New Amp@Home

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: New Amp@Home

Post by akaiofil »

exact, iar acel luxman are un switch pe care scrie peak-hold...

imi pot imagina ca acul ramine in pozitia de peak (si nu mai coboara) si este doar urcat de un eventual peak mai mare...dar e doar imaginatia mea :) nu stiu daca e asa, dar oricum imi pare interesant ca idee :)
It's the music, stupid!

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: New Amp@Home

Post by cosmin »

dupa cat scrie aici: http://hifigallery.info/luxman/m-05/" onclick="window.open(this.href);return false;, pare sa fie vorba de o functie suplimentara a VU-metrelor: Power Peak Meter cu buton de anulare a acestei functii si de revenire la normal a vumetrelor Meter-Off Switch
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: New Amp@Home

Post by momolo »

Parerea mea este ca Luxman nu a mai fost ceea ce era o data atunci cand au fost cumparati de Alpine. Distractia cu stereo (de calitate) s-a oprit undeva in zona de ani 1985...1988 dupa care totul a fost gandit intai de toate dupa cel mai important criteriu, costul/profitul pe fondul unei piete in cadere abrupta.

Alta opinie personala - numai snobii si fraierii se lauda cu amplificatoare "hoate" sau "jemkere". Un om pentru care conteaza sunetul si muzica nu are de ce sa trambiteze pe internet ce grozav e el ca poseda amplif "hot" cu antene si lumini de OZN la decolare.

Alta opinie personala - clasa A nu este panaceul universal sau solutia suprema (decat pentru cei care nu au habar de electronica). In realitate orice clasa are avantaje si dezavantaje, este o suma de compromisuri iar ceea ce conteaza cu adevarat este realizarea si la cate compromisuri s-a cedat cu ochii pe costuri (si profit). Ca vorba aia, in lume se naste cate un fraier pe minut, astfel ca e numai o chestiune de colectare (bani).

Astfel, o data ce era vinil-analog a apus la inceputul erei digitale, criteriu costuri si profit a facut ca numai capetele de serie sa iasa de calitate reala, insa dupa inca o perioada nici capetele de serie nu au scapat fara marile compromisuri generate de raportul costuri/profit si o piata care nu mai era atat de interesata de aparatele stereo, deci nici atat de selectiva si concurentiala.

Firma Alpine a preluat Luxman tocmai pentru ca aceasta nu mai era rentabila economic. Si au rentabilizat-o. De suferit a avut calitatea sunetului, dar asta nu mai era o problema in era digitala.

Majoritatea clientilor aleg pe cu totul alte criterii decat calitatea sunetului, de exemplu aspectul (bulversant), brand, clasa A (ca le-a intrat lor in cap treaba asta fara sa inteleaga tehnic mai nimic din electronica), etc, orice este legat de aspect si prezentare (de marketing) mai putin esentialul. In lipsa unor repere corecte de sunet e si normal ceea ce se intampla. Iar unii nu pot trai daca nu se pun in postura sa fie "mulshi" de bani. Multi au fixatia ca numai ce este scump e bun, de unde si atatea facaturi scumpe pe piata audiofila, aparate care sunt pur si simplu proiectate prost din prostie, incompetenta, nestiinta sau prea mult compromis camuflat de aspect, design si marketing. Insa o piata neconcurentiala, ca cea de azi din zona stereo, o piata mica si anemica vor genera in mod firesc enormitati penibile.

Un alt motiv esential al decaderii din calitatea reala (cea de sub carcasa)- sunt foarte rari audiofilii care reusesc sa gandeasca cu propriul cap si sa asculte cu propriile urechi. :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: New Amp@Home

Post by momolo »

Adaug la ce am spus mai sus, azi e chiorul imparat in tara orbilor, chestie care se aplica la producatorii de azi. Cum generatiile au trecut, intervalul de timp e mare, azi se redescopera roata cu maxim entuziasm, nu mai este nimeni in viata sau activ economic ca sa le spuna celor tineri ca se entuziasmeaza de o calitate uzuala acum 30...40 de ani. E ca si cand dintr-o data, dupa regim cu E-uri redescoperi mancarea naturala si sanatoasa. Astfel ca azi, cine e chior se ridica peste masa de orbi acestia adulandu-l.

Marketingul a descoperit un nou El Dorado, nu sunetul vinde ci aspectul, designul hotz, reclama insinuata prin internet, brandul faimos. Cui ii mai pasa de sunet ?! Si asa atat de relativ si alunecator. Memoria auditiva este aproape zero, obisnuinta e a doua natura, asa ca e simplu, mai ales in lipsa unor repere disparute din epoci de mult apuse. Au mai ramas inregistrarile vechi de care ne minunam, cum e posibil ca aia, atat de "primitivi" sa fi reusit asa inregistrari acum zeci si zeci de ani ?! In toate exista o traditie si niste repere. Asta e!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: New Amp@Home

Post by cosmin »

Din nefericire, ceea ce am anticipat la deschiderea topicului, s-a si infaptuit.
In fond era numai o chestiune de timp :mrgreen:

P.S.
- In fond, noi cei care nu ne pricepem atat de bine la electronica, dar avem totusi urechi (muzicale si nu numai) comitem o mare greseala sa citam de pe alte forumuri, de la posesori real ai acelor scule, care relateaza dupa propriile impresii.
- Data viitoare (daca o voi mai face) am sa selectez si sa postez si impresia opusa despre clasa A, de la restul audiofililor. De observat doua aspecte: 1. nici macar nu am riscat sa afirm eu aceasta parere (mi-as fi atras si mai multe "replici") si 2. era mai mult o gluma in replica la cea pe care am citat-o.
- Am sa incerc sa postez cat mai putin posibil pe acest forum - se pare ca sunt (nescapandu-se ocazia) inclus in tagma fraierilor, nepriceputilor la electronica, celor care pun "urechea" la politicile actuale de marketing, etc deci nu corespund riguroaselor criterii impuse de acest forum atat de specializat - sa nu zic altfel
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: New Amp@Home

Post by akaiofil »

cosmin wrote:dupa cat scrie aici: http://hifigallery.info/luxman/m-05/" onclick="window.open(this.href);return false;, pare sa fie vorba de o functie suplimentara a VU-metrelor: Power Peak Meter cu buton de anulare a acestei functii si de revenire la normal a vumetrelor Meter-Off Switch
ok, deci pot sa o iau ca pe curiozitate de marketing atunci, tehnic cel putin pentru mine Peak Hold si Peak Meter reprezinta chestii diferite. sa le fie de bine :)

p.s.
in acest caz pot sa-mi atribui inventarea Peak-hold-ului la vumetre cu ace, conform imaginii mai sus imaginate :):):):)
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: New Amp@Home

Post by akaiofil »

cosmin wrote: ........Din nefericire, ceea ce am anticipat la deschiderea topicului, s-a si infaptuit.
In fond era numai o chestiune de timp :mrgreen:
.........
pai pe bune ca eu am intrebat pe bune chestiunea respectiva, la care inca nu am un raspuns pe bune. :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: New Amp@Home

Post by momolo »

cosmin, daca te incalzeste sau te raceste cu ceva, mie personal nu mi-a placut nici un fel de amplificator proiectat de Nelson Pass sau dupa ideile si conceptele lui (sau defapt mi-a placut doar unul mai demult, din greseala, dar intre timp poate am evoluat putin macar).

Tot opinie personala, primul criteriu, nu mi se par deloc muzicale, chiar anti muzicale, suna rece si "a tranzistor" (in opinia mea, poate ca sunt eu surd sau defect, asta e opinia mea), desi pe de alta parte perfecte, un soi de perfectiune rece, vanata, intinsa pe masa fara suflare si fara puls. Fara dubiu, minunate pe osciloscop iar schemele opere de arta, ca si realizarea! Mie imi par ca prea suna "a tranzistor", afirmatie pe care ar trebui s-o iei metaforic (in caz ca poti, dupa interventia de mai sus am dubii).

Altii ar spune ca poate mie imi place coloratia de vre-o anume maniera, automat ei punandu-se singuri deasupra, superiori si corecti. Insa eu spun ca fiecare e liber sa-si gaseasca fericirea cum doreste atata vreme cat asta nu dauneaza altora.

Deci, personal nu-mi plac amplificarile proiectate de dl. Nelsin Pass, marele guru in electronica, mare profesor si mare, etc. Am neobrazarea sa nu-mi pese de ceea ce se scrie pe internet sau de adulatia maselor catre un anume personaj, neobrazarea sa judec cu propriile urechi, blege, de tabla, din lemn de salcam, etc, asa cum or fi, dar macar ale mele (si nu a altuia care-mi gafaie in ceafa "protector").

Chestie care te sfatuiesc si pe tine. Imi vine sa-ti dau sfatul asta deoarece te vad pe forumuri cam agitat cu intrebarile '" cum suna" sau "ce parere aveti ?"

Iata, eu ti-am expus parerea mea, anume ca nici nu as vrea sa mai car (rupandu-mi noada) vreo opera de-a domnului Nelson Pass (fara dubiu, posibil sa fiu linsat de masa de adulatori, dar... asta e...opinia mea, voi suporta consecintele si declar ca nu am nimic de impartit cu aia de le place, e treaba lor si bravo lor ca si-au gasit fericirea la Nelson Pass !).

In fine, legat de trancotele vintage. Tot in opinia mea ( pe care o poti lua ca atare) nu toate trancotele grele, aurii, cu multe piese si din anii buni suna automat bine. E cam de la un model la alt model, multe si mari diferente. Astfel ca intrebarea, cum suna Forte, e futila, mai ales, cati in tara asta au avut si ce te face sa crezi ca opinia unui oarecare (printre care ma numar si eu) are vreo legatura cu realitatea sau cu gusturile tale ?! Poate noi auzim altfel si evident avem gusturi diferite. Ce mai faci atunci cu opiniile altora despre "cum suna" sau forma diplomatica "ce parere aveti" (= cum suna ?)

Daca tie iti place, ce naiba mai intrebi pe altii, ce, nu esti sigur de tine si de ceea ce auzi ?! Si daca nu-ti place, tot ce naiba mai intrebi pe altii, crezi ca va suna mai bine daca X-ulescu o sa-ti spuna ca e bun ?! :roll:

Mai bine spune, tie iti place ? De ce iti place ?! Ce diferente gasesti tu fatza de alte trancote din dotare ?! Asta se poate discuta (decent) pe un forum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: New Amp@Home

Post by cosmin »

Scopul acestui thread a fost:

"Deschid acest thread pentru a incuraja pe fiecare sa isi prezinte, pentru plus valoare practica la forum, experientele practice cu noile achizitii de scule sau macar cu sculele aduse pentru a fi probate, etc.
Conditia este ca mediul de auditie sa fie acasa."


si s-a ajuns aici (la ceea ce o consideram o gluma de fapt):

"Astept si pareri, sugestii, replici, ironii, certuri in toata regula :mrgreen: (glumesc, desigur)"
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: New Amp@Home

Post by SOLO »

Eu zic ca se poate si fara sa o dam in fasole . Am mai zis , daca tuturor ne-ar place aceleasi lucruri forumul asta ar fi extrem de plictisitor si inutil si mai mult , toate amplificatoarele ar semana leit . Eu zic ca putem merge inainte si cu pareri diferite .
Mie de exemplu nu mi-ar displace sa incep cu doua mono XA 60.5 .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: New Amp@Home

Post by cosmin »

SOLO wrote: Mie de exemplu nu mi-ar displace sa incep cu doua mono XA 60.5 .
solo
http://passlabs.com/xa_5_series.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Specificatiile lui XA 60.5 nu sar deloc departe de ale lui Forte Audio 1a. Sonic insa nu cunosc, nu pot insa decat sa banuiesc ca a mentinut sunetul "casei".
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply