bebelusi arsi in stil mioritic

Doar o vorba sa-ti mai spun
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by puf »

Mda dupa cum scriam conceptul de exploatare a "bogatiilor" nationale dateaza din sistemul feudal colonialist si a fost intretinut de propaganda comunista antimperialista.

Corporatiile nu fac profituri uriase de dragul profitului, dimpotriva reinvestesc castigurile asta le asigura expansiunea multinationala.Chiar si pentru profitul obtinut platesc taxe si impozite la bugetul de stat, numai din impozitarea salariilor bune intra sume uriase la bugetul de stat.Cate SRL-uri neaose lucreaza pe bune si platesc corect pana la ultimul leu darile la stat? La o corporatie este de neconceput sa se lucreze la negru.

Corporatii precum HP, Fujitsu asigura salarii si conditii de de lucru comparabile cu cele din occident avand salarizarii...superioare uneori deoarece tara noastra este considerata dificila.
Am dat acest exemplu deoarece angajatii beneficieaza nu numai de o atmosfera placuta la locul de munca dar au periodic BBQ si teambuilding, specializari pe banii corporatiei.
Relatiile de munca sunt absolute destinse, sefii nu sunt decat niste simpli angajati care au avansat pe criterii de competitivitate si interes, nu niste tembeli numiti pe criterii politice.
Ierarhiile se stabilesc numai pe atfel de criterii de competitivitate, productivitate si foarte important din dorinta de a avansa .
Tot in semn de apreciere a activitati depuse unii anagajati sunt premiati cu bonusuri, cunosc cazul unuia care a primit de la HP un BMW bonus , omu insa nu stia daca sa plaga sau sa rada deoarece tocmai isi cumparase unu din …salariu!
Nu am dat exemplu asta ca sa arata cat de poleita este colivia ci sa arata ca stilul de viata este complet altceva decat al manelistilor cu Q7.

Se scria despre norocosii si putini care au astfel de posturi, nimic mai inexact, sunt multi si nu sunt deloc norocosi, nu au castigat la loterie, sau la tombola.Au fost angajati prin concurs pe competenta si sunt evaluati periodic de departamentul personal(mda alti angajati bine platiti).



Despre noroc se poate vorbi cand un analfabet tembel se trezeste bogat pentru ca a vandut un teren agricol unui cumparator obscur si acum are X6 in care asculta manele si scuipa seminte.
Mai mult cu banii aia se lanseaza in afaceri imobiliare si mai apoi isi face firma de constructii ca se castiga bine frate.
In firma este un fel de dumnezeu si unde se poarta ca boierul pe mosie ca doar desteptaciunea sa fara margini l-a adus in postura de sef/ stapan restul fiind niste sclavi pe plantatie.
Nici nu vreau sa amintesc de ce „bonusuri” beneficieaza angajatii pe plantatii ca situatia ar fi tragi-comica.
Inca odata ce este de preferat sa lucrezi la HP sau pe mosia lui Porumboiu?

Iar o informatie inexacta este legata de afacerile unor obscuri cetateni straini care deschid cate o fabrica de textile in Focsani alta in Iasi si angajeaza sute de muncitoare cu program prelungit si salarii de mizerie.
Ce legatura au gainariile astea cu marile corporatii? Asta este doar o altfel de invarteala facuta cu trepadusi locali, teapa care cu siguranta ruleaza si bani la negru.


Eu ama dat exemple de corporatii din toate domeniile.Vreau sa vad ce corporatie tenebroasa jupoaie „avutia nationala” si cum cu explicatii si argumente.
Mai aduc unele exemple : Ford si Renault-Dacia.Sa inteleg ca si astia sunt o pata neagra pe obrazul feciorelnic al economiei nationale, economie jefuita de hapsanii doritori de profit pe spinarea tarisoarei.
De unde atunci obsesia de a aduce investitori straini si depresia cand acestia aleg alte meleaguri.
Pe cand astfel de corporatii aduc infinite beneficii exista companii de stat care aduc incredibile pierderi, pierderi care sunt suportate din taxe si impozite.De ce sunt tolerate astfel de situatii, simplu, pierderile sunt defapt profituri si castiguri uriase pentru cine le gestioneaza.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

Sincer, eu am mai vazut tineri imberbi si papagali batrani care sa creada sincer in propaganda comunista, in epoca,dar, intr-o lume in care cel putin informatia e RELATIV libera sa crezi orice gogosi... e de neimaginat... :mrgreen:
Intamplarea face ca acuma cativa ani sa fi lucrat la o astfel de firma, CU CLIENTI SI COLABORATORI (si) DIN ROMANIA una din 3 litere care incepe cu I si se temina cu M... :roll:
Totul era exact pe dos decat in descrisrea ta bucolica, din care nu lipseste decat juna pastorita tinand in brate un miel nevinovat... :mrgreen: Adica EXACT pe dos... salarii bunisoare (inginer roman = 50% femeie de serviciu vestica) cantina era bunicica, dar mancarea putina, dar, se statea dupa program in veselie (unii dormeau acolo cu zilele, cu capul pe birou, mai ales inainte de unele migrari de servere) atmosfra de cacao, mancatoria in floare.
Sefii isi auditau in permanenta colaboratorii, cu sarcina de a gasi OBLIGATORIU nereguli.
Dintr-o echipa de xx persoane, in fiecare an, unul promova, unul zbura. Idem, din xx manageri, unul promova, unul zbura. Rata divorturilor intre acestia era de 80% la 40 de ani (aici vorbesc de managerii din sediul EU, nu de RO) La un conference call cu jupanu' din state nu puteai sa zici "NU" nici macar la 4 dimineata si tinea mai mult decat o sedinta PCR... Sloganele erau si ele de rigoare...
De altfel, acestia platesc fix pix la buget... se aranjeaza sa transfere beneficiile intr-o tara cu impozitare "lejera" sau intr-un paradis fiscal, sunt plin de detalii pentru curiosi :lol:
E poate greu de crezut, dar scopul ORICAREI multinationale NU MAI este expansiunea pe termen scurt/mediu, caci sunt impiedicati de actionari, care vreau dividente ANUAL, nu dupa 5-10 ani de plasamente strategice si investitii chibzuite... :!:
Desigur ca "dracul nu e atat de negru" si ca ar fi pacat sa refuzi un post bun la o multinationala, doar asa, din motive "ideologice". Personal muncesc pe bani buni, zic eu, intr-o mare structura cu capital elvetian si nu imi pun cenusa in cap pentru asta.
Doar ca aici nu era vorba de realizarea PERSONALA, ci, intr-un fel, de aspectul global al problemei. In acest context, "investitorii strategici" sau multinationalele, daca vrei, sunt o pacoste pe capul tarii in care "isi fac de cap", cel putin in sectoare in care romanii ar fi competitivi, iar dividentele ar ramane in tara, in loc sa finanteze pensia bosorogilor din tari care au speranta de viata depasind 85 de ani...
Ma refer la industrie "clasica" de tehnicitate mica-medie, comert de detaliu, prestari de servicii si multe altele. Desigur, salariile vor fi mai mici, la inceput, dar odata cu concurenta locala ar creste, masa salariala totala astfel generata fiind mai mare decat cea acelor cativa vechili si 20 de lachei, capabili de orice, numai sa nu isi piarda slujba la "boier" :evil:
Exemplu... Ce a adus Carrefour in plus fata de ceea ce se stia in Ro :?: Au inventat cumpararea laptelui de la taran sau fabrica si vinderea cu amanuntul ? Au inventat cumpararea ciorapilor de la fabrica cu containerul si lipirea de etichete pe fiecare pereche :?: Au inventat deplasarea pana in port la Constanta sa ridice marfa de pe bampor :?:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

Am uitat, afirmatia conform careia un angajat normal, roman, a fost "nevoit" sa-si vanda limuzina de lux pentru ca i-a dat patronul cadou alta si mai tapana o s-o cred... la 10 minute dupa ce ma vei convinge sa cred in Mos Craciun... :mrgreen:

" JUST TRY IT" cum zice reclama :mrgreen:

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by puf »

Pot da si alte exemple de companii private pot gestiona infint mai bine activitatea fata de cele de stat.
Cum este posibil ca Tarom sa ceara preturi enorme la bilete sa aiba o gama restransa de curse si sa acumuleze pierderi enorme pe cand companii private precum Blue-Air au curse directe cu locatii cautate la un pret derizoriu asta in conditii de profit.
Sa nu mai spun ca piloti Tarom se bucura de conditii, salarii si pensii considerabile tot de la buget iar numirea lor se face pe criterii politice sau nepotisme.
De ce nu ar exista si la caile ferate companii private care sa administreze activitatea.

In sistemul sanitar cunosc cazuri concrete cand directori de spitale au achizitionat aparatura medicala extrem de scumpa si care a ramas sigilata neutilizata prin pivnite, doar si-au luat comisioane suficiente sa isi faca o casa de vancanta la mare si/sau la munte.
Apoi au existat si exista programe pilot de tratament cu medicamente exotice la fel extrem de scumpe platite din banii de la buget, medicamente care sunt echivalente cu o banala aspirina tamponata dar la care castiga substantial cei care si-au dat acordul si cei care le importa, atentie importatori sunt doar niste SRL-uri parlite (dar special infiintate in acest scop) care vand cu adaosuri incredibile.Tratamentul "gratuit" pentru un pacient poate costa sute de euro lunar bani platiti aiurea cand existau echivalente de 100 ori mai ieftine si poate mai eficiente.
Nu exista unitate medicala in care asistentele sa nu plece zilnic acasa cu materiale, medicamente
care sunt trecute in devize ca utilizate la pacienti.Despre medici …ei doar solicita ce doresc in interes personal fara sa ii intereseze cum si in ce fel sunt acoperite aceste solicitari.


Cazurile cu bonus masina BMW cu toate facilitatile si salariile le scriu deoarece ii cunosc personal persoanele implicate in IT deoarece sunt colaboratori directi.Cine nu primea asa ceva macar o vancanta in Tenerife cu familia tot primea.Daca vrei neaparat iti pot da si nume precum si compania la care lucreaza.Tot in domeniu IT dar software cunosc salariati corporatisti cu peste 3000 euro salariu net pe cartea de munca care chiar nu mai stiu pe sa cheltuie bani si isi cumpara tot felul de gadgeturi extravagante.Nici unu din acestia nu se plange de extenuare sau de stres.

Ce descrii ca s-ar intampla la o corporatie in Romania nu ar putea duce decat la distrugerea acesteia, in orice domeniu exista si competitie iar competitorul direct ar profita instant de astfel de situatii sa ingenunchieze concurenta.
Din toate exemplele oferite de mine eu cunosc personal angajati ai acelor corporatii la care am ajuns chiar la locul lor de munca si am ramas uimit de conditiile de lucru.La Ford Craiova nu am fost dar la Dacia-Renault am umblat in toate sectiile inclusive in cele secrete de prototip.pentru Orange –Vodafone am fost colaborator iar la HP cunosc inclusiv service-ul, asta doar asa ca simple exemple.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by bnt »

Sa mai dau si eu exemplul unora (mai micuti decat astia da' cam lideri de piata pe felia lor) care si-au relocat productia uneia din fabrici din State in Mexic nu pe motiv ca aia n-ar fi fost rentabila ci pt ca ailalta iesea cu cateva procente mai bine (managementul a ramas american, de altfel, doar muncitorii s-au "rotit", omu' care-mi povestea chestia fiind destul de scarbit ca tre' sa dea oamenii afara doar pt ca "dincolo e mai ieftin", el oricum pastrandu-si pozitia). Asa ca "fata umana" a multinationalelor are totusi o limita... :)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

Ca privatii administreaza mai bine decat statul, scuze, stie oricine, e un adevar care nu-l pune nimeni in discutie... :lol:
Rolul statului ca si agent economic ar trebui sa se manifeste doar in domeniile strategice (in industria de armament, nucleara), partial in posta, transporturi si telecomunicatii, si, iarasi partial, in sectoarele pe care doreste sa le "imblanzeasca" de o concurenta prea crancena (invatamant, sanatate)
In rest... nu are ce cauta... :!:
Ideea mea era una a corporatiilor nationale care au depasit talia critica, in domeniile in care aceasta e posibil...
In acelasi timp, scuze, nu pot pune o baza prea mare pe afirmatiiile tale, chestii de acelasi calibru mi le serveste si taica-meu, adunate de la "radio vocea pensionarului", nu trebuie sa le iei prea personal, nu o spun ca sa te jignesc...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by puf »

Este vorba doar de o confruntare de idei nu am nimic cu cei care isi spun un punct de vedere complet opus, dimpotriva respect si apreciez convingerile opuse dar mai ales persoanele.

In exemplu cu BMW era vorba nu de vreo limuzina ci de faptul ca omu isi cumparase un seria 5 (nu X5) deoarece bonusul intarzia ( erau informatii ca va primi ceva dar nu stia si cand si ce) iar bonusul a fost ...un BMW seria 1, adica el considerat ca este pana la urma o gluma nu prea reusita.

Atentie ca la transporturi, la CFR directorul general tocmai a demisionat fiind in ancheta pentru ca pagubit compania cu 700 000 euro.Fapta asta este doar flagranta sau neglijenta fara acoperire, astfel de practici sunt absolut normale, permanente si cum spuneam devin o obligatie de servici.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

Eu am afirmat cum AR TREBUI sa fie intr-o tara "normala", nu cum orice idee buna la origine se tranforma intr-o gramada de balegar in rromanelia... :mrgreen:
daca ar fi asa, dupa inca 10 replici vom ajunge la consensul ca doar o dictatura militara ce ar mai fi benefica... :mrgreen:

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by DNA »

Revenind la bebeluşii arşi, eu sunt de acord şi suţin arestarea persoanelor responsabile. Susţin inclusiv pedeapsa cu închisoarea.

Ştiu că pot pare crud şi fără inimă, am auzit scuzele pe tema lipsei de personal, a fondurilor insuficiente sau alte asemenea chestiuni. Cu toate acestea, chiar dacă omeneşte o compătimesc pe acea asistentă, eu consider că este vital să avem oameni care vor face închisoare pentru acest fapt.

Rolul pedepsei într-o societate umană are rol preventiv. Dacă oamenii observă că pedeapsa nu mai există, ori că şansa de a fi pedepsiţi este extrem de mică, se instalează anarhia. Vedem pe stradă în fiecare zi tot felul de oameni care nu respectă legile. O fac pentru că pedepsele nu îi sperie şi pentru că s-au prins de faptul că avem o justiţie catatonică.

Ieri dimineaţă, în timp ce mă duceam la servici, stând la semafor, am fost depăşit pe partea stângă ( pe banda de virare la stânga ) de o maşină care a trecut pe roşu, cu o viteză de cel puţin 110km/h.
Numere de Franţa ( toţi cocalarii din Severin au maşini cu numere de Franţa sau Bulgaria ).

Spun chestia asta nu pentru că ar fi ceva ieşit din comun, ci pentru că era să spulbere un grup de oameni aflaţi pe trecerea de pietoni în acel moment, mascaţi fiind de o dubă. Cocalarul nu a apucat să-i vadă că treceau strada.
Astfel de vitejii se pedepsesc cu amendă ( pe care coclarul nu o plăteşte ) şi cu reţinerea permisului timp de 3 luni. În fapt, cocalarul contestă şi circulă liniştit.

Acelaşi cocalar, pe timpul cât se află în Franţa, este un puişor nevinovat şi fan al respectării legilor de circulaţie. De ce la noi nu ţine cont de nimic ? Pentru simplul fapt că s-a prins de faptul că nu va fi pedepsit şi că nu riscă mare lucru.

De ce este dezastru în orice domeniu pe care îl administrează statul ?
Pentru că nimeni nu păţeşte nimic. Nimeni nu este pedepsit. Furi, iei şpagă, delapidezi, omori oameni prin imprudenţă, nu păţeşti nimic. Ceilalţi oameni văd şi trag concluzia că din moment ce nu există pedeapsă, totul este permis.

Poate că asistenta respectivă se simte nedreptăţită de faptul că alţii au scăpat pentru fapte la fel de grave, în timp ce ea este băgată la puşcărie. Problema este că va fi o excepţie, nu un început. Asistenta ar trebui să fie pedepsită pentru că este responmsabilă de moartea acelor copii, dar va fi pedepsită doar pentru a închide gura opiniei publice. Totuşi, punerea în execuţie a unei pedepse va da de gândit celor care au astfel de responsabilităţi.

Repet, îmi pare rău de ea, îi găsesc circumstanţe atenuate, dar aşa nu mai merge.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by bnt »

Obelix wrote:Eu am afirmat cum AR TREBUI sa fie intr-o tara "normala", nu cum orice idee buna la origine se tranforma intr-o gramada de balegar in rromanelia... :mrgreen:
daca ar fi asa, dupa inca 10 replici vom ajunge la consensul ca doar o dictatura militara ce ar mai fi benefica... :mrgreen:
Probabil ca or mai gandi unii asa doar pt ca Ro n-a "beneficiat" vreodata de asa ceva pe timp de pace...Ce observ e ca la noi nu s-a prea folosit principiul biciului si zaharelului, ci sau una sau alta, cu rezultate cel putin discutabile. Oricum insa, nu vad niciun motiv ca la un moment dat de voie, de nevoie sa devina si Ro o tara "normala", e posibil ca asta sa se intample sub ochii nostri da' suficient de lent ca sa nu observam.

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by DNA »

Te doare minte de ceea ce poţi găsi prin ţărişoara noastră.

Darius Solomon frigea si aproape delira cand parintii lui l-au dus disperati, duminica seara, la Spitalul Judetean din Focsani. Medicii au constatat ca micutul avea o forma grava de toxiinfectie alimentara si l-au trimis imediat la Spitalul "Sf. Pantelimon", sectia Boli Contagioase.
Pe drum, starea lui Darius s-a inrautatit. A inceput sa vomite si era foarte deshidratat. Cand au ajuns la "Sf. Pantelimon", medicul de garda, dr. Beatrice Balan, le-a dat o replica uluitoare: "Sunt obosita acum. Noapte buna, veniti maine!". "Am crezut ca innebunesc. A refuzat sa-mi trateze copilul, avea febra 40 de grade. Darius era aproape lesinat, iar doctorita Balan nici macar nu ne-a primit in cabinet. L-a examinat sumar, pe hol, ne-a spus ca nu are nimic, apoi ne-a zis ca e obosita si mai bine il aducem dimineata inapoi", a povestit, disperata, Ioana Solomon, mama copilului.
Fara alta optiune, parintii l-au dus din nou pe micut la Spitalul Judetean, unde medicii s-au induplecat si i-au facut o perfuzie pentru a-i reduce febra.
Ieri, dupa ce dr. Balan a iesit din tura, familia Solomon a reusit sa-si interneze copilul acolo. Darius a facut si ieri febra si medicii l-au pus pe perfuzii din cauza ca era foarte deshidratat.
Reporterii CANCAN au incercat sa o contacteze pe dr. Balan, dar aceasta nu a raspuns la telefon. In mod paradoxal, femeia este renumita pentru comportamentul ei. Seful acesteia ne-a declarat ca medicul nu se afla la prima abatere. "Doctorita Balan are maldare de reclamatii si dosare, nu am ce sa ii fac! In cazul acesta, copilul trebuia internat imediat la infectioase, era in pericol. Nu am cum sa ii desfac contractul de munca, ma impiedica legea, am incercat acest lucru pentru ca a avut numeroase abateri. Are un comportament anormal si nu se poate discuta cu ea", ne-a spus dr. Nicolae Moise, managerul Spitalului "Sf. Pantelimon". Parintii micutului Darius vor depune o plangere la Colegiul Medicilor, in speranta ca dr. Balan va fi sanctionata.

Desi medicul Beatrice Balan a fost pensionata pe caz de boala cu handicap grav pentru tulburari neurologice, diagnostic emis de o clinica din Iasi, ea a fost reincadrata in munca prin hotarare judecatoreasca. De numele dr. Beatrice Balan sunt legate mai multe scandaluri, aceasta fiind cunoscuta pentru comportamentul agresiv fata de pacienti si de medici. In ianuarie 2010, medicul a fost acuzat de catre o pacienta ca a batut-o, in plus, intr-un acces de furie, cadrul medical a sechestrat toti pacientii si medicii care se aflau la sectia contagioase timp de mai multe ore.

In urma cu patru ani, familia Solomon a mai avut o problema cu doctorita Balan. Varul micutului Darius, Bogdan Sava, a fost declarat mort de catre medic, chiar daca acest lucru nu se intamplase. Mai mult, acesta a facut public anuntul in ziarele locale. Baietelul in varsta de cinci ani sufera de o boala extrem de rara, iar dr. Balan a refuzat sa il trateze. Copilul a fost trimis la Bucuresti in stare grava, timp in care controversatul medic l-a declarat mort.

Sursa:
http://www.cancan.ro/actualitate/intern ... 21341.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

Da' tata nu avea copilu' ala, sa-i traga jigodiei o batuta ardeleneasca cu strigaturi :evil:
Nu de alta, dar ca sa te impui mai trebuie sa ai si coloana vertebrala, sa nu te calce viermii pe bombeu... :twisted:
Daca in loc de asta, iti ungi ku** cu vazelina si astepti sa ti-o traga, nu trebuie sa te miri... :twisted:

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by puf »

Eu nu sunt deacord cu pedepsirea unei singure persoane.
Trebuie facuta o expertiza tehnica a cauzelor si pedepsit personalul care se ocupa de intretinerea echipamentelor sau dupa caz actionarea in justitie a producatorilor daca a existat un viciu de fabricatie.
Cel mai important lucru ramane pedepsirea cea mai drastica a responsabililor cu functie de conducere, a sefului sectiei si a directorului care au raspunderea pentru organizarea si desfasurarea in bune conditii a activitatii.
Toti acestia trebuie sa raspunda penal direct proportional cu functia ocupata.

In cazul prabusiri unui Mall in Koreea, caz soldat cu multe victime, au fost arestati si condamnati numai directorii si responsabili firmei care a facut comanda si directorii responsabili constructorii, 14 din acesti fiind condamnati la inchisoare pe viata.Nu a fost condamnat nici un muncitor, inginer care au executat efectiv lucrarea de mantuiala deoarece ei doar executau un plan.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

Daca acelasi incendiu ar fi cuprins bucataria spitalului, nu ar fi mai vorbit nimeni de incident, din pacate nu a fost sa fie...
Dupa parerea mea, acest incendiu este dovada clara ca "neglijente minore" pot avea consecinte dramatice... iar raspunderea PENALA (nu morala) este mai curand la nivelul sefilor de santier/echipa care si-au batut joc de lucrari...
Ca aceasta se va "revarsa" si inspre ierarhie, asta este altceva...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by momolo »

Nici nu aveti idee ce fuga de raspundere se practica in orice institutie de stat, de la ministere pana la spitale si orice vreti ! Se arunca raspunderea precum pisica moarta in bratele oricui se nimereste, practic daca vorbesti cu toti, la urma constati ca nimeni nu are nici o raspundere ! Asta e stilul mioritik care ne-a adus in stadiu de tara bananiera pe continentul european si se numeste arta de a fugi de raspundere sau "a arunca pisica" in bratele altora.

Pedepsirea tuturor celor care au avut o parte de raspundere este necesara numai pe calea indreptarii. Daca nu se va petrece asa, lucrurile vor fi si pe viitor la fel iar noi, daca vom mai trai pana atunci, vom scrie si peste 20 de ani despre aceleasi probleme care par vesnice.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply