HD tracks depasesc vanzarile CD

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by SOLO »

Cel putin asa sustine Lincetto ( proprietarul unei case de discuri de pe taramurile mele ) pe un forum . Eu cred ca vrem nu vrem viitorul se indreapta intr-acolo , sau mai bine zis viitorul e deja prezent .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by Obelix »

Asta ar vrea ei si incearca sa influienteze opinia forumistilor de pe forumurile audiofile... :roll:
Doar ca acestia din urma sunt traditional reticienti in a cumpara "dematerializat" si in general lossy, pentru asta torentele sunt mai "darnice" :wink:
Tot asa ca si pe forumurile mioritice, dar la alta scara... unul vine sa ridice la fileu marfa, un amigo baga in vanzare obiectul 3 zile mai tarziu... :mrgreen:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by Obelix »


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by momolo »

Cel putin asa sustine Lincetto ( proprietarul unei case de discuri de pe taramurile mele ) pe un forum
si eu cam aceeasi opinie cu Obelix

Era acum vreo 27 de ani cand unii sustineau ca nou aparutul CD DIGITAL este viitorul si este cea mai minunata tehnica a sunetului, etc.
Dar azi, la 27 de ani, unii inca mai asculta LP-uri si mai ales pe acelea inregistrate ANALOGIC. Multi isi fac cruce cum suna inregistrarile analogice din anii 50...60 facute cu tehnica aia "primitiva". Asta pentru ca vor sa auda MUZICA si sa nu uite cum e.

Vai de cei care nu cunosc alta muzica decat cea din calculator! Fisiere HD, o balega mai elevata, dar tot o balega sonora (opinia mea).

PS - apropos de sistemul de acasa al lui Lincetto. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by momolo »

Ok, i-am gasit sistemul lui Lincetto. Imi place cum si-a pus boxele in V si mai ales subwooferul:

http://i34.tinypic.com/a085qw.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Chitu
Posts: 7
Joined: 11 Mar 2009, 16:01

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by Chitu »

momolo wrote:Ok, i-am gasit sistemul lui Lincetto. Imi place cum si-a pus boxele in V si mai ales subwooferul:

http://i34.tinypic.com/a085qw.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Ce sa inteleg, iti place sau iti "place" ?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by SOLO »

Place sau nu nu mai conteaza .
Reactii asemanatoare au fost si pe forumul de dincolo . O parte din forumisti sustin ca este vorba doar de marketing si o parte da dreptate lui Lincetto . Omul spune clar si raspicat ca vinilul nu are nici o sansa si ca va disparea , eu zic om trai si om vedea ... :)

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by Obelix »

Eu zic inca o data ca succesul comercial al i-Tunes starneste gelozie... :roll:
Doar ca nu toata lumea este dispusa sa dea $$$ pe lossy cu DRM si sa asculte la "cutia de chibrituri cu tampax in urechi"... :roll:

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by Adrian_2k8 »

Pana la urma unde se mai preseaza vinil in ziua de azi? Au ramas "turnatoriile" in tarile de origine sau chinezul mic si indemanatic se joaca cu matritele? :)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by MariusO »

Olanda e una din tarile in care se preseaza o parte importanta din vinyl-urile actuale:

http://www.recordindustry.com/about-us/plant" onclick="window.open(this.href);return false;

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by Obelix »

"Olanda, destinatia favorita a turnatorilor" :lol: :lol: :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by momolo »

LP-urile astea noi sunt categoric mai proaste ca cele vechi, chit ca sunt stantate cu tehnici de sapare mai destepte, santuri mai late si mai adanci, teoretic o extensie mai mare de frecventa.

Multe paraie, haraie si pocane imediat desigilate. Chiar prea multe, as spune ca peste jumatate au diverse defecte, cel mai des intalnit este haraiala, cateodata numai pe un canal.

Alta chestie - astea noi suna a digital. Sunetul este detaliat dar nu suficient de bogat in armonici; la ureche pare mai sarac si mai dur-fals de la natura. De multe ori suna obositor si plictiseste chit ca la prima auditie (pentru urechile fragede de trancotar) par ca niste fisiere HD..... defapt tocmai asta e problema, ca suna ca niste fisiere HD dar nu suna MUZICA.
Dupa unul ca asta, daca pui un LP vechi din anii 50...60...70 si chiar 80, sunetul desi parait de murdaria vremii, desi pe santurile inguste si putin adanci de la vremea aia, totusi suna natural, antreneaza, da emotie, nu plictiseste ci dimpotriva, te fura muzica, uiti ca asculti troace.

Defectul astora moderne mi-l explic prin mai multe cauze:

1. sursa de master este digitala, studiourile sunt acum full sau partial digitale, pe undeva sunetul in calea lui spre LP a suferit o digitalizare. Asta se traduce in SIMPLIFICARE, sunetul devine mai sarac, desi e subliniat puternic in multe aspecte de impact sonor, de fatzada as spune. Oarecum as asemana cu fardarea violenta a unor femei care defapt nu sunt frumoase si nici tinere. E ca un ambalaj frumos cu un continut sarac, spre deosebire de cele vechi care sunt ca niste ambalaje nu foarte atragatoare dar cu un continut bogat. Defapt ceea ce spun se simte nu prin analiza rece spectrala, inginereasca si robotica, se simte prin feeling, muzica din digital nu te prea fura, de multe ori te plictiseste dupa o vreme sau chiar oboseste incat sa vrei altceva. Spre deosebire de tehnica veche analogica stapanita de oameni cu ureche muzicala, multi si cu studii muzicale la vremea aia.

2. aia care preseaza la fabrica nu mai stiu secretele meseriei. Sunt o generatie intrerupta, aia batranii care stiau multe secrete sunt dusi de mult sau acasa la pensie. Astia tinerii sunt educati infatuati si aroganti, cred in tampenia lor ca meseria se invata citind in manuale sau pe internet. Practic o iau de la capat pentru ca nu mai au batrani de la care sa fure secretele ca ucenici. Astfel se explica de ce dupa ce asculti un LP din asta nou cumparat pe 50...60 dolari bucata, gros de 180...200grame si super-fitzos ambalat, pui unul din ala vechiul, usurel, partial arat, partial prafuit dupa care iti vine sa-l faci freesbee pe ala noul, "audiofil" :roll: , dupa care te durea capul si te luase plicitiseala de atata "dinamica" (falsa si pompata artificial, facatura energica si aiuristica; e vorba de miez, de continut, de substrat, asta lipseste sub coaja fatzoasa si lucitoare care ia ochiul la curcani).

3. transpunerea dintre sursa master si matrita se pare ca este o lucrare deosebit de complicata iar lucrul asta necesita prelucrari audio foarte speciale dedicate anume LP-ului. Deci tot o meserie pierduta.

Rezultatul este ca "bunatatile" astea noi de 180...200 grame trase in 50.000Hz sunt mai proaste decat vechile discuri comuniste.....Asculti si te intrebi de ce naiba nu ti-ai luat mai bine CD-ul ca tot aia e ?!

Apropos, exista discuri comuniste vintage care sunt pur si simplu maximum de calitate din toate punctele de vedere, asculti si uiti de tine!

Omul conteaza, nu masina, nici tehnica. Asta e defapt explicatia simpla.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by Obelix »

Asa cum zicem ieri... :twisted:
(scuzati calitatea traducerii, varu' Gogu a repetat clasa de 3 ori in scoala primara... )

http://translate.google.fr/translate?u= ... =&ie=UTF-8

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: HD tracks depasesc vanzarile CD

Post by Obelix »

Am inceput sa ma prind de ce muzica "dematerializata" a trecut in fata celei pe suport fizic... :P





































Image

Post Reply