Gulf Of Mexico Oil Spill

Doar o vorba sa-ti mai spun
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by oake »

Parcă ieri am văzut pe CNN, respectivul puţ care continuă să deverseze în Golful Mexic petrol.
Sunt deja două luni.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by momolo »

...s-a obisnuit lumea deja, alte subiecte sunt "la zi". Urmeaza alte acceidente si pe alte playuri de murdarit. Oricum, americanii nu vor renunta la masinile lor energofage decat daca vine Armagedon peste ei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by SOLO »

http://money.cnn.com/video/news/2010/07 ... .cnnmoney/" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by oake »

Foarte interesant filmul lui SOLO
Rula relativ repede şi nu am apucat să citesc complet textele...dar am înţeles ceva şi anume că multe ţări îşi oferă sprijinul, chiar ţări nu foarte importante dar conştiente de eminenţa pericolului.
Ori guvernul american, în cârdăşie cu BP, luau în considerare aceste oferte, le analizau...poate greşesc.
M-a frepat un fapt : am urmărit pe discovery începutul acestei drame.
Platforma ardea, era pericolul ca '' ombilicul '' să se rupă, platforma a ars pt căteva zile, iar americanii au făcut apel la o echipă de profesionişti în domeniul ăsta, de peste mări.
I-au adus în state...a durat vre-o 3 zile, a mai durat vre-o două zile transportul echipamentului lor cu camioane, de căteva zeci de tone pănă la plaja cea mai apopiată şi cănd în fine au ajuns, platforna petrolieră deja se scufundase, cu consecinţele de rigoare.
Atât guvernul SUA, cât si BP au privit cu curul această problemă.
Să fim serioşi...se transportă tancuri de 60 de tone pe calea aerului în zonele de interes... aici era vb de echipamente de max 15 tone per bucată, dar ele oricum veneau dezasamblate, ceea ce reduce drastic masa lor.
Am văzut 4 camioane de max 20-30 tone care transportau câte 2-3 piese.
Cum e posibil, ca la nivelul ăsta de profit să nu proiectezi un echipament care să se ocupe cu astfel de probleme...din ce am înţeles SUA are undeva la 30 000 de astfel de platforme, multe din ele in golful Mexic.
Nu contează cifra...e suficient ca una din ele să aibe o astfel de problemă şi dezastrul se întâmplă.
După cum merg lucrurille şi ele merg prost, nu m-ar mira ca peste nu foarte mult timp să ne trezim cu petrol pe litoralul de la mamaia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by momolo »

Am inteles ca i-au pus un dop, in sfarsit.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by Obelix »

Si se pare ca a inceput sa curga pe langa... :cry:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by momolo »

Daca nu curge, pica! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by SOLO »

"BP PLC said today that the cost of dealing with the oil spill has now reached nearly $4 billion. The company said it has made payments totaling $207 million to settle individual claims for damages from the spill along the southern coast of the United States. To date, almost 116,000 claims have been submitted and more than 67,500 payments have been made, totaling $207 million."

.. sa vedem daca trec pe mana arabilor din Abu Dhabi


solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by oake »

4 miliarde de USD cheltuiţi deja !!!
cred că s-au învăţat minte...
Din păcate noi nu ne învăţăm minte...există tehnologii alternative, ţinute în sertar.
Cred că civilizaţia noastră a ajuns deja în pragul decadenţei...se apropie decembrie 2012 !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by momolo »

Exista solutii simple si placute - case audiofile din pamant, bicicleta, opait (cu seu de oaie), spalare la ibric si curent de la panouri solare, o carte de citit in mana si mai putin televizor (de spalat creeru' bizonic). Ramane ca benzina sa fie folosita doar pentru rezolvarea clasei politice idem ca in ultimele zile ale lui Hitler. Vom accepta cu resemnare mica poluare insa dupa aceea aerul va fi mai curat si pasarelele vor ciripi mai vesele pe cracutze.

Un sounstage nemaipomenit, acustica de invidiat, aer curat (ne-chimicalizat de toate otravurile din care se fac materialele moderne de constructie), rezistenta seismica, armonie cu (biata) natura (adica ce a mai ramas din ea), etc:

http://condo.kudika.ro/articol/condo~ar ... amant.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
http://www.erdhaus.ch/main.php?fla=y&la ... earthhouse" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by Obelix »

Astea nu par din pamant, ci din beton, bine izolat contra umiditatii pe exterior si acoperite cu o "movila" cu iarba dupa aceea... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by momolo »

Ei zic ca sunt "din pamant" dar adevarul e ca prea arata bine si daca ai face toate chestiile alea din chirpici ar necesita enorm de multa munca. Din pacate nu arata tehnica de construire.

O problema - daca ar fi intradevar din beton turnat, intai ca e cam complicat cu cofrajul ala ondulat, apoi, o data acoperit cu pamant se produc infiltratii astfel ca ar trebui izolate hidrofug, asa ca ajungi sa stai intr-o pivnita oribila. Daca e beton, cea mai mare intrebare este cum cofreaza ?! Sa faci cofraje ondulate probabil din rasina e al naibii de scump si tot e problema cu turnarea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by Kostas »

Vad ca BP - ul se extinde in Libia si in Rusia, asa ca baietii astia stiu un singur lucru, banu, teritorii in care fac ce vor, au aratat nu le pasa de nimeni si de nimic.
E evident ca suntem intr-o fundatura a istoriei. Lumea trebuia sa arate altfel, cu tehnologii ecologice in schimb avem dezastre ecologice, ambuteiaje, poluare, alimente chimizate si profituri obtinute din artificii financiare.
Se pare ca ne indreptam catre anomali climatice ireversibile asa ca bucurativa de fiecare zi normala, ca pe vremuri, fara furtuni starnite din senin. ploi fara nori, nori fara ploaie si radiatii peste cota de alerta.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by bnt »

momolo wrote:Ei zic ca sunt "din pamant" dar adevarul e ca prea arata bine si daca ai face toate chestiile alea din chirpici ar necesita enorm de multa munca. Din pacate nu arata tehnica de construire.

O problema - daca ar fi intradevar din beton turnat, intai ca e cam complicat cu cofrajul ala ondulat, apoi, o data acoperit cu pamant se produc infiltratii astfel ca ar trebui izolate hidrofug, asa ca ajungi sa stai intr-o pivnita oribila. Daca e beton, cea mai mare intrebare este cum cofreaza ?! Sa faci cofraje ondulate probabil din rasina e al naibii de scump si tot e problema cu turnarea.
earth houses feature efficient fire protection owing to the use of concrete
Deci e totusi beton acoperit cu pamant? :)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Gulf Of Mexico Oil Spill

Post by Obelix »

La o productie de masa eu vad foarte bine niste cofraje gonflabile (si reutilizabile) din cauciuc :mrgreen:
Pamantul este pentru izolare termica si... pentru ca ecologia este trendy, cu un pic de dibacie administrativa te califici la toate subventiile posibie si imaginabile... :lol:

Post Reply