Eurovision HD

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Eurovision HD

Post by AWDRobert »

Imagine excelenta pe TVR HD de la Eurovision. Mult negru = super pe plasma.
Regizorii de lumini/scena s-au dat peste cap sa faca un background potrivit pentru fiecare piesa. Panoramari si traveling la camere - excelent.
Sunetul: ... nici cum - pare transmisa direct de pe negativ. Daca as fi fost eu inginerul de sunet puneam un minim de reverb sau captura din sala sa redau mai bine aspectul live de la Telenor Arena
Robert
"doar trancotar"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eurovision HD

Post by momolo »

In ultimii multi ani nu m-am uitat nici o secunda dar aseara nu am avut de ales si am vazut spectacolul finala. Mentionez ca sunetul l-am auzit pe o instalatie super si astfel pot face unele aprecieri.
Imaginea buna ca de obicei. Dar lucrul asta nu mai este asa o chestie de mentionat.
Am urmatoarele observatii:

- piesa reprezentantului nostru, Cezar Ouatu, mi se pare ceva tipic pentru poponari. De la vocea castrata, rochia de pe el si dansatorii din jur, totul parea facut de si pentru homosexuali. De remarcat lipsa voturilor din Italia si Spania (daca nu ma insel din Spania nu a luat nimic) precum si "tradarea" moldovenilor de peste Prut care a pus-o pe frumoasa ukrainianca pe locul unu, Ouatu primind locul doi de la fratii nostrii. Doar Irlanda parca a dat ceva mai multe puncte stiind ca sunt multi mioritici pe acolo, insa piesa Romaniei nu a luat nici un loc fruntas de 12 puncte si cu toate astea clasandu-se la mijlocul clasamentului printre mediocritati asa cum merita. Unicul motiv al locului mijlociu in opinia mea au fost piesele clasate si mai jos de Ouatu si care erau de un penibil iesit din comun. Aici remarc reprezentanta Frantei, o rusine totala (parea scapata de la balamuc) si mentionez ca-i pacat de baba Bonnie Tyler din partea UK, merita mult peste Ouatu nostru si merita printre primele locuri. Dar una la mana, e baba (la genul asta de showuri voteaza mai mult pustimea), doi la mana, melodia ei era prea din anii 80 (nu mai e la moda).

- piesa clasata pe locul doi din Azerbaidjan este mediocra si nu merita acest loc. Insa se incadreaza perfect in clieseele de lalaiala tip eurovision. Multi gandesc in sabloane. Deasemenea, piesa ukrainiana clasata pe locul 3 nu merita acest loc ci mai jos. Avem deaface tot cu un cliseu tipic de muzica eurovision peste care se suprapune aspectul cantaretei, frumusica si pe gustul popoarelor orientale si brunete.

- piesa Norvegiei merita locul unu (totusi imi semana cam mult cu Morcheeba). Intruneste calitatile muzicii "la moda" si iesea din tipicul de rahat eurovision. Merita macar locul doi dar nu a luat nici trei.

- piesa ungurilor mi-a placut foarte mult. Eu le-as fi dat 12 puncte (daca votul ar fi fost gratis si nu 1,24 euro). Handicapul lor a fost limba maghiara. Daca o cantau in engleza ar fi luat un loc mai sus. Aici si nu numai s-a vazut ca votul este in general politic. Ceea ce nu stim noi mioriticii (care prin traditie ne credem niste victime persecutate) este ca in Europa ungurii sunt mai putin simpatizati chiar si decat noi (cel mai mult noi suntem afectati de imaginea etniei tiganesti cu care ne confunda lumea). De remarcat ca piesa ungurilor in general slab punctata (dar totusi ceva mai bine ca Ouatu nostru) a luat mult din partea Germaniei, prietena Ungariei. Sa nu ne culcam pe o ureche, nemtii nu ne iarta asa usor ca i-am tradat, culmea, nu o singura data! Si evident, nemtii nu-si uita nici prietenii fideli. De aia sunt astia asa sus mereu, pentru ca nu iarta si nu uita ca noi care lingem azi unde am scuipat ieri.

- piesa belgienilor prea slab punctata pe cat ar fi meritat. "Vina" lor este ca au incercat sa cante si nu sa zbiere/latre/macaie pe sunet se soft PC, etc. Ce sa facem, la ora asta Muzica si-a cam dat duhul de cand in locul oamenilor canta calculatoarele cu softurile iar compozitorii nu stiu notele muzicale si folosesc doar mousul sa clikaie noua piesa.

- restul pieselor mediocre "se remarca" prin aprecieri politice intre diverse popoare, capitol la care noi mioriticii nu stam atat de prost pe cat (depresivi in interiorul tarii) credem. Remarc votul mare din partea grecilor, mult peste tari precum Italia si Spania unde avem comunitati foarte mari (probabil motivul pasivitatii alor nostrii a fost costul votului precum si piesa poponara). Grecii ne-au votat din simpatie nationala, evident.

- italianul a avut o piesa excelenta si e printre putinii care nu are nimic de pierdut daca nu canta in engleza (dimpotriva! Ar fi fost o rusine ca italianul sa fi cantat in alta limba, recte engleza!). Unica problema este cantaretul, un limbric cu voce subtire zgariecioasa, totusi foarte la moda (de exemplu si piesa Irlandei, o mediocritate de umplutura si plictiseala care s-a clasat in consecinta... rusine pentru Irlanda, o tara a muzicii!). Ma gandesc, Italia tara Muzicii (cu "M" mare) putea produce un cantaret ceva mai ...cantaret. In schimb piesa buna si sunetul, aranjamentul, orchestratia au fost cele mai bune dintre toti! Remarc calitatea exceptionala a profesionistilor italieni care i-au facut piesa limbricului.

- Islanda s-a prezentat cu un rocker cu aspect american dar, daca nu ma insel, nu cred, a cantat in limba aia a lor imposibila. Cazul Ungariei care a pierdut pe ungureste. Rockerul islandez foarte ok.

- sunetul a fost transmis de TVR in mod manelar, tipic mioritik. Pun pariu ca a fost corectat sa dea "tzatzul" specific gustului maselor de manelari. Pun pariu ca era corectat cumva sa aiba multeee inalte si astfel sunetul original a fost distrus (ca de obicei, ceva de traditie in TVR). Posibil ca si aparatura mioritika prin care s-a plimbat sunetul sa fi kasapit echilibrul original. Televiziunea nationala falimentara si datoare cu sute de milioane de euroi (delapidati politic) unde oamenii se angajeaza pe nepotisme, politica si cumetrii si unde vreo 80% freaca menta si-a spus "cuvantul" in unica chestie pe care o puteau pune de la ei, adica sa strice sunetul primit (imaginea e mai greu de stricat ca nu prea are "corectii"). Practic a sunat digitalos, pe inalte si ne-dinamic. Ma indoiesc de faptul ca suedezii nu ar fi fost in stare de calitate audio de top! (tocmai ei!). Iar crainica a fost penibila ca orice prezentatoare de acest gen angajata de TVR (mentionez "comentariile de patinaj artistic" cu ocazia traditionalului Concert de anul nou de la Vienna). O stiu bine pe aceasta amarata, are vointa multa, a fost intotdeauna penibila si la posturile private de radio, de ce nu ar fi penibila si la TVR ?! Noroc ca a vorbit (tampenii) incet si nu peste melodii !

- locul unu e in mare parte meritat. Eu as fi preferat Norvegia si Ungaria dar totusi piesa e mediocru-agreabila si mai ales cantareata de 22 de ani jumatate daneza, jumatate suedeza e foarte draguta si ii statea bine cum era imbracata si in picioarele goale. Daca s-ar fi strambat un pic mai putin era si mai bine dar nu pot spune ca nu merita premiul (avand in vedere restul concurentilor). In general la Eurovision castiga pustoacele angelice si feciorelnice de douazeci si ceva de ani care canta decent si desculte, fara chelalalieli, latraturi si atitudini de prostituata terfelita de tot cartierul "de baieti" (foarte la moda dealtfel in muzica pro-americana). Un fel de medie intre ce ar vota pustimea si babacii. Cert este ca festivalul a trecut garla de la Malmo la Copenhaga, distanta pe care o faci si cu barcuta. Oricum, astea sunt tari curate si super civilizate unde dupa cum observam, exista destule "vikinge" blonde si foarte apetisante!

- Eurovision este ca de obicei un rahat in consonantza cu UE (mUiE). A fost ceva remarcabil in anii 70 cand s-a construit bunastarea occidentala si defapt adevarata Europa. Insa acum este o lesinatura si o labareala daca mega-tari (in domeniul muzical) precum UK, Franta, Irlanda trimit la bataie de joc.

PS- :D Desigur, ca de obicei "ne persecuta Europa" la modul "geopolitic" si el nu este de rahat si merita mai mult (ba spun, locul 13 e prea bun!):
http://life.hotnews.ro/stiri-muzica-148 ... plinit.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Cititi comentariile (m-am prabusit de ras):
http://life.hotnews.ro/stiri-muzica-148 ... oncurs.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Eurovision HD

Post by brighty »

Se cam stie si de catre ai nostri (Dan Manoliu & Co.), de cel putin 15 ani, de cand a castigat trofeul Dana International, ca acest festival este, in mare masura, unul al comunitatii gay (chiar priveam ieri, amuzat, pe pagina mea de facebook, cum o prietena finlandeza cu afinitati lesbi posta entuziasmata, la foc automat, o multime de comentarii despre Eurovisionul de aseara :P ). Asa ca, pe undeva, "tactica" delegatiei Romaniei a fost interesant aleasa, aceea de a obtine simpatia (si punctele) comunitatii LGBT europene! :D Doar ce l-am vazut, in preselectiile nationale, pe acest domn Ouatu si m-am lamurit pe loc despre cum sta treaba la el... :twisted: Dar, in fine... Problema e ca ai nostri au venit cu o melodie prafuita, exact pe stilul Dana International de acum 15 ani... numai ca, nah!, de atunci si pana acum... a trecut ceva vreme... s-au mai schimbat si gusturile oamenilor... Putea cel putin sa incerce alt fel de song, dar daca atat s-a priceput Cristi Faur...Ce sa mai zic despre vocea penibila a solistului in comparatie cu care micutul Narcis Iustin Ianau pare o replica a lui Farinelli!... Coregrafia, iarasi, a fost o combinatie stranie de poponareala si satanism, cu toate acele elemente ce sugerau focul iadului (tesatura aia purpurie), dracii rosii care dansau haotic, din mijlocul carora trona insusi ... Aghiutza cel Ouat! :twisted: Da, avea si o cruce mare atarnata manelistic la gatlej, probabil de frica sa nu-l trazneasca Al de Sus (sa-L imbuneze) pentru blasfemia coregrafica indrazneata :D

Pozitia 13 ocupata inca mi se pare onorabila pentru "cioaca" penibila si scandaloasa cu care ne-am prezentat anul acesta. In rest, Eurovision are parte an de an de aceleasi melodii fara nici un stil, o struto-camila bizara de pop, rock, etno, dar pe care indubitabil nu le poti asocia unui gen anume... rar mai scapa cateva piese cu adevarat interesante. Am privit, la fel ca si in anii trecuti, festivalul mai mult de distractie, sa mai vad ce le-a mai traznit alora prin cap, ce babe sau ce Matusalem sau ce "freak" au mai trimis, la mishto, tarile participante! :lol:

Ca se voteaza geopolitic, nu mai este nici o noutate si putin imi pasa daca ne-au dat (sau nu ne-au dat) puncte Spania, Italia ori Moldova... Sa castige cine o fi sortit, oricum nu-i nici o mare realizare. Este doar un prilej sa se mai intalneasca "tarile" o data pe an, sa mai stea la o sueta, sa mai iasa cate un scandal, o pizma pe "vecinul" care ne-a "ars" de data aceasta etc.

Orisicat, piesa castigatoare suna bine, n-am idee daca mai era alta mai buna ca ea, dar dupa refren este ok. Macar au nimerit-o, chit ca s-au impartit voturile frateste! :wink:

P.S. marele castig al editiei din acest an a Eurovision este ca am scapat de nelipsitul comentator Leonard Miron!... :P :mrgreen:

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Eurovision HD

Post by fluffy38 »

brighty wrote:
P.S. marele castig al editiei din acest an a Eurovision este ca am scapat de nelipsitul comentator Leonard Miron!... :P :mrgreen:

Parca si ala face parte din "legiunea blestematilor", nu?

edit: blestemati=bolnavi=probleme la mansarda
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Eurovision HD

Post by brighty »

fluffy38 wrote:
Parca si ala face parte din "legiunea blestematilor", nu?
Desigur! Acum isi traieste linistit casnicia cu iubitul din UK, dupa ultimele barfe mondene. :mrgreen:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Eurovision HD

Post by Kostas »

Eurovision a fost intotdeauna o laba trista, cu cantece festiviste, de revista, un fel de festivalul de la Mamaia pentru toata Europa. Melodia romaneasca a avut mesajul : "dracii va ia pe toti, ce... credeti ca s-a terminat criza, foc si parjol se va alege de toata Europa" :D . Adica vine omu sa se relaxeze, sa se uite la ceva antrenant, eventual impreuna cu iubita si da peste Draculea Baby cu decolteu si voce pe banda data pe repede inainte. Romanii au fost din alt film (Horror)! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Eurovision HD

Post by FATHER »

momolo wrote: Piesa reprezentantului nostru, Cezar Ouatu, mi se pare ceva tipic pentru poponari. De la vocea castrata, rochia de pe el si dansatorii din jur, totul parea facut de si pentru homosexuali.
Si eu zic ca Eclozatu nu putea scoate mai mult. S-a descurcat chiar bine dar nu din cauza piesei si nici a vocii. Voce care n-a fost exploatata moderat; putea sa puncteze acut doar pe anumite pasaje, pentru mai mult efect, fara sa infunde jicleurele. Less is more; da' nu la romani...
S-a remarcat, mai degraba, prin weirdness si freakyness..

momolo wrote:si mentionez ca-i pacat de baba Bonnie Tyler din partea UK, merita mult peste Ouatu nostru si merita printre primele locuri.
Junimea europeana nu prea stie de asemenea babaciuni legendare... :)

momolo wrote: Piesa ungurilor mi-a placut foarte mult. Eu le-as fi dat 12 puncte (daca votul ar fi fost gratis si nu 1,24 euro). Handicapul lor a fost limba maghiara. Daca o cantau in engleza ar fi luat un loc mai sus.
Subscriu. Piesa foarte buna. Ascultati-o pe un sistem de incinte.

momolo wrote: Islanda s-a prezentat cu un rocker cu aspect american dar, daca nu ma insel, nu cred, a cantat in limba aia a lor imposibila. Cazul Ungariei care a pierdut pe ungureste. Rockerul islandez foarte ok.
Mi-a placut; chiar pacat ca a cantat in vulcaneza lor... Piesa are usoare arome abbaesque. E preferata juniorului meu.



As completa cu delegata bielorusa care e extrem de buna. Buna-buna...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Eurovision HD

Post by brighty »

Ouatu, acest Ogica al Eurovisionului...

http://www.gandul.info/magazin/explicat ... e-10896331" onclick="window.open(this.href);return false;

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Eurovision HD

Post by panzer »

momolo wrote:Eurovision este ca de obicei un rahat in consonantza cu UE (mUiE). A fost ceva remarcabil in anii 70 cand s-a construit bunastarea occidentala si defapt adevarata Europa. Insa acum este o lesinatura si o labareala daca mega-tari (in domeniul muzical) precum UK, Franta, Irlanda trimit la bataie de joc.
Prietenii mei irlandezi imi spuneau ca au castigat de multe ori consursul imediat ce s-au integrat in UE. Le placea sentimentul de apartenenta.

Acum nu mai vor sa il castige pentru ca e scump de organizat evenimentul si prefera sa il lase tarilor mai marginase.

Post Reply