfect este diferenta - dealerului ii place sunetul, tie nu-ti place ( fiecare are in minte o matrita / model de sunet rezultat din experientele si experimentele facute acasa ) - deci as zice - " mie personal imi place alt fel de sunet - hai sa incercam acest cd al meu cu care eu sint obisnuit si o sa comentez dupa aceea "
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by Kostas »

In limbaj diplomatic, da inseamna poate, poate inseamna nu , iar nu nu se spune niciodata. Ar trebui alcatuit un limbaj diplomatico-audiofil prin care sa nu rupi punti de comunicare dar in care poti atrage atentia repectivului ca s-a entuziasmat prea mult. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by momolo »

Kostas
dar in care poti atrage atentia repectivului ca s-a entuziasmat prea mult.
la cativa pe care-i stiu, ai acelasi succes sa le atragi atentia precum ai vrea sa opresti un pachebot stand in calea lui intr-o barca de salvare, prin semnale cu stegulete colorate, noaptea! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by Kostas »

Macar ai incercat ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by momolo »

Macar ai incercat !
Evident ! Cateodata am si reusit. Sa nu crezi ca in real-life lucrurile sunt exact ca pe forumuri!

Si orice comentariu critic trebuie spus la momentul potrivit, nu oricand.

Plus de asta, sunt in general optimist, deoarece cred ca majoritatea celor pasionati si "loviti" de acest "virus" au ureche si percep calitatea audio foarte bine. Chiar as extinde optmismul meu spunand ca atunci cand ceva suna cu adevarat bine, cam toata lumea (din domeniu) isi da seama si apreciaza in mod unitar (unii in tacere, daca au alte interese).

Nu cred foarte mult in ideea cu "gusturile", adica unora le place bubuit si altora intepat sau in alte feluri. Mai degraba cred ca exista mari diferente in experienta acumulata la auditii, astfel ca multi sunt obisnuiti cu sunetul dezaxat din care si-au facut o a doua natura audio.

Si in capul listei cu experienta pun ORICE comerciant de profil. Avantajul lor este cu atat mai mare cu cat le-a trecut prin mana foarte multe "jucarii". Pentru ca una sunt discutiile noastre si ceea ce scrie prin presa de specialitate si net, iar cu totul alta e sa pui jucaria pe raft si sa o asculti/butonezi!

Insa sunt si destui comercianti de profil care nu au pasiune reala, doar vor sa faca bani si astfel au ajuns la o stare de blazare si lehamite.

Iar lucrul asta nu poate fi disimulat.

Astfel ca la mijloc se afla pasiunea, iar atunci cand avem ingredientul asta, obiectivitatea e si ea buclucasa, poate suferi momente de pierdere, etc, insa intotdeauna, atunci cand exista pasiune, intr-un final se ajunge la adevar.
Cand nu exista, intr-un final se ajunge pe cai intortochiate si fara finalitate. Astfel ca asistam la multa blazare de genul: "-Toate e la fel domne', chestie doar de gusturi si de influentze !" :wink: :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by catalinmetal »

cateodata e periculos al dracului sa spui ca ceva iti place sau nu iti place, mai ales pe forum... se poate interpeta drept reclama sau anti-reclama...

eu am insa credinta ca pe ACEST forum s-a depasit demult faza asta, si fiecare poate spune - cu argumente evident - o parere. in fond, de asta ne intalnim aici, pt schimb de idei. ca de ascultat muzici sau scule nu trebuie sa ne ia nimeni de mana sa ne duca sa ne aseze pe te miri unde... ne descurcam si singuri.

va dati seama ce ar fi ca tuturor sa ne placa exact aceleasi chestii? aceleasi scule, aceleasi masini, acelasi carti, aceleasi filme, aceleasi femei?

diplomatie dar si obiectivitate, in doze decente, cred ca ar fi raspunsul la intrebarea din titlu... e drept insa ca, oameni fiind, mai sarim calul, cateodata chiar si pe cel troian... in tara unde, nu-i asa, iarna nu-i ca vara...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by momolo »

cateodata e periculos al dracului sa spui ca ceva iti place sau nu iti place, mai ales pe forum... se poate interpeta drept reclama sau anti-reclama...
dupa cum tonul face muzica, asa si modul de exprimare face diferentele.

E bine sa ne autoeducam exercitiul de a preciza cat mai des ca e vorba de propriile noastre opinii si sa ocolim postura in care sa bagam la altii pe gat ce ne place noua sau ceea ce credem noi ca e bine. Un procent cat de mic de indoiala (auto-scepticism) personala este chiar obligatoriu pentru sanatate!
oameni fiind, mai sarim calul, cateodata chiar si pe cel troian
fara indoiala, meritul este al cui isi da seama fara "ajutor" din afara ! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by kaav »

Integritate morala ''costa'' (in fond o utopie,niciodata perfect liniara - un deziderat).Totul consta cat esti dispus sa pierzi,dar - exista si un dar, ce bine te simti cand spui ce este corect,scuipi mai putin in oglinda morala a eului cand tragi linie.Toti o facem,conteaza cat de mult iti pasa (de orice,in functie de situatie...)
Generalizez probabil (nu pot deveni intim in ''eter'',sunt personal,real doar face to face,altfel imi este greu...)
Last edited by kaav on 24 Nov 2008, 16:11, edited 1 time in total.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by kaav »

Nu am ''darul'' scrisului,a coerentei intinsa de la o fraza la alta pe termen lung,dar imi place dialectica,sa-i urmaresc cursivitatea,imi place cand vad concesii frumos exprimate (nu politicoase cand subiectul este ''greu'' ca ar fi dubios,nu ai ce cauta aici fara patima)

Post Reply