Studio de inregistrari virtual :)

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Studio de inregistrari virtual :)

Post by akaiofil »

Topicul se adreseaza in principal acelor entuziasti/nostalgici care-si aduc aminte si le e dor de vremurile in care asteptam cu infrigurare aparitia unei benzi noi la studioul din coltul blocului, apoi cu emotie sa imi vina rindul la inregistrat si apoi discutiile: "ai ascultat banda 124? mama ce mishto e...da a patra piesa?"

Ideea este ca atunci aveam cel putin un numitor comun (din punct de vedere informational cel putin) adica daca trageam banda 124 apai 124 era la fel la jumate de cartier :)

Propunerea ar fi sa facem publice niste discografii, sa zicem acoperitoare pentru ambele parti ale unei benzi mari pe viteza 19, pe care cel care le pune eventual le si are sau le-a ascultat sau chiar daca nu le-a facut practic niciodata macar si le-a imaginat, pe care sa incercam dupa buna vointza, pricepere, pasiune, etc. sa ni le facem toti (fireste dupa posibilitati si respectind regulile in rigoare ale copyrightului, daca nu ma insel am voie sa-mi fac pentru uzul personal cel putin o copie a unui disc original, in vederea conservarii acestuia - daca e altfel si ma insel corectati-ma).

Care ar fi scopul: pe linga cel de joaca interesanta (dupa parerea mea :)), cred ca ne-ar inbunatatii un pic orizontul cultural-muzical.
Daca va place ideea si o credeti realizabila, veniti cu propuneri de regului si daca ne punem deacord ii putem da drumul. Daca nu, se poate inchide/sterge topicul fireste. :)

Ce reguli ash vedea eu:
Sa zicem cel putin 15 piese pe o parte (ca sa acopar o banda mare, cine foloseste din cele mici sau cd-recorder sau alte recordere se adapteaza).
Compilatia trebuie obligatoriu sa fie compusa de cel care posteaza (adica nu se posteaza "Disco Hits no.4 de la BRAVO).
Trebuie sa existe o descriere cit de cit (genul am pus piesa 4 dupa 3 pentru ca bassul din 4 completeaza armonios vioara din 3 bla bla bla)
Ar trebuii sa se spuna numele autorului/piesa/numele albumului ca sa fie mai ushor de cautat pentru cei care eventual vor sa faca si ei compilatia respectiva.
Lista poate continua, modifica etc. e o discutie libera, daca contribuiti se poate dezvolta....

Ce parere aveti? :)

P.S. Daca exista entuziasti care deja vor sa posteze asa soi de discografii ii rog sa aibe putintica rabdare pina stabilim un minimal regulament. Eu oricum lipsesc de miine o saptamina :):):):)
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Studio de inregistrari virtual :)

Post by LEKTOR »

Acum depinde ce fel de muzica vrei sa pui pe banda - eu imparteam muzica din '80 - discoteca ( ce se dansa in discoteci - italo/euro/american disco - gen ce sa zic, A la carte, Saragossa Band,Lime,Tapps,Joy, Scotch Band,Boney M,etcwetc si alte citeva mii de nume - aici includ si slagare si slowuri - gen Linda,Linda, Marrakesh, Comment ca va,etc etc si alte mii de titluri ) , apoi venea rock - gen Pink Floyd, Dire Straits, Kiss, Foreigner, Bon Jovi, Scorpions si altii,apoi mai trageam muzica orchestrala numai - James Last, Mike Theodore Orchestra, JMJ,etcetc - in discoteca mai apareau citeodata si hituri rock si orchestrale.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Studio de inregistrari virtual :)

Post by akaiofil »

LEKTOR wrote:Acum depinde ce fel de muzica vrei sa pui pe banda - eu imparteam muzica din '80 - discoteca ( ce se dansa in discoteci - italo/euro/american disco - gen ce sa zic, A la carte, Saragossa Band,Lime,Tapps,Joy, Scotch Band,Boney M,etcwetc si alte citeva mii de nume - aici includ si slagare si slowuri - gen Linda,Linda, Marrakesh, Comment ca va,etc etc si alte mii de titluri ) , apoi venea rock - gen Pink Floyd, Dire Straits, Kiss, Foreigner, Bon Jovi, Scorpions si altii,apoi mai trageam muzica orchestrala numai - James Last, Mike Theodore Orchestra, JMJ,etcetc - in discoteca mai apareau citeodata si hituri rock si orchestrale.
pai la disco ma gindeam...
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Studio de inregistrari virtual :)

Post by LEKTOR »

Pai da-mi un pm cu emailul tau si iti trimit citeva mii de selectii exact cum apareau ele pe banda in anii '80 !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply