CUPRU sau ARGINT ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by Adrian_2k8 »

aurel pustiu wrote:Semiconductorilor daca le dai frecvente de 20khz, ei nu vor lucra cu 20Khz, ci vor lucra nativ cu 100Mhz si vor "simula" frecventele de 20khz cu ajutorul celor 100Mhz.
Este permis sa dau un link catre acest post pe alte forumuri? :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by Obelix »

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by momolo »

Adrian_2k8 da cate linkuri vrei pe unde doresti (daca nu e cu scandal intre diverse persoane).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by aurel pustiu »

:D Adrian si din partea mea poti sa dai link-ul pe ce forumuri doresti. Poate cineva te va lamuri exact ceea ce inseamna.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by Adrian_2k8 »

Am dat link, stai linistit. Baietii m-au rugat sa te intreb daca v-a dat greu la bac anul asta. :D Apropo, te-ai lamurit pana la urma cum se leaga boxele la amplificator? Ca acum cativa ani nu prea stiai si intrebai pe forumul "celalalt:. :ROFL:

Oriucum se pare ca pe forumurile audiofile e nevoie de tine. Si la urma urmelor chiar nu inteleg ce naiba m-a apucat sa postez taman aici, in fief-ul audiofiliei din Romania.

Aurele tata, eu iti urez succes pe acest forum, se pare ca unii chiar doresc sa auda iexplicatiile tale.

Salutti a tutti! (ca oricum voi fi banat dupa postul asta) :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by aurel pustiu »

Adrian, eu nu as dori sa fi banat si nici nu cred ca se va intampla asta, oricare dintre noi are momente de buna dispozitie sau de proasta dispozitie. Eu nu ma consider jignit , singura mea rugaminte este sa nu insisti exagerat cu atitudinea de macho man care inhiba atitudinea de bine, de colegialitate, pana la urma de fratie.

Cred ca cea mai interesanta atitudine cand ceva ti se pare deplasat de la firescul lucrurilor tale, este sa ceri lamuriri. Poate gresesti tu si inveti ceva nou, poate gresesc eu si ma "upgradez" cu ceva nou. Intotdeauna tehnica, stiinta aduce ceva nou care ia prin surprindere pe fiecare. Chiar si "antropologia" acestui nickname nu e asa simpla cum ai presupus, el trecand prin cateva stadii, prin mainile a catorva oameni dintr-un colectiv de munca pasionati oarecum de hi-fi. Cine stie, poate o sa-ti povestesc candva cum s-a nascut "Aurel pustiu" si cine este in avatar, o persoana pe care ar fi trebuit sa o recunosti din prima secunda daca ai absolvit o facultate electrica din Romania.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by momolo »

Asa cum spune si aurel pustiu, o atitudine mai prietenoasa este preferabila transharii incrancenate a adevarului absolut si a ierarhiilor (iluzorii) intr-un spatiu virtual.

Adrian_2k8, aici e totusi un biet forum si nu o aula universitara, nici sala de consiliu a Academiei, e mult mai important sa ramanem prieteni si sa incercam a nu creea discutii care se duc in dezagreabil si situatii ce obliga ruptura, dealtfel stupida si inutila.

Cred ca mult mai multe lucruri ne leaga decat ne despart, mai ales in ceea ce va priveste pe voi doi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by Adrian_2k8 »

In primul rand as incepe prin a-mi cere scuze colegilor de forum pentru disconfortul creat. Asa sunt eu, ma aprind foarte usor iar atunci cand stiu ca am dreptate tai in carne vie si sunt dispus sa merg "pana in panzele albe" cu disputa, indiferent de consecinte. Sunt prea batran ca sa ma mai schimb. Iubiti-ma sau urati-ma. :)

Fiecare dintre cei care posteaza aici are o meserie si cred ca fiecare se pricepe bine la ceea ce face. Din acest punct de vedere nu stiu cum ar reactiona de ex. un arhitect in momentul in care cineva i-ar spune ca o cladire, cu cat este mai mare, cu atat presiunea asupra fundatiei este mai mica deoarece se aplica principiul lui Arhimede.

In fine... Imi vine greu sa citesc anumite posturi care contin gugumanii si sa nu intervin. Dar sunt dispus sa ma straduiesc sa ignor acele posturi pe viitor si sa extrag de aici numai informatia de care am eu nevoie in acest moment, adica parerile unor pasionati de sunet vis-a-vis de ce inteleg ei (subiectiv) printr-o reproducere audio de calitate.

Si ca o ultima ironie, stau si ma gandesc ce prost am fost eu ca in facultate am stat cu nasul in cursuri in loc sa ma uit la portretele de pe pereti. :D

De asemenea recunosc ca nu ma asteptam sa nu fiu banat pentru penultimul meu post. Se pare ca totusi exista foarte multa toleranta pe acest forum, spre deosebire de altele. Ceea ce nu e deloc un lucru rau. ;)

Si cu asta cred ar trebui sa revenim ontopic.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by aurel pustiu »

Adrian, spune concret ce te-a bagat in ceata la afirmatia mea, ca sa lamurim intr-un fel lucrurile.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by Adrian_2k8 »

Daca doresti putem continua prin PM. Un bun inceput ar fi sa incerci sa reformulezi de la zero acel enunt, mai pe intelesul unui electronist.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by aurel pustiu »

Este greu sa ghicesc ceea ce nu-ti convine, ar fi fost mai scurt si direct sa spui ce nu-ti place. Deja de cateva posturi suntem offtopic si cred ca nu mai e nimic de spus, mai bine inchidem pravalia aici.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: CUPRU sau ARGINT ?

Post by ttsto »

O lectura foarte interesanta, chiar daca vine din partea unui producator

http://www.qed.co.uk/genreprt.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

Post Reply