Ulix - Made in Italy

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Ulix - Made in Italy

Post by SOLO »

Tocmai m-am intors de la o prezentare hi-end ( cica ) .
In prezenta proiectantului italian din Torino s-a organizat prezentarea modelului Emiry TOP 2 de la Ulix , cutii cu nu mai putin de 11 difuzoare amplificate si crossovarate de 'nspe ori ...bla-bla . Rezultatul final ? Parerea mea , dezastru .. Luati 11 cratite din bucatarie pocnitile cu lingurile pe toate in acelasi timp si obtineti Ulix .
As fi vrut sa scriu mai multe dar m-am gandit ca nu are sens sa mai pierd timpul. Deci , in timp ce ascultam ma gandeam "Oare pe cine reusesc astia sa pacaleasca ca sa vanda asemena tampenii ? "

http://www.ulix.it/inglese/home.htm
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ulix - Made in Italy

Post by TomJones »

Pacat de design..italienii au fost primii la design la toate produsele: haine, masini, marochinarie si scule: amplificatoarele pe lampi de la unico sunt superbe, la fel si boxele opera, chario si bolzano villetri.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ulix - Made in Italy

Post by SOLO »

Poate am fost cam dur si am judecat la cald , totusi nu-mi aduc aminte sa fi vazut macar o persoana entuziasmata de sunetul ala . Am mai observat o chestie , proiectantul acelor boxe parea sa nu aiba nici o legatura cu muzica , ceva de genul "Eu doar le fac , sa-mi spuneti voi cum suna " .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Ulix - Made in Italy

Post by VTP »

Draga Solo,
e adevarat ca fiecare marfa are clientii sai! Pana la urma probabil ca vor fi si pentru ULIX clienti entuziasti!
Au solutii complicate, cu multe difuzoare, amplificatoare si crossovere! Integrarea atator componente nu e usoara si rareori a dat rezultate notabile, dar, .......!
Poate ca ideea de simplitate in reproducerea muzicala e desueta! Mai ales ca azi multi cred ca era digitala va rezolva totul in acustica si ceva complicat nu mai sperie pe nimeni. Conteaza, insa, rezultatul si cine il apreciaza!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ulix - Made in Italy

Post by momolo »

VTP
Mai ales ca azi multi cred ca era digitala va rezolva totul in acustica si ceva complicat nu mai sperie pe nimeni. Conteaza, insa, rezultatul si cine il apreciaza!
Excelent spus! :D

Bine ai venit si pe acest forum. Nu cred ca e nevoie de prezentare in sectiunea specializata!

Si nu ma pot abtine sa nu adaug un exemplu de cum se poate rezolva TOTUL pe cale digitala .....Lyngdorf Audio ( http://www.lyngdorf.com/ ) care iti "rezolva" camera, tu avand un singur lucru de facut, sa stai in fotoliu, unde vrei, chiar prin debara sau in spatele boxelor sau in bucatarie amestecand in ciorba si "minunea" va rezolva TOT incat vei auzit surround si din baie sau de pe balcon! :D
Un adevarat exemplu de ceea ce a sugerat VTP mai sus!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ulix - Made in Italy

Post by Kostas »

Foarte trendy si fancy ce ai vazut tu acolo Solo . Open baffle , unitate activa de bas, lemn natur la greu, impune respect, :D
Poate nu erau rodate :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ulix - Made in Italy

Post by SOLO »

Mda ... Trendy Flendy

Nu mai stiu ce sa zic ca sa nu fiu rautacios . Personal vorbind , nu le-as lua nici daca mi le dau pe gratis . Dar , cum zice VTP .. fiecare cu clientii sai .
Proiectantul acestor boxe a participat si saptamana trecuta la o demonstratie Burmester B20 + amplificare AirTight . Eu in locul lui nu m-as mai fi prezentat sambata cu Ulixurile alea. Posibil sa fie foarte sensible la pozitionare si la acustica salii.

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ulix - Made in Italy

Post by LEKTOR »

Eu nu sint mare fan al boxelor active - si parca diful acela de medii mergea si el inchis - la 6.5" cred ca misca ceva aer si el ! Si interesant si conceptul de woofer de 10" plus subwoofer de 10" amplificat ! Cred ca midbasul suna plat gen lighenas iar low freq bass bubuia un pic !
Ce pret au ? Ce sursa au folosit ?

P.S 6.5" SI 10" - ( presupun ca atita au acele difuri
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ulix - Made in Italy

Post by momolo »

SOLO
Posibil sa fie foarte sensible la pozitionare si la acustica salii.
cred ca e posibil sa fie deadreptul proaste! De curand am ascultat doua difuzoare BUNE bagate in niste cutii vai de mama lor, spanzurate pe niste dulapuri in tavan , pozitie de ascultare 100% neindicata, sarma mai proasta decat aia de veioza, etc,etc (gadestete doar cum NU trebuiesc puse niste difuzoare!) si sunau pur si simplu BINE !

Adica se ghicea fara nici un efort un potential grozav!

Pentru simplu motiv, banalul motiv ca difuzoarele erau bune! Pentru a pune asa ceva in evidenta nu ai nevoie decat de niste scule decente, nici macar hiend si deja le ghicesti potentialul fara sa poti spune ca sunt proaste sau sa fugi speriat.

Asa ca in cazul pe care-l povestesti ai asistat mai mult ca sigur la un esec. S-au mai vazut, inclusiv in filmul despre Zorba Grecul. :D

PS - daca inventariem ce am auzit la TAV Milano, vreo 30% sunt tzepe cu frunze! :wink: (care exista pentru ca lumea si-a pierdut in majoritate "banalul" bun simt)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ulix - Made in Italy

Post by LEKTOR »

TomJones wrote:Pacat de design..italienii au fost primii la design la toate produsele: haine, masini, marochinarie si scule: amplificatoarele pe lampi de la unico sunt superbe, la fel si boxele opera, chario si bolzano villetri.
... si sper ca nu sint multe fabrici audiofile in Venetia - http://news.yahoo.com/nphotos/Venice-su ... Bf00hpaP0E
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ulix - Made in Italy

Post by Kostas »

Apropos de Venetia, daca o casa e inundata si in boxe a patruns apa ai dobandit gratuit o pereche de boxe cu volum reglabil (prin volumul de apa din boxa) :D

Revenind la boxe, cele frumoase dar fara sunet au o larga paleta de doritori, snobi cu bani, surzi cu bani, decoratori , etc... de aceea noi vanam boxele audiofile , care pot fi banale ca aspect si nu intotdeauna nejustificat de scumpe. Altfel exista si violoncele pentru decor, piane de decor (unul mi-a fost prezentat de gazde cu entuziasm ca decorand holul unui hotel, altfel decent si onorabil, le-am dat de inteles ca puteau sa faca focul cu el :) ) Asa ca lumea e mare si plina de decoratiuni ! :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ulix - Made in Italy

Post by momolo »

Orice am spune noi, alegem si cu ochii, nu numai cu urechea! Cine spune ca alege 100% doar cu urechea, este ipocrit!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Ulix - Made in Italy

Post by VTP »

momolo wrote:Orice am spune noi, alegem si cu ochii, nu numai cu urechea! Cine spune ca alege 100% doar cu urechea, este ipocrit!
E adevarat! Dar adevarat este si ca cei care sunt melomani adevarati nu se arunca la lucruri frumoase care "dau bine" in living. E adevarat si ca acestia sunt putini! Altfel unde s-ar vinde atatea incinte frumoase care acustic vorbind evolueaza de la slab la catastrofal?
Rau e ca multi sunt subiectivi pe moment, se pacalesc cu ochii si-si amagesc urchile, dupa care cauta sa scape de mortaciunile cu pedigree si sa ia ceva sa-i placa cu adevarat, trist fiind faptul ca multi, dupa ce au dat banu' nu-si mai pot permite o inlocuire si devin adepti agresivi a optiunii gresite!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ulix - Made in Italy

Post by momolo »

VTP
dupa care cauta sa scape de mortaciunile cu pedigree
:lol: :lol: :lol:
trist fiind faptul ca multi, dupa ce au dat banu' nu-si mai pot permite o inlocuire si devin adepti agresivi a optiunii gresite!
foarte adevarat! Insa, daca am privi optimist, chiar daca din 100 de trancotari fanatici ies intr-un final 10 audiofili-melomani, castigul e totusi foarte mare ! Nu trebuie ca toti sa fim la fel. Calitatea este mereu in minoritate, o lege universala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ulix - Made in Italy

Post by oake »

VTP wrote:
momolo wrote:Orice am spune noi, alegem si cu ochii, nu numai cu urechea! Cine spune ca alege 100% doar cu urechea, este ipocrit!
E adevarat! Dar adevarat este si ca cei care sunt melomani adevarati nu se arunca la lucruri frumoase care "dau bine" in living. E adevarat si ca acestia sunt putini! Altfel unde s-ar vinde atatea incinte frumoase care acustic vorbind evolueaza de la slab la catastrofal?
Rau e ca multi sunt subiectivi pe moment, se pacalesc cu ochii si-si amagesc urchile, dupa care cauta sa scape de mortaciunile cu pedigree si sa ia ceva sa-i placa cu adevarat, trist fiind faptul ca multi, dupa ce au dat banu' nu-si mai pot permite o inlocuire si devin adepti agresivi a optiunii gresite!
Cata dreptate aveti VTP si momolo!
Sa ne imaginam ca sansa ne pune in fata o femeie superba peste tot mai putin sus...initiem un dialog cu respectiva,dialog cat mai usor posibil pt a nu perturba fragilul echilibru intre ceea ce presupunem noi : forma si fond si primim raspunsuri cel mult mediocre.
Poate spune cineva cu mana pe inima,ca nu "descopera" accente,fie ele plapande, de inteligenta in respectivele raspunsuri date de respectiva doamna?
Pana la urma marea majoritate a informatiilor provenite din simturi sunt date de vaz...ce pot face batranii neuroni confruntati cu o astfel de dilema?

Post Reply