Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

PolyGram wrote:Am cateva nelamuriri/intrebari legate de brat:
un brat unipivot e mai bun? e de preferat? are mai multe avantaje? care sunt acestea? care sunt dezavantajele?
Salut PolyGram!
Ce intrebare grea poti pune, poate n-ar fi grea daca raspunsul ar fi usor. Sa incep sa fac o disectie a tipurilor de brate e foarte complicat si cred ca am putea vorbi o noapte intreaga fara sa ajungem la o concluzie, dar totusi am sa incerc sa scriu cateva pareri. In primul rand cred ca era important sa imi spui la ce anume iti trebuie aceasta informatie, te aflii in fata un ei alegeri?
Ca brate am intalnit acest tip unipovot, bi-ax (cel clasic) si tangential.
In general recomand cel clasic dar nu in totalitate. Inafara de doza brat care mai conditioneaza si preul phono, extraordinar de importanta este sinergia brat tabla de care e bine sa ti seama. Aceste lucruri le aflii prin experientele proprii.
Unipivot este un brat care poate fi extraordinar dar poate si fi prost. Totul depinde de conceptie, materiale si calitatea fabricatiei.
La un unipivot as putea sa incep sa iti spun ca nu are o tracktabilitate foarte buna si din aceasta cauza o lipsa in precizia sunetului, dar daca asculti un VPI o sa vezi ca nu e adevarat deci devine o prejudecata. Totusi pot fi creionate cateva avantaje pe care le prezinta unipovotul dar acesta aduce si dezavantaje. Un avanataj este un reglaj 360 grade cum a spus momolo. Eu am simtit deasemenea o oarecare lichiditate data in semnatura dozei dar nu e totdeauna asa.
As putea spune ca un unipoivot nu ar trebui pus pe o tabla cu arcuri pentru ca ar fi o solutie proasta dar nu e chiar asa si iata ca Rocksan a implementat-o cu succes iar momolo poate sa ne scrie mai mult despre asta.
Din pacate as putea discuta mai multe despre unipovot dar timpul ma preseaza si trebuie sa ma opresc aici.
Bafta!

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Obelix »

Pentru forumistii non-pickup, care e diferenta intre "normal" si "monopivot" :?:

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Multumesc de raspunsuri.
Intreb pentru ca m-ar tenta sa-mi iau un pick-up. Ma gandesc de multa vreme, de prea multa vreme, incat e aproape o obsesie. Dar mi-e greu sa fac acest pas. N-m experienta deloc, n-am nici un LP. Nu prea am posibilitatea sa ascult, sa compar.
Ma lovesc de ''n'' necunoscute.
No, deci ce sa-mi iau? Michell imi face cu ochiul :lol: Imi plac cum arata, cum sunt construite. R. Radius5 e laudat, dar are brat unipivot, mai greu de reglat, mai sensibil. Stiu un Clearaudio Emotion cu brat Satisfy la un pret bunicel. Pe piata gasesti Pro-ject, Rega. A aparut si Music Hall.
Ce ma sfatuiti?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

Poti incerca si un Thorens, stiu ca au interconectul detasabil pe mufe RCA si poti incerca diverse cabluri.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Micky
extraordinar de importanta este sinergia brat tabla de care e bine sa ti seama
asta e un mare adevar dar si cea mai mare taina in domeniu! Cred ca cine poate intelege si masura sau gasi reguli in aceasta potriveala ajunge unul din doktorii audio ! Eu numai cand ma gandesc la treaba asta ma doare capul! Ticluiesc de mult un pickup DIY si ma documentez, problema e al naibii de simpla la prima vedere si al naibii de complicata daca vrei sa treci de faza "realizare trancota"....
si iata ca Rocksan a implementat-o cu succes iar momolo poate sa ne scrie mai mult despre asta.
intradevar, sasiul este din doua bucati, cea de sus care tine bratul si platanul sta pe 3 garnituri moi de cauciuc (peste sasiul inferior) precum o mini-suspensie pe arcuri. Fiind unipivot ar trebui sa fie rigid...

La ansamblul asta tabla + brat asa cum e, eu am remarcat ca o caracteristica generala, un sunet cald si in special un bas bun, mai ales bun la nivelul asta de pret entry-level. Cand l-am comparat cu diverse trancote vintage dar si cu 2 pro-ject, R5 iesea cel mai mult in evidenta la bas, aici era diferenta cateodata nesimtita.

Am schimbat multe doze. Din ce am constatat - bratul Nima vrea o doza medie in toate sensurile, adica greutate medie, 5...6 grame e ideal, apasare medie, 1,5....2 grame ideal, compliance mediu. Din ce am incercat, deocamdata folosesc multumit o Audiotechnica F3 II made in Japan (evident).

PolyGram orice ai alege nu conteaza. In general ofertele sunt relativ echilibrate raportate la banii ceruti, cu unele exceptii. Oricum primul pickup va fi de scoala si invatare. Poate de aceea ti-ar trebui ceva versatil si pretabil la modificari, dar toate astea costa alti banii si de cele mai multe ori ajungi la concluzia ca mai bine cumperi altul mai bun decat sa modifici ce ai.

Ca tot s-a mentionat, nu m-as baga la Thorens nou entry level. Tipii s-au cam chinezarit si obraznicit, isi vand cu succes faima brandului. Modelele lor scumpe sunt de luat in considerare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

PolyGram wrote: Michell imi face cu ochiul :lol: Imi plac cum arata, cum sunt construite. R. Radius5 e laudat, dar are brat unipivot, mai greu de reglat, mai sensibil. Stiu un Clearaudio Emotion cu brat Satisfy la un pret bunicel. Pe piata gasesti Pro-ject, Rega. A aparut si Music Hall.
Ce ma sfatuiti?
Nu stiu locatia ta, dar te invit la mine in Ploiesti sa vezi si sa asculti Michell Eng. Uite si un link unde e postat un mic filmulet cu tabla mea: http://www.youtube.com/watch?v=NMVxWoMccJQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Asta zic ca ar fi un avantaj si eventual trebuie sa faci tot posibilul sa asculti cat mai multe table inainte de o decizie.
Bafta!

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Nici eu nu stiu locatia ta dar poti veni si pe la mine sa asculti Lenco modificat ca sa-ti faci si tu o idee! :lol:

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

porto wrote:Nici eu nu stiu locatia ta dar poti veni si pe la mine sa asculti Lenco modificat ca sa-ti faci si tu o idee! :lol:
Eu sunt in Ploiesti acum; dar daca ajung in Montreal ma primesti?
Bafta!

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Micky, Tecno Dec l-ai ascultat? Merita avut in vedere?
Care-i diferenta intre Gyro SE si Gyro Dec?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Normal ca voi primi la mine toti fratii de suferinta in ale vinilului daca vor ajunge in Montreal si imi va face mare placere sa bodoganim la un vinuletz rosu sau nu numai.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

PolyGram, cand treci prin Bucuresti, la mine poti asculta Roksan Radius 5.

Dar parerea mea e ca orice ti-ai lua, primul e de scoala. Trebuie sa pui mana si sa bibilesti la vinil, numai asa te prinzi de tainele lui. Iar daca prinzi gustul, nu-ti mai trece. Problema nu e pickup-ul, sunt placile ! Astea costa parale multe....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

momolo,
mersi de invitatie. Eu mi-as dori sa ajung la Bucuresti (am cam ramas in urma cu auditiile, sunt atatea noutati), dar sanse prea mari anul asta nu sunt.
Tu ramai cu R. Radius? Nu te bate gandul sa-l schimbi?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Pai cu ce sa-l schimb si cu ce parale !? Am mai amusinat eu cate ceva ce am putut pe ici, pe colo si am ajuns la concluzia ca, daca vreau sa simt ca nu am dat banii degeaba pe schimbare, imi trebuie unul peste 3000 euroi. Asa ca peste R5 m-as duce direct la un Transrotor Fatboy (cred ca mi s-ar potrivi la grasimea mea :lol: ). Poate mai mult de asta, dar oricum, din ce am investigat, unul dotat cam pe merit e second vreo 4000...4500 euroi. Asta ca sa zic ca am facut schimbarea, sa simt aroma puternica. Deci e cam costisitor si cred ca bibilurile (reglaje, doze, fire, gadilari la preu, preuri, unsori si vaseline, etc) sunt cai mai ieftine, mai de crize, si dau satifactie de cele mai multe ori.
Sau poate mi-as lua un brat Graham si as mesteri o tabla sau as gasi una vintage. Dar un brat Graham tot cat un FatBoy costa.....

Mai degraba poate reusesc sa-mi mesteresc un pickup DIY si marturisesc ca am demarat procesul, am achiztionat ceva materiale dar am timpul limitat...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

PolyGram wrote:Micky, Tecno Dec l-ai ascultat? Merita avut in vedere?
Care-i diferenta intre Gyro SE si Gyro Dec?
Tecno Dec nu am ascultat, in schimb Gyro Dec cu un brat SME 309 da. Defapt acel pick-up m-a inspirat si am cumparat SE-ul. Eu recunosc ca nu am simtit diferente de calitate semnificative. La Orbe este o clasa superioara dar si alt pret.
Bafta!

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

porto wrote:Normal ca voi primi la mine toti fratii de suferinta in ale vinilului daca vor ajunge in Montreal si imi va face mare placere sa bodoganim la un vinuletz rosu sau nu numai.
Cautam un roze de California. Multumesc de invitatie.

Post Reply