Ce Burner folositi ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Ce Burner folositi ?

Post by aurel pustiu »

Sa va spun cum am inteles eu fenomenul, bine sau rau. Atunci cand se scriu date pe HDD exista niste markeri care definesc foarte bine bitii.Practic putem spune ca avem biti pe disc. Orice sistem cititor va fi asupra discului va identifica bitii, conceptul de bit este prezent pe disc. De partea cealalta, pe un disc audio, conceptul de bit nu exista, sau mai degraba este insuficient implementat. Nu este suficient discul singur ca sa poti intelege ca acolo sunt biti. Ce informatie iti mai trebuie ca sa completezi intreg procesu l ? Timpul. Timpul este obligatoriu in acest caz. De ce s-a apelat la el ? Cand s-a iventat discul audio pentru a incapea cat mai multa muzica pe el s-a renuntat la niste markeri de identificare a bitilor. Daca vreti acesti markeri suplimentari au fost translatati in domeniul timp. Citirea informatiei de pe HDD nu depinde esential de timp. Citirea poate fi intrerupta oricand si reluata, de fapt tocmai de aceea informatia pe HDD poate fi imprastiata oriunde.

Discul audio trebuie sa fie citit continuu astfel incat sa existe reperul (borna kilometrica zero) numit timp fata de care se creeaza bitii.De aceea informatia este asezata in spirala si nu imprastiata oriunde pe disc.

Mai nou au fost create sisteme de citire care se folosesc si de principiul HDD-ului pentru a imbunatati citirea discurilor audio, pentru a se putea citi portiuni de disc audio de mai multe ori si a pune aceste citiri succesive intr-o matrice in care se compara toate citirile, se face o medie ceea ce duce la sanse sporite de adevar. Erorile la citirea discurilor cdda au devenit minime la transporturile noi si de buna calitate, dar ele raman semnificative la transporturile ieftine implementate sumar, de aceea v-am si sugerat experimentul de mai sus. Acelasi experiment facut pe un cititor de calitate nu va evidentia lacune sesizabile.

Momolo eu am boxe Canton Karat 770 , luate cu japca :lol: de la un bulgar cu care am facut niste afaceri nereusite, un amp Marantz PM14 luat in aceleasi conditii si modificat pe ici pe colo de mine iar ca cdplayer Rotel 991 modificat putin si acesta.Un sistem bunicel avand in vedere potenta mea financiara.

In rest am auzit destule sisteme la prieteni, cateva si pe la dealeri, nu pot sa spun ca prefer vreo marca anume.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

aurel pustiu in sfarsit o explicatie coerenta ca sa inteleaga si domnii din IT ! (am spus ca eu habar nu am sa explic problema, prinsa de mine "dupa ureche")

Cand treci prin Bucuresti sa-mi zici dinainte, te invit la mine sa ascultam un sistem care face diferente serioase intre digitale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

Domnule Pustiu, exista o categorie de oameni care sunt convinsi ca 1101011 in binar este totuna cu 107 in zecimal si asta indiferent de mediul care stocheaza aceasta informatie. Acestia sunt niste oameni limitati in gandire, pe care n-ai cum sa-i scoti din acea credinta a lor indiferent cate teorii le-ai expune.

Exista si o a doua categorie care nu numai ca nu sunt siguri ca afirmatia de mai sus este adevarata dar incearca sa explice ca lucrurile nu stau tocmai asa si inventivitatea lor in a-si sustine teoriile nu cunoaste limite.

Din pacate eu ma incadrez in prima categorie, practic nu am cum sa inteleg ce vreti dumneavoastra sa spuneti. Citesc ce ati scris, recitesc, tot nu inteleg absolut nimic oricat m-as stradui. :(

PS: Da, am vazut si parerea lui Momolo. Stiu ca risc ban. :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

Adrian_2k8
Da, am vazut si parerea lui Momolo. Stiu ca risc ban
astea sunt reminescente de trista amintire (de pe alte forumuri). Atata vreme cat iti poti expune ideile si argumentele in respect fara sa-i ataci/jignesti pe ceilalti (chiar daca sunt moderatori si bat campii cu gratie, ca mine posibil...) nu ai a te teme.
Aici sunt aparate principii si idei, nu entitati anonime si orgolii.
De pe forum au fost zburati numai cei care nu pot sa-i respecte pe ceilalti si nu inteleg diferenta dintre persoana si idee/principiu. In ceea ce ma priveste imi pari un tip OK...... :lol: chiar daca esti si tu IT-ist (poate). :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

Nu, nu sunt IT-ist pursange, sunt mult mai jos decat IT-istii puri. Dar sunt totusi corcit si cu IT. Va dati seama ce monstru sunt. :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Ce Burner folositi ?

Post by aurel pustiu »

Adrian_2k8 ce stii tu stii foarte bine si nu e cazul sa adopti alte legi, formule, etc. Dar ceea ce stii tu nu are legatura cu cdda-ul audio decat abia dupa ce a fost citit discul si interpretati bitii. Cumva digitalul de pe discul audio este ciuntit , este un fel de jumatate digital jumatate analog. Discul nu e pedeantregul digital decat dupa ce a fost citit si interpretat in circuitele digitale. Elementul care face trecerea completa catre digital este timpul, ceasul, tactul. Fara el nu exista biti pe discul audio, ci doar niste gauri si dealuri, pitt-uri si land-uri.

Pe un HDD avem markerii, clusterele, care impart discul. Avem acele celule de baza care definesc foarte bine informatia, bitii. Discul de audio nu are asa ceva. La acesta din urma incepe citirea si singurul care ne spune unde se termina si unde incepe un bit este unitatea de timp, ceasul. Tocmai de aceea vibratia discului sau presarea gresita a acestuia , sau un motor prost va face ca pozitia presupusului bit sa fie mai in fata sau mai in spate decat ar fi trebuit sa fie raportat la tactul de ceas. Deci e ca la controlul sondelor spatiale la care comanda ajunge dupa o ora. Si acolo se presupune ca sonda spatiala are o viteza constanta fata de timpul in care ajunge la ea semnalul, altfel apar erori mari. Deci ambele metode nu au un control riguros ci se bazeaza pe presupuneri.

Momolo cu mare placere accept invitatia ta. O sa incerc sa-mi fac timp in vara aceasta.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

Domnule Aurel Pustiu, haideti totusi sa ne oprim aici. Eu am un comportament coleric-reprimat si chiar n-as vrea sa incep sa-mi dau sotia cu capul de calorifer din cauza dumneavoastra. Va rog mult. Multumesc.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

aurel pustiu
Adrian_2k8 ce stii tu stii foarte bine si nu e cazul sa adopti alte legi, formule, etc. Dar ceea ce stii tu nu are legatura cu cdda-ul audio decat abia dupa ce a fost citit discul si interpretati bitii. Cumva digitalul de pe discul audio este ciuntit , este un fel de jumatate digital jumatate analog. Discul nu e pedeantregul digital decat dupa ce a fost citit si interpretat in circuitele digitale. Elementul care face trecerea completa catre digital este timpul, ceasul, tactul. Fara el nu exista biti pe discul audio, ci doar niste gauri si dealuri, pitt-uri si land-uri.
- inca o data multmesc! Eu incercam sa spun ceva de genul asta, aveam o privire inteligenta dar nu stiam sa ma exprim, e doar partea de inginer din mine! :D
Sa nu uiti de invitatie, e cat se poate de serios si eu ma tin intotdeauna de cuvant! Vreau sa auzi ce harbabura e formatul CD audio dar si cat de bun poate fi..... in timp ce este atat de prost ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ce Burner folositi ?

Post by SOLO »

Adrian_2k8 wrote:Domnule Aurel Pustiu, haideti totusi sa ne oprim aici. Eu am un comportament coleric-reprimat si chiar n-as vrea sa incep sa-mi dau sotia cu capul de calorifer din cauza dumneavoastra. Va rog mult. Multumesc.
Adi , cand nu stim nu ne bagam ... :wink: . Fa si tu ce fac si ceilalti , citeste si baga la cap :mrgreen:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

SOLO wrote:Adi , cand nu stim nu ne bagam ... :wink: . Fa si tu ce fac si ceilalti , citeste si baga la cap :mrgreen:

solo
Cu asa "incurajari" din partea ambilor administratori ai forumului, nu pot decat sa ma supun. Si multumesc ca ati dat dovada de toleranta fata de mine. :)

Bye.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ce Burner folositi ?

Post by SOLO »

Adrian_2k8 wrote:
SOLO wrote:Adi , cand nu stim nu ne bagam ... :wink: . Fa si tu ce fac si ceilalti , citeste si baga la cap :mrgreen:

solo
Cu asa "incurajari" din partea ambilor administratori ai forumului, nu pot decat sa ma supun. Si multumesc ca ati dat dovada de toleranta fata de mine. :)

Bye.
glumesc , vroiam doar sa sugerez ca nici eu nu-s mai breaz la capitolul asta si ca ceea ce spune Aurel este interesant . Ba chiar mi-ar placea sa continue ..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

Adrian_2k8 si pe tine te invit sa auzi DIFERENTE intre bitii aia pe care ii tot numeri si ies mereu la numaratoare.

In poza din avatar esti tu ?!....desi parca seamana cu portretul lui Beria (cred ca si tovarasul Beria avea bucuria sa-si izbeasca nevasta de calorifer cand se recreea in timpul liber intre doua epurari)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

Revenind la subiect - un burner freeware pe care l-am folosit aseara tot cautand ceva sa mearga in Win 7. Rezultatul este excelent si culmea, copia facuta cu PlexTools a iesit .... mai prost. Dar nu am folosit aceleasi blank desi cel bagat in PlexTools il consideram mai bun. Cert este ca merita testat:

http://www.softpedia.com/get/CD-DVD-Too ... beta.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

Am incercat sa prajesc si cu EAC insa la mine nu vrea sa mearga desi am luat ultima versiune. La ripp a functionat perfect insa partea EAC de burner imi da un mesaj cu bulina rosie cand vreau sa dau burn; cica nu poate citi TOC sau ceva de genul asta. E o incompatibilitate cu Win 7 (care imi da multe batai de cap).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Obelix »

Eu TOT nu am inteles ideea:
" De aceea informatia este asezata in spirala si nu imprastiata oriunde pe disc. " :wink:
Dealtfel, nu e neaparat nevoie de o spirala, bitii se pot organiza pe disc si in linii si coloane, matricial, conteaza sa iasa la numar si sa nu fie prea departe de borna kilometrica "zero", ca sa nu aiba jitter prea mare... :wink:

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Teal'c »

Obelix wrote: Dealtfel, nu e neaparat nevoie de o spirala, bitii se pot organiza pe disc si in linii si coloane, matricial, conteaza sa iasa la numar si sa nu fie prea departe de borna kilometrica "zero", ca sa nu aiba jitter prea mare... :wink:
Cu tot respectul,
afirmatia de mai sus e o aberatie. MARE.
Pentru toti cei care au impresia ca pe disc nu se regasesc biti recomand o mica incursiune in standardul redbook : http://www.herongyang.com/CD-DVD/Audio- ... cture.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ca acesti biti sunt codati NRZI+EFM+CIRC e cu totul alta poveste.

Post Reply