Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by oake »

Sa nu uitam un lucru esential : aici vorbim de relatia vanzator versus cumparator si nu de o intalnire amicala intre doi audiofili pasionati care schimba ceva impresii despre un anumit sunet.
Vanzatorul oricat de pasionat ar fi in ale audiofiliei este in primul rand un vanzator,altfel spus are o meserie care poate fi sustinuta de pasiune sau nu.
Am vindut foarte mult la viata mea mai ales prin natura Job-urilor pe care le-am avut,desi urasc acest lucru,chiar nu-mi place.
Totusi patronii succesivi pe care i-am avut au descoperit aceasta abilitate a mea si au folosit-o la greu.
Ce vreau sa spun?...vrand,mai mult nevrand m-am deprins cu marea majoritate a trucurilor care deosebesc un vanzator bun de unul mediocru si credeti-ma sunt o groaza si culmea poti face lucrul asta chiar si lasand un foarte mare loc de bunaziua.
Ca anecdotica,acu ceva ani, nu f multi, m-am dus la un showroom cu ideea de a achizitiona o pereche de boxe(nu dau nume din motive de moderatori).Vanzatorul,intamplator chiar patronul afacerii, a inceput sa foloseasca trucurile pe care le foloseam si eu, la care aproape m-a bufnit rasul...pana la urma a dat-o la pace dupa ce i-am povestit succint cam cu ce ma ocup, iar discutia amicala care a urmat,cu picanteriile de rigoare, sa terminat in ideea ca amandoi mancam o coaja de paine.
Mentionez ca vanzatorul era audiofil convins, ca si mine, dar pana la urma ce-are una cu alta?
Morala este ca vanzatorul trebuie sa vinda iar cumparatorul trebuie sa fie f atent la ce cumpara chiar daca produsul este prezentat de un expert,nu numai in sunet.
Inca ceva: intotdeauna,dar intotdeauna scula cumparata din showroom va suna mai bine la proba din showroom decat la cumparator acasa,exceptiile intaresc regula si exprima dimensiunea audiofila a cumparatorului.
Ca sa revin on topic: clientul trebuie sa fie interogaativ, chiar carcotas,mai ales vesnic nemultumit de ce aude/i se spune,in felul asta transmite un mesaj foarte clar...nu te juca cu mine...daca vrei sa incheiem o afacere da-mi scula care chiar merita sa o cumpar,pe celelalte vinde-le altora si in felul asta va castiga respectul vinzatorului, asta in momentul in care vanzatorul chiar isi cunoaste meseria.
PS aproape toti clientii mei sunt in felul asta...ei bine aici vorbim deja de sume mari.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by oake »

kaav wrote: Generalizez probabil (nu pot deveni intim in ''eter'',sunt personal,real doar face to face,altfel imi este greu...)
Ok te invit la un dialog,ca sa te citez : face to face
Chiar sunt curios.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by Alexx »

oake wrote:clientul trebuie sa fie interogaativ, chiar carcotas,mai ales vesnic nemultumit de ce aude/i se spune,in felul asta transmite un mesaj foarte clar...nu te juca cu mine...daca vrei sa incheiem o afacere da-mi scula care chiar merita sa o cumpar,pe celelalte vinde-le altora
Ideea e buna si o retinem :wink:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by kaav »

Mi se pare corect,din cate stiu si eu ,banii costa :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by momolo »

oake Frumos si corect explicat!

Insa am o mica obiectie personala:
intotdeauna,dar intotdeauna scula cumparata din showroom va suna mai bine la proba din showroom decat la cumparator acasa,exceptiile intaresc regula si exprima dimensiunea audiofila a cumparatorului.
nu cred ca se poate generaliza. Eu stiu din cazuri concrete ca este exact pe dos......e adevarat...in cazul sculelor high-end! Depinde si de show-room insa ce stiu eu in RO, nici unul nu exceleaza in acustica, cu o singura exceptie, si aia discutabila.

Insa poate te-ai referit la cazul cand vanzatorul cableaza un aparat de 2000 euro cu niste cabluri de 10.000 euro care vor ramane in show-room! (adica asta o face pe sestache):wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ce faceti cand nu va place , recunoasteti ?

Post by oake »

momolo wrote:oake

Insa am o mica obiectie personala:
wink:
Obiectia ta este pertinenta de aceea am si mentionat ca exceptiile intaresc regula.
Care ar fi aceste exceptii?
Sa zicem un "momolo" cu vaste cunostinte in frumoasa alchimie a sunetului doreste sa achizitioneze un high end scump.Evident ca se va prezenta la respectivul show room cu lectia invatata,chiar va sti cam cum trebuie sa sune aparatul si cam care ar fi setup-urile potrivite, una la mana.
Va veni cu CD-urile lui de proba deja ultra testate si va urmarii fiecare "silaba" sonora cu maxima atentie,doi la mana.
Tot evident, va observa cu mare atentie setup-ul vanzatorului si ii va cere acestuia din urma sa asculte respectiva scula si in alte configuratii,a treia la mana.
Deocamdata nu-mi mai vin in cap si alte maini...cu alte cuvinte,respectivul, sa-i zicem "momolo", va cumpara o scula deja target,adica stie ce cumpara si cam cum va suna la el acasa.
Alte exceptii nu-mi mai vin acum in minte dar cred ca sunt putine.
Ar mai fi un aspect legat de "duelul" dintre cunostintele audiofile ale vanzatorului si cele ale respectivului cumparator,moment in care vanzatorul isi cam da seama cu cine are deaface si ca va avea o viata grea pentru a incheia tranzactia

Post Reply