"mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

"mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Post by momolo »

Azi am dat curs invitatiei pe care mi-a adresat-o firma In Auditu din Constanta reprezentata de d-na Miseta Nicolae.
Este vorba de prezentarea unui sistem audio intr-o locatie din Bucuresti pe parcursul a unui weekend. Din pacate fiind cam pe fuga si cu timpul limitat nu m-am putut intalni cu alti colegi forumisti de pe forumul nostru sau altele vecine.

Cu ocazia asta am facut niste poze ca un mic foto-reportaj:

http://picasaweb.google.ro/STUDERa725/I ... _Bucuresti#" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: "mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Post by brighty »

Impresionant sistem (in my opinion)! Boxele arata excelent. Dar...cum suna, totusi? Cateva detalii? :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Post by momolo »

brighty
Dar...cum suna, totusi? Cateva detalii?
- D-na Miseta m-a rugat sa nu fac comentarii (pe forum). Fiind gazda, eu musafir, ii respect dorinta. Oricum, rugamintea de a nu face comentarii mi-a fost adresata dupa ce chiar eu am decis sa nu comentez, dupa ce am postat doar pozele (deci fara comentarii legate de sunet) pentru ca asa am si vrut.

Din cate am inteles va mai organiza astfel de actiuni ocazie cu care vei putea sa mergi si sa asculti daca esti interesat. Iti promit ca te voi instinta chiar eu cand va fi cazul si din cate am inteles, dl. Rampino, proiectantul sef de la North Star doreste sa vina la Bucuresti si sa participe la genul asta de demo dupa ce se va incheia expozitia de la Munchen, deci undeva peste o luna, probabil in aceeasi locatie centrala.

Invitatiile au fost date inafara forumurilor, pe mail si la telefon, dansa refuza orice legatura, participare sau prezenta pe forumurile de profil pe care nu le urmareste si nu le citeste niciodata (din ceea ce mi-a spus).

Din punctul meu de vedere, i-am comunicat acum o saptamana ca pe acest forum este liber oricine sa posteze in nume propriu cu respectarea regulamentului, bunului simt si a celorlalti participanti, indiferent ca este persoana particulara sau dealer de profil. Dar dansa percepe toate (cele 3) forumuri de profil ca fiind totuna, alegand sa nu aiba deaface cu nici unul dupa ce in trecut a avut parte de unele experiente nefericite (comentarii deplasate si neelegante) pe unul dintre forumuri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: "mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Post by Obelix »

Dar descrierea liniei audio se poate face, nu-i asa :?:
Mai serios, daca promovarea firmei se face prin invitatii telefonice nominative si se evita cu orice pret :mrgreen: "reactia maselor popolare"... eu nu le prezic o viata lunga, decat eventual ca hobbysti... :|
Sper ca acest lucru sa nu fie interpretat de nimeni drept un comentariu deplasat... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Post by momolo »

Obelix
Dar descrierea liniei audio se poate face, nu-i asa
- din ce am retinut eu, de sus in jos, ampliful pe lampi are 20W si se numeste Armonia fiind produs de firma italiana Nightingale, cel negru e un CDplayer numit EERA, firma franceza din ce am retinut mai demult, apoi cele doua argintii de jos sunt DAC si transport Extremo de la North Star, firma italiana (avand ing proiectant sef pe nume Giuseppe Rampino de care m-am referit mai sus) si cutia argintie de pe podea este un conditionator de 1200W produs de firma mentionata mai sus, Nightingale. Cablurile sunt italienesti numite ..."Gold..." imi scapa numele si obiectele negre sunt diverse rezonatoare Omicron de care am mai discutat pe forum in trecut. Boxele sunt tot italienesti pe nume Diapason Adamantes III (sper ca am scris corect).

....Era sa uit, rack-ul din lemn este produs de un chinez, cel care face si clopotei audiofili si costa, din cate am retinut, 3500 euro.

Scuze, eu am spus din ce am auzit, de fel nu prea retin nume si indicative.

E treaba firmei care prezinta sa-si prezinte cum doreste produsele.

Eu am postat pe forum vizita mea prin acele foto (fiind un eveniment public si comercial, nu o vizita privata la cineva acasa) respectand dorinta gazdei care coincidea cu dorinta mea de a nu comenta sunetul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gigir2
Posts: 9
Joined: 10 Oct 2008, 13:06
Location: Filiasi near Craiova

Re: "mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Post by gigir2 »

Nu am avut ocazia sa ascult boxele din imagini (desi as fi vrut :D), dar am ascultat surioarele mai mici, si anume Diapason Prelude si Micra, un sunet cald care nu ascunde nici un detaliu.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: "mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Post by Obelix »

Despre CD-player...

http://www.eera.fr/" onclick="window.open(this.href);return false;

Fabrica CD-playere de la 1790 la 7190 Euro...

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: "mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Post by PolyGram »

Superbe boxe.
Si ampliful imi place cum arata
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
lupulalb
Posts: 89
Joined: 26 Feb 2010, 11:11
Location: Romania
Contact:

Re: "mini hifiarena" cu un singur participant - In Auditu

Post by lupulalb »

cu rabdare: http://nuke.nonsoloaudiofili.com/GranGal" onclick="window.open(this.href);return false;àPadovaIIParte/tabid/188/Default.aspx
Grigore Constantin Moisil (n. 10 ianuarie 1906, Tulcea - d. 21 mai 1973, Ottawa, Canada) :'' Legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil ''
http://albulup.blogspot.com/

Post Reply