HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

L-am cumparat la metru (am luat vreo 5 m.) si l-am conectat single-wire, cum banuiesti. O sa ti-l imprumut sa-l testezi, si, daca merge mai bine ca Unisonu', dai si tu un interconect din ala verde-albastrui, pentru pont! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: HARBETH

Post by catalinmetal »

doru, de curiozitate, cam in cate sisteme audio ai auzit personal un filtru PS audio, si ce model, daca tot faci astfel de afirmatii "copy-paste"...?

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

catalinmetal, era o gluma dom'le, am pus si iconita (smile)! Simtul umorului a disparut oare complet in randul audiofililor? Hai sa nu mai fim asa încrancenati… :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Apropo’ de testul la care ati participat Jaya si catalinmetal, combinatia Naim-Harbeth nu v-a placut deloc? Ce minusuri esentiale ati sesizat? Intreb asta fiindca vad ca foarte multi “Naim-isti” apreciaza aceasta combinatie, chiar pe forumul detinatorilor de Naim. Iata niste exemple: http://forums.naimaudio.com/eve/forums/ ... 385&cdra=Y" onclick="window.open(this.href);return false; si
http://forums.naimaudio.com/eve/forums/ ... 385&cdra=Y" onclick="window.open(this.href);return false;
Oare nu cumva conditiile acustice de la locul auditiei au influentat mult rezultatul final?
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: HARBETH

Post by catalinmetal »

eu chiar credeam ca ai avut ceva experinta cu PS audio si de aia te-am intrebat... ok, daca zici ca a fost gluma atunci :lol:

naim cu (acel) harbeth, comparativ cu naim cu spendor, pur si simplu flow-ul muzical nu era la fel de bun... dupa cum am zis, pt mine, flowul muzical maxim a venit cu creek destiny pt (acele) harbeth. sala respectiva favorizeaza sunetul amplu, live, deci din multe puncte de vedere, putea ajuta ambele incinte... eu asa as fi cumparat daca in acea zi veneam sa iau una din cele 2 boxe: daca vroiam spendor luam naim, daca vroiam neaparat harbeth luam creek...

cum am mai zis, perceptia muzicalitatii si a timingului corect vine numai dupa multe setupuri ff diferite, si de clase diferite. altfel, daca te concentrezi pe anumite detalii, poti aprecia incomplet un produs, si pot aparea repede nemultumirile, pt ca, eu consider ca creierul uman e f sensibil la muzicalitate vs non-muzicalitate, si la un moment dat tot va detecta ca e ceva in neregula...

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Dupa ceva vreme (cateva luni bune) am recitit cu placere acest subiect, care-mi reaminteste de cea mai buna achizitie facuta de mine, cel putin pana acum, in domeniul sculelor audiophile. Fiindca mai sunt si alti posesori, chiar daca putini, de Harbeth-uri, m-am gandit ca ar fi interesant sa-l redeschidem si, poate, sa aflam pareri “proaspete” de la detinatori (daca s-a mai imbunatatit sunetul cu trecerea vremii si rodajul facut, in ce configuratii mai sunt ascultate boxele, daca le mai au sau intre timp poate le-au vandut, daca au aparut noi detinatori, etc.)
In cazul meu, la aproape un an de la achizitie, Harbeth-urile se prezinta in cea mai buna forma, cu rodajul facut si o integrare excelenta cu Luxman-urile in restul sistemului, impreuna cu care formeaza, dupa parerea mea, un sistem caracterizat prin muzicalitate si echilibru . Asadar, cel putin in privinta boxelor, pot afirma cu certitudine ca "m-am linistit", ceea ce nu e lucru putin, aceasta componenta a sitemului dandu-mi pana acum mari batai de cap. Am scapat totodata si de obsesia cautarii cablurilor, QED-urile actuale fiind foarte potrivite si avand si un pret imbatabil.
O singura idee ma mai “roade”, as incerca un amplificator pe tuburi cu Harbeth-urile. Poate chiar un Leben…

Nefiind niciun distribuitor de Harbeth la noi, puteti sa va spuneti parerile fara grija! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

Eu inca ma mai gandesc la o pereche Monitor 30 . Sper sa reusesc sa le ascult bine cat de curand .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

encu
Posts: 8
Joined: 02 Jul 2010, 18:51
Location: Roman

Re: HARBETH

Post by encu »

doru wrote:O singura idee ma mai “roade”, as incerca un amplificator pe tuburi cu Harbeth-urile. Poate chiar un Leben…
Din ce am citit pe forumuri din UK si SUA, Super HL5 e mare iubitor de tuburi si reuseste sa scoata in relief foarte bine esenta acestui gen de amplificare... Ma intrebam daca ai avut ocazia sa asculti Herbeth-urile conduse de amplificatoare pe tuburi kt88/el34 si daca da, ce parere ti-a lasat aceasta combinatie ? Nu de alta, dar am nevoie de o pereche noua de boxe pentru amplif-ul meu pe tuburi kt88 (55 Watt) si Super HL5 sunt pe lista mea alaturi de Focal Micro Utopia BE , JM Reynaud Bliss, Triangle MAGELLAN SW2 DUETTO si Dynaudio Focus 380.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

Doru, acum descopar ca tu ai Harbeth Super HL5 8) . In opinia mea aceste boxe sunt superbe, cel putin pe McIntosh-urile ascultate de mine. Abia astept sa le aud si pe trancota mea integrata Yamaha AX-900, si revin cu impresii . :mrgreen:
Pana atunci am sa te rog sa-mi spui pe ce le ai tu acum?pe ce le-ai mai avut?..daca nu cer prea mult, evident si sursele folosite.Multumesc.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Cu placere, acustik. Sursa player Luxman DU-50, amplificator Luxman L505u (ambele de pe timpul cand firma nu fusese preluata de chinezi) la care se mai adauga un pick-up Denon DP 300f pentru a ne reaminti din cand in cand de vesnicul vinil.
Configuratia a ramas neschimbata de cand au aparut boxele Harbeth SHL5 in sistem, tocmai fiindca muzicalitatea de care vorbeam a “prins viata”, dupa multe cautari.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

Sunt convins ca suna superb si pe Luxman, desi nu am avut fericita ocazie sa le ascult in aceasta configuratie, din pacate necunoscand nici ampliful tau si nici CD playerul; sper ca intr-o buna zi sa descopar si sunetul Luxman :D .
Din pacate orasul in care locuiesc e mic, de provincie, si nu prea sunt "indeletniciri haudiofile" prin zona, asa ca de exemplu spre a-mi satisface curiozitatea unei auditii a amplifului meu Yamaha pe aceste superbe Harbeth, va trebui sa-l pun frumos in masina, impreuna cu o sursa de a mea(unul din CD playerele preferate--de regula e Arcam Alpha) si sa ma deplasez peste 50 de kilometri la domiciliul fericitului posesor de Harbeth. :mrgreen: .Asta in primul rand ca ma roade rau de tot curiozitatea de a asculta Harbeth SHL5 pe Yamaha AX-900, si apoi sa-mi fac cel putin o idee comparativa atat asupra boxelor ce le-am mai avut cat si asupra monitoarelor ce le am acum de la Celestion.
Din pacate boxele fiind mult prea scumpe il inteleg pe proprietar de ce nu se risca sa le car eu la mine acasa.
Dar, oricum, cand va fi momentul voi reveni cu impresiile despre auditie.Doar timp suficient sa fie pentru auditii; care mie, personal, niciodata nu-mi ajunge. :(
Multumesc Doru pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Presimt ca vei avea o surpriza foarte placuta ascultand acel integrat Yamaha fabricat prin anii '80 (daca nu ma insel) pe boxele Harbeth SHL5. Atentie insa la sursa (nu ma intreba de ce, nu cunosc player-ul Arcam, zic din instinct, foarte posibil sa ma insel).

Si eu as fi curios sa ascult sistemul McIntosh - Harbeth SHL5, ca de fapt orice sistem daca vine vorba de Harbeth (niste marci "exotice" in mica noastra lume audiofila de pe aici). Revin-o asadar cu impresii! Pe unde anume locuiesti/locuieste prietenul cu McIntosh-urile in provincie?
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Yamaha AX-900, lucratura interioara:
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: HARBETH

Post by RaimondAudio »

Yamaha AX-900 - lucratura frumusica pentru anii de fabricatie, anume sfarsitul anilor '80. Pentru zilele noastre i-as da nota 7 ca si constructie interioara. Amplificatorul este destul de generos dimensionat, nu se poate spune ca avem de-a face cu o economie la partea de transformator, capacitate de filtrare sau tranzistori finali.Puterea de iesire este arhisuficienta pentru conditiile de ascultare ale unui audiofil mediu, poate lucra relativ usor si in sarcini de 4 ohm. THD-ul ori este masurat prost, ori este scos din calcul, pentru ca schema pe care se bazeaza amplificatorul nu poate oferi nici pe departe nivelul de distorsiuni cu care se lauda. Mai degraba in mod real as crede ca acestea sunt de circa 10x mai mari. Rapotul semnal/zgomot este in limitele normale, comune , -86dB , banda de lucru un pic cam ingusta, pana la 50khz. Separatia intre canale este buna, dar comuna, de circa 70dB. Una peste alta daca este in conditie buna, amplificatorul conduce o paleta larga de boxe si nici ca performante electrice nu se face de rusine. Dupa parerea mea merita tinut, e in stare sa satisfaca peste 90% din audiofili.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Greiere, tot ce spui acum este un mare si desavarsit ZERO. Nu mai citez sa nu poluez suplimentar.
Crezi ca folosesc cuiva aceste "comentarii" dupa poze si scheme ?! Pai nici din partea unui profesionist autentic nu ar fi de nici un folos un asemenea comentariu dupa schema, date tehnice si poza.
RaimondAudio wrote:THD-ul ori este masurat prost, ori este scos din calcul,
pe ce te bazezi ? Ai avut doar un presimtz in zatul de cafea sau ai masurat in laborator si datele rezultate contrazic pe cele emise de Yamaha ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply