Relevanta testelor si masuratorilor

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Relevanta testelor si masuratorilor

Post by AWDRobert »

M-am gindit la o analogie cu masinile.
Sa spunem ca ati avut ocazia sa conduceti citeva masini intre care diferentele erau citeva combinatii de (sa zicem):
Masa: 1000 / 1500kg
Motor: aspirat / turbo; benzina/ motorina
Putere: 100 /200cp
Tractiune: fata / spate
samd
Ati citit teste si masuratori depre ele: acceleratii (s) reprize, zgomot interior, curba de cuplu, etc. Eu consider ca dupa aceasta experienta, avind la dispozite informatiii simiare despre un model pe care nu l-ati condus, corelat cu gusturi personale mai subiective de gen marca, culoare, tapiterie - iti permiti sa alegi o masina pe care o doresti care de va potrivi 90% cu cea ce ai dorit iar cu cele 10% diferenta te obisnuiesti.

Este oare valabila o logica similara in cea ce priveste echipamentele Hifi?
- THD, Dinamic range, SNR, Supresia armonicilor, raspunsul la semnal dreptunghiular, masa, clasa de functionare, etc
Imi dau seama ca masina este un tot unitar iar lantul Hifi este compus din mai multe elemente - rezulta mult mai multe variante in urma combinarilor
Dar despre cabluri ce am putea citi?
Robert
"doar trancotar"

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Relevanta testelor si masuratorilor

Post by c6t9 »

nimic nu e valabil, nimic nu e relevant decat dupa ce-l incerci si il raportezi la experienta pe care o ai. atunci capata relevanta pt tine. dupa multiple experiente, bazat pe ce spui tu, poate intr-o oarecare masura sa capete relevanta si pt ceilalti.

la o masina, stii ca are 200 de cai, suta in 7s si poate alte date mai mult sau mai putin relevante, de obicei nu stii prea multe de fapt. nimic nu garanteaza ca e o masina sport.
la un sistem cunosti sa zicem putere 200W@8ohmi RMS, greutate si alte date. nimic nu garanteaza ca va suna bine.

la ambele nu stii din specificatii cine a facut piesele, cum au fost puse impreuna, cum au fost setate si care e rezultatul final.

si vad ca recent au inceput cablurile sa capete atata importanta de parca restul sistemului e top-noch si alea distrug sunetul.
despre cabluri ai avea ce sa citesti, doar sa cauti. de ex asta e un inceput.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Relevanta testelor si masuratorilor

Post by VTP »

Analogiile nu sunt valabile in audio, daca luam in calcul factorul subiectiv, si, faptul ca o caracteristica tehnica oarecare nu poate spune multe despre timbrul sunetului. In plus, toate caracteristicile tehnice necesita experienta pentru a fi corelate si mai ales interpretate cat de cat corect, pentru a reflecta realitatea sonora!
Divagatii se pot face, dar fara suport, ajungand in final la cabluri!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Relevanta testelor si masuratorilor

Post by momolo »

VTP
Divagatii se pot face, dar fara suport, ajungand in final la cabluri!
cele mai incredibile imi par cazurile (vazute de mine destul de des) in care se considera sincer ca din cabluri se pot corecta probleme dramatice in sunet !

De multe ori cablurile sunt vazute precum ultima scandura (libera :lol: ) plutind in jurul vaporului deja scufundat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply