LPCD,DXD,XRCD,SHM-CD,K2HD,HQCD tipuri de cd-uri audiofile

CD, vinil, concerte
User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

LPCD,DXD,XRCD,SHM-CD,K2HD,HQCD tipuri de cd-uri audiofile

Post by TomJones »

De cateva luni am reusit sa achizitionez cele mai noi tipuri de formate de cd-uri audiophile. Daca de xrcd nu mai e mare lucru de spus pentru ca marea majoritate dintre noi le-am testat deja, nu acelasi lucru se poate spune despre celelalte formate foarte noi aparute pe piata din afara adica: SHM (Super High Material-CD), K2HD-Mastering (a nu se confunda cu K2 Tehnologies folosite la XRCD) si , in fine HQCD (High Quality CD). Ce au ele toate in comun? Raspuns: in primul rand sunt brevetate de japonezi si in al doilea rand toate au niste calitati audiofile care nu le regasesti la formatele clasice iar in al treilea rand sunt aparute, cu exceptia XRCD, in anii 2007 si 2008. Am sa concluzionez mai jos principalele avantaje si "dezavantaje", daca pot sa le numesc asa ale acestor formate pe care am avut sansa sa le testez si compar:
1) XRCD, inventat de JVC consta in masterizarea superioara fata de formatul clasic. Avantaje: sunet precis, corect, poate prea corect cate odata, practic iti "desfunda" sistemul atunci cand le auzi prima data
Dezavantaje: Putine titluri cunoscute, foarte multe titluri de interpreti japonezi, lipsa cu desavarsire a titlurilor din genul rock. Cateva titluri nu-si justifica marca XRCD, ma refer in special la cine cunoaste XRCD-ul cu Tina Turner.
2) SHM-CD (Super High Material - CD)= dezvoltat de JVC in colaborare cu Universal Music japan consta in blancul folosit fiind confectionat dintr-un material de policarbonat plastic folosit la fabricarea monitoarelor LCD. Am testat un jazz clasic : Back to back- Duke Ellington si Johnny Hodges, un cuplu de vis, redare absoluta , sound-stage puternic. Dezavantaje: pret, lipsa genului Rock in titluri
http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=UCCU-9622" onclick="window.open(this.href);return false;
The high quality SHM-CD (Super High Material CD) format features enhanced audio quality through the use of a special polycarbonate plastic. Using a process developed by JVC and Universal Music Japan discovered through the joint companies' research into LCD display manufacturing, SHM-CDs feature improved transparency on the data side of the disc, allowing for more accurate reading of CD data by the CD player laser head. SHM-CD format CDs are fully compatible with standard CD players.
3) K2HD, poate cel mai analogic format de cd pe care l-am ascultat vreodata, sunet de aproape 100% ca vinilul, inventatorii formatului spun ca l-au creat special ca sa inlocuiasca vinilul. Avantajul formatului consta in tipologia speciala de masterizare Daca au reusit va invit sa il ascultati, scepticii ii atribuie lipsa de dinamica, lucrul de care si vinilul e "vinovat". Cd testat ca reprezentant al formatului K2HD a fost: Bamboo- John Kaizan Nepture si Arakawa band, aparut ca LP de test in 1980 de firma Toshiba si considerat "The best recording of the year in Japan". Dezavantaje ff putine titluri.
http://www.fimpression.com/fim_news.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fimpression.com/detail.aspx?ID=144" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.elusivedisc.com/prodinfo.asp?number=LIMHD030" onclick="window.open(this.href);return false;
4) HQCD- High Quality Cd , cel mai nou format de cd consta in materialul folosit la blanc si anume argint...Dinamica foarte buna, sunet corect si precis pastrand nuantele analogice ale inregistrarii, practic e ca savoarea unui vin vechi si bun. Cd testat "Nat King Cole- After Midnight", Avantaje:titluri multe jazz si clasica in special, dar a fost lansat pe piata in Septembrie 2008 urmand sa mai iasa diverse titluri.
http://www.crunchgear.com/2008/07/15/ja" onclick="window.open(this.href);return false; ... -audio-cd/
http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=TOCJ-90017" onclick="window.open(this.href);return false;

Momolo incearca cd-urile japoneze si ai sa ramai fascinat. Eu de cand le-am descoperit nu mai ma intereseaza cd-urile americane, de pe amazon, pe care le consideram net superioare celor facute in UE.
Le puteti achizitiona de aici, transportul e mai scump ca pe amazon, dar merita plus ca beneficiati si de reduceri daca sunteti client fidel...
http://www.cdjapan.co.jp/music/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by LEKTOR »

Si eu sint fascinat de cd-urile japoneze - chiar si cele normale cda cu obi si carcasa diferita, suna excelent - in primul rind dinamica este mare !

Alte cd-uri audiofile ( cu toate ca ascult si une cduri normale care se aud mai bine ca unele audiofile 0

- http://www.vkmusic.ca/cdindex.html - - - in special cele STS

- http://www.cdhut.com.sg/store2/index.ph ... x&cPath=10

- http://www.gate.net/~vital/contents.htm - Si linkuri pe stinga
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by momolo »

TomJones inventiile astea noi mentionate de tine nu le-am incercat inca. Dar am ascultat si am CD-uri produse in Japan.

Astfel ca sunt si eu de aceeasi parere, acolo se produc discuri adevarate! Sunt cei mai meseriasi.

Insa multe au usoara tendinta spre exacerbarea gamei inalte, dupa cum stim cu totii la japonezi le plac inaltele foarte pure si iesite in evidenta.

Insa asa dinamica si lipsa distorsiuni mai rar ca la cele cateva discuri avute de tipul "made in Japan" !

De pe site-ul dat in link-ul tau se poate cumpara din RO cu un card normal ? (care are acces international, de exemplu la Amazon sau e-bay) .
Tu ai cumparat direct de acolo ? Si daca da, in cat timp au ajuns la tine din momentul comenzii on-line ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by TomJones »

momolo wrote:De pe site-ul dat in link-ul tau se poate cumpara din RO cu un card normal ? (care are acces international, de exemplu la Amazon sau e-bay) .
Tu ai cumparat direct de acolo ? Si daca da, in cat timp au ajuns la tine din momentul comenzii on-line ?]
Se poate cumpara cu orice card , identic ca pe amazon: De ajuns la destinatie ajung mult mai repede ca pe amazon, maxim 7 zile fata de 2 saptamani amazonul. Daca vrei, ajung la urgenta 3 zile cu costurile corespunzatoare. Ce este de mentionat este ca la crearea de cont si la toate comenzile, in functie de valoarea lor, primesti un nr de puncte care iti ofera o reducere la urmatoarea comanda. Nr de puncte bonus primesti si de ziua ta de nastere (cam 10$), asta nu gasesti nicaeri; plus ca vin ambalate impecabil cu folie cu bule, nu gata sparte ca pe amazon, si cu foarte multe reviste de profil bonus, dar din pacate in japoneza. Toate cd-urile au carticica in japoneza.
momolo wrote:Insa multe au usoara tendinta spre exacerbarea gamei inalte, dupa cum stim cu totii la japonezi le plac inaltele foarte pure si iesite in evidenta.
corect, dar sa nu uitam ca japonezii sunt mari amatori de lampi si pickup, iar aceste inalte fac furori pe un amplif pe lampi.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by LEKTOR »

Am uitat sa mentionez un cd excelent - este vorba de cdul demo pe care il trimit cei de la laser turntable - este tras in sistem cda normal - http://www.elpj.com/main.html - va recomand sa il incercati
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by akaiofil »

LEKTOR wrote:Am uitat sa mentionez un cd excelent - este vorba de cdul demo pe care il trimit cei de la laser turntable - este tras in sistem cda normal - link cenzurat de admin
ce nu pricep eu este cum poti sa-ti dai seama de cum suna laser turntable-ul ascultind un CD demo?????????? (asta facind abstarctie de cd-ul in sine, care tu zici ca suna bine, eu nu am ascultat nicodata, dar nu despre asta este mirarea mea :) ). In alta ordine de idei, a ascultat vreodata cineva un laser turntable?
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by LEKTOR »

Pai suna diferit de cdurile produse pe piata - suna similar cu cdurile trase de mine dupa picap direct - de exemplu, iau vinil audiofil cu Patricia Barber si il trag direct pe un cd recorder pe un disc blank bun - TDK Theory - apoi compar cd-ul meu productie proprie cu cd-ul AUDIOFIL produs de MFSL - A LOR SUNA ALTFEL, este prelucrat/mixat/masterizat/tras prin vid/etc, al meu suna mult mai analog, mai neprelucrat
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by akaiofil »

aha, m-am prins, uite ca nu ma gindisem la asta...
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by momolo »

LEKTOR - altfel suna cu siguranta! Asta pentru ca treburile astea digitale sunt in realitate foarte perverse.
De exemplu, eu pe vremuri am facut niste CD-uri audio prin captura cu un M-Audio din pickup folosind un soft profy cu ajutorul caruia am aplicat chiar si filtre anti-pocnete si paraieli. Ca o paranteza, functie de filtrele aplicate, la un moment dat imi arata PC-ul ca are de lucrat vreo 360 zile...pentru o singura piesa de 3 minute ! :lol: Si nu vroiam decat sa-i scot paraielile de la vinil...

Discurile alea le-am facut pentru cineva care m-a rugat mult sa-i transfer niste viniluri in CDaudio ca sa le poata asculta si in masina.
Niste copii le-am uitat pe undeva si dupa mai multa vreme le-am gasit si pus pe sistemul audio. Nu mica mi-a fost mirarea cand am auzit cat de bine se pot auzi!!!

Am mai facut unele experimente de genul asta si am ajuns la concluzia ca in momentul cand se face masterul/matrita pentru un disc audio, ceva se intampla si strica mare parte din calitate.

Ma bazez si pe faptul ca sunt atat de multe discuri audio matritate care se aud perfect ingrozitor de prost, pur si simplu suna atat de infect, ca si un jaf de caseta audio s-ar auzi mai bine! Mereu m-am intrebat cum reusesc sa le faca in halul asta ?!

Si toate astea in conditiile in care aproape in toate studiourile profy sunetul este chiar decent, oricum mult, mult superior in comparatie cu discul audio matritat dupa o inregistrare prelucrata sau facuta/iesita integral de la ei.

Luati orice aparat profy folosit ca master stereo final si cam orice inregistrare finala pentru transpunere pe disc si bagati-o direct in amplificare.

In cea mai mare parte a cazurilor se va auzi chiar excelent! Apoi bagati in aceeasi amplificare un player foarte bun si discul matritat care a rezultat din acea inregistrare. Observati diferenta! Este dramatica!

Si nu as da vina cu totul pe formatul reed-book, asta pentru ca exista si discuri care se aud foarte bine! Plus ca, sa fim sinceri, ca sa auzim beneficiile noilor formate HD, trebuie sa avem un player foarte scump si un sistem de amplificare grozav, dupa care tot o sa avem surpriza ca sunt discuri reed-book care ne plac mai mult decat unele SACD sau DVD-A.

Eu nu cred ca formatul si modul de decodare e de vina 100%, eu cred ca undeva la matritare se petrece ceva nasol.

Si apropos de laser-disc, am primit de la LEKTOR o copie digitala a unei capturi demo de pe laser disc si se aude absolut fabulos ! Exista la fiecare piesa doua variante, cu paraitul si fashaitul scoase prin nustiucefiltre si varianta lasata asa cum a fost captata, cu paraieli de vinil. Mie imi place cea originala, fara filtru, cea paraita, iar filtrul imi pare ca omoara din dinamica si "aerul" sunetului. Lucru care mi s-a intamplat si mie la prelucrarile software.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by TomJones »

Am primit si eu de la cei de la laserturntable acel cd demo. Prezentare buna, reviste cu explicatii, o copie care atesta ca acel aparat este exceptional semnata de pianistul Keith Jarett, si preturile de la ..8000 euro in sus. Ce se mai mentioneaza ca este facut manual si ca dureaza 4 saptamani pana ti-l livreaza. Cu toate ca ei explica ca pe acest cd demo nu se aude nici pe departe ca in realitate fata de aparatul lor minune de citit viniluri cu laser, cd -ul fiind o solutie digitala pe care ei nu o agreeaza.
La o prima auditie, execeptand pacanelile, simti sunetul analogic cum te inconjoara. Ce-a mai magnifica piesa dupa mine ramane aceea interpretare la violoncel a magistralului Mstislav Leopoldovich Rostropovich, rus de origine nascut in Azerbaijan, la Baku, din pacate decedat anul trecut. Este poate cel mai mare artist la violoncel pe care l-a dat lumea, alaturi de Gary Karr. Comparand cum suna violoncelul de pe un XRCD al meu cu gary karr si cum a sunat pe acest cd....va las pe voi sa ghiciti, raspunsul e simplu, pacat ca in romania nu exista suficiente magazine de viniluri. Din strainatate transportul costa enorm, vin la categoria fragil, asigurate etc...

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by West »

TomJones wrote:
Se poate cumpara cu orice card , identic ca pe amazon
Astea din Japonia cred ca trec prin vama (OP cu vames), nu?
Eu am luat de pe ebay si, expediate din Hong Kong, au fost vamuite. Ceea ce nu s-a intimplat cind am primit din USA.

Acum astept de pe Amazon. Oare vine acasa sau tot la vama?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by momolo »

Acum astept de pe Amazon. Oare vine acasa sau tot la vama?
depinde ce ai bifat la modul de expediere? (ai trei moduri, cel rapid costa mult). Daca ai lasat default primul mod (standart) de expediere, va veni la oficiul postal de care apartii si vei primi acasa un bon de instintare. Depinde de oficiul postal si postas. Unii ti-l aduc acasa.
E bine sa te interesezi la oficiul postal. Cand ajunge poate zace pe acolo fara ca tu sa primesti nimic.

De obicei ajunge mai repede decat te instinteaza ei. Coletele sunt expediate de la Frankfurt, deci UE. Nici vorba de vama.

Insa la modul standart nu ai nici o urmarire a pachetului, nici o garantie si nici o asigurare. Daca nu-l primesti e nashpa!
Adica e cam pe noroc si conteaza mult la ce oficiu postal esti cu adresa de primire.

Eu de cateva ori am fost la oficiul local si acolo mi-au zis sa-mi caut singur pachetul prin depozit, adica o camaruta insalubra unde totul zacea ravasit. Cand mi-am gasit pachetul deja calcasera multi pe el, fiind pe jos, printre altele.

O data mi-a zis sa-l caut singur si sa mi-l iau fara sa ma legitimeze, fara sa am bon de instintare, doar pe simpla mea intrebare, fara sa ma cunoasca. Puteam sa iau si alt colet, nimeni nu si-ar fi dat seama!.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by West »

Multumesc pentru sfaturi. Asa este, am lasat default la modalitatea de expeditie.
Shipping Speed:
Expedited International Shipping
Termen de sosire 19.12.2008.
Pina acum OP a fost onorabil.
Sint curios cum vor fi ambalate SACD-urile mele de la Amazon. :roll:
De pe ebay au sosit in stare perfecta (invelite in folie cu bule si apoi puse in plicul antisoc), iar de la Bucuresti a sosit un disc cu cutia crapata rau. Lucky me :D

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by TomJones »

De multe ori mi-au sosit cd-uri sparte de pe amazon...deh nu am avut ce face; decat sa le exediezi inapoi , m-am dus frumos si mi-am cumparat niste carcase si le-am schimbat.... Oricum subscriu la ce s-a scris mai sus cu problemele vamale: cd-urile vin mult mai repede, dar te lovesti de birocratie. Eu de exemplu sun si intreb, avand codul international trimis pe mail, mi se raspunde ca au sosit si cand m-am dus sa le ridic a trebuit sa ma cert cu cele de acolo care nu vroiau sa-mi de-a cd-urile spunand ca daca nu mi-a venit avizul acasa nu pot sa mi le de-a ca tre sa caute in magazie, ca ele nu au facut formalitatile , ca nu e sefa acolo ca nu e ....nervi si injuraturi. Plus ca aceste oficii cu vama nu sunt tot aia cu oficile postale de care tii, ele de regula sunt arondate pe sectoare si cartiere de ex: poti sa locuiesti la obor si sa trebuiasca sa te duci in salajan sa-ti iei cd-urile...ca in Romania

Post Reply