TVA , nopti albe ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: TVA , nopti albe ?

Post by Obelix »

SOLO wrote:Toiti suntem de-acord ca este necesara o reforma drastica . Problema este ca nimeni nu vine cu planuri de viitor , cat de cat credibile . Sa spuna , facem azi X pentru ca maine sa obtinem Y . Ceva credibil , nimic mai mult .
*
Aici este si o problema de credibilitate, nimeni nu face planuri/investeste intr-o tara care a ajuns sa importe propria mancare... :evil:
Si ce reforme :?: Facute de cine si in ce scop :?: "Alesii boborului" nu stiu, in majoritate, nici sa descifreze cartea de telefon, dar mai textele pe care le voteaza... :cry:
In plus, legile/reformele ar trebui sa URMEZE economicul (pentru a-l adapta noilor realitati), nu sa-l preceada, decretele nu pot sa modifice datele de pe teren :cry:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TVA , nopti albe ?

Post by momolo »

Obelix din pacate trebuie sa recunosc ca impartasesc scepticismul tau....

De exemplu, pare nelegat de subiect dar este - eu in 2 ipostaze, zile cand merg cu masina de colo-colo oriunde am treaba si zile cand o iau pe jos cu metroul si pasul. Sunt doua senzatii complet diferite, mai ales in Bucuresti. Din masina vezi orasul si oamenii cu totul altfel, dupa mai multe zile parca ma simt desprins de oras si comunitate in mica mea lume sterila si izolata circuland intre mai multe incaperi si intr-o incapere confortabila si personala pe roti pufoase. Alte dati cand nu folosesc masina sunt aruncat in realitate, cu totul altceva! Praf, gropi, un zgomot teribil ca nici la telefon nu aud sa vorbesc, excremente si mirosuri urate peste tot, in special centrul, un piesaj urban chinuit, urat, disgratios si agresiv, lumea grabita care te loveste, oameni care afiseaza ostentativ dispretul si indiferenta pentru semenii lor din jur, cateodata dau peste tine ca si cand ai fi invizibil. Transportul in comun care pare un soi de mahala pe roti a lui Charles Dickens cu specimene urate, in general parca tot ce a ratat specia umana la bautura, mai te impiedici de un barbon cazut beat sau mort in indiferenta multimii si in plina duhoare pestilentiala, ai in general contact cu lumea si orasul asta si cu strada lui unde NU te simti ca acasa ci ca intr-un fel de mic purgatoriu de unde trebuie sa scapi repede ajungand cat mai grabnic la destinatie. Strada Bucurestiului parca nu are cer, sunt zone pe care le parcurg chiar ani de zile si habar nu am cum arata cladirile mai sus de parter, strada nu ma lasa, trebuie mereu sa fiu atent ca un ierbivor in savana.

De ce spun toate astea?! Pai ma gandesc la alesii nostrii cei care ne hotarasc destinele. Nici unul nu merge pe jos prin oras, printre oameni, toti sunt dusi de colo-colo de catre limuzine silentioase cu aer conditionat si sofer.

Ma gandesc la imaginea cu Leana Ceausescu imbracata in haina de blana trecand cu masina blindata si privind prin geamul securizat la glontz, "viermii de la coada".

Nu ai cum sa simti frigul din oasele "viermilor" privindu-i prin geamul masinii silentioase cu aer conditionat.

Trebuie ca om al puterii sa fi mult prea educat, sa ai calitate umana in spatele tau, o familie, o traditie ca sa poti invinge "complexul Leana si viermii de la cozi". Dar noi ce avem ?! Prima generatie de copii de tarani saraci adusi din gaoazele satelor feudale la orasele noi ale comunismului, baieti si fete de tati betivi cu zece copii, primii "revolutionari" ai tarii, cei care au avut "originea" cea mai sanatoasa. Eventual si copii lor care au invatat "-Fura tata si ia tot ce poti cat apuci ca nimeni nu-ti da, toti iti iau". O generatie provenita din dezradacinare si traumatizata de doua regimuri, niste disperati..

De la astia sa pretindem sa nu se imbete chiar si cu cea mai mizera poshirca de putere ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: TVA , nopti albe ?

Post by bnt »

momolo wrote: Strada Bucurestiului parca nu are cer, sunt zone pe care le parcurg chiar ani de zile si habar nu am cum arata cladirile mai sus de parter, strada nu ma lasa, trebuie mereu sa fiu atent ca un ierbivor in savana.
Corect! Nu de mult am apucat sa vad niste fatade din centru pe langa care am trecut ani de zile fara sa ridic privirea mai sus de firmele de deasupra intrarilor, am fost surprins si ma gandeam ca oi fi eu anormal... :) Pe de alta parte ce-am vazut a fost un hal de paragina pe care frumustea fatadei il facea inca mai trist. Cladirile frumoase din orasul asta de cacat sunt ca niste cai de rasa neingrijiti si prost hraniti care ajung sa arate ca niste gloabe si-s trimisi fara regrete la abator, locul lor fiind luat de tractoare, si alea depasite tehnic da' ieftine (adica ieftin de facut, scump de vandut!)...
momolo wrote: Ma gandesc la imaginea cu Leana Ceausescu imbracata in haina de blana trecand cu masina blindata si privind prin geamul securizat la glontz, "viermii de la coada".
Nu-i vreo diferenta fundamentala de comportament, viziune si sistem de valori intre ciocoii vechi si cei noi. Doar masinile sunt mai frumoase.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: TVA , nopti albe ?

Post by Obelix »

Ca sa revin la subiectul initial, am citit ca multi comercianti, "speriati" de cresterea preturilor (sau mai curand de scaderea cifrei de afaceri datorata lipsei de solvabilitate a clientelei) a hotarat sa mentina preturile, adica sa isi reduca adausul comercial...
Implicit, recunosc ca si-au burdusit bine buzunarele pana acum (avand drept scuza, probabil,lipsa unei concurente "la sange" in multe sectoare)
Eu, personal, cand aud un comerciant ca se plange, ma apuca mancarimile la partea cu care ma asez pe scaun... 99% lacrimi de crocodil (+1% snakeoil :roll: )...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TVA , nopti albe ?

Post by momolo »

Asa este! Am spus de atatea ori ca in Romania NU exista un mediu comercial concurential ci dimpotriva, subjugat diverselor monopoluri si carteluri ad-hoc. Ma uimea pana si cum intr-o banala piata de legume cu sute de vanzatori exista un pret qvasi-fix si qvasi-identic la diverse legume, dintre care cele nationale care in mare parte si ramaneau sa se strice. Exemplu de cartel ad-hoc insa daca sapam la radacina dam de mafia tiganeasca care domina piata agro-alimentara mana in mana cu cei din partea autoritatilor locale si chiar a politiei.

Peste tot in Romania nu vezi decat mafie si aranjamente, pana si cele cateva retele de retail supermarket practica cartelul si monopulul, peste tot e sat fara caini in comert (si in rest).

Mereu ma intrebam uimit facand comparatia intre Italia de nord si Romania cum la noi e posibil ca in timp ce supermarketurile sa fie pline de clienti de zece ori mai mult decat in Italia, culmea si cu un program de lucru mult mai mare decat acolo iar in acelasi timp sa observ ca multe produse de baza sunt mai scumpe si MULT mai proaste in acelasi timp, majoritatea datelor de expirare in Romania aproape de scandenta la majoritatea produselor in timp ce in supermarketuri din Italia unde abia vezi adunati 2 oameni pe 10 metri patrati sa vad numai date de productie recente, nici macar una sa ajunga macar la jumatate. Poti cauta acolo oricat prin supermarket si nu vei gasi cafea care expira peste o luna cu termen total de peste un an sau ceva de genul asta! In Romania e invers, abia gasesti ceva cu data de productie in luna in care te afli.

Ma intrebam cum naiba aia reusesc sa tina magazinele aproape goale cu produse proaspete tot timpul si cu un program de lucru ca abia reusesti sa-i gasesti deschisi in timp ce la noi e invers iar unele preturi sunt egale sau mai mari in Romania la produse de aceeasi marca insa aduse din locuri de productie provenite din Europa de Est special pentru Romania ?!

Acolo vezi un sampon "made in Italy" produs la Milano cu acelasi pret sau poate chiar mai ieftin decat fix aceeasi marca si acelasi ambalaj de aici insa cel din Romania e produs in Slovacia, Ungaria, Polonia si costa mai mult fiind in acelasi timp categoric mai prost la continut. In ambele locuri marca, ambalajul, toate sunt identice, mai putin locul de productie si pretul si cum am spus, continutul!

Ce sa mai spun de detergentul din Romania care costa dublu sau triplu cat in Italia in timp ce nu spala nimic, sau cafeaua din Romania pana la de 4 ori pretul de Italia si atat de proasta ca aia ti-ar arunca-o direct la pubela ?!

Am luat o data super-cafea italieneasca din centrul Milano cu, nu exagerez, am facut socoteala!, de cinci ori mai ieftin ca in Romania. Discut de fix aceeasi marfa, fix aceleasi cutii, asta de aici era IDENTICA pana la scrisul cu "made in Italy". Am luat o data de aici ca sa vad cum e (acceptand pretul de 4 ori mai mare....) si NU are nici o legatura cu aia adusa din Italia!

Tot asa pot da zeci de exemple si mai pot spune ca la produsele alimentare si cosmetice diferenta de calitate e chiar dramatica. Dincolo poti merge legat la ochi prin supermaket si sa cumperi ce nimeresti orbeste ca macar o data sa nu o patesti.

Aici trebuie sa fi foarte atent, sa citesti de doua ori, sa mirosi, sa pipai indelung ca sa nu cumperi ceva in pragul expirarii care sub ambalaj e stricat pentru ca probabil fusese tinut la soare cateva zile, etc,etc. Aici se vinde pana si peste cu viermi la supermaket. Apropos, ce peste se vinde la noi in supermarket daca s-ar aduce macar o data in cel mai obscur supermarket italian, i-ar inchide autoritatile pe loc. E vorba de peste din specii furajere care nu se vinde in detail in tarile civilizate ci e folosit ca materie prima industriala. Dar oricum, clientul mioritic habar nu are, cumpara si mananca peste "cu sorici" sau pestele hranit de chinezi cu ca_at.

Totul la preturi comparabile si vandut de un personal platit in Romania cu de 7...10 ori mai putin, un transport mult mai ieftin in Romania si taxe catre stat mult mai mici decat dincolo!

Sa nu credeti ca daca ne-a marit TVA 24% ne comparam cu taxele pe care le platesc comerciantii italieni sau francezi ! Va inselati si daca veti vedea contabilitatea lor o sa observati ca acolo se merge pe marje de profit de 0,3.....7% ! (real, acolo nu se prea pot face manarii din contabilitate si nu prea merge nimic la negru) Asta in timp ce un mioritic care merge pe 15% profit se plange ca ....munceste degeaba si e obisnuit sa scoata chiar si 100....200% !

Realitatea e ca si-au facut de cap pana acum in "satul fara caini" si au din plin de unde sa mai slabeasca dar la noi sunt la moda fumigenele, minciuna si ipocrizia iar consumatorul mediu e prost ca noaptea si nu-si cunoaste drepturile, nici pretentii nu prea are, consuma orice furaj la pret de lux.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: TVA , nopti albe ?

Post by bnt »

momolo wrote: consumatorul mediu e prost ca noaptea si nu-si cunoaste drepturile, nici pretentii nu prea are, consuma orice furaj la pret de lux.
Consumatorul mediu nu e doar prost, ci si fudul (ca doar, se stie, altfel n-ar fi prost destul), combinatia optima pt orice comerciant. :lol:

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: TVA , nopti albe ?

Post by DNA »

Una din cauzele diferenţei de preţ dintre hypermarketurile din vestul Europei şi cele din România constă în natura afacerii în sine.

În occident, hypermarketurile sunt proprietarii mărfurilor. Le cumpără de la furnizori, apoi le vând.

În România nu este aşa.
Hypermarketul este doar un fel de agent imobiliar. Închiriază spaţiu comercial celor interesaţi. Furnizorii bagă marfă în Hypermaket pe riscul lor şi pe banii lor. De aceea şi pun adaosuri mari. În felul acesta pot să supravieţuiască.

În vest, o reţea de hypermarketuri are o putere de negociere imensă. Aceştia tratează direct cu fabricanţii. La noi se lucrează în funcţie de puterea de negociere a importatotorului sau distribuitorului român.

Rezultă un lanţ la capătul căruia se află clientul final. Acesta trebuie să plătească ( prin preţ ) lipsa de eficienţă.

Post Reply