Teufel-boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
ram
Posts: 6
Joined: 24 Jan 2010, 19:37
Location: Brasov

Teufel-boxe

Post by ram »

Buna seara,

sint nou pe forum si ma adresez voua, in speranta ca voi afla ceva despre boxele Teufel.http://www.teufel.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ma bate gandul sa cumpar un model de la ei (http://www.teufel.de/Stereosysteme/Ultima-60.cfm" onclick="window.open(this.href);return false;), dar in afara de review-uiri pe net, nici o alta informatie.N-am dat peste nimeni care sa aiba vreo boxa de la ei, nici macar sa fi ascultat.

Aveti idee despre aceasta marca?

Aparent par de luat in seama, cel putin pentru niste boxe de buget.
Review-urile nemtesti (si nu numai) sint pozitive in ceea ce priveste majoritatea produsele lor.Am remarcat faptul ca dau 12 ani garantie, si acorda o perioada de 8 saptamani pentru a proba produsul, lucru de care nu pot profita, pentru ca nu vand in Romania.
Sint produse de o fabrica mica iar din cate stiu produc numai in Germania.Personal, fabricile astea mici, imi inspira incredere.

Sper sa fi postat in sectiunea corespunzatoare, daca nu, sa-mi fie cu iertare.
Astept cu interes parerile voastre.
Multumesc.
Bunul simt...

socaciumarcel
Posts: 1
Joined: 10 Mar 2010, 21:20

Re: Teufel-boxe

Post by socaciumarcel »

ram wrote:Buna seara,

sint nou pe forum si ma adresez voua, in speranta ca voi afla ceva despre boxele Teufel.http://www.teufel.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ma bate gandul sa cumpar un model de la ei (http://www.teufel.de/Stereosysteme/Ultima-60.cfm" onclick="window.open(this.href);return false;), dar in afara de review-uiri pe net, nici o alta informatie.N-am dat peste nimeni care sa aiba vreo boxa de la ei, nici macar sa fi ascultat.

Aveti idee despre aceasta marca?

Aparent par de luat in seama, cel putin pentru niste boxe de buget.
Review-urile nemtesti (si nu numai) sint pozitive in ceea ce priveste majoritatea produsele lor.Am remarcat faptul ca dau 12 ani garantie, si acorda o perioada de 8 saptamani pentru a proba produsul, lucru de care nu pot profita, pentru ca nu vand in Romania.
Sint produse de o fabrica mica iar din cate stiu produc numai in Germania.Personal, fabricile astea mici, imi inspira incredere.

Sper sa fi postat in sectiunea corespunzatoare, daca nu, sa-mi fie cu iertare.
Astept cu interes parerile voastre.
Multumesc.
Salut.De curand am avut ocazia sa ascult o pereche de boxe Teufel pe doua cai. Boxele aveau cam 20 de ani si aratau destul de ok fiind intr-un magazin de scule audio second hand aduse din germania.Grilajul din fata era metalic si se prindea in 4 suruburi.Erau pe compresie nu bass reflex.Sunau ok dar ce specificati aveau nu pot sa iti spun ca nu scria nimic pe ele, nici in fata nici in spate.Am ajuns sa-ti scriu deoarece cautam si eu ceva despre aceste boxe dar mai nimic pe la noi, in afara de ce ai scris tu pe aici si inca ceva putin pe ici pe colo.Referitor la boxe de buget asta e in functie de cum stai cu banii deoarece pretul pe siteul lor e pe bucata .Modelul la care cred ca te referi "Ultima 60" http://www.teufel.de/Stereosysteme/Ultima-60.cfm" onclick="window.open(this.href);return false; e totusi 400 euro perechea ceea ce e cam 1600 lei.Plus ca trebuie sa le aduci de acolo sau sa ti le aduca cineva , ca la noi nu le aduce nimeni inca .Mai ai alternative ok, la banii astia, uite un link: http://www.artson.ro/boxe-de-podea/index3.html.Pe" onclick="window.open(this.href);return false; acest site mai poti sa iti cauti si alte boxe mai scumpe sau nu.Eu ti-am recomandat la un pret apropiat de cel al boxelor Teufel.Iti doresc succes si tine-ma la curent cu ce ti-ai luat.Eu sunt din Oradea si boxele pe care ascult muzica de 20 de ani sunt o pereche de boxe Jazz HI-FI facute de Electronica Industriala made in Romania.Suna ok dupa atata timp si cu greu cred ca am sa ma despart de ele mai ales ca dupa atata timp m-am obisnuit cu sound-ul lor.

ram
Posts: 6
Joined: 24 Jan 2010, 19:37
Location: Brasov

Re: Teufel-boxe

Post by ram »

Gata, am gasit singur raspunsul, ca le-am luat "pe neve' ", si dupa 2 luni de ascultat, am hotarat ca alegerea a fost buna.
Eram cu ochii mai de demult pe Teufel, da' absolut nimic despre ele pe la noi, in afara de inca vro 2-3 curiosi, care si aia cautau despre ele.
Eu zic ca e o marca care merita o ureche-doua, si ofera o optiune mai mult decat decenta la pretul lor.Pacat ca e destul de complicat sa faci sa le ai acasa.

Nu stiu daca pot fi numite audiofile, probabil ca modelul asta cu siguranta nu, dar pentru "uz casnic" sint ideale.Nu am o amplificare stralucita, (momentan sint legate la un model mai vechi de receiver Yamaha) dar o sa caut ceva vintage mai rasarit, ca tare-s curios sa vad cum suna cu un amplificator mai acatari.
Pe scurt despre sunet: aerisit, detaliat (dupa umila-mi ureche),mediilor si inaltelor nu am ce le reprosa.Basul ok, dar parca puteau sa-l faca ceva mai scurt.Aici poate fi de vina si amplasarea, ele avand bassreflex (2 buc) in spate, iar cei 30 cm fata de perete nu cred ca sint suficienti.Oricum, basul pare a se invartosa pe zi ce trece.(a inceput la vreo saptamana dupa ce le-am dat drumul)
In privinta finisajelor, am avut placuta surpriza de a nu le putea reprosa nimic.

Acum, tot citind pe aici si afland diverse, am aruncat un ochi si pe la membrane, cand cantau ele mai aprig, si mi s-au parut a fi din cele care misca repede si des, aproape insesizabil.M-a surprins lucrul asta, avand in vedere basul destul puternic pe care il au, eu fiind obisnuit ca atunci cand ai un bas mai tapan, sa vezi si membrana cum se lupta.

Dupa cum se vede, am tinut musai sa-mi zic parerea (chiar daca nu e prea avizata), poate mai e vreunu care sapa acum dupa boxele astea, si sa nu parem o tzara fara de Teufel.

Sint curios totusi, daca cineva dintre voi a ascultat vreun model de varf de la ei, pe la vreo expozitie, ca showroom-uri de-a le lor, nu exista nicaieri.
Bunul simt...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Teufel-boxe

Post by momolo »

Teufel am auzit si vazut o singura data in sistem surround, nu in tara. Nu sunt boxe audiofile, cel mult hifi dar au un raport calitate/pret decent. Fac parte dintre chinezariile ieftine si de calitate oarecum decenta. Nu merita lupta pentru ele, sunt boxe pentru lumea germana care cumpara din supermarket cu ochiul pe portofel dar si cu privire critica de neamt chitzibusar.

Personal consider ca sectorul lui Teufel este acelasi cu al firmei concurente Magnat, insa cei din urma imi par categoric mai interesanti si cu un raport pret/calitate mai bun.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply