Importanta setupului stereo

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Importanta setupului stereo

Post by LEKTOR »

Citeam un articol acum 2 zile - concluzia era -importanta componentelor- partea hardware/electronicele 30 %, camera de auditie/sonorizare 30 %, partea muzicala inregistrata -cd/lp/etc 30 % - deci daca ai camera buna, inregistrare buna ,aparate medii midlevel iesi mai bine decit cu aparate top de 3 x mai scumpe, camera midlevel,inregistrare midlevel. Voi cum vedeti problema ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Importanta setupului stereo

Post by momolo »

Eu nu m-as avanta sa le despart atat de usor pe procente.

Exact acum imi aduc aminte de o frecvent intalnita afirmatie de pur format trancotar: "- Cu cat la suta suna mai bine ?" :lol: :lol: :lol:

De exemplu, am auzit sisteme audio nu foarte scumpe, oricum nu de top, bine setate si sunand absolut impresionant in camere normale de locuit cu acustica proasta unde sculele si boxele stateau aiurea din punct de vedere acustic (puse pe criteriul WAF).

Am auzit si sisteme scumpe, fabuloase, bune, setate prost si care sunau deranjant in spatii maricele si bune, aranjate frumos si bine acustic , plus diverse chestii acustice (panouri, cilindrii, bass-trap, clopotei, etc, etc)

Asa ca nu m-as hazarda sa spun ceva in procente ci doar faptul ca:

1. fara un minim de calitate acustica, degeaba ne straduim. Iar daca nivelul acusticii e bun, deja asta inseamna o mare economie!

2. degeaba avem un sistem audio bun daca nu avem si inregistrari bune.

3. degeaba avem inregistrari bune daca nu avem pe ce le pune la nivel minim calitativ.

4. si degeaba le avem pe toate daca nu avem chef si stare! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: Importanta setupului stereo

Post by dinica »

Nu comentez procentele pentru ca nu sunt matematician,dar incerc sa va atrag atentia asupra unui amanunt foarte important si anume pozitionarea incintelor.
Asezare acestora in spatiul 3d al camerei imi pare mai importanta decat calitatea inregistrarii si in anumite situatii decat calitatea electronicelor.Degeaba ai investit mii de euro in sistem, daca nu te preocupi si de acordarea sistemului functie de camera.Este ca si cum ai aduce un pianist celebru la tine acasa pe bani multi,dar il pui sa cante la un pian dezacordat. :D
Pentru ca inregistrarea & electronicele sa fie puse cu adevarat in valoare este nevoie de munca,de explorarea spatiului de auditie in asa fel incat sa gasim pozitia adecvata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Importanta setupului stereo

Post by momolo »

Asezare acestora in spatiul 3d al camerei imi pare mai importanta decat calitatea inregistrarii si in anumite situatii decat calitatea electronicelor.Degeaba ai investit mii de euro in sistem, daca nu te preocupi si de acordarea sistemului functie de camera.Este ca si cum ai aduce un pianist celebru la tine acasa pe bani multi,dar il pui sa cante la un pian dezacordat.
Pentru ca inregistrarea & electronicele sa fie puse cu adevarat in valoare este nevoie de munca,de explorarea spatiului de auditie in asa fel incat sa gasim pozitia adecvata.
exact!
Sunt cazuri in care si cativa centimetrii la mutarea sau orientarea boxelor pot face diferente uriase....evident, pentru unii dintre noi! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: Importanta setupului stereo

Post by catalinmetal »

unde mai pui ca de multe ori sistemul poate fi bun, aranjat cum trebuie, camera ok, discurile bune, boxele f corect pozitionate, insa... ascultatorul nu poate sta in sweetspot, din diverse motive.
cu alte cuvinte, pt multe sisteme fragila este "imaginea" chiar si la o simpla "batzaiala" prin camera... personal, efectul acesta mi s-a parut f usor sesizabil la electrostatice... daca exact in fata (sau in spatele) panoului totul e ok, "culisand" spre laterale deja treaba se impute...

Post Reply