Marmura

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marmura

Post by momolo »

Un gest pentru natura ar fi un prezervativ umplut cu marmura. Asta asa ca sa va placa si voua discutia. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Marmura

Post by HighEndFan »

momolo wrote:Am incercat si cauciuc. Deasemenea este o tampenie (fara margini).
Boxele mele sunt pe 4 bile din otel si pe gresia pe care stau NICIODATA toate cele 4 bile NU ATING SIMULTAN PARDOSEALA.
Practic boxele se clatina usor cativa milimetri. Nu stiu cat dauneaza asta sunetului, dar sigur n-au fost concepute si nici testate sa stea in 3 picioare, intr-un echilibru usor instabil. Dintotdeauna mi-am dorit sa incerc un material absorbant sub boxe, iar cand acum cateva zile cineva vroia sa arunce doua covoare din cauciuc masiv de vreo 8 cm grosime si cam 80x80 cm, i-am spus sa mi le dea mie.
Mai am cateva amenajari de facut si dupa aceea voi pune cele doua placi din cauciuc sub boxe, indiferent ce pareri sunt despre subiect. Vreau sa aud cu urechile mele si sincer nu cred ca poate fi mult mai rau. Vom vedea, mai bine zis (voi) auzi.
De altfel sunt sigur ca nu exista reteta universala si trebuie sa ne efectuam testele fiecare de cate ori avem ocazia, mai ales cand asta nu costa nimic, asa cum e in cazul de fata.
P.S. Ca sa previn eventualele comentarii, va spun de pe acum ca am incercat cateva metode simple de a prelua jocul boxei, dar nu cu rezultate spectaculoase. Ideea e ca cele 4 bile se rotesc foarte usor si boxa "fuge" destul de repede, in afara de materiale moi ca mocheta sau cauciucul, penele dure fug rapid. Saibele metalice nu fug, dar nici vreun efect n-am sesizat. Mai vorbim.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marmura

Post by momolo »

De altfel sunt sigur ca nu exista reteta universala
in multe cazuri asa este, in cazul asta nu e asa. Orice material moale, amortizant pus sub incinte acustice afecteaza sunetul (grav functie de calitatea boxelor si a sistemului).

4 picioare nu vor fi in veci stabile, unul este intotdeauna in plus.

Si ideal ar fi ca boxele sa stea pe o podea de parchet, eventual mocheta, mai nefericit e cazul cand stau pe gresie/piatra/ciment. In cazul asta ar trebui sa aiba mai degraba spike-uri, 3 la numar sau 4 neaparat cu surub reglaj.

Poate mai bine le-ai face niste platforme din lemn (masiv sau MDF) desi si astea "canta"o data cu boxele dar macar pot canta frumos (depinde de lemn) si nu urat ca in cazul placilor din piatra naturala (care casapesc nasol sunetul).

Nu am idee cum sunt facute B&W alea pe dedesupt, dar poate ai incerca sa le faci niste spike-uri sanatoase. Poate ar putea fi montate 3 la numar.
Intradevar, daca sunt pe bile in numar de 4 si stau pe gresie, ala care e mai liber, zdrangane.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Marmura

Post by Obelix »

Chiar, se vinde cauciuc foarte dur, dintr-un fel de granule, de culori diferite, "lipite" intre ele printr-o probabila fuziune partiala, probabil din materiale reciclate, destinate a fi puse sub masinile de spalat (fara bascalie, de data asta...) Circa 8 E covorul de 80x80...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Marmura

Post by HighEndFan »

momolo wrote: Nu am idee cum sunt facute B&W alea pe dedesupt, dar poate ai incerca sa le faci niste spike-uri sanatoase. Poate ar putea fi montate 3 la numar.
Intradevar, daca sunt pe bile in numar de 4 si stau pe gresie, ala care e mai liber, zdrangane.
Uite asa sunt facute:(vezi foto).
Am incercuit cu alb locurile unde se fixeaza celelalte doua role, care se vad demontate in josul fotografiei si care trebuiesc demontate daca vrei sa dai jos capacul filtrelor. Atunci cand am facut pozele eram interesat de filtre, nu m-am gandit sa fac o poza de ansamblu a talpii inainte de demontare, dar iti inchipui cam cum arata. Nu trebuie sa le fac spike-uri, exista de vanzare la producator, dar tot acolo ajung: doar trei vor atinge gresia !
Da, trei picioare sau un material mai moale decat gresia (sau o gresie pusa de un meserias non-roman) ar fi solutia, dar daca tot le am, voi folosi cele doua bucati din cauciuc abia capatate, e cea mai ieftina metoda. Apoi voi incerca si lemn sub forma de PAL.
Attachments
Nautilus 802mic.jpg
(40.05 KiB) Downloaded 278 times

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marmura

Post by momolo »

Beleaua acustica este ca in cazul de fatza o platforma din lemn foarte plan ar rezolva problema stabilitatii dar canta si platforma....

Cea mai simpla chestie, dau si eu o idee, ar fi poate un sandwich cam de minim 5cm grosime facut din placi MDF lipite cu ceva puternic (rasina dura). Platforma stand pe 3 spike-uri. Daca o faci un pic mai mare (dar nu mult pentru ca o suprafata mare canta si mai nasol) ar avea stabilitatea necesara. Spike-ul central pus spate. Cred totusi ca daca e mai groasa poate fi facuta mai mare si atunci stabilitatea e mai buna. Din ce mi s-a parut mie, boxele alea pot fi inaltate chiar multicel fara sa afecteze acustic, poate contrar, s-ar auzi mai bine saltate mai sus.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Marmura

Post by ttsto »

Am un prieten care are B&W CM9 si a fost profund nemultumit de raspunsul in bass dupa rodaj. A incercat marmura, sticla groasa, cauciuc, nimic. Varianta in care a redevenit multumit a fost inlocuirea picioruselor furnizate de B&W cu niste picioruse ViaBlue numite Tri-Absorber, direct pe parchet.

http://www.viablue.de/com/absorber_tri.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

Practic el a lipit banutii aurii de talpa boxei si a asezat apoi boxa pe discurile cu 3 conuri (sunt reglabile ca inaltime, el a pus tot 4, nu 3)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marmura

Post by momolo »

vad ca mai sunt si altele interesante:

http://www.viablue.de/com/spikes.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

De unde a cumparat setul (observ ca sunt in set de 4) si cat a dat pe el ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Marmura

Post by MariusO »

Spike-urile ViaBlue pot fi cumparate de la AudioAlchemy,din ce observ modelul respectiv costa aproximativ 60 de Euro:

http://74.81.84.8/~audioalc/accesorii/spike.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marmura

Post by momolo »

Misto ca sunt din alama. Bun si pretul, cred ca o sa incerc si eu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Marmura

Post by ttsto »

Cam asta e pretul, el le-a luat de pe un site nemtesc ca nu locuieste pe melagurile noastre...
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marmura

Post by momolo »

Am vorbit serios, nu fac misto, mie imi plac si nu mi se par scumpe. As pune la o platforma pe care va sta turntable si la boxe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Marmura

Post by ttsto »

Da.
De fapt am si eu, si spike-urile QTC puse la boxe si un set de tri-absorbere care au stat sub player (cand il aveam), dar n-am sculele (si deja nici timpul/interesul) sa fac teste daca e mai bine sau mai rau.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Marmura

Post by aurel pustiu »

O solutie excelenta pentru boxe: marmura+polistiren de 2cm+marmura. Sandwichul e secretul de sub boxe. Si mai bine ar fi daca se poate implementa marmura+polistiren+marmura+polistiren+marmura. In felul acesta exista si amortizare si suprafata rigida. Se poate experimenta si cu polistiren extrudat in locul celui expandat. Acelasi principiu este foarte bun la orice aparat, inclusiv turntable-uri. Se obtine o suprafata rigida si amorfa.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marmura

Post by momolo »

aurel pustiu, am tot spus si mai sus, in opinia mea marmura aia da o influenta negativa, nefasta in sunet. (toate materialele "canta", fiecare in felul lui unic).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply