cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by LEKTOR »

Baneasa,Bucuresti - complex Stejarii de 286 plus 250 = 536 apartamente - pret de la 340,000 euro plus VAT pina la 1,8 milioane euro plus VAT - valoare ansamblu - 230 bilioane/miliarde euro - Chiar poate fi adevarat asa ceva ? Nicaieri in lume nu sint asa preturi, in special la asa complex de peste 500 apartamente localizate in bloculete de 4 etaje !!!!! Chiar daca iti ofera 2 restaurante,piscina,club tenis,bowling !!!!!!

http://realestate.doingbusiness.ro/en/n ... newsid=241


P.S De curiozitate am cautat ceva asemanator in Florida - complex de blocuri de 3 etaje - dar toate cele 3 etaje apartin de un apartament - deci fiecare apartament are lift propriu, garaj de 2 masini,etc

http://www.kolterhomes.com/communities/ ... -heathrow/

Uitati-va la poze,arhitectura,features - apoi la models - la cele pe 3 nivele - cel mai scump model este

http://www.kolterhomes.com/communities/ ... /13/maple/

Pret $ 454,000 - oferta - pretul acesta este tirguibil - nu exista VAT - deci mai mult ca sigur poti lua cam cu $ 425,000 = 326,000 euroi ( fara nici un Vat)

Deci ce-ti ofera acel apt la Baneasa pt 340,000 euro plus VAT - care este cel mai mic si pricajit din complex ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by DorinD »

Vezi, cam de asta a cazut piata apartamentelor noi in Romania!
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by momolo »

Deci ce-ti ofera acel apt la Baneasa pt 340,000 euro plus VAT - care este cel mai mic si pricajit din complex ?
iti ofera cam asa:

1. finisaje de lumea a III-a. Dupa cativa ani iti ploua in casa, se infiltreaza apa pe la usile de balcon, mai crapa un pexal in perete...sau pardoseala! :roll: , se infunda buda, etc.

2. norul de praf amestecat cu gaze toxice de esapament in care pluteste toata capitala. Fatada alba (in cazul mentionat mai sus, culoarea de buda publica turceasca) se face gris in 2 ani. Cand bate soarele piezis vezi fatada in valuri, cum a fost ea facuta prost.

3. materialele din casa sunt toate din specia cea mai cancerigena. Nu a auzit nimeni de ecologie si astfel de fleacuri stupide! Traiesti intr-o cusca facuta din polistireni, fenoli, etoli, bexoli si tot soiul de produse chimice despre care se va afla in minim 10 ani cum produc ele cancere si alte tampenii.

4. ca sa te duci in oras, iesind din cartier, "beneficiezi" de un ambuteiaj permanent, poti face 100m intr-o ora....sau doua, depinde de vreme! De obicei mai greu este cand sunt 37 de grade afara si 70 la nivelul asfaltului dar si cand da prima ninsoare! Oricum, iti trebuie SUV ca sa stai comod pe loc in trafic. Costa un mizilic din pretul apartamentului.

Problema e ca piata imobiliara in RO s-a incins peste masura ca un joc "caritas", un joc piramidal. Iar acum incepe sa plezneasca gogoasa.
Imi pare pur si simplu halucinant si aberant ca in orasul de lumea a III-a numit Bucuresti sa coste o casa sau apartament mai mult ca in orasele cele mai scumpe din lume!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by TomJones »

