curele si role presoare - cum se pastreaza cel mai bine?

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

curele si role presoare - cum se pastreaza cel mai bine?

Post by akaiofil »

sa zicem ca am o "colectie" de curele si role presoare achizitionate acum pentru vremuri audiofile mai negre (care sigur vor urma) :)

Cum se pastreaza acestea cel mai bine in timp? La rece? In frigider? In congelator? Eventual vidate?

Pina la urma este o problema de stocare a cauciucului, are cineva idee de vreo teorie/documentatie in acest sens?
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: curele si role presoare - cum se pastreaza cel mai bine?

Post by momolo »

In primul rand ca esti un fericit daca ai avut ce pune deoparte! Imi aduc amine de anii 90 cand se mai gaseau inca seturi de curele japoneze originale pentru diverse VHS, la magazinele celebre din perioada comunista (Str. Academiei, DIODA, Obor, Calea Giurgiului-Ferometal, chiar si magazinul de pe Magheru aproape de Piata Romana care a fost printre primele desfintate, complexul comercial Big Berceni, MUZICA de pe Calea Victoriei, etc). Azi toate aceste magazine NU MAI EXISTA, in locul lor exista pubele....pardon, "boutique", adica magazine de gunoaie chinezesti si tzoale proaste, pana si faimosul magazin MUZICA este amintire la ora cand scriu.

O alta sursa pe atunci, poate cea mai importanta, era talciocul Vitan-Barzesti, mai ales prima perioada cand se insira pe cheiul Dambovitei de la podul Vacaresti pana la Vitan. Azi nici talciocul nu mai exista.

Practic, ceea ce o data costa mai nimic si se gasea prin cele mai sarace zone, azi e obiect de lux, o biata curelusa prapadita o mai gasesti azi doar pe ebay sau la diverse magazine on-line din tarile capitaliste (cu 8....16...27 de dolari sau euro bucata!), niste preturi de-ti cade basca din cap, cateodata un set de curele costa cat intreg aparatul cumparat second hand... sau chiar mai mult daca punem si rola presoare! (exemplu - pentru un mag AKAI o rola presoare costa 30....75 euro bucata!)

Totusi, fara sa-mi dea prin cap ca vor veni aceste vremuri minunate am ramas si eu cu un borcan de curele. Unele insa s-au transformat in "melasa" si au facut o mizerie crunta, un fel de lichid negru lipicios care le-a murdarit si pe cele bune si care se curata numai cu dizolvant pe baza de terebentina, acetona sau petrosin.

Cel mai mare regret am pentru acele seturi de la diverse VHS japoneze care se gaseau la magazinul de pe strada Academiei (seturi originare Japan), pentru rolele presoare din talcioc facute pe butuci de teflon (foarte bune) sau chiar butuc de alama si pentru diversele capete de casetofon care inca se mai gaseau.

In primul rand ca seturile japoneze erau chiar "made in Japan" iar acea calitate NU mai exista azi nicaieri, nici la cei specializati care vand pe ebay, la nimeni. In pungulitele alea se gaseau multe dimensiuni comune la multe aparate, inclusiv casetofoane, existau chiar si ringuri de cauciuc (de cea mai inalta calitate) pentru mecanicile VHS pe tamburi. Sunt sigur ca daca as fi cumparat de toate felurile, o mare parte din ele s-ar fi potrivit la diverse casetofoane audio si chiar maguri. Dealtfel atunci am si luat cateva pentru niste deck-uri si maguri desi erau pentru VHS Sony, Aiwa, Toshiba, etc,etc.

Parerea mea dupa peste 30 de ani de surubareala si detinut curele si role presoare este ca depinde de material.

Unele materiale cedeaza in timp orice ai face, altele rezista orice le-ai face. Cele mai mizere au fost cele europene (pentru Philips, Grundig, etc) care s-au topit in timp, dar si unele japoneze au cedat. Altele insa se mentin dupa 30...35 de ani ca noi. Cred ca nu conteaza decat materialul si sa nu le ti la frig sau caldura excesiva pentru multa vreme.

Parerea mea este ca trebuiesc tinute la temperatura camerei in borcane de sticla cu capac metalic cu ghivent si pudrate cu pudra de talc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: curele si role presoare - cum se pastreaza cel mai bine?

Post by akaiofil »

uite ce am gasit la astia:

http://www.si.edu/mci/english/research/ ... ation.html" onclick="window.open(this.href);return false;
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: curele si role presoare - cum se pastreaza cel mai bine?

Post by momolo »

Deci la frig se cristalizeaza si ei spun ca e reversibil daca intorci materialul la temperatura camerei dar numai, din cate inteleg, la anumita temperatura scazuta de conservare fara sa spuna care ?

Cred ca impotriva oxidarii ar fi pastrarea in vid. Daca nu ma insel, exista aparatele alea alimentare care videaza o punga. Oare ar fi o solutie sau cauciucul ar reactiona cu punga de nailon ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: curele si role presoare - cum se pastreaza cel mai bine?

Post by akaiofil »

pai eu la asta ma gindeam: vidare in pungi acid-free (din acelea care se folosesc pentru pastrat fotografii spre exemplu) si depozitare in cutie (sa nu primeasca lumina) la rece, dar inca nu m-am hotarit daca frigider sau congelator...probabil voi face doua pachete...

tinem legatura, am sa raportez rezultatele peste 20 de ani :)
It's the music, stupid!

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: curele si role presoare - cum se pastreaza cel mai bine?

Post by felixx »

Vidate le tin si eu....si capetele sau alte accesorii importante.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: curele si role presoare - cum se pastreaza cel mai bine?

Post by momolo »

capetele ?! :shock: De ce ?! Care capete ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: curele si role presoare - cum se pastreaza cel mai bine?

Post by felixx »

momolo wrote:capetele ?! :shock: De ce ?! Care capete ?!
Tot ce tine de accesorii.....nu-mi place sa le sterg regulat si sa le pun inapoi in cutii sau in pungi,in plus sunt ferite de umezeala,inclusiv capetele,care,in timp (functie de mediul in care stau) pot fi afectate mai mult sau mai putin.
Un cap de Revox trece de 200$ si nu e chiar la indemana oricand.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

Post Reply