MAGNETOFON ( reel to reel )

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Ok, avem deocamdata 1 / 1.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by fluffy38 »

akaiofil wrote: Din pacate cind vorbim de calitatea audio, AKAI ramine cam cu 3 jucarii (747 dbx, f91 si 570D) iar si astea sint undeva la media-superioara (indulgent) nicium in domeniul hi-end.
Mare adevar ai spus!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Eu as spune un pic diferit, opinia mea - modelul Akai Gx 747 nu e la o diferenta mare sau considerabila de modelele Gx 646, 636, 625, 635, 620, 77. Dimpotriva, toate suna cam la fel, aceelasi sound cu nuante un pic mai rafinate la modelele mai noi, mici diferente de "tzataz si boom" ca stil. Insa aceste diferente mi se par chiar minore, sunetul acestor modele, in opinia mea, depinde mai mult (considerabil mai mult) de:
1. starea tehnica si reglajele mecanice si electronice
2. calitatea benzii si reglajul magului pe acea banda
3. calitatea sistemului de amplificare (+ incinte acustice) precum si cablarea (insemnand si cablul de curent).

La punctul 2. mentionez ca toate aceste Akai au reglaje minime ca posibilitati variere (ma refer la cele pe placi) care nu permit adaptarea la benzi foarte diferite de cele pe care producatorul a proiectat magul (ex: Maxell normala sau EE vintage). Iar benzile NOS de calitate costa dramatic de mult. Cat priveste pe cele noi, a ramas doar RMG pe care Akai nu performeaza ca pe Maxell-ul pe care a fost proiectat.

Astfel, aceste magnetofoane depind dramatic de banda folosita, diferentele venite din acest fapt fiind mai mari decat diferentele dintre modele, care repet, personal mi se pare neinsemnate. De exemplu, faimosul Gx 747 pe o banda slaba/nepotrivita suna mult inferior fatza de un Gx 625 de exemplu pe o banda buna/potrivita (Maxell vintage). Diferenta intre aceste modele ?! O gluma pe langa cea data de calitatea benzii si calitatea reglajelor.

Inca ceva - un aparat vechi de 30 de ani este iesit din parametrii originali. Un reglaj este necesar si oricum, nu se poate suplini uzura data de timp, chiar si daca aparatul a stat degeaba.

Din punctul meu de vedere modelul 747 este MULT supraevaluat si cu acei bani (pret mediu second hand) se pot cumpara magnetofoane net superioare. De exemplu, eu daca as avea bani de Gx 747 in stare buna (defapt singurul mod in care merita atentia, doar in stare buna de conservare) as cumpara cu totul altceva. Ca exemplu, as cauta Tascam BR 20, Otari, Fostex, Studer sau chiar un Revox PR99 cu capete de schimb (mi-ar ajunge suma, poate mai si ramane) si de ce nu, un B77 pus la punct, capete noi si diverse upgrade (care se si gasesc in Germania). Criteriul principal in viziunea mea ar fi starea de conservare si gradul de uzura.

Eu votez cu Revox (B77). Motivele:

1. suna si trage mai bine decat orice model Akai.
2. este proiectat mai inteligent si usor de modificat, reglat si depanat.
3. are multe reglaje si astfel accepta cam toate felurile de banda, groasa, subtire, energica, de studio, de casa, etc, etc.
4. motoarele de derulare sunt mai puternice, motorul direct drive e mai silentios. Toate 3 se pot depana usor, exista rulmenti si tot ce trebuie pe piata germana si nu costa mult. Dar nu e nevoie, sunt oricum foarte fiabile, mult peste legendele care circula.

Ceea ce a avantajat AKAI nu tine de calitatea sunetului. E vorba de design si capetele care nu se tocesc (decat extrem de greu). Aici trebuie sa recunosc, arata grozav, toate in frunte cu Gx 747 care arata cel mai grozav si pe care il consider unul din cele mai frumoase aparate audio ce au existat vreodata (va rog, sa nu discutam de gusturi estetice!).

Este adevarat si alt aspect, un AKAI in buna stare pe banda (subtire) potrivita suna decent sau frumos, e oricum peste sursele digitale. Dar sunt supraevaluate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by akaiofil »

eu am specificat 747 DBX vrind sa subliniez fatul ca prezenta integrata a acestuia il diferentiaza. Personal cel mai placut la REDARE (din ce am ascultat eu) mi s-a parut 630 urmat de 635 (alegind din 4000D, 630, 635, 636, 646, 77, 747, 747dbx) magnetofoane pe care le-am ascultat si/sau le-am avut dealungul timpului. Cea mai buna varianta din punct de vedere actual pe care ash recomanda-o eu cuiva care vrea sa ramina inca ceva vreme in lumea magnetofoanelor AKAI este 630 la redare + 646 la inregistare (pt bias-ul reglabil)
630 are si o versiune cu dolby, nu l-am ascultat niciodata.

nu am citit tot topicul, am luat intrebarea ca atare "care este cel mai bun" intelegind prin asta un soi de cel mai bun raport calitate/fiabilitate/pret. sub aspectul asta imi mentin opinia, AKAI. :)

In rest deacord cu momolo. Apropo, mie cel mai mult imi place 635 varianta cu gauri de raglaj in capacul de protectie al capetelor (tocmai pt aspectul pe care il dau acele gauri :) ), iar cele mai frumoase "ace" facute vreodata de akai cele de la 630.
It's the music, stupid!

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Obelix »

Modelul "630" este handicapat, fata de cele mai noi, de capetele GX "model vechi", cu cararcteristici net inferioare "noilor" modele (noi, pe scara istoriei... :roll: ).
Personal prefer modelele 520-525, mai recente (in stricta comparatie cu cel precitat, deci la clasa "low cost")
In interior sunt foarte asemenetoare cu "bunicutul" lor 630...
L.E. am uitat sa precizez ca plasticul metalizat de pe "acele" modelului 630 imbatraneste foarte urat in timp... (de decoloreaza neuniform, "cu pete") :|

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Am avut si GX630. Ca parere - exceptional lucrat, epoca cand nu exista nici o economie la materiale, singura grija doar calitatea si fiabilitatea. Mecanica foarte buna. Insa are un mare handicap, capetele. Acest model nu va scapa de diafonie (cum dealfel nici un alt Akai nu scapa) si se poate spune ca are o diafonie "naturala" inacceptabil de mare.
Cat priveste inregistrarea, opinia mea e diferita, consider ca Gx 630 trage mai bine decat reda. Defapt am renuntat la el in momentul cand un Rostov 105 (1986 varianta slavona) refacut cu condensatoare noi a umilit acest Akai pe redare. Pe REC era invers, in ciuda reglajelor (la ambele maguri) Rostov-ul era umilit de Gx 630.
Am comparat cu atentie Gx 630 cu Gx 636, comparatie A/B in conditiile in care Gx 630 era pus la punct impecabil iar Gx 636 era din fabrica cu tot cu uzura celor 30 de ani. Rezultatul a fost simplu, diferenta era enorma, Gx 636 a umilit 630 la toate capitolele in mod chiar dramatic. Mult mai fin, mai rezolut, mai natural, zgomot mai mic, diafonie mult mai mica, etc, etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Mai adaug o chestie pe care putini o stiu - exista diferente chiar notabile intre magnetofoane de acelasi model. Exemplu, 2 Gx747 nu suna la fel orice le-ai face. Defapt, mai precis, la capetele de serie sunt diferente mai mici decat la celelalte, Cele mai mari diferente le-am gasit la Gx 77. Mentionez ca iau in considerare diferentele DUPA ce magnetofonul este azimutat standart si reglat pe aceeasi banda cu aceeasi viteza.
De exemplu, am constatat ca maguri Akai cumparate de pe piata japoneza (100V 60Hz) sunau mai bine decat modelele similare de pe piata europeana (dupa ce se facuse adaptarea la tensiune). Evident, aici trebuie luata in considerare si conservarea, una e un mag tinut in casa incalzita si mediu de nefumatori si alta e un mag tinut in beci, pod sau mediu rece si umed sau casa de fumatori.

La treaba asta dau inca o bila alba la Revox. Ei au scos calitatea maxima posibila la acel moment din orice model si nu s-au abatut de la soundul lor specific si calitatea standart. In timp ce japonezii sortau pe cel putin 3 calitati, nemtii nu aveau decat o calitate, adica maximul posibil la ora respectiva.

Defapt cred ca nu capetele moi depuncteaza Revox-ul ci mai degraba designul si calitatea materialelor-finisajelor pieselor ce compun carcasa-aspectul. Daca i-ar fi dat niste "haine" de calitatea celor de la Akai, nu ar fi avut nici o concurenta. Insa difera si zona de piata de adresare - japonezii au vandut numai in zona consumer pe cand Revox se adresa la zona semi-pro unde aspectul e ultimul care conteaza.

Insa daca ne gandim cat costa fabricarea de piese estetice, carcasa, designul, cred ca japonezii vindeau mai ieftin, adica erau mai eficienti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by akaiofil »

momolo wrote: .....Defapt cred ca nu capetele moi depuncteaza Revox-ul .....
Mie personal nu-mi place sunetul capetelor GX (indiferent de implementare)...deci capetele moi din punctul meu de vedere sint un avantaj audio-calitativ. Din pacate se duc relativ repede.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Sa nu exageram. Magnetofonul ca principiu e prin definitie bun si suna bine daca e implementat decent. Multi care se pricep si au avut multe magnetofoane spun ca cel mai misto e sa tragi pe capetele de ferita (inclus GX) si sa redai pe capete permaloy. Se pot specula multe chestii, cert este ca toate de cate discutam noi suna bine si daca lumea nu ar fi renuntat in masa la vinil si banda magnetica azi alta ar fi situatia sunetului din sculele audio de casa (consumer).... poate chiar si situatia inregistrarilor profy de studio. Majoritatea si-au stricat urechea pe sursele digitale proaste (adica majoritatea surselor digitale).

Diferenta e ca o sursa analogica e de ajuns sa fie decenta ca sa sune placut si frumos pe cand una digitala trebuie sa fie iesita din comun ca sa sune macar decent. De aia spun ca banda magnetica e prin definitie o sursa de calitate pe cand sursele digitale sunt prin definitie proaste, chiar daca in realitate exista surse digitale de exceptie asa cum sunt si magnetofoane de exceptie (pe care s-au masterizat unele din cele mai bune inregistrari stereo facute vreodata).

Un AKAI Gx pus la punct pe banda Maxell vintage suna excelent, multi ar vrea sa aiba asemenea sursa in sistemul lor. Ceea ce am vrut sa spun e ca s-a exagerat mult in doua directii, supraevaluarea modelului 747 si supraevaluarea magnetofoanelor vintage Akai. Ca exemplu, ar fi trebuit sa ascultati A/B comparatia intre fostul meu Gx630 (pus la punct perfect) si Rostov 105 (refacut la electrolitici). Nu aveam ce compara, Rostov il facea de rusine pe Akai, chestie care se intampla invers in cazul inregistrarii. Repet, magnetofonul e un sistem bun prin definitie dovada ca azi mai exista ingineri de sunet care masterizeaza pe banda magnetica cu Studere si Ampex refacute. Iar daca vom sorta CD-uri de calitate top o sa constatam, aproape toate au ca sursa un master analogic pe banda de magnetofon.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lupulalb
Posts: 89
Joined: 26 Feb 2010, 11:11
Location: Romania
Contact:

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by lupulalb »

Revox-Studer !

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http ... s%3Disch:1" onclick="window.open(this.href);return false;
Grigore Constantin Moisil (n. 10 ianuarie 1906, Tulcea - d. 21 mai 1973, Ottawa, Canada) :'' Legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil ''
http://albulup.blogspot.com/

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Intradevar, suna bine sa tragi pe capete permaloy si sa redai pe GX.

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Unusual/Unique Recording Items

http://reel2reeltexas.com/vinListUnusual.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://reel2reeltexas.com/vinListUnusual2.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicu_martin
Posts: 9
Joined: 10 May 2010, 09:36

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by nicu_martin »

Gx 630 suna mai putin bine (ca sa nu zic mai prost) decat un Gx 77.
Gx 77 sunt o adevarat bijuterie, suna exceptional de bine (pacat ca stau extrem de prost cu fiabilitatea).

Eu as pune si niste Pioneeruri pe lista, doar asa, ca sa fie acolo :mrgreen:

Sa nu uitam vreo clipa ca Studer-Revox au facut si maguri profesionale de studio, pe cand Akai nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreunul.

Si Sony sta foarte bine la maguri de studio...

http://www.youtube.com/watch?v=Zk7oD90p ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;


Si acum, o adevarat opera de arta (desi nu este destinat home-use):

http://www.youtube.com/watch?v=jtidyF3X ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by akaiofil »

akai pro 1000

http://slbender.exactpages.com/akai7.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=0jZY4Y2zx7M" onclick="window.open(this.href);return false;
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

AKAI-ul pus de mine in poza de mai sus cat si PRO 1000 pus de akaiofil au avut ambele scop semi-profesional.

AKAI Gx 77 desi e o jucarie si e proiectat cu atentia maxima la design si miniaturizare pentru consumul casnic, totusi suna foarte bine, culmea chiar si trage excelent. Este totusi ultimul model, frate cu Gx 747, ambele cele mai evoluate si cum am spus alte dati, AKAI a scos magnetofoane constant mai bune ca precedentele.

Chiar ma tot gandeam de ce naiba suna bine jucaria Gx77 ? (am doua bucati). Ma gandesc la ceva, este belt-drive.

Cat priveste sistemul de ghidaje si stabilitatea benzii pe capete, e intradevar cu probleme de conceptie, chestie care il depuncteaza. Am mai gasit o problema la Gx 77, sunt diferente mari intre unul si altul, adica depinde de noroc. Nu e de la azimutare sau nu e musai de la azimutare. Unele suna grozav, altele nu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply