Muzica de geniu sau geniala :)

CD, vinil, concerte
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Muzica de geniu sau geniala :)

Post by akaiofil »

Pe scurt, Deep Purple, cunoscuti, multe piese faine si foarte faine dar mie personal Child In Time mi se pare absolut geniala. Nu au mai scos ceva la fel, nici ei nici altii.
La fel Lady In Black (Uriah Heep)
Sint multe formatii (cintareti) cu multe piese faine si super faine, unii mai constantzi (Dire Straits pre exemplu la care mie mi-e greu sa fac un top al pieselor lor) si unii cu o sclipire (sau mai multe) absolut geniale, diferite, care-ti taie pur si simplu respiratia. Aveti si voi exemple? Ma intereseaza sa fac o lista cu astfel de piese, cit mai lunga, din orice gen muzical (rock, jazz, metal, electronica, disco etc.) Nu simfonica ca acolo fiecare compozitie poarta ceva genial in felul ei :) Si nu doua sau mai multe piese per formatie/artist ci doar una pe care o considerati state of the art-ul :) respectivului... Fireste ca aprecierile sint personale, dar macar ma vor ajuta sa stiu pe ce si pe unde sa caut, inclusiv in muzica pe care poate nu am ascultat-o niciodata....
It's the music, stupid!

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by mselescu »

Am sa incep tot cu:

Deep Purple: alaturi de Child in time as adauga si Smoke on the Water;

Eagles: Hotel Californis, Desperado

Urian Heep:Easy Livin', July Morning

Pink Floyd: Time

Leed Zeppelin: Stairway to heaven

Emerson,Lake&Plamer: Lucky Man

Iron Butterfly: In-A-Gadda-Da-Vida

Livin' Blues: Shylina

Ma opresc aici ca sa nu cad in borcanul cu melancolie.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by ttsto »

astea mi-au trecut prin minte acum...

King Crimson: Starless
The Doors: The End
Jethro Tull: Thick as a brick
Yes: Starship Trooper, Awaken
Anglagard: Jordrök
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by fluffy38 »

Nazareth - Knockin' on heavens door
Foreigner - That was yesterday
Freddy Mercury & Montserrat Caballe - La japonaise
Chris Rea - The road to hell
Van Hallen - Jump
C.C.R - Have you ever seen the rain
Middle of the road - Sacramento
The Cats - One way wind
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by ViMe »

Echoes - Meddle - Pink Floyd
Enjoy the Silence - Violator - Depeche Mode
One - ...and justice for All - Metallica
Lullaby - Disintegration - The Cure
Bohemian Rhapsody - A Night at the Opera - Queen
Fear of the Dark - Iron Maiden
One - Achtung Baby - U2
Pyramid - The Modern Jazz Quartet
Home by the Sea - Genesis
Mediterranean Sundance - Friday night in San Francisco - Al di Meola, Paco de Lucia, John McLaughlin
Concierto De Aranjuez (Adagio) - Sketches from Spain - Miles Davis
Tubular Bells - Mike Oldfield
...and the list goes on, and on, and on...
Last edited by ViMe on 27 Dec 2010, 14:14, edited 1 time in total.

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by szacaz »

akaiofil wrote:Pe scurt, Deep Purple, cunoscuti, multe piese faine si foarte faine dar mie personal Child In Time mi se pare absolut geniala. Nu au mai scos ceva la fel, nici ei nici altii.
excelenta piesa; dar banuiesc eu ca nu stii asta
(daca ai nedumeriri, citeste comentariile; desi nu mi-a venit sa cred si sa accept - pentru ca Deep Purple au facut o capodopera din aceasta piesa! - pana la urma mi-a placut si versiunea... anterioara)

Nu simfonica ca acolo fiecare compozitie poarta ceva genial in felul ei
exact la fel se intampla si in muzica non-simfonica (vorbim de muzica, da? nu de tentativele comercializate)

Si nu doua sau mai multe piese per formatie/artist ci doar una pe care o considerati state of the art-ul :) respectivului...
exclus; sa luam (cum altfel?) Pink Floyd - poti sa dezlipesti o piesa din albumele de geniu si de top (Wall, DSOTM - pe astea nu le contesta nimeni - WYWH, Final Cut - astea fiind considerate, uneori, mai in urma primelor; plus celelalte, din perioada cand Pink Floyd era Pink Floyd, nu trupa minus Waters); asta ar fi o slujba pentru iubitorii de hituri si de topuri, nu pentru cei ce iubesc (cu adevarat, cu disperare si in cunostinta de cauza) muzica

Fireste ca aprecierile sint personale
extrem de adevarat, insa nu inainte de limita acelei cunostinte de cauza

dar macar ma vor ajuta sa stiu pe ce si pe unde sa caut, inclusiv in muzica pe care poate nu am ascultat-o niciodata...
experimentezi? parerea mea ca acest fel de invatatura se incadreaza in categoria darurilor: eu* am o bucurie (sa zicem ca mor dupa Pink Floyd, da?) care-mi taie rasuflarea, si vreau ca si tu* (prietenul meu) sa gusti din ea; ei bine, ca acest sistem sa poate functiona la randament maxim, e nevoie de doua conditii (trecand peste amanuntele obligatorii, cum ar fi capacitatea de a recepta muzica): eu sa tin la tine, si sa vreau sa-ti dau si tie din bucuria mea, iar tu, la randul tau, sa ma respecti si sa ai incredere in mine si sa primesti cu interes cadoul de la mine

altfel este publicitate, snobism, laudarosenie ori un simplu schimb de impresii

(bine, recunosc ca forumul este o cale optima spre cea mai pura imprietenire - suntem personaje cvasi-virtuale si putem sa intemeiem un canal de comunicare intre o minte si alta, sau intre un suflet si altul - fara a ne lasa influentati de hainele pe care le purtam, sau masinile care ne poarta, sau casele din care tastam. bine, asta este valabil pana la prima intalnire neaudiofila)


asa ca o sa ma iertati, dar nu pot sa vin cu o lista - sunt sigur ca n-ar fi completa, si nici nu sunt sigur ca as afisa-o la locul potrivit

*eu, tu - personaje fictive
Last edited by szacaz on 26 Nov 2008, 21:02, edited 1 time in total.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by akaiofil »

ok, ma multumesc cu raspunsurile celor mai putin "fitzosi" decit tine :)
Nu experimentez, caut. Nu imi permit sa cumpar discuri cu nemiluita numai ca sa aflu muzici si artisti noi, de abea prididesc sa completez discografiile artistilor a caror muzica deja o iubesc. Sint nume in listele de mai jos de care nu am auzit niciodata, si poate nu ash fi auzit vreodata altfel. Voi fi bucuros sa-i caut si sa-i ascult, poate or sa-mi placa poate nu...ce-i asa de rau in asta? Nu te-am inteles, sincer...
It's the music, stupid!

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by szacaz »

Nu te-am inteles, sincer...
pai indica-mi ambiguitatile si ti le explic

(ah, am vorbit si eu; nu-i musai sa ma bagi in seama)

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by akaiofil »

szacaz wrote:
Nu te-am inteles, sincer...
pai indica-mi ambiguitatile si ti le explic

(ah, am vorbit si eu; nu-i musai sa ma bagi in seama)
adica nu am inteles de ce nu vrei sa impartasesti din parerile tale degustativ-muzicale ca sa zic asa, genul "dupa mine cintaretul x e un geniu cu melodia y". Pot fireste accepta si intelege "egoismul" darului, dar mi s-a parut un pic deplasat incontextul de fatza (apreciere personala). Asta nu inseamna ca nu-ti respect puctul de verdere, dar ca sa fiu mai explicit atitudinea ta (reactia sau raspunsul nu gasesc un cuvint care sa nu sune de rau, dar nu de rau vreau sa zic oricare ar fi cuvintul) pare mai degraba un punct de vedere decit un orizont de vedere. Eu caut sa-mi formez un orizont de vedere, desi asta poate fi in contradictie cu topicul asta propus de mine (avind in vedere ca minimalizez la o singura piesa per artist, deci doar un punct de vedere). :) Om vedea ce iese....
It's the music, stupid!

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by szacaz »

pare mai degraba un punct de vedere decit un orizont de vedere. Eu caut sa-mi formez un orizont de vedere, desi asta poate fi in contradictie cu topicul asta propus de mine
pai vezi?

domnule, mie imi place muzica adevarata (nu pot sa spun "muzica buna", ca e prea uzata sintagma, si si fara sens)
muzica aceea facuta nu pentru ca "se asculta" sau "se danseaza" sau "se vinde"

muzica facuta cu drag (si/sau cu bucurie, durere, seninatate etc)si cu profesionalism, si care transmite, catre receptor, emotia artistului

arta

sa dau titluri? Pink Floyd, poftim (dar am zis - nu prea se pot smulge piese de pe albume - nici piesa nu ramane intreaga, nici albumul)

Queen (A Night at the Opera e unul dintre albumele de varf, dar mai avem de ascultat si altele)

Vangelis (o lista mult prea lunga, n-are rost; mai bine numesc cele 3-4-5 albume care-s "mai putin pe limba mea")

Joe Satriani (aici se pot numi cateva albume, dar nu neaparat integral, ca la PF)

(poate o sa se mire ceva lume) Manowar, cu singurul album cu-adevarat (si integral!) artistic: The Triumph of Steel
(aici s-ar cere oarece explicatii, pentru ca un neavizat - neavizat, dar care stie cu ce sa mananca Manowar - ar putea sa recunoasca imediat niste sabloane: otel, fiare taioasa, zanganit de arme, lupta, sange etc; daca imi cere cineva, detaliez)


EST Trio Band

Rick Wakeman, Electric Light Orchestra, Kamelot, M Man's Earth Band, Andrew Lloyd Weber
si atat de multe alte nume (unele care au stralucit, - asa cum ai vrea tu sa vezi - printr-o singura creatie, altele care au revarsat fluvii de armonie)

(uite, vezi? am acceptat sa aruinc si cateva titluri - unele deja aduse in discutie, alte - in opinia mea - surprinzatoare, altele poate necunoscute; are balta peste)

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by saureign »

Queensryche - Silent Lucidity
Dream Theater - Another Day
Rush - Tears
Yes - Soon
Celelalte Cuvinte - Daca vrei
Phoenix - Pasarea Phoenix
Queen - Innuendo
etc.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by akaiofil »

multumesc mariei tale ca si-a plecat ochii peste prostime (ma refer exclusiv la mine) :):):):)

incerc sa string cit mai multa informatie, apoi muzica in sine (originala fireste) si la sfirsit sa vad daca pot scoate o banda mare cu o compilatie de genul asta. Din cultura si colectia proprie am pus cap la cap cam jumate de aia am nevoie de informatie. fireste ca nu e obligatoriu sa fie numai o banda, dar exista si un buget limitat alocat acestei distractii. :) O sa fac publica discografia cind oi termina, vedem atunci ce iese, pe urma si-o poate face cine vrea, cind vrea, cum vrea daca vrea :)
It's the music, stupid!

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by saureign »

LP-uri geniale:
The Moody Blues - Days Of Future Passed
The Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
Frank Zappa - Lather
Van der Graaf Generator - H to He Who Am the Only One
Gentle Giant - Three Friends
Yes - Close To the Edge
Pink Floyd - Meddle
Keith Jarrett - Death And the Flower
Led Zeppelin - III
King Crimson - The Power To Believe
Renaissance - Novella
Nick Drake - orice
Miles Davis - Bitches Brew
etc.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by Alexx »

Greu de limitat la melodii... Sunt totusi foarte multe care m-au impresionat, asa ca n-o dau cu titlu absolut, mai mult ca exemple:

Rush: The Trees, Xanadu, La Villa Strangiato (de preferat live de pe 'Exit... Stage Left'), The Camera Eye
Blue Oysters Cult: The red and the black, Shooting Shark, Don't Fear The Reaper
Led Zep: multe... Black Dog, Rock and Roll, Whole Lotta Love, Moby Dick, Gallows Pole, D'yer Mak'er
The Cure: iar multe... Pictures of you, Fascination Street, Lullaby, Prayers for Rain, Open, Never Enough, Sinking
Thin Lizzy: Dancing in the moonlight, Still in love with you (preferabil live de pe 'Live and dangerous')
AC/DC: prea multe sa le enumar, practic mai tot de pe primele 5-6 albume
Ted Nugent: Stranglehold
Judas Priest: Victim of changes, The sentinel, Night comes down
U2: 80% din The Joshua Tree (albumul)

Mai sunt multe care-mi scapa probabil in momentul asta. Si nu am insirat decat rock, pentru ca asta a fost tendinta in thread pana acum, dar mai sunt tone in electronica, ba chiar si in pop, nu mai vorbesc de rockeri care au trecut la pop sau cu tendinte de pop, gen Peter Gabriel, Scorpions etc.

Oricum, este extrem de subiectiva treaba, insa am presupus ca ai luat factorul asta in calcul cand ai pus intrebarea.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by Schindler »

akaiofil, ideea acestui topic , in sine este excelenta. Doar ca oameni diferiti au gusturi foarte diferite. Astfel incit ceea ce unul considera ca supermuzica, altuia se poate nu numai sa nu-i placa, dar sa-l si deranjeze daca o asculta.
Totusi am sa trec si eu citeva melodii :
Nana Mouskouri - Recuerdos de la Alhambra
Leonard Cohen - Dance Me To The End Of Love
Diana Krall - Temptation
Goran Bregovic - Bubamara
Loreena Mc. Kennitt - Marrakesh night market
BZN - Blue eyes
ABBA - Chiquitita
No Mercy - When I die
Prince - Purple Rain
Falco - Jeanny
Oscar Benton - Bensonhurst Blues (original)
Peter, Paul & Mary - Blowin' In The Wind
Saban Bajramovic - Jasmina

....gusturile oamenilor sint foarte personale...ca sentimentele...
"Stop hearing music. Start listening to it."

Post Reply