Priza Schuko

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Priza Schuko

Post by MariusO »

Ma intereseaza daca cineva are idee de unde pot achizitiona in Bucuresti o priza dubla Schuko de calitate, ale carei barete ale stecherului sa fie stranse cu resort pentru un contact ferm. Din pacate, ce am gasit prin magazine sunt prize banale, fara strangere a lamelolor soclului cu arc, care dupa cateva utilizari se largesc, iar contactul nu mai este atat de ferm.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Priza Schuko

Post by momolo »

MariusO wrote:Ma intereseaza daca cineva are idee de unde pot achizitiona in Bucuresti o priza dubla Schuko de calitate, ale carei barete ale stecherului sa fie stranse cu resort pentru un contact ferm.
- eu caut asa ceva de ani de zile! Am fost tantalau ca nu am pastrat prizele "vintage" de la casa bunicilor, alea eveau arc (zdravan) pe fiecare crac de la stecher si aveau toate contactele de alama/cupru.

Astazi pana si cele mai audiofile prize gasibile in diverse cutii cu filtre audiofile fitzoase la jdemii de euroi au doua lamele blegi care stau si ele cum pot sa stea niste lamele blegi. Cu timpul se blegesc foarte mult, chiar foarte rapid dupa folosire si nu vor strange niciodata ca cele vechi cu arc.

Mai exista un model "vintage", cele duble de plastic patratos, anii 60 (blocurile facute pana in anii 70) dar alea nu au impamantare si nici nu ai cum le pune.

Am colindat toate magazinele de electrice cautand la randul meu "priza cu arc" (avand in cap acele prize rotunde negre din ebonita fabricate in anii 40.....50...60), dar nu am gasit nimic inafara de solutia moderna cu 2 clame de rahat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Priza Schuko

Post by MariusO »

Multumesc pt raspuns, se pare ca temerile mele au fost din pacate confirmate, si anume ca uzual cel putin, nu se gasesc in comert niste prize Schuko sanatoase.
Intr-adevar, prizele vintage de ebonita cu strangere a clemelor cu arc ar putea fi considerate acum maximul de calitate audiofil...daca s-ar mai produce :)

Off-topic, mentionez ca am "mostenit" un intrerupator simplu, din material plastic dur (gen ebonita), cu resort sanatos si buton impregnat cu fosfor, care, dupa 40 de ani de utilizare intr-un apt vechi, inlocuieste cu brio o pleiada de aproximativ 5-6 intrerupatoare de lumina de tip nou, de pe scara blocului, ce au ruesit sa cedeze la utilizare moderata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Priza Schuko

Post by momolo »

De la ultima demolare asistata am obtinut ceva sarme vintage care suna extraordinar (mai greu a fost cum sa le sustrag din moloz fara sa se uite aia la mine ca la un nebun!); sper pe viitor sa prind o demolare "vintage" de unde sa smulg prize! :lol: Asa ca intr-un fel mi-ai dat o idee, ca mi-am adus aminte ! :D

PS - la supermaket gen Bricostore mi-am facut de cap ca nu e nimeni sa te pazesca (in timpul "studiului" :lol: ) dar la magazinele normale de electrice e cam dificil, se uitau aia la mine ca la un martian verde cu antene gata aterizat! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Priza Schuko

Post by MariusO »

Prefigurez o revigorare a pietei vintage de prize cat de curand :D In seara aceasta incerc sa dau o fuga din nou pe la magazinele de profil, unde sa fac un "consult" al prizelor expuse. Pana atunci, mi-au fost sugerate produsele celor de la Relee Medias:

http://www.relee.ro/index.php?page=1030 ... _id=2&v1=4

Voi reveni cu vesti odata ce termin sondarea pietei :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Priza Schuko

Post by momolo »

Mi-a fost recomandata ca buna dar nu stie nimeni sa-mi spuna daca are sau nu arc ?

http://ro.farnell.com/berker/09-4185-25 ... dp/1634568" onclick="window.open(this.href);return false;

Si dupa cum sti, priza trebuie .....ascultata ( :D sa ma scuze trancotarii!). Chiar daca ar avea arc totusi conteaza materialul. Fiecare priza, stecher, mufa IEC "suna" diferit si specific modelului/materialului si constructiei fara indoiala. Sunt chiar prea multe stechere si IEC-uri construite minunat cu materiale grozave dar care suna prost sau mai degraba lasa o amprenta neplacuta in sunet (exemplu, zbieratura, inaltele tampite).

Dar efectul cel mai mare il are prelungitorul care pleaca din priza respectiva si cablurile de curent de la prelungitor la aparate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Priza Schuko

Post by MariusO »

Astazi am fost informat si eu despre Berker, m-am interesat si vazut apoi si Legrand, Gewiss, Scheider si Vimar. Absolut nici unele nu mai folosesc arcuri. Mai mult, unele game de la producatorii de mai sus ofera numai prize "ingropate" in perete, in cazul blocurilor mai vechi, doza aferenta prizelor, din perete, fiind rotunda, presupune montaj exterior, direct pe perete (si nu ingropata).

Asadar, Berker oficial prin Bucuresti nu s emai gaseste, singura varianta fiind aceea a comenzii online la Farnell (care personal nu ma ajuta in momentul de fata).

Toate prizele producatorilor mari si maricei folosesc un sistem interior al clemelor format omega, cu o strangere buna si chiar f buna. Astazi un vanzator extrem de amabil dintr-un magazin specializat pe electrice m-a lasat sa desfac o priza Legrand (gama Valena) si sa analizez "continutul". Clemele sunt destul de robuste, arcuite, si par a face un contact foarte ferm cu stecker-ul, in urma unor teste repetate, comportandu-se foarte ok.

Berker-ul, ca de altfel si Scheider-ul, au un sistem de prindere al cablului din perete pagubos, tip "crocodil", care odata cuplat din perete, acolo ramane blocat, la o eventuala ulterioara schimbare de priza, existand riscul ca si cablul sa fie smuls din perete cu totul cand este indepartata priza.

Legrand-ul si Gewiss-ul au prindere mecanica cu surub, care permite o desfacere a cablului eleganta.

Asadar, concluzia pana acum este ca prizele cu arcuri sunt amintire, dar unele modele mai dichisite ale producatorilor mari n-ar trebuie sa ridice nici un fel de probleme in privinta prinderii mecanice in cazul unor utilizari moderate.

Secondez si eu opinia lui momolo in privinta "amprentei" in sunet a prelungitorului (distribuitorului), cablului de alimentare si nu in ultimul rand, deloc de neglijat, a stecker-ului Schuko. Am experimentat in propriul sistem si rezultatele au fost intotdeauna diferite si evidente cu diverse modele/combinatii.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Priza Schuko

Post by MariusO »

Dupa o analiza atenta (a se citi prize desfacute :D ) prin magazine, am optat intr-un final pentru o pereche de prize duble Legrand (gama Valena), fabricate in Franta, achizitionate din Bricostore. Motivul alegerii a fost o lucratura foarte buna a clemelor interioare (tablite otelite securizate cu o clema la baza, care sa permita un contact foarte ferm pe pinii stecker-ului), faptul ca prinderea cablului de curent din perete se face mecanic, cu strangere pe surub (un avantaj daca se doreste la un moment dat priza, dat fiind ca fata de tipul cu strangere tip "crocodil" nu exista riscul smulgerii din perete a cablului), si nu in ultimul rand un pret decent, de 25 RON per priza dubla.

Variante relativ asemanatoare dpdv calitativ ofera si Schneider. Celelalte firme, Gewiss, Vimar si Relee Medias, etc., fie nu ofera prindere pe surub a cablului de alimentare, fie clemele interioare sunt nealiniate (Relee Medias), nepermitand un contact ferm.Din pacate Berker nu mai este distribuit in Bucuresti, asadar nu am avut ocazia sa vad cum sunt lucrate.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Priza Schuko

Post by Shambala »

O mica observatie legata de prizele vintage romanesti: trebuie testata elasticitatea arcului (se apasa pur si simplu cu o surubelnita mica) pt ca multe din aceste arcuri si-au pierdut elasticitatea. Probabil depinde de anii de fabricatie - respectiv calitatea otelului din care au fost facute. Cele mai noi nu sunt [nici pe departe] neaparat cele mai bune.

O alta cauza a pierderii elasticitatii este incalzirea excesiva, dar asta lasa urme si asupra contactelor asa ca acele prize trebuie excluse din start.


ps - prizele cu "crocodili" sunt un cosmar, fereasca Sfantu' sa faci o proba ca pe urma stai si te uiti prostit la ea intrebandu-te cum naiba mai scoti sarma/sarmele de acolo ...

Post Reply