Probleme si Sugestii legate de forum

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

"Nu este normal ca orcine, asa, pe nepusa masa , sa intre pe forum si sa se distreze perturband activitatea forumului !"

Nu este nevoie de reguli peste reguli pentru a putea evita trollingul . Este responsabilitatea moderatorilor - cu putina intelegere din partea celorallti forumisti - sa rezolve aceste situatii . Sper sa fi invatat ceva din capitolul Johnny .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Daca ati intampinat probleme in legatura cu performantele forumului va rog sa raportati aici .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Incerc sa caut un topic care parca se numea "CD-uri speciale pentru Romania". Dau search cu "pentru romania" si forumul ma injura, ca "romania" este ignorat ca e un cuvant prea comun. :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by diy-audio »

OK.
Am si eu o mica chestie de reprosat.
Acum cateva zile, la unul din subiectele de pe acest forum am postat un link catre alt forum unde s-a tratat deja acel subiect. Postul a fost STERS. Nu am inteles de ce? NU era scandal, reclama, etc.

link-ul era direct intr-un forum de unde se prolifereaza dejectii si atacuri fiind provocator de conflicte.


Chiar asa domnilor....Sa zicem ca s-ar face reclama cu ajutorul acestui site.

AVERTISMENT - la prima provocare de flame, atac la persoana sau subiect de judecare/zeflemire/contestare fara argumente de bun simt a opiniilor cuiva vei avea ban permanent.

Chiar nu inteleg, poate ma lumineaza cineva. Daca stau in calea cuiva, no problem. Nu mai intru pe acest forum si gata, dar sincer nu inteleg ce am facut rau.

AVERTISMENT - aici nu se discuta de povestea cu dealerii si reclamele. Cei care pozeaza in victime false in timp ce sunt provocatori de conflicte, sunt exclusi pe loc. Aici postezi daca ai ceva de spus legat de subiectele forumului, exclus aluzii si provocari de care esti foarte in cunostina de cauza.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Eu nu cred ca are cineva ceva cu tine . Poate ai scris ceva ce nu tine de tematica forumului .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

Eu zic asa, userul diy-audio dintr-un reflex ceva mai vechi a incercat sa faca un soi de misto-flame usurel-offtopic prin locul unde chiar nu avea nimic a spune, chiar si dupa propria lui declaratie. Hai sa vedem daca omul isi da seama ca mai degraba l-am ajutat sa nu cada in pacat si e oricand binevenit sa zica ce are pe suflet la locul unde chiar are ceva a spune, in primul rand sectorul DIY, fiind unul dintre putinii care chiar au avut de aratat ceva dealungul timpului.

diy-audio, sper sa nu-mi porti ranchiuna si sa ma intelegi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by PolyGram »

Am fost banat pentru o zi si nu stiu de ce.
De fapt stiu ca pt ultimul meu post, dar nu stiu sa fii incalcat regulamentul.
Daca nu mi s-ar fi sters ceea ce am scris, colegii forumisti ar fi vazut ce am scris si daca intr-adevar ''meritam'' sa fiu banat.
Dar, adevarul deranjeaza, doare.

PS: Am fost avertizat de doua ori ca nu scriu la subiect, dar si atunci am demostrat, cu exemple, cate postari off-topic exista la un subiect anume. Dar, avertizarile sunt numai pt unii, pe alese. Iti trebuie ''pile''. :wink:
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by PolyGram »

Aaa... si mi s-au sters doua postari de la topicul Harbeth care erau EXACT la subiect. Doamne, cata dreptate si corectitudine si echidistanta si onestitate si...iar o sa fiu banat?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Banuiesc ca un motiv tot a existat . O sa-l afli tu pana la urma , stai linistit .

spor la treaba !
solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by PolyGram »

Pot sa dorm linistit si daca nu aflu motivul (banarii pt o zi)...
Eu am intrebat aici public nu pentru mine insumi ci ca sa stie raspunsul(motivul) si colegii forumisti.

Dar, care este motivul pt care se sterg postari legate de subiect?( e vorba de topicul Harbeth, unii au vazut acele ultime postari,au vazut ca erau EXACT la subiect, si acum se mira ca nu mai sunt). Cineva m-a si sunat.

SOLO, sincer, ai vazut ce am scris? (in afara de ultimul post care a deranjat pe cineva). Ti se pare normal ca s-a sters?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

La acest link gasesti regulamentul pe care te sfatuiesc sa-l citesti, altfel ai putea "dispare" subit si sa ramai "uimit" de ce.

Te-as ruga sa te controlezi, devi insistent si repetitiv.

Deoarece imi pare evident ca nu ai citit regulamentul, ti-am facut onoarea sa-ti spicuiesc cate ceva:
Pe acest forum fiecare gandeste si se exprima liber , nu exista restrictii atat timp cat exista o educatie corespunzatoare si respect pentru ceilalti membrii ai forumului .
1. Acceptarea Regulamentului , Inscrierea si Accesul pe forum
.............
Necunoasterea regulamentului in momentul inscrierii cat si succesiv , nu constituie un motiv valid din partea utilizatorului in cazul pedepselor pentru abateri disciplinare : limbaj necorespunzator , lipsa de educatie , nerespectarea altor utilizatori , piraterie , incalcarea drepturilor de autor .
.............

2. Mesaje si Responsabilitati
.............
Fiecare mesaj postat pe forum , ce nu corespunde regulamentului poate fi modificat sau sters din partea administratorului forumului sau a echipei de moderatori .
In cazul de mai sus , autorul mesajului poate fi subiectul unor sanctiuni din partea staffului sau va fi eliminat de pe forum .
.............

3. Reguli de comportament
.............
Tonul pe acest forum trebuie sa fie elegant - civilizat - calm , suntem aici pentru a schimba pareri si impresii cu privire la experientele noastre in domeniul audio – video .
.............

5. Ligibilitatea
.............
Este interzis quoting-ul recursiv . Quote se face doar pentru mesajul pentru care se da raspuns .
.............

8. Nelamuriri si contestatii
.............
Modul de operare al Moderatorilor poate fi judecat doar de catre Administratorul forumului . Sunt permise intrebarile de lamurire , dar nu in spaziul public de pe forum . Se poate folosi email sau mesaj privat .

Eventualele threaduri ce contin contestatii / polemica la modul in care se opereaza pe forum vor fi imediat inchise iar utilizatorii care initiaza aceste discutii vor fi indepartati de pe forum.
.............

9. Administratorul forumului are dreptul sa stearga si sa dea sanctiuni fara avertisment si fara explicatii.
............

10. Vor fi banati instant si fara avertisment userii inregistrati ai acestui forum care se folosesc de alte forumuri pentru a ataca, jigni sau aduce diverse prejudicii altor colegi forumisti inregistrati pe acest forum.
Astfel ca nu sunt permise atacuri la persoana incrucisate intre diverse forumuri. Orice problema intre userii acestui forum se va rezolva ori in privat
Inca ceva - Toti cei care au vrut sau vor sa transforme acest forum intr-o cloaca au fost si vor fi eliminati.

Sper ca te poti corecta, altfel (iei calea celor care nu au fost capabili)....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by PolyGram »

In sfarsit m-am(ai) luminat.
Doamne, cat am putut gresi...
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

Azi au fost debanati 3 useri mai vechi (se vor regasi singuri). Ma gandeam la unul din ei, sa nu se mai chinuie saracu' sa-si faca cate o clona pe zi, asa ca i-am eliberat si pe prietenii lui cu aceasta ocazie.

Pentru toata lumea - inainte de a posta ceva cititi cu mare atentie REGULAMENTUL care nu e subiect de tocmeala si interpretare si nici nu e foarte complicat (ca sa nu mai aveti ulterior plangeri neimpartasite).

PS - nu e nici o rusine sa inveti, rusinea e atunci cand nu inveti (de exemplu, sa respecti regulile jocului onest si cinstit). Oricine are dreptul la o a doua sansa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by ViMe »

Functia de cautare implementata pe forum sufera de prea multa "inteligenta"
Informatie wrote:Următoarele cuvinte din căutarea dumneavoastră au fost ignorate deoarece conţin cuvinte prea comune: sistem.
Trebuie să introduceţi cel puţin un cuvânt de căutat. Fiecare cuvânt trebuie să conţină cel puţin 3 caractere şi nu trebuie să conţină mai mult de 14 caractere, excluzând wildcardurile.
Infomatie wrote:Căutarea a găsit 78 rezultate
Caută termenul folosit: system
Informatie wrote:Următoarele cuvinte din căutarea dumneavoastră au fost ignorate deoarece conţin cuvinte prea comune: boxe difuzoare incinte.
Trebuie să introduceţi cel puţin un cuvânt de căutat. Fiecare cuvânt trebuie să conţină cel puţin 3 caractere şi nu trebuie să conţină mai mult de 14 caractere, excluzând wildcardurile.
Infomatie wrote:Căutarea a găsit 129 rezultate
Caută termenul folosit: speakers

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Au si forumurile astea bugurile lor :?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply