AC/DC live in Bucharest

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by momolo »

doru
Probabil dotarea tehnica a celor de la Iris incapea intr-un camion-doua si mai ramanea si loc…
cu o dotare de toata jena au inceput toti MARII care azi fac legea in rock. Dar iata ca unii (de la noi) au inceput de toata jena si au ramas de toata jena. Hai sa recunoastem barbateste si onest, ne-am pierdut vremea cu niste looseri. Nu ar fi singurii care ne-au pierdut vremea (si tineretea). Asta e, ne-am nascut iarna pe frig si foame, altii mai norocosi s-au nascut vara cu recolta coapta.

Ma gandesc la zeci sau sute de formatii rock americane din anii 70 care isi tarau dubitele cu harburi dupa ei pe la concerte ieftine... dar aia cantau cu talent, din suflet, nu mimau rock-ul precum mimeaza coreanul de nord fuziunea nucleara.

Singurii latini care au mai avut ceva de miscat in rock au fost din Italia, Franta si mai recent Spania. Pe vremea cand o duceau bine...

Mai degraba as fi vrut sa vad o formatie de muzica populara maramureseana in deschidere la AC/DC, ar fi fost mai potrivit.

...Am o problema, imi plac chestiile autentice, urasc facaturile. Cine nu are cum si cu ce, mai destept ramane in banca lui decat sa se bage in fatza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by doru »

Da, totul este relativ. Cand noi, in anii ’70, mergeam la un concert cu Phoenix, altii puteau auzi live Deep Purple sau Led Zeppelin. Si totusi, si asta imi aduc aminte foarte bine, entuziasmul si trairile muzicale provocate de un solo de chitara al lui Nicu Covaci sau Danut Aldea, ori bijuteriile lui Iuji Kappl la bass sau vioara, auzite prin concerte la Sala Palatului, nu erau deloc relative. Chiar am trait astfel de momente. Oamenii aia nu mi se parea deloc ca mimau pe scena, cantau cu talent si cu mult suflet. Ca s-au pierdut pe parcurs, si din ce motive, asta e alta problema...
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by momolo »

Eu nu i-am apucat pe Phoenix, au fugit din RSR inainte sa ma dau eu jos din carut. In schimb i-am apucat pe Iris ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by Adrian_2k8 »

De curiozitate: ce formatie romaneasca ati fi dorit s-o vedeti in deschiderea concertului AC-DC daca Iris e slabi de moare? :) Cantand bineinteles pe aceleasi scule, puse la dispozitie de organizatori. Spun asta deoarece Iris cred ca are sculele necesare ca sa-ti scoale parul pe spinare pe un stadion. ;)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by Obelix »

Ha, ha, ha, problema care se pune nu e cine canta mai TARE... :lol:

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by Adrian_2k8 »

Ha, ha, ha, eu intrebasem altceva. :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by momolo »

Ha, ha, ha, problema care se pune nu e cine canta mai TARE...
very good point ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by Obelix »

Fara nici o judecata de valoare, eu cred ca fiecaretip de muzica are si o limba "optima" in care suna cel mai bine.
Cum ar suna verdi in araba :?: Dar in chineza sau in limba papuasilor din Guineea :?:
Sincer, rockul in orice limba in fara de engleza, nu prea imi spune nimic...

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by calin »

Adrian_2k8 wrote:De curiozitate: ce formatie romaneasca ati fi dorit s-o vedeti in deschiderea concertului AC-DC daca Iris e slabi de moare? :)
Celelalte Cuvinte.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by doru »

momolo wrote:Eu nu i-am apucat pe Phoenix, au fugit din RSR inainte sa ma dau eu jos din carut. In schimb i-am apucat pe Iris ! :D
Asta explica unele lucruri :)
In ciuda faptului ca acest lucru nu le-a fost de fel favorabil, prin tendinta previzibila spre comparatie (dupa parerea mea incorecta din multe puncte de vedere), Iris pare totusi alegerea fireasca privind formatia romaneasca de rock ce ar fi putut canta in deschiderea concertului lui AC/DC. Este una din cele mai vechi si longevive formatii rock de la noi si, dupa parerea mea, cea mai reprezentativa la ora actuala (si de ceva ani buni). Mai mult, afinitatile formatiei Iris pentru modelul si stilul muzical AC/DC s-au manifestat inca din anii de debut, pe coperta albumului Iris II (1987) aparand chiar nimeni altul decat…Angus Young, lucru destul de “curajos” in acele vremuri.
Parafrazand spusele lui momolo de mai devreme, asa cum noi am avut ghinionul sa ne nastem pe aceste meleaguri, in frig si foame, acelasi lucru il pot spune si cei de la Iris! Nu se stie unde ar fi ajuns un Cristi Minculesu, Nutu Olteanu sau Florin Ochescu daca ar fi fost compatriotii lui Angus!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by bnt »

doru wrote:
momolo wrote:Eu nu i-am apucat pe Phoenix, au fugit din RSR inainte sa ma dau eu jos din carut. In schimb i-am apucat pe Iris ! :D
Asta explica unele lucruri :)
In ciuda faptului ca acest lucru nu le-a fost de fel favorabil, prin tendinta previzibila spre comparatie (dupa parerea mea incorecta din multe puncte de vedere), Iris pare totusi alegerea fireasca privind formatia romaneasca de rock ce ar fi putut canta in deschiderea concertului lui AC/DC. Este una din cele mai vechi si longevive formatii rock de la noi si, dupa parerea mea, cea mai reprezentativa la ora actuala (si de ceva ani buni). Mai mult, afinitatile formatiei Iris pentru modelul si stilul muzical AC/DC s-au manifestat inca din anii de debut, pe coperta albumului Iris II (1987) aparand chiar nimeni altul decat…Angus Young, lucru destul de “curajos” in acele vremuri.
Parafrazand spusele lui momolo de mai devreme, asa cum noi am avut ghinionul sa ne nastem pe aceste meleaguri, in frig si foame, acelasi lucru il pot spune si cei de la Iris! Nu se stie unde ar fi ajuns un Cristi Minculesu, Nutu Olteanu sau Florin Ochescu daca ar fi fost compatriotii lui Angus!
Florin Ochescu...Curtea Veche nr. 43 :) Super-trupa, barem un bootleg sa fi ramas dupa ei, da' nimic! doar 2 piese pe disc la Electrecord (daca nu ma insel) si cu asta basta (nu vreau sa fiu malitios, da' prin comparatie Iris au scos prea multe discuri). Chiar ca ne-am nascut in toiul iernii cu camara goala... :)

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by doru »

Cand te gandesti ca am avut ocazia de a urmari pe viu Curtea Veche nr. 43, ce vremuri…Apropo’ de Florin Ochescu care a colaborat cu multi muzicieni, in acele vremuri imi amintesc si de un alt grup ce canta “rock adevarat” pe care, la fel, am avut prilejul de a-l urmari live: Progresiv TM.
Reintorcandu-ma in timp, imi amintesc cu placere si emotie de anii ’70, cand muzica rock romaneasca era chiar muzica de calitate, facuta de muzicieni ce aveau talent si pasiune cu carul. Si iata ca numele lor nu se reduc numai la Phoenix si Sfinx. Iris, daca ma gandesc bine, nici macar nu-i pot socoti printre cele mai bune 5 formatii rock romanesti, de-a lungul timpului. Dar, din pacate, la ora actuala au cam ramas singurii…
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by momolo »

doru
Reintorcandu-ma in timp, imi amintesc cu placere si emotie de anii ’70, cand muzica rock romaneasca era chiar muzica de calitate, facuta de muzicieni ce aveau talent si pasiune cu carul.
desi nu prea m-a pasionat deoarece nu am prins vremurile alea cand sa merg sa-i vad/ascult live, totusi ascultand (si am destule) inregistrarile romanesti am observat ca incepand cu anii 60 si terminand cu sfarsitul anilor 70 sau mai precis dupa fuga celor de la Phonix, muzica romaneasca rock, pop si usoara a fost de o calitate comparabila cu cea internationala dar in continua scadere. Cel mai mult ne-am comparat cu ceilalti in anii 60 si inceput ani 70 dupa care am "migrat" intr-o alta lume, aia cu "atomul trage in atom" si versurile care repetau monoton "pacea, pacea, pacea", etc.
Au existat fara indoiala talente si inca mai sunt in tara asta, dar de la talent la realizare e cale lunga. Din pacate ceea ce a ramas asazis bun sunt totusi chestii neispravite, partial bune sau care doar au promis ceva dar nu au implinit niciodata nimic. Nu cunosc vreo piesa romaneasca care sa aiba prestanta celor bune internationale ramase in istorie, toate parca au un soi de "praf national" pe ele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by Adrian_2k8 »

Numai mie imi placea "Flucs"? :D Stiu ca i-au interzis dupa cateva concerte, a fost si un reportaj la TV cu "asa NU". Metropol anybody? :)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by doru »

De acord momolo, dar sa stii ca inregistrarile ramase din acea perioada sunt, din pacate foarte, foarte departe de ceea ce cantau acele formatii live, din diverse motive (si nu numai calitatea inregistrarii). Dupa ce am fost la un concert cu Sfinx sau Phoenix, atunci in anii ’70, degeaba ascult inregistrarea de pe vinil (nu mai vorbim de CD), nu reuseste sa redea decat o imagine absolut stearsa, foarte greu de recunoscut, a ceea ce se intampla cu adevarat la concert. Daca te iei dupa acele inregistrari (personal chiar am pastrat multe viniluri din acea perioada) nu-ti poti forma o parere corecta. Crede-ma, in concert era cu totul altceva. Un singur exemplu: albumul “Lume alba” al formatiei Sfinx. Solo-urile lui Dan Aldea (fara indoiala cel mai mare chitarist al nostru) inregistrate pe disc nu stiu daca reprezinta macar a zecea parte din ceea ce se intampla pe scena.
Daca ai fi avut ocazia sa urmaresti pe viu cateva din formatiile rock romanesti ce concertau prin anii '70 s-ar putea, sunt sigur, sa-ti fi schimbat unele pareri.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Post Reply