Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
ram
Posts: 6
Joined: 24 Jan 2010, 19:37
Location: Brasov

Re: Sa facem cunostinta !

Post by ram »

Buna ziua,

Recunosc ca am postat ceva inainte de a ma prezenta, dar pe principiul mai bine mai tarziu decat si mai tarziu, ma prezint si va salut acum.
Sint Cosmin, si ca simplu ascultator de diverse muzici, vad ca nu reusesc sa ma feresc de domeniul asta audio, spre care se pare ca incep sa alunec usor.

Numa' bine.
Bunul simt...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit Cosmin. Cum zicea un comentator de emisiuni TV, si Brasovul e cu noi ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

valmosh
Posts: 1
Joined: 23 Jun 2010, 14:23
Location: valenii de munte/ prahova
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by valmosh »

un firesc si sincer : bine v-am gasit tuturor !! /numele meu este MIRELsi sint un fost electromecanic poiestean de telecomunicatii autodisponibilizat in 2000 -momentan vinzator in ,, casa proprie la valenii de munte "-si pot declara cu mina pe inima ca desi anul asta voi implini 60 de toamne in mintea mea ( muzical vorbind ) ma simt ca la ...30 de ani / altfel spus sint un iremediabil colectionar de muzica si cred ca voi muri cu ,, BOALA " asta / sint membru ELFORUM si DIY INTERNATIONAL si am facut-o din dorinta de comuniune ( in spirit si-n simtiri--ca sa citez din clasici [ sic!]) si desigur ca sa pot profita de inepuizabila experienta a miilor de membrii prezenti / sper ca va fii o superba etalare de idei personale si chiar cotradictorii asumindu-ne din start acest lucru in mod constient daca stim ca din contradictii e posibil sa ia nastere un progres util tuturor si vreau sa ma credeti ca nu o spun din complezenta / aici e momentul sa va prezint set-up pe care l-am dobindit cu greu tinind cont ca traim si sintem remunerati in rominica / ca multi membrii ai acestui forum am suferit ( la propriu ) timp de ani de zile ca sa ajung in posesia acestor aparate / ca surse am un cd player ( nou ) NAD 542 , un pick-up direct drive cu doza mm--clona dupa DUAL facuta BINE de polonezi , un casetofon vintage LUXMAN K 210 ,ca amplificator ss un amplituner HARMAN KARDON HK 450 ( FABRICATIE 1982 ! ) si ca traductoare book shelfuri marca TANNOY MX 1 cu woofere ceramice / este evident ptr cei versati ca veriga slaba in acest lant este amplitunerul si ca desi suna onest e momentul sa fie up-gradat cu un valve amp si desigur un preu tot cu tuburi si dotat cu intrare PHONO / observati ca nu pomenesc nimic de cable interconect sau cable de boxe ptr ca evident nu doresc sa deschid cutia pandorei pe acest topic / de circa un an am turbat navigind pe gogu ca sa pun la punct documentarea necesara , surse de componente , lampi ceva mai abordabile ca pret si nu neaparat NOS , posibili fabricanti de cutii estetice , de trafo-uri , etc/va fii o munca dificila dar atit de pasionanta si pentru care ma pregatesc asiduu zi de zi mai ales cind esti motivat sa construiesti ceva onorabil in materie de diy si ptr cei care inteleg mai greu e suficient sa-si arunce ochii pe monoblocurile home made facute de felixx din bacau sau pe preu-ul si ob-urile executate tot de el / aici imi cer scuze lui momolo si lui solo ptr usoara nuanta off topic / in final va doresc tuturor tot ce poate fii ( muzical !! ) mai frumos si succes maxim la surubarit / lui momolo si lui solo --respect ! / sa ne auzim cu placere oricind / end./

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit pe forum! Cat despre ceea ce ai scris off-topic putem discuta la rubrica dedicata (stereo). Personal sunt de alta parere, veriga slaba la tine e acea "clona Dual facuta bine de polonezi"(in realitate facuta EXECRABIL de polonezi). Adaug si faptul ca sculele audio mentionate nu permit vreo diferentiere intre cabluri, de unde si opinia retinuta. Dar putem discuta la rubrica dedicata.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gdan
Posts: 1
Joined: 30 Jun 2010, 20:12
Location: Cluj-Napoca

Re: Sa facem cunostinta !

Post by gdan »

Imi face o deosebita placere sa va salut!
Numele meu este Dan si cea mai mare pasiune a mea este muzica. Iar pentru ca aceasta sa poata fi inteleasa cu adevarat, sa produca emotie si sa te impresioneze este nevoie de aparate potrivite pe gustul fiecaruia, combinate cu grija intre ele, adevar de care m-am convins de mult. Am intrat pe acest forum cu certitudinea ca voi avea multe de invatat pentru ca ceea ce am scris mai sus sa fie cu un pas mai aproape de realitate. M-am format ca audiofil/meloman in anii 70-80, cunosc magia sunetului analog dar incerc sa ma inteleg bine si cu digitalul. Respectul si consideratia mea pentru momolo si solo, pentru initiativa, pasiunea si entuziasmul vostru. Este extraordinar sa poti intalni oameni care impartasesc aceeasi pasiune!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

gdan (sa-ti completezi orasul in profil) bine ai venit. De invatat de pe forumuri mai putin, nu trebuie sa crezi pe nimeni, atitudinea cea mai buna e cea mai sceptica; orice concluzie trebuie sa vina numai dupa experimentul tau cu urechile tale. Forumurile sunt mai mult de socializare, cine se aseamana se aduna, cine nu, se imprastie. Informatia e, dar ascunsa printre randuri si abia atunci cand nu mai ai nevoie de ea (pentru ca o sti), o vezi, asa ca iti repet, nu atingi adevarul decat prin eforturile proprii. Merci de apreciere, forumul este si al tau sau al oricui scrie cu bun simt si inteligentza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Stefandinescu
Posts: 2
Joined: 05 Sep 2010, 21:00
Location: Constanta
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Stefandinescu »

Buna seara! Numele meu este Dinescu-Craciun Stefan, sunt din Constanta, sunt meloman si DIY-er audio. Din cauza bugetului mic si a conditiilor (garsoniera), nu cred ca voi ajunge vreodata sa am altceva decat "trancote" prin jur. Ascult cu mare placere muzica sinfonica, jazz si rock. In ultima vreme vreau sa achizitionez un pick-up si o pereche de boxe si "rasfoiesc" forumul vostru de cateva nopti. VA multumesc pt toate informatiile si linkurile pe care le impartasit aici pe forum. Tot inainte!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Salut Stefan si bine ai venit pe forumul nostru .

"Never say Never" :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

mikidnl
Posts: 4
Joined: 30 Aug 2010, 12:01
Location: bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by mikidnl »

Salutare tuturor,
Numele meu este Dragos si dupa mult timp petrecut pe diverse forumuri autohtone de profil, observ ca pe aici am zabovit cel mai mult. Cu siguranta, motivul fiind, cantitatea mare de informatie prezentata de membrii cu multa experienta in domeniul audio cat si cat si modul civilizat de discutie.
Povestea mea se aseamana cu a multora, de pe aici si nu va voi plictisi cu ea. Microbul exista din copilarie, dar mi-a trebuit ceva timp sa inteleg ca redarea muzicii in conditii de calitate nu inseamna bass si inalte la maxim. Momentan detin un player si un amplificator de la Cambridge Audio, precum si o pereche de boxe Heco Celan 901. Deocamdata atat sa putut, dar odata infestat de acest microb nu traiesti decat cu speranta ca intr-o buna zi va veni momentul de ceva mult mai bun.
Multumesc tuturor membrilor cu experienta care isi rup din putinul timp, pentru a impartasii si incepatorilor din vastele lor cunostinte.
Magia creeata de existenta unui club audiofil real, ma facut sa uit ca trebuie sa dau intai buna ziua si abia mai apoi sa spun si eu o parere.
Doresc tuturor o zi minunata si weekend placut.
Last edited by mikidnl on 01 Oct 2010, 19:39, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

mikidnl, bine ai venit la noi !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

MarianS
Posts: 32
Joined: 26 Oct 2010, 20:26

Re: Sa facem cunostinta !

Post by MarianS »

Ma numesc Marian.
Urmaresc de ceva vreme acest forum. Apreciez informatiile postate de anumiti membri si incerc sa invat cat mai multe de la cei cu experienta.
Nu ma pot numi audiofil ci mai degraba iubitor de muzica. Cu toate aceste mi-am dorit totdeauna un sistem audio cat mai fidel.
Multumesc,
Ma consider audiofil. Nu ma laud cu asta, dar nici nu ma ascund.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit pe acest forum MarianS!

Te avertizez insa ca de pe forumuri nu prea se invata nimic. Insa un rost tot exista, oameni care au un anume hobby comun se intalnesc virtual si real, discuta, etc,etc. Cateodata se mai scapa si informatii valoroase insa exista un paradox, sunt folositoare si se fac remarcate numai celor care deja stiu, ceilalti le pot chiar ingropa cu sarguintza. Intr-un fel asta e si farmecul unui forum (mai ales mioritik), seamana cu un joc PC.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

iosiP
Posts: 1
Joined: 11 Jan 2010, 14:03

Re: Sa facem cunostinta !

Post by iosiP »

Bine vam gasit si ma bucur ca existati...

[prezentare preluata, inclusiv ortografia, dupa cea a membrului TNF]

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

iosiP wrote:Bine vam gasit si ma bucur ca existati...
v-am
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by hondaru »

Buna ziua,
Sunt un ascultator de muzica, in cautarea unui setup cat mai bun (din mai multe puncte de vedere inclusiv WAF).
Familist, 43 ani, open minded (zic eu).
Ceva studii tehnice care sa ajute la intelegerea fenomenelor...si producerea banilor :D .
Critic, nu cu rautate sau din invidie ci doar ptr ca am o parere diferita.
Multumesc pentru atentia acordata!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply