bebelusi arsi in stil mioritic

Doar o vorba sa-ti mai spun
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by puf »

Totusi in Bucuresti, nu stiu daca si la nivel national, exista functional un sistem medical privat care asigura conditii si profesionalism egal cu orice alta oferta occidentala.
Medicover de exemplu au nu numai multe sedii dar si parc de ambulante pentru interventii rapide.Oferta lor acopera cam orice segment medical, tarifele sunt afisate pe site.Unele companii ofera angajatilor asigurare medicala la Medicover fara a mai fi necesar ca asiguratul sa achite acele tarife.

Exista cabinete stomatologice desprinse din SF, am vazut o chestie incredibila cum unui pacient i se face radiografie laser 3D si in 15 minute un CNC poate produce un dinte ceramic perfect care se implanteza in aceeasi zi.Bine costul acestor servicii nu este la indemana oricui dar se poate!

Mai mult am cunoscuti medici care lucreaza in strainatate si care se intalnesc cu situatii ciudate cand pacienti romani (snobi) sunt operati de ei prin Helsinki pe sume aberante cand puteau face aceeasi treaba in tara mult mai ieftin, la clinici private deservite de aceeasi medici.

Sistemul medical de stat a fost intotdeauna bataie de joc atat la adreasa angajatilor cat si a pacientilor.Numirile si angajariele se fac numai pe interese politice, administrative, nepotisme sau pur si simplu pe spaga, se fura ca in codru, investitiile se fac aiurea doar pe comisioane.


Concret acum in cazul de la Giulesti, cu siguranta electricianul era angajat pe relatii, asistentele erau sictirite de taierea de salariu si aveau chef de barfa, nu exista nici o responsabilitate scrisa cu sarcini clare in caz de evenimente, probabil nu aveau nici regulament de ordine interioara.Mie imi este greu sa cred ca un astfel de incendiu a fost provocat si intretinut doar de o problema la instalatia electrica, probabil fenomenul au fost mai complex acolo existand substante inflamabile, oxigen comprimat, etc.

Eu am sustinut ideea ca tara asta sa fi fost vanduta sau concesionata pe 100 ani cu totul companiilor transnationale.
Se elimina din fasa orice increngatura politico-mafiota mioritica unde niste idioti cretinoizi "smecheri" speculau si manareau legislatia astfel incat sa acapareze proprietati, averi colosale prin saracirea majoritatii populatiei.
Sistemul politic permite ca astfel de indivizi dobitoci sa isi dezvolte o increngatura dupa chipul si asemnarea lor si unde valorile de orice fel sunt inlocuite cu marlania, prostia, prosteala, slugarnicia, sarlatanismul, mitocania, etc.
In o societate civilizata astfel de indivizi si astfel de manifestari erau rapid marginalizate iar in cadrul "imperialismului" produs de megacorporatii fiecare individ isi gasea locul dupa capacitatea intelectuala sau de munca dupa competenta.Nu era loc semenuri, susanele, tepuieli, combinatii, comisioane.
Se poate observa si acum cum angajatii unor astfel de companii beneficieza de venituri si facilitati substantiale( inclusiv asigurari medicale private) cu posibilitatea permanenta de a avansa atat profesional cat si material.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

" Eu am sustinut ideea ca tara asta sa fi fost vanduta sau concesionata pe 100 ani cu totul companiilor transnationale."

Cred ca aberezi... este cazul, de decenii, al Americii de Sud, singurul "beneficiu" este saracia si tendinta inspre dictaturi militare... In stransa legatura cu o coruptie accentuata si o economie subterana stufoasa (droguri, etc, samd ...)
Daca crezi in "miturile" vomitate de propaganda ultra-liberala si vectorii acesteia (CNN, Hollywood...) in care, desigur, cei mai multi occidentali in general si americani in particular nu prea mai cred, meriti "clauza secreata" a pactului cu diavolul... sa o iei sub coada profund si vartos... :cry:

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by puf »

Cred ca esti in extrema cealalata a nationalismului obosit si expirat.
Ai idee cati anagajati lucreaza in sistemul Metro/Real si cat poate castiga un tanar pana in 25 ani ce lucreaza la un PC care face doar niste liste si rapoate logistice?Nici nu vreau sa precizez cat are un sef de departament ca se vor supara cei cu afaceri ca nu fac profit cat primesc unii salariu pe cartea de munca.
Stii cat castiga un angajat Petrom cu o functie oarecare? a scuze am uitat ca nenorocitii de la OMV au furat bogatia tarii noastre, dar se pare ca tot ei controleaza si Bulgaria, Moldova si Serbia.Niste nenorociti, acum nu mai pot fura si smenui smecherii locali, acum castiga salarii babane angajati competenti nu mai fura(de la stat) analfabeti slugarnici si isteti.
Sau poate cat castiga un angajat Vodafone sau Orange?
Despre sistemul bancar nu are rost sa amintesc ca acolo e dezmat dar scuze si asta incape pe mana strainilor nenorociti precum BRD(vorbea cineva de BRD?)
In sistemul medical privat de la noi salariile sunt mai mult decat decente dar din nou se pare ca straini detin astfel de clinici, exemplu: Medicover.
Exista salariu minim pe economie la vreo corporatie sau angajati la negru? ma indoiesc profund.
Pana si sclavii necalificati de pe plantatia Nokia din Juncu primesc salarii intre 200 si 300 euro.
Sa inteleg ca astfel de companii genereaza saracie, coruptie...sau poate precizezi care sunt companiile alea nenorocite.Deci aceste companii desfasoara o intensa activitate subterana...probabil de subminare a economiei nationale :twisted:

Din cate stiu coruptia se refera la:
"Corupția reprezintă folosirea abuzivă a puterii publice, în scopul satisfacerii unor interese personale sau de grup. Ca act antisocial, corupția este foarte frecvent întâlnită în societate și este deosebit de gravă deoarece favorizează interesele unor particulari, mai ales în aria economică, afectând interesele colective prin: însușirea, deturnarea și folosirea resurselor publice în interes personal, ocuparea unor funcții publice prin relații preferențiale, încheierea unor tranzacții prin eludarea normelor morale și legale."


Probabil CFR este un exemplu de urmat fiind de importanta strategica pentru o tara fara strategie, o companie in care jaful a devenit o obligatie de servici, o companie care isi bate joc de clienti si care aduce pierderi colosale bugetului prin imbogatierea conducatorilor si acolitilor numiti politic.
Doar nu o vindem pe doi bani vreunei firme germane care sa asigure un transport rapid eficient si civilizat, doar e avutia nationala de care noi cetatenii "beneficiem" din ce in ce mai bine de 20 ani.

Sa comparam: unde este coruptia la CFR sau la Orange, ambele companii fiind prestatoare de servicii?

Cati simbriasi are Porumboiu si Secheleriu la negru? si cati sunt platiti cu mai putin de salariu minim? sa ma gandesc ...majoritatea!

Sa comparam din nou cine si-o ia sub coada profund si vartos: un iobag pe mosia boierului sau un angajat cu 1500 euro, masina, telefon si asigurare medicala privata din slujba unei corporatii?Ce perspective si ce optiuni are fiecare?

Poate se poate angaja la stat cu un salariu mai mare plus ceva spagi considerabile sa semneze niste acte....interesant :twisted:

Mai dau un indiciu de reflexie Romania este totusi in UE nu este in nici America de Sud nici in Asia de SE.

Exista insa un treaba pozitiva ai devreme sau mai tarziu sistemul normal de valori se va impune si vrand nevrand tot sub dominatia celor eficienti vom ajunge indiferent de nationalitate sau origine.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by bnt »

Acu'...e mai greu de generalizat, la orice exemplu e usor de gasit un contraexemplu (sa nu-mi zica nimeni, de pilda, ca TriGranit l-au luat country manager pe Ghibernea pe criteriul competentei :lol: ), insa una peste alta as zice ca avem mai curand de castigat de pe urma multinationalelor (desi ila nivel de individ "stilul corporatist" ma plictiseste ingrozitor :) ), problema e ca nu-i suficient atata vreme cat chestia aia numita "statul roman" functioneaza asa cum functioneaza. Pe de alta parte insa, da, suntem in UE si asta probabil ca pe termen lung o sa conteze.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by momolo »

puf
Eu am sustinut ideea ca tara asta sa fi fost vanduta sau concesionata pe 100 ani cu totul companiilor transnationale.
- studiaza un exemplu asa cum il vrei tu - Philipine. Nu are rost sa insir situatia respectivei tari, subliniez doar ca Manila e plina de cladiri superbe, zgarienori si altea alea iar in fabricile lor se fac chipuri de ultima generatie cu oameni super-platiti si la un nivel tehnologic pe care Romania nici nu-l viseaza in prezent.

....Dar in rest, peste 80% din populatie traieste de azi pe maine, este semianalfabeta si sunt decimati din cand in cand (precum mustele) de calamnitati naturale.Saracie mai mare ca acolo mai rar, dar in schimb sunt pe mana americanilor si marilor companii multinationale de peste 50 de ani ! Ura! Traiasca "liberalismul" !

Iar femeile lor sunt cele mai ieftine, atat de ieftine incat au ajuns sa fie importate baby-sitter chiar si in Romania de catre fitzosii locali (platit avion + cotetz + un blid de mancare = iese mai ieftin decat pentru muritorii de foame locali). Culmea, Romania o tara care tehnologic este cu decenii in urma varfului tehnologic aflat in Philipine ! Iata la ce duce darea unei tari cadou pe mana multinationalelor si "unchiului Sam", defapt atunci cand se petrece in stilul unei catzele maidaneze care ridica coada neconditionat in fatza haitei. Crezi ca Romania are oameni de stat si politici care stiu sa negocieze cu mega-mega-puterile lumii asteia ?!....Fara dubiu, NU ! Romania a aratat ca ridica coada neconditonat in cel mai umil si servil mod. E de ajuns sa dai celor aflati vremelnic la putere in Romania ceva jipane, vile si ceva maruntis ca iti vor aduce "sacii plini de aur" la schimb cu farasele pline de cioburi colorate !....Ce e drept, conform observatiei lui puf cativa din cadrul tribului, vreo 2...3 "cozi de topor" o vor duce bine.....

puf
Stii cat castiga un angajat Petrom cu o functie oarecare? a scuze am uitat ca nenorocitii de la OMV au furat bogatia tarii noastre, dar se pare ca tot ei controleaza si Bulgaria, Moldova si Serbia.
iti reamintesc faptul ca, desi Romania e producator de petrol si gaz natural in timp ce peste 90% din tarile UE nu sunt, totusi aici benzina si gazul sunt mai scumpe decat media europeana.

Asta in conditiile in care Romania isi produce minim 30% din necesarul de gaze si are o capacitate foarte mare de rafinare. Pe scurt, orice copil stie ca OMV (companie multinationala) a luat cadou o parte din economia (strategica) a Romaniei (contra shpaga, un mizilic pentru ei). Practic ceea ce a "inghitit" OMV din carnea tarii e mai mare decat erau ei cu totul. Dar noi suntem multi si prosti, suntem condusi de "stangisti" super-bogati si populati cu oameni care gandesc ciudat....

Fara indoiala, o mana de oameni, adica 0,0000000001% din populatie profita de pe treaba asta, adica sunt platiti cu salarii mult peste media nationala, au masina, au telefon si asigurare medicala in timp ce restul.... viseaza sa le ia locul. Astfel iti spun - Welcome to the III-th world in tara data (deja) cadou multinationalelor ! (alaturi de tari "prospere" precum Philipine, Nigeria, etc,etc)

Obelix
Cred ca aberezi... este cazul, de decenii, al Americii de Sud, singurul "beneficiu" este saracia si tendinta inspre dictaturi militare... In stransa legatura cu o coruptie accentuata si o economie subterana stufoasa (droguri, etc, samd ...)
Daca crezi in "miturile" vomitate de propaganda ultra-liberala si vectorii acesteia (CNN, Hollywood...) in care, desigur, cei mai multi occidentali in general si americani in particular nu prea mai cred, meriti "clauza secreata" a pactului cu diavolul... sa o iei sub coada profund si vartos
Idem asa spun si eu...
Obelix, ai fost chiar indulgent ! Eu nu reuseam sa fiu atat de retinut....

puf
Totusi in Bucuresti, nu stiu daca si la nivel national, exista functional un sistem medical privat care asigura conditii si profesionalism egal cu orice alta oferta occidentala.
- aveam o ureche infundata cu ceara. Nu aveam timp (de mine) si am dat telefon la astia fiind in apropiere. Am intrebat si de tarif, 100 RON era taxa ca intru pe usa doctorului si inca vreo 150 era sa-mi spele una bucata ureche.... in caz ca nu-mi gaseau si altceva (ghici care este tendinta normala a unui doctor in sistem privat platit la bucata boala ?! :))

Toate astea doar cu programare la 2 doctori care presteaza de 3 ori pe saptamana cateva ore. Dupa ce i-am bagat in p.m. m-am dus pe loc la camera de garda de la Coltea, am asteptat vre-o ora pe acolo (doc era dus la o uregentza) dupa care mi-au desfundat urechea (meserias si cu grija) si mi-au spus cu jena ca ma costa niste bani fiind venit "din afara". Asistenta era pregatita ca eu sa protestez cand voi auzi suma...... adica.....20 RON ! :))

I-am dat 50 RON ca a fost draguta si am plecat multumit si cu ambele urechi functionale.

De precizat ca doctorii din acel sistem privat presteaza si in spitalele de stat unde fac acelasi lucru. Insa unii pacienti au impresia ca daca intra la clinica privata curata si cu aer conditionat vor primi un tratament mai special. Insa medicina tine de umanitate si omenie, nu de bani.

Cine este javra ca doctor sau cadru medical, va fi javra si pe bani si fara bani.

Eu il inteleg pe DNA ca este frustrat din cauza situatiei de a avea posibilitati financiare si nu a putea obtine un serviciu civilizat pentru care e dispus sa plateasca, dar totusi, in opinia mea dreptul la viata este un drept fundamental si nu ceva tiparit pe o hartie de sters la cur.

In opinia mea (poate catalogata drept "comunista") un stat are ca prim rol sa faca viata cat mai multor cetateni mai buna si mai usoara, nu altceva, nu sa reprezinte o oligarhie care sa aiba totul in timp ce pulimea sa crape. In opinia mea civilizatia se masoara prin grija celor puternici pentru cei slabi, prin felul cum sunt tratati batranii si cei bolnavi, slabi, nevoiasi, mai putin norocosi in viata. O civilizatie puternica este buna cu cei slabi, nu-i eutanasiaza! Una slaba eutanasiaza!. Lucrul asta se poate face si violent, rapid sau direct, dar se poate face si lent, pervers si mascat lasad pe cei saraci sa crape de saracie.

Si iata cum ajung din nou la ideea puerila si naiva a lui puf care vrea sa dea tara cadou companiilor multinationale, in prezent ocupate inclusiv cu distrugerea si subminarea statelor din care provin acele companii. O idee naiva si extrem de periculoasa!

Sunt sigur ca extinderea puterii multinationalelor peste puterea statala e una din cauzele pentru care omenirea se afla (din nou) in fatza unor probleme foarte mari; caderea puterii statelor nationale si ridicarea puterii companiilor supra-statale, fara culoare si fara nationalitate dar mai ales fara urma de moralitate pe steagul carora scrie PROFIT este una din cauzele repetitiei istorice a capitolului deja clasic, numit "Babilon" !

Solutia, in opinia mea, nu este nici privatizarea sistemului medical si nici darea cadou a tarii marilor concerne internationale (dar ma tem, asta s-a produs deja, de aia e strada plina de jipanele norocosilor in timp ce pe majoritatea ii bazaie musca la gura). Defapt se vede cu ochiul liber la ce a dus privatizarea unor mari companii de stat. Exemplu, Romtelecom si ENEL. Rezultatul = platim mai mult pentru acelasi lucru iar unii (aia de care spune puf) profita personal in dauna majoritatii.

Solutia e in primul rand EDUCATIA, apoi este MENTALITATEA noastra, apoi PRINCIPIILE si peste toate DISCIPLINA si simplele reguli ale MANAGEMENTULUI.

In viata exista o forta fundamentala - atractia intre cei care se aseamana. Intr-un colectiv de hotzi si corupti nu are ce cauta un individ cinstit si onest; ori va fi expulzat, ori va fi corupt la randul lui. Exista si reversul. Este ca o reactie in lant, intrebarea fiind, care sunt mai multi, hotzii sau oamenii cinstiti ?

Si sa stiti ca un doctor corupt care conditioneaza ajutorul UMAN si medical de primirea de bani NU va fi schimbat cu nimic oricat salariu de mare ii dai si in orice sistem il pui sa munceasca; tot o javra va ramane, numai ca in anumite situatii o javra ceva mai perversa si camuflata. Aici e vorba despre calitate umana. Iar lucrul asta se aplica in orice domeniu, nu numai in medicina, inclusiv politica. Este doar o problema de SELECTIE si nu de SCHIMBARE (umana. Nimeni nu se mai schimba).

In opinia mea un sistem medical privat se poate tolera numai daca este deja pus la punct si functional un sistem medical de stat. Cu toate astea, medicina pe bani este inerent imorala si va conduce in viitor la mari probleme. Inchipuiti-va ca intr-un viitor daca ai bani multi poti cumpara viata, prelungirea vietii, etc. Deja se cumpara organe din piata lumii a III-a (aia pe care si-o doreste puf), deja saracii isi vand rinichiul sau alte organe dar inchipuiti-va ca in viitor toate astea vor deveni firesti (in mentalitate) si TOTUL se va socoti numai in bani ! Atunci noile generatii vor invata ceva fundamental - ai bani = ai ORICE, inclusiv viata cumparata cu contul bancar! Ce lume va fi aia ?! (daca nu a si inceput deja....).

Pe lumea asta trebuie sa existe lucruri care sa NU poata fi cumparate.

Defapt la ora asta, una din problemele grave ale Romaniei este ca aproape orice este de vanzare, de la posturile politice pana la constiinta si cinste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by bnt »

momolo wrote: Cu toate astea, medicina pe bani este inerent imorala si va conduce in viitor la mari probleme.
Mda...s-ar putea sa fim mai aproape decat credem de aparitia unei noi specii, imbunatatita genetic si aproape nemuritoare, si fie ca tehnologiile cu pricina vor fi prohibitiv de scumpe, fie ca dimpotriva, vor fi aplicate pe scara (relativ) larga, in ambele variante apar probleme destul de naspa.

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by DNA »

Pentru cine locuieşte într-un oraş mare ( Bucureşti, Cluj, Tg.Mureş, Timişoara, Craiova, etc ) există nişte avantaje. Fiind oraşe universitare, personalul medical de specialitate are alt statut, iar veniturile sunt clar mai mari. Automat, acest lucru afectează în bine şi dezvoltarea sectorului privat.

În final, totul se reduce la existenţa ofertei.
Indiferent de domeniu.

Este extrem de frustrant să ai o singură sursă de servicii. Aş spune că este şi umilitor. Indiferent de câte venituri are omul, dacă are de unde alege, este mai bine decât dacă depinde doar de o singură sursă.

Cred că sunteţi puţin cam prea drastici cu Puf.
Eu cred că am înţeles ce vrea să spună în legătură cu multinaţionalele şi când afirm acest lucru, fără să vreau mă raportez la ceea ce văd zilnic. Pe de o parte văd o gaşcă de şmecheri, nişte inculţi cu mult tupeu, care într-o societate aşezată ar fi fost doar nişte şoferi pe camion, tractorişti ori paznici, ajunşi proprietari pe un oraş întreg, pe de altă parte văd nişte multinaţionale care investesc, care produc locuri de muncă relativ decent plătite.

În timp ce şmecheraşii îşi fac averea prin sifonarea banului public, multinaţionalele, cu bune, cu rele, fac ceva util. Pe de o parte văd intreprinderi uriaşe tăiate şi vândute la fier vechi, oameni concediaţi sau folosiţi pe post de masă de manevră în şantaje, pe de cealaltă parte văd că multinaţionalele dau de lucru.

Dacă ar exista alternative multiple, sunt de acord cu teza că multinaţionalele sunt naşpa, dar când nu ai de ales decât între un sistem al şmecheraşilor cu X6 şi Q7 care trec pe roşu în faţa maşinii poliţiei şi unul impersonal, dar corect, precum este al multinaţionalelor, pe cuvântul meu de onoare dacă eu nu aş prefera să mă angajez la una, dacă nu aş avea afacerea mea.

Chiar ieri am avut o experinţă de acest gen, apropo.
Nu pot da amănunte, dar vă pot spune că munca cinstită şi corectitudinea sunt vorbe goale. Eşti considerat fraier dacă te ambiţioneze să fii corect, iar eu recunosc că sunt şi mă simt aşa.

Puf afirmă că atunci când nu ai alternative, este preferabil să alegi răul cel mai mic. Eu rezonez cu ceea ce spune pentru că este povestea vieţii mele. Mereu am fost nevoit să aşeg răul cel mai mic.

Multinaţionalele nu sunt instituţii de binefacere şi nu cred că cineva le poate idealiza sau iubi. Cu toate acestea, ţinând cont că în România avem o grea moştenire şi o carenţă gravă în tot ceea ce ţine de psihologia muncii, existenţa multinaţionalelelor a fost o gură de oxigen pentru oamenii normali. Mulţi oameni şi-ai găsit un job plătit la un nivel rezonabil în cadrul multinaţionalelor, plus o perspectivă de a avansa. Puf la chestia asta se referă.

În occident ( Franţa fiind capul răutăţilor :mrgreen: ) există un curent anticapitalist. Se aruncă o anatemă împotriva corporaţiilor. Eu nu sunt nici contra şi nici pentru. Accept că fiecare om îşi are motivaţiile sale precum şi propria viziune asupra vieţii. De exemplu, Sorin poate tuan şi fulgera împotriva multinaţionalelor, dar pentru mine chestia asta este ceva de pe altă lume. În oraşul meu, zilele trecute o multinaţională franceză (Carrfour) a deschis o nouă intreprindere, dând de lucru câtorva sute de oameni. Am un prieten care lucrează acolo pe un post de conducere şi care mi-a spus că este plătit cu 600 Euro pe lună, cu carte de muncă. Pentru el, venirea acestei multinaţionale a însemnat un mare pas înainte. Acum va putea să-şi ia un credit de la bancă, poate să aibă şi el o perspectivă, să spere la ceva bun în viaţă.

Pentru amicul meu, discursul despre multinaţionale este neinteresant şi cred că ar fi extrem de ostil celor care ar zice ceva rău despre Carrfour. După cum spuneam, adevărul are multe faţete. Şi Sorin are dreptate când afirmă că multinaţionalele sunt evil, dar şi amicul meu, sau Puf, au dreptate.
Totul depinde din ce direcţie privim.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

Cea mai grava problema (de fapt, cele mai grave doua probleme...) este(sunt) ca:
1- NU exista solutii viabile de "mantuire nationala" nici macar dupa construirea a 100 de catedrale una peste alta in centrul capitalei. Solutii individuale ar mai fi pentru cei 99% care nu stiu presta meserii "de premiant", ca de ex. plecatul in Congo, eventual detasat de la Nokia :evil:
2- Dupa ultimele cercetari, Romania ar fi undeva la extremitatea sudica a continentului american, la 1000 km mai in sud de Tara de Foc... :mrgreen:

Ar mai fi o drama, lipsa totala si extrema a culturii economice si politice a persoanelor zise "cu scoala" si pretentii, dar prefer sa ma opresc aici.
Last edited by Obelix on 28 Aug 2010, 11:07, edited 2 times in total.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by puf »

Imi este teama ca te inseli in unele afirmatii: http://www.ziare.com/preturi/utilitati/ ... 09-1018453" onclick="window.open(this.href);return false;
In Romania pretul la gaze si benzina este mult mai mic decat in Germania.

Personal nu ma interseaza pentru cine lucrez atat timp cat asigura conditii decente si plateste bine, insa nu dau doi bani pe resursele si avutia nationala, astea sunt doar concepte tipic comuniste care nu ajuta cu absolut nimic majoritatea populatiei.
De ele beneficiaza pleava politica care se erijeaza in salvatoarea natiunii.Aceasta pleava beneficiaza de astfel de ...concepte prin vanzarea lor tot catre multinationale! in scopul satisfacerii intereselor proprii sau de grup.
Petrolul si gazele nu sunt si nici nu au fost proprietatea comuna, intotdeauna de ele au profitat punctual smecherii isteti nu poporul.
Companiile, corporatiile pot asigura foarte multe locuri de munca in conditii decente pentru o gama foarte mare de specializari si pot elimina increngatura de idioti, lingai, puturosi care intradevar vor muri de foame.

Vreau sa stiu cate firme mici si mijlocii din Romania pot asigura majoritatii angajatilor salarii pe cartea de munca de ordinul a 1500-2000 euro net in mana, masina, telefon si asigurari medicale.
Astea sunt conditii absolut normale si decente pentru orice tara din UE, nu ceva exotic sau extravagant.Pot SRL-urile neoase sa asigure asta?
Cate pot plati specializarea periodica in strainatate si asigurarea promovarii pe criterii clare.
Salariatii unor astfel de companii sunt totusi oameni cu ceva educatie poate si o bruma de cultura care socializeaza la alt nivel decat politiceni analfabeti ajunsi mosieri pe jumate de tara.
Eu prefer oricand un astfel de sistem social-economic in dauna celui feudal instituit de baronii locali prin implicarea directa sau indirecta in politica.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by momolo »

DNA
Dacă ar exista alternative multiple, sunt de acord cu teza că multinaţionalele sunt naşpa, dar când nu ai de ales decât între un sistem al şmecheraşilor cu X6 şi Q7 care trec pe roşu în faţa maşinii poliţiei şi unul impersonal, dar corect, precum este al multinaţionalelor, pe cuvântul meu de onoare dacă eu nu aş prefera să mă angajez la una, dacă nu aş avea afacerea mea.
- o data cu venirea unei multinationale smenarii de care faci vorbire vor fi si mai plini de bani. Pe langa asta, vezi cifrele, cate locuri de munca da o multinationala in colonia Congo, Philipine sau Romania ?! Pai vreo cateva mii in cel mai bun caz. Adica, avem 1500 locuri de munca decent platite si decente in general intr-o zona unde 1 milion de oameni sunt in saracie crunta sau se zbat sa traiasca. Partea buna pentru multinationala este ca tot ce vor agonisii saracii astia va fi "cotizat" intr-un final la multinationala. Practic plus-valoarea pleaca din Congo, Philipine sau Romania si merge in tarile "care trebuie". Trebuie si baba americana sa mearga la pravalie sa-si cumpere fixativ de proteza cu o masina de 3 tone pe o sosea lata cat un teren de footbal fundata cat sa aterizeze 747 pe acolo.

Problema este ca in lumea larga din ce in ce mai putini au din ce in ce mai mult. Iar treaba se petrece tocmai din cauza multinationalelor pe care "bastinasii"le vad salvatoare precum au vazut incasii "zeii barbosi calare pe animalele ale ciudate".

In plus de asta vi s-a distrus complet educatia nationala si patriotica. Pana si notiunea asta e o bataie de joc in ziua de azi. Credeti ca unii nu au interes sa ganditi asa ca niste innecati si disperati ?! Adica sa va comportati precum salbaticii care fac cu mana surazatori si prietenosi "albilor" care tocmai acosteaza cu gandul sa umple cateva corabii cu sclavi.

Uite, apropos de problema mentalitatii voastre de doritori de sluga bine platita la multinationale - Rusia ! Noroc cu niste KGB-isti in frunte cu Putin care au pus piciorul in prag iar acum Rusia cumpara bucata cu bucata vestul Europei (daca nu stiati, rusii detin cea mai mare parte din orasul Amsterdam, un exemplu oarecare).

Pai care era alternativa la Putin ?! Simplu ! Rusia preluata de multinationale si mulsa in liniste, o (mica) parte din rusi traind ca la televizor (cu hamburgeri si masini noi in suburbiile pulimii multinationale). Dar in mod cert, acum nu mai cumpara Rusia bucata cu bucata Europa, era invers, Europa cumpara bucata cu bucata Rusia.

Un exemplu anti-multinational si eu in tampenia mea spun, un exemplu bun si bravo rusilor !

Ma tem ca gandirea voastra nu bate decat pe raza vizuala, adica nu se poate duce dincolo de orizont.

Si sa va mai spun o chestie legata de bunastarea si puterea unei tari - NU tine de tipul de conducere politica (comunist, dictatorial de toate felurire, democrat occidental sau democrat de toate felurile, etc,etc), tine de calitatea conducerii politice, de calitatea oamenilor care detin puterea, de viziunea acestora, de cat tin astia cu tara lor, de educatia populatiei si nu in ultimul rand tine al naibii de mult de chestiile astea simple si aparent perimate, nationalism, patriotism, etc.

Nu uitati, fericirea si notiunea de a trai bine sunt al naibii de relative.

Personal nu-mi doresc sa fiu sclav intr-o colivie aurita cu aer conditionat, mai bine sa ma bazaie musca pe la gura stand in praf cu capra mea raioasa, dar liber sa-l scuip in gura pe ala care vine sa-mi cumpere constiinta la licitatie, indiferent ca se da jos din X6 !

Fericirea este de mana cu libertatea si nu pot fi despartite, fericirea nu sta in lucruri si bani iar sclavii nu pot fi fericiti pentru ca primul lucru pe care si-l vand (contra bani si bunuri) este tocmai libertatea (cateodata desculta si saraca).

Multe popoare si mari natiuni au disparut incat praful s-a ales de ele tocmai pentru ca au ajuns sa vanda ceea ce nu este de vanzare.

Viitorul apartine celor curajosi si nu sclavilor iar libertatea nu are pret. Asta e opinia mea.

PS - si nu vreau ca un jegos de francez, american si alti de'astia sa-mi dicteze si sa-mi fie sef in tara mea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by momolo »

puf
In Romania pretul la gaze si benzina este mult mai mic decat in Germania
cu cat ? Care sunt cifrele ? Care e diferenta la aceste preturi si care e diferenta la venitul mediu pe cap locuitor ? Reamintesc, Germania NU are rezerve de petrol, Romania are! In cretinia mea consider ca romanii ar trebui sa plateasca de minim 10 ori mai putin ca nemtii pentru petrol si gaze. Altfel se chiama ca niste multinationale ne mulg tara. Dar e puf fericit ca are salariu de 1000 euro in loc de 500 euro. Mai ramane inca 3 milioane de "pufi" care nu au avut norocul sa prinda postul la multinationala si sug ciorapii.
Personal nu ma interseaza pentru cine lucrez atat timp cat asigura conditii decente si plateste bine
= sclavie oferita pe tava, in conceptia mea. Pe mine ma intereseaza pentru cine lucrez. De exemplu, nu mi-ar place sa lucrez pentru "Uciga-l toaca" chiar daca a fost ales presedintele celei mai tari multinationale si-mi ofera cateva mii de euro contra sufletului meu.
Petrolul si gazele nu sunt si nici nu au fost proprietatea comuna, intotdeauna de ele au profitat punctual smecherii isteti nu poporul.
- ca de exemplu smecherii de arabi care s-au dat jos de pe camila direct in Rolls Royce si pentru care muncesc altii. Ca de exemplu romanii angajati in multinationale ca sa le construiasca zgarienori, drumuri si tot ce le trebuie la salbaticii aia tinuti pe de-amoaca pentru ca seicul sef are sonda in curte.
Companiile, corporatiile pot asigura foarte multe locuri de munca in conditii decente pentru o gama foarte mare de specializari si pot elimina increngatura de idioti, lingai, puturosi care intradevar vor muri de foame.
- iti asigura zgarditza de aur (si ala chinezesc, adica doar poleita prost) iar increngatura tot ramane ca asta e tara si poporul, nimeni nu mai recupereaza cei 7 ani de acasa.
Vreau sa stiu cate firme mici si mijlocii din Romania pot asigura majoritatii angajatilor salarii pe cartea de munca de ordinul a 1500-2000 euro net in mana, masina, telefon si asigurari medicale.
daca nu stiai, in fostul imperiu britanic unele slugi din colonii castigau mai bine ca lorzii de la Londra. Era nevoie de ei sa aplice "multinationala" pe acolo.
Astea sunt conditii absolut normale si decente pentru orice tara din UE, nu ceva exotic sau extravagant.Pot SRL-urile neoase sa asigure asta?
- tot asa au spus si diversii politiceni vremelnici aflati in posturi cheie prin Tara Romaneasca in ultimii 20 de ani cand Multinationala le oferea "ceva atentii" pentru niste hartii semnate (intamplator diverse concesionari si contracte nationale). A vrut si gura lor sa manance paine alba, au vrut si copii lor sa studieze la Londra si curul lor sa shada in Q7. Daca-i asculti mai ca-ti vine sa-ti stergi lacrimile de induiosare!
Eu prefer oricand un astfel de sistem social-economic in dauna celui feudal instituit de baronii locali prin implicarea directa sau indirecta in politica.
- eu prefer sistemul la care ma duce pe mine capul meu cel prost si salbatic decat sa vina altul si sa mi-l impuna in numele nustiucui unchi Sam sau Sulea-Spatarul de peste sapte mari si sapte tari. Parca mi-e mai drag sa-i iau in furca pe ai mei decat pe ai altora.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by SOLO »

Eu cred ca fiecare avem dreptul la o opinie personala , poate nu intotdeauna mai avem si dreptate . Nu cred ca scopul este sa ne inchidem gura unul altuia , discutia e interesanta si merita intretinuta .
Cu sau fara multinationale , noi depindem de restul . Modul in care decurg lucrurile in Romania ne antreneaza la facut critica ( chiar , am devenit buni la asta ) si la dat din umeri cand e vorba de solutii .
Personal vad Romania un paradis fiscal = tara lui papura voda , un loc in care faci ce vrei atat timp cat ai pe cine trebuie in spate . Chiar si dupa ce esti descoperit , nu exista nimeni care sa poata lua masuri . Acum 10 min. am vazut la televizor unul care a pus o bariera pe un drum , si ia taxa 10 lei alora care trec pe-acolo. Primarul si altii dau din umeri neavand nici o putere . Faceti asta in Germania sa vedem daca va tine .
In Romania lucram dupa metoda "Sa-l tepuiesc pe-asta ca oricum o sa fiu si eu tepuit de celalalt " .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

"Sistemul feudal" este, odata in plus, un semn clar ca nu exista o solutie viabila, ci DOAR tratamente paliative, de genul administrate bolnavilor in faza terminala...
Odata in plus, INSIST in a nu se generaliza niste situatii individuale, particulare...
Toti si-au dat seama ca NU se poate trai doar din servicii prestate mutual, din care statul sa se serveasca si el, prin TVA... ori mi se pare ca tot sistemul economic romanesc este bazat pe a "suge" o mana economica care nu are o baza in economia reala, de PRODUCTIE.
Din banci, asigurari, servicii imobiliare si funerare NU se poate trai decat un timp limitat, ecuatia e destul de lunga, dar asta va trebui sa se opreasca brusc cand TOTUL va apartine strainilor, bancilor si FMI.
Si nici din cele cateva posturi de director de magazin la Carrefour, platit 40% din minimul pe economie german sau de salahor la descarcatul containerelor, la 15% din aceeasi suma. Produsele vandute de ei sunt locale, cumparate din tara respectiva la preturi de nimic, vandute de 6-7 ori mai scump, iar beneficiile astfel "produse" iau calea strainatatii. E cazul si al tuturor atelierelor de productie "occidentale" (niste biete femei la 150E/luna producand confectii pentru italieni, turci, etc, etc.)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

Si pe mine ma intereseaza pentru cine lucrez... degeaba ma dau in SUV daca in jurul meu sunt haite de flamanzi care nu asteapta decat sa intorc capul ca sa injunghie...
Drama Romaniei, este lipsa cronica a clasei medii, acel "middle class" de care toti isi bat joc in filme... De unde si o "impotenta" economica totala, cu sarantocii hraniti cu talk-showuri si manele nu ai ce sa faci, iar "parvenitii" epocii isi trag existenta din haos, deci nu au interesul ca ceva sa se schimbe.
Intr-o economie sanatoasa majoritatea posturilor (90%) sunt creeate de intreprinderile mici si mijlocii, doar restul de "colosi", ca sa nu mai vorbesc de faptul ca mai exista si multinationale "care se exporta" nu doar cele care "mulg" :!:
Si acum sa abordam "socialismul" din Occident... de fapt se numeste democratie sociala, are ca scop repartitia mai echilibrata a valorilor, prin legi si masuri sociale adecvate, rezonabile, IN NICI UN CAZ nu e anti-capitalist. Care ar fi alternativa :?: Coreea de Nord :?: :wink: Sa fim seriosi... :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by momolo »

Obelix wrote:Toti si-au dat seama ca NU se poate trai doar din servicii prestate mutual, din care statul sa se serveasca si el, prin TVA... ori mi se pare ca tot sistemul economic romanesc este bazat pe a "suge" o mana economica care nu are o baza in economia reala, de PRODUCTIE.
excelenta observatie ! Asta e defapt structura realitatii romanesti, de aia am fost doborati de criza economica mondiala, mai mult o gripa decat o ciuma (precum a fost cea din 1929...1933). Economia Romaniei este un organism slab si dependent de alte tari; la prima calamnitate economica este doborata la pamant, ceea ce s-a si intamplat. Numai productia care creeza plus valoare reala poate sa construiasca o economie sanatoasa care sa treaca peste orice criza.

Insa, pentru productie iti trebuiesc oameni educati real, un sistem drept si cinstit care pedepseste hotii si putorile si rasplateste munca si seriozitatea, o societate sanatoasa care sa favorizeze creatia si inovatia, nu o societate anchilozata, incremenita intr-o birocratie stupida si descreierata, coplesita de cutume, canoane si mii de piedici in calea oricarei initiative si creatii.
Obelix wrote:De unde si o "impotenta" economica totala, cu sarantocii hraniti cu talk-showuri si manele nu ai ce sa faci, iar "parvenitii" epocii isi trag existenta din haos, deci nu au interesul ca ceva sa se schimbe.
, excelenta observatie. Clasa politica care este defapt clasa cea mai bogata din Romania NU are interesul sa schimbe nimic. Seva lor vine din haos.

Oricum, nu trebuie sa fi prea perspicace sa observi dupa 20 de ani ca oricine ajunge la putere in Romania NU schimba NIMIC (pe fond, in substanta sau in sistem/structura). Numai mimare, praf in ochi, diversiuni si abureli.

Explicatia e simpla, schimbarea coincide cu schimbarea lor. Totala !
Obelix wrote:Intr-o economie sanatoasa majoritatea posturilor (90%) sunt creeate de intreprinderile mici si mijlocii, doar restul de "colosi", ca sa nu mai vorbesc de faptul ca mai exista si multinationale "care se exporta" nu doar cele care "mulg"
din nou o observatie excelenta. Nu multinationalele dau greutate si putere unei economii sanatoase si cu adevarat prospere PENTRU OAMENII MAJORITARI. De aia ma revolta ideile astea puerile cu multinationalele.
Obelix wrote:Si acum sa abordam "socialismul" din Occident... de fapt se numeste democratie sociala, are ca scop repartitia mai echilibrata a valorilor, prin legi si masuri sociale adecvate, rezonabile,
asta are o problema - se poate aplica corect numai daca majoritatea indeplineste un minim criteriu de educatie si mentalitate sanatoasa si normala. La triburi salbatice, primitive, nu functioneaza, iese debandada.
Obelix wrote:Produsele vandute de ei sunt locale, cumparate din tara respectiva la preturi de nimic, vandute de 6-7 ori mai scump, iar beneficiile astfel "produse" iau calea strainatatii.
fix ce fac multinationalele, defapt noul imperialism deghizat in straie moderne.
Obelix wrote:E cazul si al tuturor atelierelor de productie "occidentale" (niste biete femei la 150E/luna producand confectii pentru italieni, turci, etc, etc.)
un exemplu dintr-o schema intreaga. Pantofi de lux la 1000 euro perechea cusuti de romance platite cu 150 euro pe luna si care lucreaza in conditii inacceptabile in tarile occidentale. Partea buna, firma investitoare pe plan local da de lucru la amaratele alea care astfel nici nu mor si nici nu traiesc. Nici nu vor prospera din munca asta vreodata. Da se chiama ca a venit investitoru' sa "civilizeze" zona.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply