AC/DC live in Bucharest

CD, vinil, concerte
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by Obelix »

"calitate comparabila".... pai, unele erau pur si simplu opere "vestice", traduse...
Ma refer la muzica zisa "usoara" de se canta la radio-TV cand erau parintii mei tineri iar eu in fasa... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by momolo »

doru, din pacate in anii 70 nu mi-a calcat piciorul la nici un concert rock.

Obelix, gunoiul bagat pe gat la TV si radio era filtrat sa fie asa. In realitate au fost oameni talentati dar foarte greu gasibili, numai life prin locuri obscure, asa cum aminteste si doru.

Uite, va intreb ce stiti de formatia Mondial din anii 60 ? Eu pe atunci abia daca eram un bebe cu suzeta in gura. Dar in anii 90 am avut ocazia sa lucrez cu unul din fostii Mondial stabilit intre timp in Franta si astfel am auzit si aflat de ei, am si un disc (cu autograf). Asa cum cantau ei pe atunci nu se auzea cu nimic mai prejos decat altii din lumea capitalista de atunci, cu sculele alea in saracia de atunci.

Au fost fara indoiala multe talente dar s-au pierdut in negura vremii si nu au ramas inregistrari bune dupa ei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by doru »

Pe Mondial nu i-am prins nici eu la vreun concert, eram inca destul de mic pentru asa ceva. I-as incadra insa in perioada de pionerat a rock-ului romanesc, cand muzica usoara propriu-zisa incepea sa fie concurata de trupe precum Sincron (al lui Cornel Fugaru) sau Mondial. Desi nu am avut ocazia sa-i ascult pe viu, cu muzica lor chiar am crescut, refrenele multor melodii din repertoriul lor neavand cum sa-mi dispara din memorie nici acum, dupa zeci de ani.
Epoca de plina inflorire a rock-ului romanesc o consider insa in anii ’70, cand pe scenele muzicale de la noi puteai urmari formatii precum Phoenix sau Sfinx, care, in opinia mea, nu s-ar fi facut de rusine pe nicio scena.
Pentru a intelege mai bine fenomenul muzical din aceea perioada de la noi, mi se pare interesant de citit acest interviu al lui Dan Andrei Aldea (pe care il consider cel mai bun instrumentist din muzica noastra rock) dat in anul 2002: http://silpres.3x.ro/intda.html" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Cred ca n-ar fi rau de mutat aceste comentarii intr-un topic separat dedicat muzicii rock romaneasti (aia din anii de glorie), poate se va gasi cineva sa ne impartaseasca impresii si despre formatii precum Mondial-ul lui Filip Merca sau Sincron. Si n-am mai "polua" nici topic-ul cu AC/DC, unde deja s-a vorbit mai mult despre altceva.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
seamaster
Posts: 14
Joined: 10 Oct 2008, 12:50

Re: AC/DC live in Bucharest

Post by seamaster »

E R A T A ...
instalatie de sunet dedicata marca Clair Brothers
( langa care mai se gasea si crown, lab gruppen, qsc, electro voice ) ...

cu scuzele de rigoare dar am uitat sa fac modificarea dupa ce am scris prostia ...
fotografia apartine evz.
salutari.
Attachments
acedece.jpg
(47.58 KiB) Downloaded 72 times

Post Reply