Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Post by momolo »

E cam tarzior de scris despre C.M. dar totusi ultimele meciuri au fost tare misto!

Cel mai mult mi-a placut Olanda-Uruguay cand am tinut cu fratii olandezi insa cand i-am vazut pe uruguayeni cum se zbat sa nu fie calcati in picioare mi-a fost drag de ei si am stat cu sufletul la gura pana in ultima secunda sperand la prelungiri. Olanda nu a castigat atat pe merit cum m-am asteptat, cat in mare masura Uruguay a gresit in aparare.

Aseara am fost cu fratii nemti insa din primele minute am avut o mare ingrijorare, parca le pusese careva prafuri in bere, le simteam frica impotriva spaniolilor (cu care au tinut pe motive bine intemeiate majoritatea mioriticilor - spaniolii sunt printre putinii din Europa ca nu ne arata dispretul total..... spre deosebire de nemti care mai ciomagesc mioritici pe strazile Germaniei doar din motivul ca sunt mioritici ).

Germania a jucat prost, cu frica, nu s-au gasit in atac, ceva nu le-a mers in timp ce spaniolii au fost fenomenali si m-am bucurat din toata inima pentru victoria lor, meritau din plin, poate cea mai buna echipa la ora asta.

I-am admirat pentru ca nu s-au lasat nici o clipa pe trasul de timp (decat scurte momente cand treaba asta era cea mai rentabila). Au alergat, au muncit si au dat tot, consider ca i-au umilit pe nemti care spre deosebire de Uruguay (niste infranti care merita tot respectul la ei acasa si o primire triumfala), au motive de rusine. Germania a ratat destul de inexplicabil, poate unicul motiv il gasesc psihologic, le-a fost frica de spanioli si conform proverbului, de ceea ce-ti este frica nu scapi, au pierdut lamentabil. Trista disperarea pe fetele nemtilor in ultimele minute de jos cand nici macar nu au reusit sa lege ceva concret la poarta spaniola. Rusine Germania! (innecata ca tiganul la mal), Bravo Spania! Au fost superbi si acum cred ca merita campionatul !(sunt putine sanse pentru Olanda in finala... cred eu....).

Inca ceva, nu stiu daca ati observat, in finala sunt doua regate ! (republicile au pierdut :D )

In plus de asta, olandezii sunt in Africa de Sud ca la ei acasa (primii colonizatori) si mai e o chestie, ura istorica intre Spania si "Tarile de Jos", asa ca vom avea o finala foarte interesanta si cu miza dubla. Vor castiga cei cu nervii mai tari. De acum eu sunt cu Spania, fratii nostrii din Europa, singurii care nu ne umilesc doar din placere.

Viva Spania !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Post by momolo »

Inca ceva, am auzit ca la KLM au facut cel mai ieftin bilet Olanda - Africa de Sud, 4000 euro bucata si s-au epuizat toate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Post by Obelix »

Arena cu "gladiatori milionari" nu ma mai intereseaza de peste 30 de ani... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Post by momolo »

Viva Spania !

http://g.sports.yahoo.com/soccer/world- ... sow,255211" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Post by atyclb »

Editorii de la Boston.com au realizat o colectie cu 44 de imagini de la Camionatul Mondial de Fotbal 2010.
Preferata mea e ultima.

http://www.boston.com/bigpicture/2010/0 ... _clos.html" onclick="window.open(this.href);return false;

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Post by oake »

În finală s-a vazut foarte multă tactică...de, fiecare combatant a putut vedea în reluare meciurile celuilalt.
La început, spaniolii au fost ei înşişi...sufocau adversarul încă din jumătatea lui de teren...răspunsul olandezilor a fost un joc murdar, vezi cartonaşele galbene date de un arbitru englez, culmea anti spaniol .
După un timp, spaniolii au cam terminat benzina iar olandejii au început să-i sufoce în jumătatea lor de teren...mişcare tactică genială.
Din fericire, calitatea fotbalului spaniol şi-a spus cuvântul spre sfârşit.
În meciul cu germania, spaniolii au fost mult mai buni decât in finală...pur şi simplu, nemţii nu au putut face mai mult.
Eu zic că aici a fost adevărata finală.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Post by momolo »

Ca o parere generala, acest campionat mondial mi s-a parut unul reusit, majoritatea meciurilor au fost frumoase, s-a jucat bine si rezultatele au fost in cea mai mare parte imprevizibile. Spania merita din plin sa castige, sunt grozavi si o spun..... in calitate de suporter al Germaniei :( .
O frumoasa surpriza a fost Uruguay cu care nu aveam nici o treaba, nici nu tineam cu ei, habar nu am de ei, etc. Dar au facut o impresie excelenta de pe pozitia unei echipe defavorizate si desi infranti pe locul 4 au mers acasa la ei ca niste invingatori, pe merit! O tarisoara minuscula cu o echipa mare.
Olanda are o echipa excelenta care a pierdut pentru ca nu sta la fel de bine cu moralul si dorinta de a castiga precum spaniolii.
Inca o data spun o remarca personala - in finala au fost doua regate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Post by oake »

Şi eu am ţinut cu nemţii...mi-a plăcut spiritul lor de '' go for it '' dar spaniolii au fost prea buni.
Olandejii, evident depăşiţi, au jucat murdar în finală...ceea ce nu-i caracterizează.
Uruguayul, cu o populaţie echivalentă cu a Bucureştiului, în perioadele de vârf, a fost adevărata revelaţie a campionatului.
A fost frumos !

Post Reply