MDF si placaj

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

MDF si placaj

Post by momolo »

Cine stie unde pot cumpara si taia in Bucuresti niste MDF cat mai gros (de la 18mm in sus) si niste placaj cat mai gros (minim 8mm) ? Am nevoie de o taiere simpla, dreptunghiuri de aprox. 55 x 45cm debitate pe o masina buna care le face pe toate la fel, eroare zero.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: MDF si placaj

Post by Adrian_2k8 »

Materialul clientului sau vrei sa debitezi ce cumperi de la ei? Daca cumperi si MDF-ul de la ei, oriunde (Praktiker, Brico, Hornbach, etc...) ti-l taie gratis iar taieturile / cotele sunt perfecte. Daca vrei sa te cari cu materialul tau, poate ar fi bine de precizat si zona in care locuiesti. Degeaba as recomanda eu un taietor bun la Otopeni daca tu locuiesti in Berceni... :)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MDF si placaj

Post by momolo »

Merci!

Sector 3.

Am vazut la Brico, e scump al naibii. Astia care au depozite vand placa ieftin.

Nu am material, il caut. MDF 18 si/sau 22mm, placaj mesteacan si/sau plop, etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: MDF si placaj

Post by Obelix »

Daca pui pretul materialului (ieftin) si al taiatului, si al benzinei, si al timpului, poate ca nu merita sa te cari cu placa in portbagaj prin tot orasul si sa te duci direct la Brico...

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: MDF si placaj

Post by Adrian_2k8 »

Totusi trebuie sa recunosc ca Momolo are dreptate in legatura cu preturile de la Brico / Praktiker / etc... sunt OBSCEN de mari. Am gasit insa ieftin la ei scandura de rasinoase, perfect smirgheluita, la pret f.f. bun. Insa are prostul obicei sa se crape f. usor. Probabil ca e "cruda" si daca nu ii faci ceva urgent, crapa imediat dupa ce se usuca.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: MDF si placaj

Post by glucica »

Pe Morarilor știu sigur ca au MDF (am cumparat eu in citeva rinduri). Debitează la cote insa, cred, nu sint sigur, trebuie sa cumperi toata placa. Placaj nu stiu daca au.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MDF si placaj

Post by momolo »

Multumesc, cu MDF-ul am rezolvat, acum caut placaj de 15 mm sau cat mai gros care sa fie plan perfect. Pe la depozite au numai pana in 8mm si le tin prost, stau strambe cu lunile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: MDF si placaj

Post by DNA »

momolo wrote: acum caut placaj de 15 mm sau cat mai gros care sa fie plan perfect.
Mesteacăn sau plop ?
Dacă nu găseşti pot să îţi trimit ( prin curier rapid ), debitate la dimensiunile şi unghiurile necesare.

Am de 18mm şi 15mm.
Mai am şi un placaj de 22mm dintr-un fag superdur, dar este cam greu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MDF si placaj

Post by momolo »

Multumesc mult, te voi contacta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply