Cit de important este "presul" de pe platanul pick-up-ului?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Cit de important este "presul" de pe platanul pick-up-ului?

Post by akaiofil »

Care sint cele mai bune tipuri? Cele de pisla? Cele de silicon? Cele de cauciuc? Mai goase? Mai subtiri? Cum influentzeaza sunetul? Care sint cerintele? (decuplarea mecanica, imbunatatirea imunitatii la vibratii etc.) Si fireste in final eventual recomandari concerete...

Eu posed "presul" original, din pisla (nu prea stiu cum sa-i zic altfel :)) si-s curios daca se pot aduce ceva inbunatatiri pe partea asta...
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cit de important este "presul" de pe platanul pick-up-ului?

Post by momolo »

eu la Roksan Radius 5 nu am nimic pe platanul de acril. Discul se pune direct. Asta am vazut-o si la ClearAudio.

Am vazut la Pro-Ject (si deja avut un RPM4) ca folosesc o pasla subtire. Mai exista modele Pro-Ject care au sub pasla aia o placa de sticla.

Exista si platane care au o placa subtire de pluta.

Altele au un disc de cauciuc.

In opinia mea, cel mai bine ar fi sa folosesti ce a pus fabricantul. Eu m-as baza ca in cazul firmelor serioase (si azi cam toate care fabrica turntable audiofile sunt serioase) deja s-a studiat solutia cea mai buna (problema de rezonante). In fond nu cred ca-i costa o avere sau conta in pret la un pickup de 500...1000....2000 euro, un disc de pluta, cauciuc sau altceva ?! Daca ei au pus pasla, atunci aia e cea mai buna. Nu ai laboratorul lor si nici cunostintele lor ca sa gasesti ceva mai bun. Ma bazez pe un singur motiv de bun simt, costul unei astfel de chestii e insignifiant, deci nu putem suspecta compromisul economic ca sa ne bucuram la un tuning DIY de genul OPPO chinezesc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cit de important este "presul" de pe platanul pick-up-ului?

Post by akaiofil »

asa-mi spune si mie "constiintza" audiofila, da vroiam sa mai aflu pareri.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cit de important este "presul" de pe platanul pick-up-ului?

Post by momolo »

Evident, mai sus am fost lupul moralist! Eu nu ma las pana nu incerc mai multe chestii, macar de dambla! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dhany
Posts: 62
Joined: 10 Nov 2008, 13:28

Re: Cit de important este "presul" de pe platanul pick-up-ului?

Post by dhany »

Am acasa Pro-Ject RPM 5.Acesta mi-a venit si cu un "pres de pasla" si cu unul din "pluta".Trebuie sa le folosesc pe amandoua?Sau numai pe unul dintre ele.Si daca e sa folosesc doar unul care ar fi acela?

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Cit de important este "presul" de pe platanul pick-up-ului?

Post by TomJones »

Eu am Dual CS505-4 si a venit cu un mat de "pasla", dar mai degraba pare ca un postav mai gros. Am vazut ca multe pickupuri au astfel de mat-uri, dar nu e obligatoriu. Cele care au: Thorens, rega, linn, project etc iar dintre cele care nu au: cele din acryl. O firma care face tunning de pickupuri in special pentru legendarul LINN Sondeck LP12 foloseste astfel de mat-uri in accesoriile sale. Ca o paranteza, Linn Sondeck LP12 este considerat cea mai veche scula hi-end din lume fabricandu-se in continuu din 1972 "suferind" doar trei modificari minore de atunci. Firma care face astfel de modificari este funk firm
http://www.thefunkfirm.co.uk/

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cit de important este "presul" de pe platanul pick-up-ului?

Post by momolo »

dhany
Trebuie sa le folosesc pe amandoua?
din ce stiu eu, ambele. Pasla sta peste pluta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply