Totul despre DAC

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Totul despre DAC

Post by LEKTOR »

Puneti aici toate DACurile de care v-ati izbit - Rockna, Benchmark,PS Audio, etc

Am gasit unele interesante -

http://www.birdland.com/products/OdeonPt.html

http://www.scott-nixon.com/dac.htm - usb pe lampa
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Totul despre DAC

Post by Alexx »

Vad ca nu se arunca nimeni... Pacat, era un subiect care a inceput sa ma intereseze si contrar la ceea ce credeam, nu prea dezbatut (la noi si aiurea).

Personal nu am absolut nici un fel de experienta cu DAC-urile, insa am auzit la un moment dat un cdp identic cu al meu folosit ca transport si prin DAC-ul respectiv sunetul era mult superior fata de ce stiam eu de acasa, de unde mi-a venit si ideea ca ar putea fi un upgrade mai ieftin, daca ai un transport bun. Asta nu inseamna neaparat ca e si o idee corecta, insa de asta cautam si mai multe informatii.

Hai sa dau un exemplu (de intrebare), primul care imi vine in cap: un Lavry DA10 este sau nu un upgrade la un player decent, ceva in jur de 1200-1500 euro? Sau poate un Benchmark DAC1...

Sunt destui pe aici care stiu ce si cum cu DAC-urile, sau macar in limita experientei personale, restransa sau dimpotriva, v-as fi recunoscator daca ati dezvolta putin subiectul.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

Alexx
Hai sa dau un exemplu (de intrebare), primul care imi vine in cap: un Lavry DA10 este sau nu un upgrade la un player decent, ceva in jur de 1200-1500 euro? Sau poate un Benchmark DAC1...
depinde de multi factori.

Unul ar fi calitatea amplificarii si mai ales boxelor. Adica, se merita? Ai pe ce simti diferentele care nu sunt foarte mari ?

Apoi ar fi calitatea iesiri SPDIF. Multe playere bune nu au o iesire SPDIF buna.

Ar mai fi matchingul, poate cea mai importanta chestie din toate. Exista cazuri in care un playerCD mai slab se potriveste mai bine intr-un sistem ca altul mai bun si mai scump, recte DAC.

Avantajul la Lavry DA-10 este ca pare sa nu-i pese de cablurile digitale. Asta e o treaba importanta, atunci cand discutam de lucruri ieftine! Pentru ca un cablu digital de calitate COSTA! Cateodata mai mult decat DAC-ul si va aduce acestuia o imbunatatire dramatica......doar sti povestea aia cu jitterul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Totul despre DAC

Post by SOLO »

E belea rau cu Dac-urile astea . Gasesti Dac bun , te trezesti ca-ti trebuie inca pe-atat sa bagi intr-un transport bun ca sa poti pune in valoare calitatile convertitorului , dupa care iti dai seama ca acel cablu digital conteaza ( asadar alti bani ) si pana la urma e posibil sa cheltui la fel de mult cat ai fi dat pe un player bun :| . Calitate pe bani putini e greu de obtinut .
Ar mai fi o cale : Unele dac-uri mai vechi , inca mai suna bine . Spre exemplu , Wadia , ML

solo

Era sa uit : Pe probate ! .. altfel nu se merita .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Totul despre DAC

Post by CC_TM »

Alexx wrote: Hai sa dau un exemplu (de intrebare), primul care imi vine in cap: un Lavry DA10 este sau nu un upgrade la un player decent, ceva in jur de 1200-1500 euro? Sau poate un Benchmark DAC1...
momolo a sintetizat f bine raspunsul. Nu mai am ce adauga referitor la redarea CD-urilor.

Comparativ cu CD payer-ele "normale", DA10 (sau Benchmark) ofera in plus posibilitatea redarii fisierelor 96/24, si avantajul de a putea fi cuplat cu un audio server. Cand vei prinde gustul inregistrarilor 96/24 acesta va fi un aspect important.
Un alt avantaj al celor 2 DAC-uri enumerate, este potentiometrul incorporat. Daca foloseti finali pentru amplificarea boxelor , poti folosi potentiometrul digital al lui DA10 (sau Benchmark).
DA10 nu iti aduce neaparat un castig de calitate (aici doar comparatiile din sistemul tau decid), dar poti avea un castig in flexibilitate. Asta e valabil cam pentru toate DAC-urile, cu rezerva ca unele sunt mai dependente de jitter-ul de pe linia de transport, altele mai putin.

Daca te interseaza doar redarea CD-urilor, exista posibilitatea ca un CD player sa se potriveasca mai bine in sistemul tau, dar asta pe probate.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

CC_TM
Comparativ cu CD payer-ele "normale", DA10 (sau Benchmark) ofera in plus posibilitatea redarii fisierelor 96/24, si avantajul de a putea fi cuplat cu un audio server. Cand vei prinde gustul inregistrarilor 96/24 acesta va fi un aspect important.
iar aici se pot cumpara fisiere 24/96 reale http://www.hdtracks.com/
Si sunt sigur ca abia e inceputul!
Un alt avantaj al celor 2 DAC-uri enumerate, este potentiometrul incorporat. Daca foloseti finali pentru amplificarea boxelor , poti folosi potentiometrul digital al lui DA10 (sau Benchmark).
aici as face o precizare - in timp ce la Benchmark pentru treaba asta e folosit un clasic potentiometru pe calea de semnal, la DA10 Lavry iesirea variabila nu este cu potentiometru ci pe matrici de divizoare (daca gresesc denumirea tehnica rog sa fiu corectat). Diferenta de calitate a celor doua solutii este enorma! Practic pe Lavry este implementata o solutie high-end audio. Desi ca aspect nu arata grozav.

Si la Benchmark se simte diferenta intre iesirea fixa si cea variabila din cauza solutiei clasice cu potentiometru (o solutie limitata care nu prea duce la high-end audio).
Asta e valabil cam pentru toate DAC-urile, cu rezerva ca unele sunt mai dependente de jitter-ul de pe linia de transport, altele mai putin.
ciudat este ca in timp si experimental-urechimetric am ajuns la concluzia ca un DAC jitteros si deci automat dependent de cabluri nu inseamna automat un sunet inferior! Se poate obtine o calitate foarte mare cu un DAC absolut clasic (solutie OS clasica) si normal-jitteros intr-o combinatie buna de cabluri si transport. Insa treaba asta COSTA !

Si inca o data mai precizez, opinie personala, faptul ca matchingul intre sursa si amplificare e al naibii de important. Deci mai mult o problema de bufferi iesire si intrare.

Cu digitalul nu e deloc simplu! Nu te poti rezuma strict la partea de decodare digitala. Sunt multe alte chestii importante in joc!

De exemplu, am observat ca si cu jitter mult sau putin in DAC, mecanica-transportul (incluzand partea servo si iesirea SPDIF) fac mai mult de jumatate din sunet. Eu as spune ca mai degraba transportul da sunetul....Desi pare ciudat.
Am observat ca unele transporturi optice orice ai face si in orice DAC le-ai baga, au un sound al lor personal.
De aceea in cazul celor mai bune playere exista un transport optic deosebit implicat in toata treaba.

Si mai adaug ceva - exista si playere care pot lucra ca DAC. Spre exemplu, am un UNICO CD care poate fi si DAC (prin comutare manuala) si decodeaza si formatul 24/96.

Interesant este ca poate fi si transport, livrand la iesire pe SPDIF coaxial...... semnal pe 96KHz !(evident, din CD-audio, ca asta citeste).

Lucrul asta (defapt un upsampling) poate fi un avantaj pentru multe DAC-uri. Si chiar este!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Totul despre DAC

Post by Alexx »

SOLO wrote:E belea rau cu Dac-urile astea
Speram sa nu aud asta :lol:
CC_TM wrote:Un alt avantaj al celor 2 DAC-uri enumerate, este potentiometrul incorporat. Daca foloseti finali pentru amplificarea boxelor , poti folosi potentiometrul digital al lui DA10 (sau Benchmark).
Ia sa dam camionul in spate un pic... Deci se poate folosi DAC-ul pe post de preamplif? Deocamdata folosesc un integrat, dar nu inseamna ca nu sunt deschis la alte solutii.

D.p.d.v. economic, DAC-ul nu pare totusi (la prima vedere) un upgrade avantajos, pentru ca in afara de costul lui mai apare si al cablului, iar eu sunt unul din cei care cred in avantajul si influenta unui cablu potrivit. Pe de alta parte, daca DAC-ul poate fi folosit si ca preamplif, desi poate nu o solutie estetica, atunci calculele se schimba radical.

Hai sa incercam sa cuantificam un pic, desi stiu ca e un concept care nu se aplica la audio. Un CD transport + DAC este o solutie calitativ mai buna decat un CD player la aceeasi bani? De fapt, ca sa merite bataia de cap si aspectul, ar trebui sa fie chiar peste un CD player ceva mai scump.

Si inca o intrebare: este un DAC cu nivel de iesire variabil o alternativa viabila la un preamplif? Calitativ vorbind.

Ca sa raspund la intrebarea lui momolo de mai sus, boxele sunt capabile sa redea o diferenta in plus, am auzit-o, de amplificare nu sunt sigur. De fapt si amplificarea probabil ca o va reda, insa nu stiu daca in proportie de 100%. Ce sa facem, compromisuri... compromisuri... as vrea sa-mi pot modifica sistemul fara sa fac calcule, din nefericire lumea reala ne obliga la tot felul de restrictii, incepand de la finante pana la estetic (vezi factorul WAF care nu e de neglijat :P ).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

Alexx
Deci se poate folosi DAC-ul pe post de preamplif?
- eu iti pot relata doar niste experiente personale:

- aveam acum ceva vreme pe niste boxe Opera Seconda o amplificare UNICO formata din PRE si power DM, ambele cuplate balansat (si real balansate).

Am incercat sa cuplez un DAC Lavry DA-10 direct in power, evident, pe XLR si apoi am facut diverse comparatii intre DAC-ul pus direct in putere si prin intermediul preului Unico.

Nu am avut prea mult de comparat si gandit. Diferenta era chiar mare, DAC-ul pus direct suna mai sec, mai fara muzicalitate, mai fara coaie, defapt mai sec si mai putin muzical/natural insa nu cu mai multa rezolutie. Fara indoiala ca (pentru mine) varianta cu PRE era categoric superioara. Repet, diferenta era chiar mare!

O alta experienta la care am asistat, intr-un show-room la un dealer local,

- este vorba de Accuphase DAC+transport,

DP800

( http://www.accuphase.com/model/dp-800.html )

+ DC801

( http://www.accuphase.com/model/dc-801.html )

, probabil daca nu cea mai cea, oricum una dintre cele mai bune surse digitale existente in lume la ora actuala ( noi putem sta calmi, ambele costa impreuna 25.000 euro si chiar daca cineva are banii astia, trebuie sa stea la coada minim 3 luni...cateodata si 6 luni!, ca sa le poata cumpara !...).

Deci, unul din cele mai de top DAC-uri cuplat initial direct in amplificare Accuphase (power) P7100 ( http://www.accuphase.com/model/p-7100.html ) prin cabluri XLR si ulterior prin intermediul unui preamp Accuphase C-2800 ( http://www.accuphase.com/historys/cate/c-2800_e.pdf ) boxele fiind TRIANGLE MAGELLAN QUATUOR ( http://terpsichore.unblog.fr/2007/11/27 ... atuor-sw2/ ).

Rezultatul a fost peste orice asteptari! Intre varianta (purista) a DAC-ului direct in power (precizez ca DP-800 are volum pe iesire), ambele de la acelasi brand (deci nu suspectam nepotriviri de impedante!) si varianta cu preu C-2800 a fost o diferenta incredibil de mare! Practic, in momentul adaugarii preului.....boxele s-au marit! :roll:

Adica, sunetul a devenit mai mare, mai tridimensional, boxele au disparut complet din peisaj, mai fin, mai natural si mai echilbrat, fara urma de tzatzatzaiala sau bubuiala, castigul in calitate fiind chiar uimitor! Numai cine a auzit poate intelege ca nu exagerez!

Si apropos de treaba asta, acesta este un sistem extraordinar, unul din putinele sisteme audio high-end (real!) aflate pe meleagurile mioritice. O referinta in sunet si o demonstratie a ceea ce se poate scoate din niste aparate!
Aprecierea nu este numai a mea, ci si a unor oameni implicati in muzica, un compozitor, cativa muzicieni dar si a mai multor audiofili veritabili (care le au mai putin cu forumurile si pierderea asta de vreme :D ).
Consider ca cine are ocazia sa asculte asa sistem audio, pleaca schimbat !

Ar mai fi alte experiente mai modeste.

Toate au demonstrat ca desi teoretic, a baga un DAC cu iesire variabila direct in power este o metoda (teoretic) mai buna, pentru ca scurtezi calea de semnal, in realitate preul este mai important decat avem tendinta sa o credem!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Totul despre DAC

Post by Alexx »

OK, e clar, acum stiu cum stau. Multumesc pentru lamuriri.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Totul despre DAC

Post by Alexx »

Revin cu o intrebare: CEC au un DAC DX71MKII, 24 bit daca nu ma insel si balansat, cu preamplif in clasa A incorporat. Are cineva idee ce e de capul lui? Pe hartie arata grozav si CEC din cate stiu nu sunt panarame, dar asta nu e o garantie ca scula e buna. L-a auzit cineva?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

acel DAC nu a fost adus in RO pana acum.

Eu de la CEC am cumparat preul de doza MC/MM despre care am si scris

http://www.cec-international.de/pages/s59.html

dar am ascultat si cele doua modele de varf cdplayere, TL-51X si acela mai ingust ca format carcasa, la care se pune discul cu mana pe deasupra, adica TL-53Z (intr-un sistem de amplificare de peste 70.000 euro unde alte playere ieftine ...."ieftine"(pentru muritori?)....scheunau jalnic)

http://www.cec-international.de/pages/s50.html

http://www.cec-international.de/pages/s63.html

insa si amplificatorul SS pe tranzitori in calsa A, AMP 53

http://www.cec-international.de/pages/s65.html

Seriile ieftine playercd si amplificatoare integrate nu m-au interesat. Insa atat cat intamplator am ascultat la cei care le-au cumparat, se pare ca au un raport calitate/pret foarte bun insa ar fi chiar obligatoriu de luat impreuna cdplayer + amplif integrat datorita faptului ca sunt toate full-balansate si la preturile astea NU mai gasesti aparate balansate (serioase). Ori un playerCD nebalansat de la alta firma, bagat intr-un amp balansat de la CEC, sau invers, nu prea e o combinatie la maximul de potential pentru ambele aparate.

Dupa cum vezi, din cate preuri de doza am avut ocazia sa cumpar, l-am ales pe acesta. In opinia mea, la 900 euro nu are concurenta si ofera o calitate care nici pe o suma dubla nu o gasesti....sau cel putin nu am gasit-o eu!

Preul meu este asamblat in China (ceea ce si explica raportul calitate/pret exceptional). Posibil ca si restul sa fie fabricate tot acolo. Nu am retinut daca si seria 53 e tot din China (Hong Kong) ? Insa partea de proiectare este japoneza.

Ca sound, oarecum am gasit un numitor comun, insa doar la nivel subtil - un sunet orientat catre o mare rezolutie si precizie, distorsiuni cat mai mici, in general produse foarte bine proiectate inginereste si dupa ceva vreme se pare ca si fiabile. Cel putin, eu sunt foarte multumit.

Mi-a placut foarte mult playerul CD TL 53Z. O sursa digitala foarte buna la pretul ei (undeva in 2400 euro sau putin mai jos) care, sincer, in opinia mea, nu a avut nici o concurenta in sculele echivalente ca pret. Suna undeva intr-o gama aproape de dublul pretului.

Insa sunt scule ce par obligatoriu de folosit pe balansat ! Cel putin, preul meu de doza daca nu e folosit pe XLR deja il penalizezi calitativ destul de mult. Dar chiar si in conditiile astea era net superior (adica isi batea joc!) fatza de altele apropiate ca pret! De aia si l-am ales.

Sunt gandite, proiectate (toate!) full-balansat cap-coada.

Astfel ca si de la DAC ma astept (chiar in mod special) "sa ceara" o amplificare balansata real. Mai ales ca partea de decodare digitala este facuta balansat!

Evident, ce zic eu nu pare pe intelesul tuturor si ca o explicatie, eu nu concep sa folosesc un aparat mai putin de potentialul sau maxim, chiar daca este foarte bun si altfel!

Am mai remarcat si amplificatorul AMP 53 in clasa A configuratie SS pe siliciu. Rar am auzit asa o puritate a sunetului ! Singurul lui neajuns care il face intr-un fel neatractiv pentru unii, ar fi carcasa mica la pretul sau nu tocmai mic, undeva in 2500 euro din cate am retinut. O alta problema ar fi puterea nu foarte mare. Nu este din categoria "aparat" de sudura insa culmea!, a condus niste boxe vintage de la Polk Audio din anul 1984, monitoare de studio care sunt celebre pentru problemele lor cauzate din impedantza foarte, foarte "jucausa" cu frecventa, boxe pe care alte amplificatoare de putere medie abia miorlaie si schiauna jalnic insa micutul CEC le amplifica superb!

In concluzie, personal m-as astepta la o surpriza foarte placuta si mai ales la un raport calitate/pret, de la DAC-ul CEC, mai ales ca am auzit ce fac playerele integrate, insa as lua in considerare o amplificare real balansata pentru acesta.

Din pacate, deocamdata in RO nu e de gasit si de ascultat. Din ce am citit ca impresii forumistice, DAC-ul e foarte apreciat in Germania si Italia, cei care l-au cumparat sunt la fel de multumiti cum sunt eu de preul CEC.

Si un ultim amanunt, toate CEC se rodeaza foarte greu!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Totul despre DAC

Post by Alexx »

momolo wrote:Evident, ce zic eu nu pare pe intelesul tuturor si ca o explicatie, eu nu concep sa folosesc un aparat mai putin de potentialul sau maxim, chiar daca este foarte bun si altfel!
Ei, eu inteleg ce spui tu, problema, asa cum am explicat si mai sus, e una in principal de finante. As vrea si eu sa le folosesc la potential maxim, insa uneori nu e posibil din capul locului, asa ca macar o iau pas cu pas si pana la urma ajung sa le folosesc la capacitatea lor. Intr-o buna zi...

Multumesc mult pentru informatii, daca reusesc sa pun mana pe el o sa revin cu impresii.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Totul despre DAC

Post by SOLO »

Am avut ocazia sa ascult DA 53 pus pe un Marantz , nu mi s-a parut cine stie ce. Cu ceva ani in urma am avut acasa un convertitor mai vechi de la CEC ( 3000 Euro nou ) , din nou ... nimic deosebit .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

SOLO
Am avut ocazia sa ascult DA 53 pus pe un Marantz , nu mi s-a parut cine stie ce. Cu ceva ani in urma am avut acasa un convertitor mai vechi de la CEC ( 3000 Euro nou ) , din nou ... nimic deosebit .
eu am avut ocazia sa ascult Accuphase DP-78 pe o amplificare si boxe de doi bani (in fine, entry level) si nu mi s-a parut cine stie ce. Nu parea mai breaz ca o trancota de 800 euro.
Insa dupa aia l-am ascultat pe un sistem pe masura lui. Era cam alta poveste!

Diferentele intre sursele digitale nu par la prima vedere foarte zdrobitoare. Sunt fine si subtile, depinzand de calitatea sistemului audio. Pe cele de top nu poti pune surse digitale proaste, dar pe cele mai ieftinute trebuie sa gasesti surse care sa mai compenseze cate ceva si nu conteaza prea mult calitatea reala ci potrivirea timbrica.

De aici si multe pacaleli cu sursele digitale. Intr-un sistem audio conteaza intai de toate boxele, pe care daca nu le ai de calitate, adios!
Dupa aia conteaza o amplificare pe masura boxelor si potrivita. La urma vine sursa....POTRIVITA pe valoarea celor dintai. Evident, ciuciu calitate daca nu le ai pe toate bune!

Banuiesc ca acel Marantz nu era balansat....si era totusi Marantz! :D

Alexx e bine sa pastrezi un echilibru intre valoarea (reala....care cam corespunde si cu aia baneasca) intre componentele unui sistem audio.

Sursa multor nefericiri audiofile este cumpararea aiurea in tramvai a unor chestii bune si scumpe care sunt combinate cu altele ieftine si proaste.

Genereaza un continuu "upgrade" prostesc si o goana haotica si debusolata care costa BANI ! (si timp pierdut aiurea).
Genul, "Mi-am luat boxe hiend de 4000 euro insa nu am decat vreo 800 pentru amplificare!".
De obicei le urezi revanzare placuta!

Asa si cu sursele digitale bune. Sunt precum tichia de margaritar pe capul chelului daca le bagi intr-un sistem aiurea si ieftin, mult sub categoria lor.

Si evident, NU poti cumpara prin posta, doar pe baza unor review-uri si povesti, sau daca ma crezi pe mine pe cuvant ca aia sau ailalta e buna sau proasta! :D

...Decat eventual chestii care costa foarte putin si la care sti ca nu vei plange dupa bani. Sau chestii second hand foarte scumpe la vremea lor gasite ieftin. Asta pentru ca (totusi!) niciodata nu a fost ceva scump de pomana!...Sau au mai fost, dar sunt in minoritate si oricum, timpul le-a judecat deja si tu ai aflat.

Dar daca vrei un DAC bun si (acum) foarte ieftin, fiind vintage, cauta un WADIA X32 din 1992. Acest DAC are maxim 48KHz, o intrare optica (incredibil de buna!) si doua coaxiale pe BNC.

Este fabricat in USA (100%, pe traf scrie ca e facut cu mandrie americaneasca :P ) si a costat la vremea lui o avere, cam vreo 5000 lire sterline! Acum e cateva sute de euro, depinde de stare. Era oarecum pentru uz profesional....si asta se cam cunoaste!!!! (in bine!)

Se pare ca la proiectarea acestuia, la vremea respectiva a lucrat ing. Dan Lavry.

L-am avut, cumparat si vandut cu 600 euro. Acest DAC umileste multe noutati si chestii laudate! Sa nu zic acum ca sar unii in sus! :P

Dar cum am zis, merge pana in 48KHz si nu este balansat, ceea ce cred ca te avantajeaza. Pretul pe ebay pleaca de pe la vreo 400 euro in sus, media fiind 500 euro la care pui transport si riscul asumat.

Pe asta cred ca il poti cumpara prin posta! :D (in fine, daca suma nu ti se pare mare)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Totul despre DAC

Post by Alexx »

Sfaturi bune si de bun simt. Multumesc pentru rabdare, momolo.

Sursa este un Creek CD50mkII, care zic eu ca are semnal decent pe SPDIF iar boxele Spendor S5e, pe care le-am auzit eu cu urechiusele mele redand detalii mult mai multe decat pe sistemul meu, deci pana aici lucrurile stau binisor. La amplif cred ca e loc de mai bine, insa pentru moment trebuie sa mai tin de el si oricum mai poate fi scos ceva din el in plus fata de ce face acum, de unde si ideea cu DAC-ul.

Cat priveste strategia de achizitie, nu planuiesc sa cumpar ceva de nou, in general nu cumpar de nou, mi se pare mult mai bun raportul pret/calitate la mana a doua. Desigur, in general cam aceleasi criterii subliniate de tine mai sus ma ghideaza si pe mine, ori pe ascultate, ori la un pret la care nu plangi dupa bani sau poti sa le dai mai departe usor.

Post Reply