Comparatii intre componente

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Comparatii intre componente

Post by LEKTOR »

F. interesant - http://66.196.80.202/babelfish/translat ... m&.intl=us" onclick="window.open(this.href);return false;

Comparatiile A/B au fost facilitate de utilizarea acestui switch

http://66.196.80.202/babelfish/translat ... mahaav.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Comparatii intre componente

Post by momolo »

Din punctul meu de vedere toata povestea e trancotara si fara valoare.

Blind test este visul oricarui trancotar si in ciuda teoriei (celor care stiu cum e doar din carti, net si poze) toata acea comparatie tip blind-test nu e buna de nimic.

Argumente:

1. sunetul unui sistem high-end depinde de "amanunte" ca, matching scule si boxe, cabluri, curent priza, acustica si pozitie in camera, punct de ascultare, etc. Peste astea, mai depinde si de factori pur subiectivi precum starea de spirit a "combatantilor" ascultatori, muzicile folosite cat si relatia celor care-si dau cu parerea in privinta muzicilor folosite la teste. Daca-ti place muzica, ai tendita sa-ti placa si sunetul, daca nu, e invers. Sunetul e al naibii de relativ si natura umana a naibii de adaptabila. Foarte usor se poate inlocui realitatea cu imaginatia.

2. toate cele de mai sus sunt incalcate grosolan in cazul unui "blind test" facut printr-un switch cu cablurile care s-au nimerit pe acolo si in fatza unei multimi de 12 trancotari (sau o trupa de bizoni). Este ca o competitie intre teancuri de trancote insirate prin camera si permutate de colo-colo unde castiga de obicei trancota care bubuie mai tare.

Nu spun ca testul este zero, totusi in orice conditii se pot percepe diferente intre aparate la un A/B (cat ar fi el de blind, neblind si oriude s-ar face), spun doar ca se incearca a se coase dantela fina cu acul mare de cusut sacii de cartofi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Comparatii intre componente

Post by Obelix »

Eu nu asi zice "visul unui trancotar" ci mai degraba "cosmarul unui comerciant", care are adesea interesul sa discrediteze fara drept de apel orice element obiectiv.
Asa asa, in general, fara referinta la metoda de mai sus sau la personaje/situatii reale...

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Comparatii intre componente

Post by Adrian_2k8 »

Cumpar urgent Discman marca Sony. Indiferent de stare. Platesc cash. Accept si provincia. Rog oferte pe PM. :lol: :lol: :lol:
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Comparatii intre componente

Post by momolo »

Obelix
Eu nu asi zice "visul unui trancotar" ci mai degraba "cosmarul unui comerciant", care are adesea interesul sa discrediteze fara drept de apel orice element obiectiv.
De acord cu ceea ce spui....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Comparatii intre componente

Post by Kostas »

A mai fost o discutie despre baietii aia care fac comparatii, ei nu vedeau diferente nici la cd playere , la unul de 50 de dolari cu unul de 50000 de dolari.
Aceasi concluzie , ca ei nu aud nici o diferenta. :shock:

Am si eu o intrebare : Ce boxe duce o Yamaha AV si ce incinte poate sa duca un Mark Levinson ?! :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

adicri
Posts: 8
Joined: 22 Jan 2010, 19:47

Re: Comparatii intre componente

Post by adicri »

Ce n-as fi dat eu sa pot face o comparatie A/B intre Triangle si Sonus Faber! Trancotara sau nu, mi-ar fi prins bine. In final am Quatuor datorita conjuncturii (astea au ramas disponibile) si datorita voua. Sper sa nu fiu dezamagit, intre timp am mai incercat niste amplificatoare dar fara rezultate satisfacatoare :( . Deocamdata ma uit la ele, am o mobila frumoasa :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Comparatii intre componente

Post by momolo »

adicri, in ambele cazuri aveai nevoie de scule audio bune (si deci foarte scumpe) plus stiinta de a le aranja. Niste Sonus Faber echivalente la pret ar fi sunat tot atat de prost pe Yamaha & trancote-stuff. Macar in cazul Triangle Quatuor ai sansa ca in viitor, puse pe scule bune sa sune superb. Stiu, e doar un viitor greu de atins avand in vedere pretul unei instalatii care sa le merite.... Aici e greseala ta, de logistica. Din bugetul disponibil, omul prudent isi cumpara boxe doar dintr-o treime de bani, nu de toti banii pe motiv ca este oferta speciala de nescapat. :wink: (si pentru ca sunt laudate pe forumuri :lol: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Comparatii intre componente

Post by TomJones »

Din bugetul disponibil, omul prudent isi cumpara boxe doar dintr-o treime de bani, nu de toti banii pe motiv ca este oferta speciala de nescapat. (si pentru ca sunt laudate pe forumuri )
dar sunt unii care au bani de asa sisteme de peste 1 milion $...., noi suntem niste pitecantropi pe langa ce exista pe mapamond...Vitus audio+transrotor + MIT oracle...

http://www.higherfi.com/million/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Comparatii intre componente

Post by cosmin »

TomJones wrote:
Din bugetul disponibil, omul prudent isi cumpara boxe doar dintr-o treime de bani, nu de toti banii pe motiv ca este oferta speciala de nescapat. (si pentru ca sunt laudate pe forumuri )
dar sunt unii care au bani de asa sisteme de peste 1 milion $...., noi suntem niste pitecantropi pe langa ce exista pe mapamond...Vitus audio+transrotor + MIT oracle...

http://www.higherfi.com/million/" onclick="window.open(this.href);return false;
agreez ce spune momolo.

Pe de alta parte, in opinia mea nu e nevoie sa dai atatia bani ca sa asculti MUZICA. Cate inregistrari audiofile exista in formatul 7.1 ca sa justifice financiar asa ceva, citez: "SYSTEM MT-1 - 7 Channel / Theater System - no projector or phono included". Bineinteles ca unii (care isi permit acum la fel de mult ca mine asa sisteme :mrgreen: ) imi vor face precizari cum ar fi: amplificarea e pe monoblocuri deci si sunetul pe stereo ar fi la teoretic la par cu un sistem stereo apropiat de acelasi nivel financiar. :twisted:

TomJones, multi din cei de pe mapamond care au puterea financiara sa isi permita asa ceva de regula nu prea sunt interesati sau nu prea cumpara asa ceva. Culmea e ca si foarte multi audiofili cunoscatori si experimentati de pe mapamond impreuna cu cei cativa de la noi (aka pitecantropi) care nu au o asemenea putere financiara nu si-ar cumpara la o adica asa ceva :mrgreen:

Dar luati acestea doar ca pe umile pareri de audiofil incepator :wink: :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Comparatii intre componente

Post by momolo »

Partea problemei care face dreptate (divina) este ca oricati bani ai da pe scule, acestea sunt un morman de fiare (scumpe) daca nu sti ce sa faci si cum sa faci cu ele si daca urechea primitoare de gadilatura frumoasa nu este suficient de educata ca sa aprecieze calitatea reala. E ca si la bautura, taranul da pe gat orice vin pentru ca zice el, se poate imbata cu orice, astfel ca indiferent de cati bani ar avea sa cumpere cel mai scump vin, tot ca pe apa il va bea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply