TAV Milano 2010 - comentariu

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by momolo »

Voi continua seria comentariilor cu unul din cele mai proaste sisteme audio prezentate la TAV Milano, B&W 802 ultimul lor model amplificate pe capetele de serie CLASSE (monoblocuri din cate am inteles):

Image

http://picasaweb.google.com/STUDERa725/ ... 8204350178" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu gasesc suficiente cuvinte de critica pentru sunetul mizerabil pe care l-am auzit acolo !

In primul rand, de neiertata era presiunea sonora la cote absolut jalnice, practic marile B&W sunau de parca cineva le-a umplut cu nisip si le-ar fi tras o plapuma peste ele.

Personal nu-mi plac deloc B&W. Nu mi se par naturale, nici corecte in banda audio precum si colorate anume, mai ales pe bas iar mediile sunt din punctul meu de vedere, aiuristice.

Astea noi insa aveau "incorporat" un loudness "natural", practic mediile erau o gluma proasta peste care conducea autoritar (unicul lucru autoritar de acolo) tzatzul jalnic de la tweetere.
Faimosul bas de la B&W mi s-a parut cel mai jalnic bas de la TAV, o ploscaiala lesinata.

Defapt am fost realmente socat cand am intrat in camera aia si am vazut ce anume emitea acel jalnic sunet mic, meschin, tzatzait si mort. Ca exemplu, sistemul Audio Note UK ala ieftinul ar fi sunat la comparatie precum un taifun contra unei basini.

Practic nu as fi recunoscut un CD pe acel sistem iar prezentatorul parea totusi multumit avand chiar si un public care asculta in tacere, mai mult admirand aspectul destul de impresionant al noilor "ursuleti" la care mi-a placul piedestalul, adica ceea ce vedeti in partea de jos a boxei. In poze toate par mai mici si mai modeste ca in realitate.

B&W-urile cu noile Classe primesc de la mine premiu special pentru cel mai jalnic sunet pe cei mai multi bani.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by momolo »

In continuare SONUS FABER CREMONA M amplificate pe un integrat italian de brand complet necunoscut dar foarte aratos. Inca o data precizez ca pozele sunt modeste fatza de realitate.

Sursa o reprezenta playerul CD-SACD de la NORTH STAR, dealtfel foarte bun; il cunosc din alte imprejurari si il cotez ca fiind o sursa demna de toata atentia, singurul "defect" fiind pretul un pic prea mare in comparatie cu oferta, adica pe aceeasi bani sunt alte solutii mai eficiente in raport oferta-calitate / bani ceruti.

Image


Ampliful acela ciudat cu lampi inauntru l-am auzit in alte 2 camere cu sisteme complet diverse si nu mi-a displacut chiar deloc.

Insa problema o reprezentau boxele. Pe aceste Cremona M le stiu destul de bine din Bucuresti unde le-am auzit in mai multe imprejurari pe diverse configuratii.

Auzindu-le si de data asta mi-am dat seama ca impresia pe care mi-am format-o la Bucuresti este corecta - aceste boxe au sunet mic, meschin si neliniar avand si probleme de aliniere faza fix unde doare mai tare, adica in media din mijlocul benzii audio. Sunetul este chinuit, mic, meschin, basul nu prea este sau defapt respectiva falfaiala este acoperita de mediile ciudate care vin artificial din alt plan, muzica nu canta unitar ci rupta in bucatele ca un puzzle. Mi-au indus din nou o senzatie neplacuta care ma face sa spun cu rautate ca se aud ca niste tigai.

Evident, sunt multe boxe considerabil mai proaste ca astea dar ceea ce este de remarcat, totusi aceste Cremona M sunt un pic diverse de fosta linie de sunet de la Sonus Faber..... de multe ori m-am gandit ca parca au fost facute pentru ascultat mp3.... Pe alea vechi macar adormeai in liniste, astea noi mai mult ma enerveaza.

In concluzie, si aceasta camera primeste mentiune speciala pentru un sunet mic, meschin, neplacut si plictisitor. Probabil impresia mea este un pic exagerata de faptul ca le-am auzit dupa micul sistem Audio Note UK care realmente le-ar fi zdrobit daca ar fi fost plantat in aceeasi camera.

La acest sistem m-a frapat inca de la usa micimea si meschinaria sunetului in comparatie cu volumul boxelor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by momolo »

O alta camera de unde cum am intrat am si luat-o la fuga inapoi pe hol:

Image

http://picasaweb.google.com/STUDERa725/ ... 9588364578" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu recunosc sculele si nici boxele despre care stiu ca ar fi produse in Italia de nord. Am retinut numai un sunet cu multe, foarte multe.... enorm de multe inalte.

Interesant este ca aceasta camera a fost mentionata de cativa forumisti italieni ca una... din cele mai bune. Insa banuiesc ceva interese de propaganda specifica bransei.

Imi aduc aminte ca le-am vazut si la editiile trecute TAV Milano si de fiecare data le-am bagat in zona de memorie numita "banalitati care nu merita oboseala".

Daca ma gandesc bine semanau destul de bine cu acele Martin Logan cu subwoofer atasat sub panouri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by PolyGram »

interesant cum sunt asezate boxele de la Audio Note - pe colturi
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by PolyGram »

momolo wrote: ...englezii de la Audio Note sunt mari maestrii ai sunetului natural, corect, curat, realist....

Apropos', sarmele folosite de Audio Note sunt banale, in priza se vedeau niste cabluri IEC de plastic, stechere banale de plastic, nimic deosebit, nici "serpalaii" atat de des vazuti la sistemele asazise high-end.
Despre Audio Note eu am auzit intotdeauna doar cuvinte de lauda.

Chestia cu sarmele banale ar trebui sa ne puna pe ganduri. oricum, eu cred ca sunt sarmele lor si se potrivesc de minune in sistem
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by PolyGram »

SOLO wrote: In legatura cu Audio Note...Eu cred ca experimentul asta este lectia de audiofilie pe care o merita fiecare dintre noi . Multe mituri se spulbera in camera aia : boxe urate lipite de pereti care canta, watti putini care le duc , non over- samplig care suna bine , camera de hotel care nu mai conteaza , scule asezate direct pe masa fara probleme , cabluri simple.
Foarte bine si frumos spus.

Dar japonezii de la Audio Note nu sunt mai ''tari'' decat englezi? Sau sunt doar mai scumpi?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

gabrielbecheanu
Posts: 20
Joined: 13 Oct 2008, 17:29

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by gabrielbecheanu »

Salut
Am ascultat pentru prima data si ultima data sper B&W 803 si 805 la Bucuresti pe Classe, ce a scris momolo in descrierea sistemului B&W este foarte adevarat, cel putin asta a fost si perceptia mea.
Vizavi de Avantgarde, tin sa precizez ca am ascultat la dealerul din Luxemburg (pe nume Audioconcept) in conditii foarte bune cu amplificatoare SE cu tuburi 300B doua modele de hornuri. Am fost foarte impresionat de sunetul lor si nu am avut nici cea mai mica senzatie de goarna. E bine ca multe din aceste echipamente sa le asculti pe indelete in conditii bune.
Anormala mi sa parut si mie pozitionarea acelor incinte la expozitia din Milano. Precizez ca nu am fost acolo, fac comentariu pe baza fotografiilor facute de momolo.

Sper ca la anul daca am timp sa ajung si eu la unul din evenimentele importante din Europa.
Anul acesta am fost invitat de Ari Polisois la ETF (European Triode Festival) in Franta dar timpul nu prea tine cu mine si cum in vara treaba nu prea a mers macar acum in toamna sa ne facem provizii pentru nesfirsita criza.
Auditie placuta va doresc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by momolo »

PolyGram wrote:Dar japonezii de la Audio Note nu sunt mai ''tari'' decat englezi? Sau sunt doar mai scumpi?
numai daca putem asculta ne vom da seama de adevar. Teoretic din ce mi se pare mie, japonezii ar trebui sa fie mai tari. Din cate stiu nu mai au dreptul sa se numeasca Audio Note din cauza unui proces castigat de englezi. Daca nu ma insel se numesc Kondo si preturile lor sunt doboratoare. Exact asta ma face sa banui ca ar putea fi mai buni, tocmai pentru ca japonezii nu prea cer bani multi de pomana; piata lor e crunta in materie de pretentii de calitate. Nu-i putem confunda niciodata cu chinezii, diferentele sunt enorme.

Fara indoiala ca sarmele Audio Note UK fara aspect audiofil sunt selectate. Toata povestea cu cablurile e o mare afacere la ora asta si se bazeaza pe marketing si design. Cei mai multi stim bine ca nu exista cabluri universal bune ci mai degraba cabluri potrivite. Culmea este ca exista diferente de potrivire foarte mari chiar si intre aparate ale aceluiasi brand cu acelasi sound. Adica modelul A cere alta cablare decat modelul B, ambele ale aceluiasi brand.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by momolo »

gabrielbecheanu sa sti ca "trompetele" Avantgarde puse pe Accuphase pacatuiau mai mult din cauza asezarii aproape fatza in fatza decat ca sunt... tulumbe :roll: . Coloratura aia de care vorbeam nu aparea decat la anumite genuri muzicale. SOLO mi-a spus atunci acelasi lucru observat de mine, pe anumite piese muzicale "tulumba" deranja, pe altele nici nu ziceai ca asculti din palnii.
De obicei "tulumbele" :) se pun pe tuburi.

Dar nu pot spune ca erau rele, dimpotriva, ceva interesant aveau totusi. Insa numai cele din camera cu Accuphase, celelalte care, culmea, erau model superior in alta camera, sunau a "tulumbe", chiar neplacut. Cred ca sunt extrem de pretentioase dar proaste nu par sa fie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by VTP »

http://db.audioasylum.com/cgi/m.mpl?for ... al&n=36887&" onclick="window.open(this.href);return false;

Un pic de istorie, care trebuie privita f.critic fiind puternic distorsionata de interesul financiar di granda al 'maestrului" P.Q., englez cat era si Marx sau Lenin rus! Mai bine zis, ce pateste un japonache credul !

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by PolyGram »

momolo,
nu i-ai intrebat pe cei de la AN de ce au pus boxele pe colturi?
Asa sunt gandite, concepute construite sa stea in colturi (adica asa suna mai bine, sunt avantajate) sau pur si simplu poti sa le asezi si pe colturi?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by Obelix »

Mi se pare mie sau 90% din expozanti nu produc mai mult de 10-15 exemplare pe an din fiecare exponat :?: :wink: :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by momolo »

PolyGram, explicatia e simpla, voiau sa demonstreze ca boxele lor sunt atat de bune incat nu sunt afectate de pozitionare. Bagarea in colturi este demonstrativa si oricum, camera de hotel in care expuneau era mica, estimez undeva la 16...18mp plina cu marafeturi si scaune.

Obelix cred ca procentul tau de 90% este un pic exagerat. De exemplu, Sonus Faber Fenice se vor produce in 30 de perechi :lol: .
Dar totusi esti destul de aproape de adevar. De exemplu, in camera aluia cu sistemul mesterit in intregime DIY, cel care cerea 32.000 euro pe una bucata monobloc cu tuburi (cate 2 buc. 845 in SE) nu cred ca omul va produce mai mult de vreo 2..3 pe an si poate va gasi doar una bucata cumparator care-i va oferi un pret mai mic, in rate si probabil va uita sa achite ratele pana la capat.

Fara indoiala, este vorba de scule in serii foarte mici astfel ca ii poti numara pe degete pe posesori. Dar asa e in lumea asta de scrantiti din care unii dintre noi facem parte :lol: .
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

pustiu
Posts: 22
Joined: 19 Oct 2008, 20:16

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by pustiu »

ai ascultat Sonus Faber Fenice si nu vrei sa ne impartasesti si noua acest lucru?
de ce atata "mister"?

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TAV Milano 2010 - comentariu

Post by hersorin »

E foarte curios ca nu am vazut marca Unison Research.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply