BALARII

Doar o vorba sa-ti mai spun
Locked
catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

BALARII

Post by catalinmetal »

momolo wrote:

Aceste incinte socheaza in primul rand, la prima vedere, prin frumusetea finisajului! In poze nu se intelege mai nimic! In realitate sunt atat de frumoase, incat factorul WAF poate fi chiar zdruncinat si zdruncinator! :lol:

Ieri mai erau niste persoane de fatza si cineva a spus ca sunt atat de frumoase ca nici nu mai conteaza cum suna! :D


Finisajul, cires lacuit lucios. Este indecent de frumos ! :D (am vazut si varianta mahon deschis, extra lucios.....si va spun sincer ca furnir ca ala nu am mai vazut ever....nici macar la concurentii lor, Sonus Faber!).

Partea frontala e imbracata in piele naturala. Spatele este lacuit negru "de pian".
fara suparare mie imi par dpdv optic aproape identice cu Sonus faber... la sonus ai sa vezi ceva similar insa la seria homage...

acum, sunetul e alta mancare... aici ce am ascultat de la Opera pot spune cu mana pe inima ca nu seamana absolut deloc pt umilele mele urechi cu Sonus...
ma bucura sa aud ca au progresat sensibil pe partea de joase (floorstanderele pe care le stiam eu aveau o evolutie palida dupa gusturile mele la acest capitol - si sunt omul care de obicei apreciaza mai degraba un bookshelf bun decat un floorstander mare dar degeaba). cat priveste tonalitatea per ansamblu a modelelor mai vechi - nu ma pot pronunta - nu este deloc pe gustul meu, si repet, daca vizual seamana izbitor cu SF (oare cine o fi copiind de la cine) sonor sunt f diferite... le putem asculta si in bucuresti sa inteleg? spre ce gen le vezi mai aplecate?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: OPERA CALLAS - model nou

Post by momolo »

catalinmetal
fara suparare mie imi par dpdv optic aproape identice cu Sonus faber... la sonus ai sa vezi ceva similar insa la seria homage...
unde ai vazut tu aceste OPERA CALLAS ??!! :roll: Eu stiu 99,999% ca nu le-ai vazut, pentru simplu motiv ca nu ai unde.

Astfel ca tu compari ce vezi in poze (si alea proaste) cu alte lucruri pe care le-ai vazut in realitate ??!! :roll:

Nu crezi ca intai trebuie sa le vezi pe ambele in realitate si apoi sa-ti dai cu parerea ??!! :roll:

Iar eu iti pot spune ca am vazut IN REALITATE atat SONUS FABER cat si OPERA CALLAS. Dar aici ma refer la Opera.
aici ce am ascultat de la Opera
pai din cate stiu nu ai ascultat. Ai fost o data timp de o juma' de ora la dealerul local (eram de fatza), timp in care Opera Seconda au cantat 10 minute pe un amplif nepotrivit, bagate dupa o usa, asta in timp ce tu te invarteai in picioare si vorbeai de zor fara sa asculti o clipa. Inafara de faza aia, unde ai ascultat tu OPERA ?!

Te asigur ca daca iei o pereche de boxe din astea si le amplifici pe ceva nepotrivit sau de proasta calitate, poti spune instant ca suna ca niste tigai. Ori ele saracele suna ce le dai ! (si asta e valabil cu multe boxe, de la sute de branduri)

Daca le dai ra_at, asta si suna.

Si stiu pe cativa care si-au luat boxe dar nu le-a mai ramas banul pentru o amplificare de calitate (nu mai vorbim de sursa, ca daca nu o ai, tot ra_at amplifici!). Ori in conditiile astea nici macar unul care le are nu le poate aprecia just! Dar tu nu le ai si nici nu le-ai vazut....
ma bucura sa aud ca au progresat sensibil pe partea de joase (floorstanderele pe care le stiam eu aveau o evolutie palida dupa gusturile mele la acest capitol
eu totusi nu pricep cum iti dai tu cu pararea despre niste boxe pe care nu le-ai vazut si nici nu le-ai auzit ?!

Sau experienta aia te-a traumatizat in asa hal ?! :lol:

Cat priveste bubuiala, intradevar, poti dovedi o pereche de boxe bune cu un subwoofer SONY ! Asta in materie de BUBUIALA.

Dar daca vei reusi sa asculti mai mult decat vorbesti (si-ti tot dai cu parerea pe forumuri), o sa vina o vreme cand nu o sa-ti mai placa bubuiala. :wink:

Plus ca, daca ne-am referi la Opera Seconda (care sunt altceva, alta gama decat Callas care costa de trei ori, iar noi despre astea ar trebui sa discutam la acest topic), as vrea sa-mi spui ce boxe au basul mai corect in banii aia ?! Ca eu nu prea am gasit....
cat priveste tonalitatea per ansamblu a modelelor mai vechi - nu ma pot pronunta - nu este deloc pe gustul meu, si repet, daca vizual seamana izbitor cu SF (oare cine o fi copiind de la cine) sonor sunt f diferite
inca o data te intreb, ce Opera ai ascultat tu ca sa-ti dai cu parerea ?!

Din cate stiu eu, habar nu ai , nu ai ascultat si nici macar vazut, iar cat priveste Sonus Faber cu care tot faci "comparatii" (pe alea le-ai auzit si vazut), nu seamana nici macar la aspect. Evident ca nici la sunet, desi, culmea, tot cu difuzoare nordice sunt facute! Asta ca sa vada unii ca una sunt difuzoarele si alta e o incinta acustica!

Si nu seamana nici la preturi macar!

Uite, iti dau o tema de gandire, in 6500 euro, ce boxe poti cumpara de la Sonus Faber ? Imi poti da un link catre un model S.F. in banii astia ?! (pentru ca cele la care m-am referit mai sus, atata costa).

Hai sa facem o comparatie teoretica, daca asta te roade. Si ca orice comparatie, trebuie sa plecam de la PRET, adica in aceeasi bani, ce cumperi de la unii si apoi de la altii, ambele branduri italienesti si evident, in concurenta cel putin pe piata lor interna.

Te astept cu precizarile:

- ce model Opera ai ascultat, cat timp, pe ce amplificare si cu ce sursa ?

- unde ai vazut tu aceste boxe Opera Callas despre care am scris eu mai sus ? Concret, unde ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: OPERA CALLAS - model nou

Post by catalinmetal »

nu am zis ca am ascultat acest model. si la firma la care faci referire nu e nevoie sa merg numai cu cineva de mana. am avut ocazia in alte dati sa ascult acest brand, insa daca nu m-a impresionat pozitiv, nu m-am obosit sa tin minte in detaliu ce si cum...

sistemele pe care au cantat au fost si unison - compania sora - dar si altele, CEC sau cambridge audio si inca niste scule care din pacate acum imi scapa...

nu inteleg de ce nu poti accepta parerile altora daca nu coincid cu ale tale... am spus doar, atat cat pot eu aprecia, si cat mi-a fost dat sa ascult... nu e nevoie sa ascult 1000 de ore o incinta sa imi dau seama daca imi place sau nu... daca imi place insa, se poate sa imi ia mai mult sa o fac sa sune maxim de bine... pt ce nu imi face cu ochiul, nu -prea - ma mai obosesc, ca targul e si asa plin...

tocmai de aceea te intrebam daca sunt de ascultat in buc, poate imi voi schimba impresia cu acest nou model. s-au mai intamplat totusi cazuri... nu am vazut acest model, insa cele pe care le-am vazut seamana f mult cu sonus, dupa ochii mei... daca mie imi seamana, iar nu vad ce te deranjeaza...

boxe la 6500... hm, iti dau exemplu de boxe sonus la 7800 daca ma provoci, care vor canta mai mult decat rezonabil si pe un 5i... dupa mine, potriveala extrema cu diferite scule miroase tot a coloratura oricum ai da-o... dar iarasi e doar opinia mea, bazata pe experienta de pana acum. am sau nu dreptate, e greu de zis, in acest domeniu unde e f greu de stabilit un etalon...

chiar imi pare rau daca intentia mea de a-mi face sperante cu acest nou model te-a deranjat. repet, eram curios de ele, insa inversunarea cu care vrei sa ma incontrezi m-a facut sa imi piara cheful... pacat. poate totusi le cumpara vreun forumist si merg pe la el...

momolo, speram ca te-ai schimbat. pe viitor chiar am sa ma abtin sa mai postez daca o sa am opinii care stiu ca nu iti sunt in asentiment... vreau un forum fair, relaxat, in care fiecare sa poata sa-si spuna parerea, cat de buna sau proasta ar fi ea... pt niste oameni care baga in chestuinea/hobby-ul asta bani si timp cu carul (orice s-ar zice) fara sa scoata profit, ar trebui sa fim mai solidari...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: OPERA CALLAS - model nou

Post by momolo »

catalinmetal
nu am zis ca am ascultat acest model.
insa faci aprecieri cu ce seamana si cu ce nu sau cum suna! Esti din aia care fac review-uri dupa poze ?! :lol:
am avut ocazia in alte dati sa ascult acest brand, insa daca nu m-a impresionat pozitiv, nu m-am obosit sa tin minte in detaliu ce si cum...
sistemele pe care au cantat au fost si unison - compania sora - dar si altele, CEC sau cambridge audio si inca niste scule care din pacate acum imi scapa...
ceea ce iti scapa intradevar este ca (stiu sigur asta!) nu ai ascultat NIMIC din toate astea. Cu fraze din astea nu aburesti pe nimeni.
nu inteleg de ce nu poti accepta parerile altora daca nu coincid cu ale tale...
pot oricand sa-ti sterg textele, sa te banez si sa te sterg cu totul de pe acest forum. Faptul ca ti-am tolerat (pana acum) mojiciile, tonul agresiv si atoatestiutor arata contrariul a ceea ce afirmi.

Cat priveste ideile altora, sunt de acceptat atata vreme cat sunt argumentate, cat sunt prezentate decent (si inteligent) si nu atata vreme cat sunt simple fabulatii.

Habar nu ai despre modelul Callas de care am scris, habar nu ai de boxele Opera insa deja ai umplut niste texte cu "aprecieri" de-ale tale, provenite direct din pozele pe care le privesti pe net!
Plus de asta, nu era vorba despre Sonus Faber, ci de Opera si tu ai adus complet aiurea in tramvai discutia asta! Ce treaba are brandul Sonus Faber cu ceea ce scriu eu mai sus despre un model aparut la Opera Loudspeakers ??!!!

Te simteai cumva dator cu ceva pentru cineva?! :P Sa sti ca un catel care vine cand il strigi e de toata isprava, insa unul care vine cand nu-l cauti reprezinta o problema!
nu e nevoie sa ascult 1000 de ore o incinta sa imi dau seama daca imi place sau nu...
ciucurash, tu nici in 1000 de ore nu poti sa-ti dai seama de nimic! Mai trebuie sa curga multa apa pe garla pana atunci!
nu am vazut acest model
si a trebuit sa umplem niste pagini de forum ca sa aflam asta ?!
boxe la 6500... hm, iti dau exemplu de boxe sonus la 7800 daca ma provoci, care vor canta mai mult decat rezonabil si pe un 5i.
te-am intrebat doar ceva punctual, ce model exista la Sonus Faber in banii astia? Nu facem aici nici o intrecere ca nu ma pun la mintea ta, ciucurel ! Dar nici asta nu ai fost in stare sa raspunzi.
chiar imi pare rau daca intentia mea de a-mi face sperante cu acest nou model te-a deranjat
m-a deranjat ca iti dai cu parerea despre lucruri de care habar nu ai (plus ca o faci pe un ton atoatestiutor.....insa se pare ca nu-ti dai seama de penibilul situatiei in care te expui). Abia am rezistat sa nu fac curatenie ! Insa nu am renuntat cu totul la idee.
vreau un forum fair, relaxat
si eu, scrie si in regulament, insa din absolut toti care s-au inscris si postat, tu esti singurul care ai venit aici si ai adus exact contrariul, atat prin afirmatiile fara continut si nesustinute de realitate cat si prin tonul pe care-l ai.
in care fiecare sa poata sa-si spuna parerea, cat de buna sau proasta ar fi ea
nu am oprit pe nimeni sa-si spuna parerea si poate oricine sa o faca indiferent ca nu coincide cu a mea, insa sa o faca ONEST, cu ARGUMENTE macar decente si de bun simt, dar si sustinut de realitate, de fapte sau cel putin macar frumos, elegant si in spiritul forumului, adica destins, pozitiv si prietenos, fara incrancenare.
Sa nu o faca tendentios si mintind. Sa nu o faca incalcand regulamentul.

Atata vreme cand vine unul ca tine sa-si "dea cu parerea" despre lucruri pe care nu le-a vazut, nu le-a auzit si o face in felul asta, atunci intradevar, voi trece la CURATENIE in mod nevoit.

Din punctul meu de vedere cazul e inchis:

1. nu ai vazut si auzit niciodata Opera Callas.

2. nu ai ascultat (cu adevarat) niciunde o incinta acustica Opera. Nu ai fost in stare nici macar sa enumeri un model (acum e prea tarziu, nimeni nu te mai crede! Plus ca am informatii care sustin clar ca nu ai avut ocazia niciunde,)

3. aici nu este vorba despre Sonus Faber (cred ca exista deja un subiect separat)

4. ai incalcat regulamentul in multe privinte. Dar acum fiind la inceput, am fost tolerant. Nu uita totusi sa citesti regulamentul si scopul acestui forum! Altfel zbori pe maidanul de unde ai venit!

Later edit (ca acum am citit si aceasta insinuare!):
pacat. poate totusi le cumpara vreun forumist si merg pe la el...

Callas despre care am scris nu sunt la dealerul local si nici nu apartin unui forumist. Asa ca ai pierdut ocazia (in caz ca cineva te-ar primi, avand in vedere ceea ce poti debita pe forumuri!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: BALARII

Post by catalinmetal »

*** - cenzurat, motiv = jigniri aduse unui coleg de forum

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: BALARII

Post by catalinmetal »

*** - cenzurat, motiv = limbaj suburban, jigniri aduse unui coleg de forum

Locked