momolo wrote:materialele din casa sunt toate din specia cea mai cancerigena. Nu a auzit nimeni de ecologie si astfel de fleacuri stupide! Traiesti intr-o cusca facuta din polistireni, fenoli, etoli, bexoli si tot soiul de produse chimice despre care se va afla in minim 10 ani cum produc ele cancere si alte tampenii.
Acum nu vezi decat mizerii de cladiri sau locuinete pline de stical si metal, urate facute de niste arhitecti scosi dupa o admitere de "concurs de dosare". Daca as avea bani mi-as lua o vila construita cu stil din perioada interbelica, cu arcade si coloane, acoperita de iedera, racoroasa vara si calduroasa iarna fara rigips, polistirenuri, plase etc. Uitati-va la niste modele din cartierele cotroceni, floreasca, vatra luminosa, academia militara si veti vedea ca si bani sa ai nu mai exista astfel de arhitecti care sa faca asa ceva. Inainte se scoleau la Paris, acum isi cumpara o diploma si cand stai intr-o astfel de casa facuta de ei ai senzatia cand trece o masina pe strada ca vine cutremurul si o iei la fuga catre usa ...

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by Alexx »

Cred ca e ceva in neregula cu totalul ala de 230 miliarde. Om fi noi ai mai smecheri in prostia noastra, da' chiar 500 de apartamente care sa faca 230 miliarde nu avem nici noi.

Lasand asta la o parte, cu toata calitatea caracteristic romaneasca (contemporana, buna observatia lui Tom Jones) nu cred ca vor duce lipsa de cumparatori. Pai ce mai conteaza unde stai sau cate ore esti blocat in trafic ca sa ajungi acolo, cand vei avea asa vecini de exceptie precum Chivu, Tiriacii, si mai stiu eu ce Mutu sau chiar Banel Nicolita (zis si Obama, mai nou :lol: ). Dati-mi banii, ca ma duc si eu! 8)

vintage
Posts: 1
Joined: 23 Nov 2008, 21:27

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by vintage »

Alexx wrote:Cred ca e ceva in neregula cu totalul ala de 230 miliarde. Om fi noi ai mai smecheri in prostia noastra, da' chiar 500 de apartamente care sa faca 230 miliarde nu avem nici noi.
De fapt ,suma este 230 milioane... nu 230 miliarde de euro. :shock: :D
Nici adunati la un loc primii 300 de bogatasi ai Romaniei,si tot nu ajungi la 230 miliarde de euro...

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by Alexx »

@vintage
Pai da, asta ziceam si eu. Desi acolo scrie clar 230 miliarde. Asta ca sa vezi cat de multa atentie acorda jurnalistii nostri propriilor articole.

User avatar
seamaster
Posts: 14
Joined: 10 Oct 2008, 12:50

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by seamaster »

[quote="LEKTOR"]Baneasa,Bucuresti - complex Stejarii de 286 plus 250 = 536 apartamente - pret de la 340,000 euro plus VAT pina la 1,8 milioane euro plus VAT - valoare ansamblu - 230 bilioane/miliarde euro - Chiar poate fi adevarat asa ceva ? Nicaieri in lume nu sint asa preturi, in special la asa complex de peste 500 apartamente localizate in bloculete de 4 etaje !!!!! Chiar daca iti ofera 2 restaurante,piscina,club tenis,bowling !!!!!!

http://realestate.doingbusiness.ro/en/n ... newsid=241


... cel mai trist este ca au TAIAT PADUREA ca sa construiasca vomele ...
o sa dispara si padura baneasa si traiesc cu senzatia ca pana la otopeni o sa dispara orice pom care mai are curajul sa stea in picioare ...
valabil pentru orice drum care iese din bucuresti, de jur imprejur ...
FOARTE TRIST :cry:

salutari.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by LEKTOR »

... un fost candidat pt cel mai si mai - - http://www.youtube.com/watch?v=S3dm2H8M ... re=related
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by Obelix »

Pei cei 450 de parveniti prosti sa nu ii plangeti... pe su** au venit banii, pe su** se vor duce... pacat insa de sutele de mii de parliti care au luat-o sub coada ca sa se ingrase "astia"... :evil:
In acest sens eu zic chiar ca preturile sunt prea mici, iar calitatea prea buna... :mrgreen:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: cel MAI si MAI ansamblu rezidential

Post by LEKTOR »

Referitor la blocul de 13 etaje care s-a prabusit - linkul you tube - bine ca era nelocuit !!!!
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply