Amplificatoare SS 'pure class A'

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by momolo »

DorinD
Momolo, iti inteleg entuziasmul, insa un aparat in clasa A pura va consuma aceeasi putere indiferent de incarcare. Nu pare sa fie cazul aici.
nu am dubiu, exista doua consumuri. Probabil ca este in pura A pana la o anume putere dupa care trece in B si consuma mai mult pe peak-uri. Asa sunt si Accuphase. De exemplu la finalul A60 exista vumetru digital (cifre) care arata puterea instantanee. Acel vumetru afiseaza chiar si 475W, vazut cu ochii mei. Insa este dat in clasa A la 60W / 8 ohmi. Daca ar fi teoretic in clasa pura A, nu ar trebui sa depaseasca puterea de 60W decat cu foarte putin, adica o putere rezultata din scaderea de impedanta a boxelor de 8 ohmi, sa zicem o putere la 3,5 ohmi care NU poate ajunge la 475 W niciodata.
Atunci explicatia e ca nu e clasa A ?! Nicidecum, chiar este clasa A insa pana la 60W. Asa si Gryphon care ajunge la 2500W in 2 ohmi.
Eu cred ca tu ai neclaritati tehnice in legatura cu reala aplicatie a clasei A.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by DorinD »

Momolo, nu eu am neclaritati tehnice, aici pur si simplu este vorba de clasa A numai pana la 60W@8ohm. Ca fabricant, mi-ar fi rusina sa scriu pe o scula de 500W expresia Pure class A daca nu pot pastra clasa respectiva pe toata gama de puteri. In rest, sunt convins ca e vorba de un amplificator foarte bun, exceptional chiar.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by diy-audio »

sunt sigur ca Gryphonul suna foarte bine (inca nu am avut norocul sa ascult asa ceva) dar ceea ce ma debusoleaza este faptul ca in momentul cand un deealer aduce un aparat nou acela devine instantaneu nirvana audiofiliei, indiferent ce aparate a avut inainte. La fel s-a intamplat si cu Accuphase, Triangle si mai stiu eu ce branduri s-au mai importat. Chiar asa o fi ????? Mie imi miroase a reclama - nu ca ar fi rau, eu cred ca reclama este foarte normala, fiecare are cate un interes undeva, pana la urma inca traim intr-o tara libera, dar de ce se face in felul asta ??? De ce nu se face pe fata ???

Sunt sigur ca sunt si alte aprate (branduri) comparabile cu Gryphon, daca nu ar fi toata lumea care "isi permite" ar cumpara (asculta) Gryphon, NU???

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by SOLO »

Ete na reclama ...

Cu ceva ani in urma Gryphon la Top Audio urla ca dracu , anul trecut au reusit sa obtina un sunet mai placut . Anul asta am iesit in 2 , 3 minute . O fi de la boxele facute de ei care tztzaiau ca dracu' si camera nepotrivita. Antileon asta intr-o combinatie buna si bibilit cum trebuie la cabluri si matching de ce nu ar suna bine ? Oameni buni , suiti-va in masina mergeti si ascultati iar daca vi se pare ca suna grotesc postati fara frica . Nimeni nu o sa va baneze pentru o parere personala , ce mama masii e asa de greu .
Cel putin eu asa am intels pasiunea asta pentru hifi .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by nicusor »

SOLO wrote:Ete na reclama ...

Cu ceva ani in urma Gryphon la Top Audio urla ca dracu , anul trecut au reusit sa obtina un sunet mai placut . Anul asta am iesit in 2 , 3 minute . O fi de la boxele facute de ei care tztzaiau ca dracu' si camera nepotrivita. Antileon asta intr-o combinatie buna si bibilit cum trebuie la cabluri si matching de ce nu ar suna bine ? Oameni buni , suiti-va in masina mergeti si ascultati iar daca vi se pare ca suna grotesc postati fara frica . Nimeni nu o sa va baneze pentru o parere personala , ce mama masii e asa de greu .
Cel putin eu asa am intels pasiunea asta pentru hifi .

solo
Solo, logica simpla ar spune DE CE AR SUNA BINE?
Daca proprii producatori se autopenalizeaza, de ce am incerca noi sa salvam aparentele?! Intimplator am ascultat (e mult spus) si eu de doua ori la niste expozitii niste sisteme complete Gryphon, dupa doua minute a trebuit sa parasesc camera pentru a nu incepe sa rid in hohote! Ceea ce relatezi tu Solo e perfect adevarat! De CACAO! Am intrat in cameera lor ca la pomu' laudat si la fel de repede am fugit!

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by Shambala »

audioexpert wrote:... Cred ca o sa incerc un Audioquest cred ca e un cablu sublin, aaaaaaaa sau mai nou cred ca Nordost.
Am eu un Audioquest Caldera la vanzare (la 1/3 de pret). Il trimit spre ascultare celor care merita. Il vrei ? :lol:

Scz. off topic.

Katalin - da, la amplificatoare cl AB ma refeream, caci despre modificarea lor vorbisei tu.

tpradu
Posts: 4
Joined: 10 Aug 2010, 14:48

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by tpradu »

Salut, vad multi oameni priceputi si pasionati pe acest forum asa ca ma gandesc sa pun si eu o intrebare.

Tocmai mi-am cumparat un amp NuForce Refference Stereo 8.5 V3, calificat de producator ca "analog switching amplifier", ceva gen clasa D. Monoblocurile NuForce seria 9V3SE au niste review-uri foarte bune iar 8.5 V3 este absolut identic cu exceptia puterii mai reduse si a unor limitari la upgrade. Marele avantaj al lui 8.5 V3 a fost ca am putut sa mi-l permit.

Planul meu era sa cumpar niste boxe Dynaudio Confidence C1 si sa folosesc ca sursa DAC-ul meu Benchmark DAC 1 USB. Am fost foarte uimit insa sa constat dupa un test cu Dynaudio C1 ca NuForce 8.5 V3 nu poate sa le duca! Mediile si inaltele sunt de vis in tweeterul Esotar2, dar difuzorul de basi nu se misca cum trebuie. Am comparat cu un Pass Labs x150SH si era diferenta mare la basi.

Imi puteti recomanda va rog alte boxe de calitatea Dynaudio C1 care sa poata fi duse de NuForce-ul meu? Nu as vrea sa risc sa cumpar blind, de aceea ma intereseaza numai boxe care se gasesc la dealeri si la care se poate face un test in Bucuresti.

BTW, am incercat si cu Dynaudio Focus 140, si astea se aud superb pe Nuforce+Benchmark. Dupa ce am auzit insa tweeterele Esotar 2 de la C1 ... parca mi-e greu sa ma hotarasc la Focus-uri.

tpr

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by Obelix »

"analog switching" = curat murdar = mic mare = alb negru :mrgreen:

Adica garbij marketing... in rest, scuze, nu am ascultat scula, daca toti se lauda fara exceptie, si buni, si rai, ai o sansa sa sune chiar bine :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by momolo »

tpradu
Am comparat cu un Pass Labs x150SH si era diferenta mare la basi.
din ce stiu, X150 e un final audio. Ce preamplificare ai folosit si exact, in ce context ai comparat ? Ai pus NuForce langa X150 in aceeasi camera, pe aceleasi boxe cu aceeasi sursa ? Si ce pre ai folosit ?

Poti detalia "Am comparat cu un Pass Labs x150SH ..." ?

Din ce stiu eu, NuForce ar trebui sa le duca. Si din ce mai stiu eu, un power audio (adica X150 spre deosebire de NuForce care e integrat) nu canta de capul lui, conteaza preul, sursa, cablurile si matchingul intre astea.
Imi puteti recomanda va rog alte boxe de calitatea Dynaudio C1 care sa poata fi duse de NuForce-ul meu? Nu as vrea sa risc sa cumpar blind, de aceea ma intereseaza numai boxe care se gasesc la dealeri si la care se poate face un test in Bucuresti.
ia-ti sursa si ampliful NuForce si du-te la toti (subliniez toti) dealerii din Bucuresti iar la urma (dupa ce ai probat si auzit tot ce iti ofera piata bucuresteana) decide. NU decide pana nu ai auzit tot ce ofera piata (multi regreta ca nu au avut rabdarea asta). La banii de Confidence C1 cred ca orice dealer se poate deranja fara probleme pentru diverse teste. In fond, te intereseaza ceea ce merge cu sculele tale (evident, unii se vor oferi sa te treaca strada fara sa ai nevoie, adica iti vor spune ca au amplif mai bun si bla,bla,bla, etc, dar tu ramai la ceea ce cauti, adica boxe).

Eu nu-ti pot recomanda nimic inafara de ceea ce ti-am recomandat mai sus, sa iei sacul tau cu jucarii si sa le cauti boxele pe masura lor si a urechilor tale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by Adrian_2k8 »

As veni cu o completare la cele spuse de Momolo:

Sa nu te sperii daca, dupa ce te decizi si cumperi ceva care suna f. bine la dealer (chiar pe sculele tale), odata ajuns acasa o sa constati ca LA TINE IN CAMERA, setupul va suna diferit de ceea ce ai auzit la dealer. Asta deoarece aportul camerei de auditie la rezultatul final este substantial. Respectivele boxe vor suna ca la dealer NUMAI la dealer (in acel spatiu acustic). ;)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

tpradu
Posts: 4
Joined: 10 Aug 2010, 14:48

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by tpradu »

momolo wrote:
Poti detalia "Am comparat cu un Pass Labs x150SH ..." ?

Am folosit Pass LAbs x150SH exact cu acceasi sursa (a mea) ca si NuForce: Benchmark DAC USB, conectat la un laptop cu FLAC-uri. Fara preamp. Nu stiu ce cabluri erau, ce avea dealerul la indemana.

momolo wrote:

... (evident, unii se vor oferi sa te treaca strada fara sa ai nevoie, adica iti vor spune ca au amplif mai bun si bla,bla,bla, etc, dar tu ramai la ceea ce cauti, adica boxe).
Am fost ieri la un alt dealer care care mi-a spus ca, avand in vedere cat de nashpa sunt atat NuForce cat si DAC-ul Benchmark, ar trebui sa le schimb, daca vreau niste boxe ca lumea. La ce am eu, zicea, ar merge niste boxe de max 1000Euro. Cred ca avea urechile stricate de scule de zeci de mii de euro. Daca ajung si eu asa pretentios, dau faliment. Asta e un motiv pentru care nu prea vreau sa ma plimb mult pe la dealeri, nu cumva sa-mi educ prea tare gusturile si sa incep sa am probleme financiare. Cred ca cel mai fericit meloman e cel al carui sistem suna cel mai bine dintre toate cele pe care le-a auzit.

Eu sunt extrem de multumit de sistemul meu din birou (10 mp, peretii tratati extensiv): Benchmark DAC USB + Dynaudio Accoustics BM5A. Orice as lua pentru sufragerie, trebuie sa sune mai bine sau macar comparabil, esta e singurul meu criteriu.

tpr

tpradu
Posts: 4
Joined: 10 Aug 2010, 14:48

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by tpradu »

Adrian_2k8 wrote:As veni cu o completare la cele spuse de Momolo:

Sa nu te sperii daca, dupa ce te decizi si cumperi ceva care suna f. bine la dealer (chiar pe sculele tale), odata ajuns acasa o sa constati ca LA TINE IN CAMERA, setupul va suna diferit de ceea ce ai auzit la dealer. Asta deoarece aportul camerei de auditie la rezultatul final este substantial. Respectivele boxe vor suna ca la dealer NUMAI la dealer (in acel spatiu acustic). ;)
Da, stiu ca spatiul conteaza la fel de mult ca boxa. Voi cumpara numai cu test final in spatiul meu.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by Obelix »

Si daca te muti in alta casa :?:
parerea mea e ca ce suna bine, suna bine si in WC (intre niste limite, desigur...)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by momolo »

tpradu
Cred ca cel mai fericit meloman e cel al carui sistem suna cel mai bine dintre toate cele pe care le-a auzit.
mare adevar ai spus! :D

Obelix
parerea mea e ca ce suna bine, suna bine si in WC (intre niste limite, desigur...)
mare adevar ai spus si tu! Asta e defapt cheia, lumea si-a pierdut bunul simt. Adevarul e simplu, boxele si sculele bune suna bine oriunde si oricum (iar in conditii bune suna si mai bine, asa cum te-ai referit la anumite limite).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

tpradu
Posts: 4
Joined: 10 Aug 2010, 14:48

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by tpradu »

Obelix wrote:Si daca te muti in alta casa :?:
parerea mea e ca ce suna bine, suna bine si in WC (intre niste limite, desigur...)
Nu vreau sa te contrazic (nu am experienta necesara) insa in cazul meu, Dynaudio BM5A sunau considerabil mai rau in biroul meu pana in momentul in care mi-am pus material fonoabsorbant pe pereti si capcane de basi la colturi. O a doua experienta e cea a unui prieten care si-a cumparat niste boxe JM destul de scumpe, cu mare efort si entuziasm, iar in sufrageria lui suna groaznic - stridente, cu multe reverberatii si fara bas. Acum asculta numai televizorul in ele si s-a lasat de audiofilie.

Post Reply