Cea mai buna sursa audio.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by fluffy38 »

momolo wrote:INTREBARE - care vi se pare cea mai buna sursa audio pentru orice om normal, adica pentru orice audiofil normal ?.....presupunand ca audiofilul este om! :lol: ...

Eu as zice ca nu exista. Practic orice sursa care iti trezeste niste "furnicute in ceafa" este buna. Nu e doar atat si nu as dori sa deviez discutia spre "muzica vs. sculi",hai sa luam un cd-player de 50 euro si unul de 500(nu ma avant mai mult :lol: )
Punem pe rand acelasi disc si ascultam. Ce?
Care din ele va trezi acele "furnicute"? Doar muzica,zic eu.

LE: Ah,uitasem....."furnicute" poate trezi si orgoliul. :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

fluffy38 wrote:
momolo wrote:INTREBARE - care vi se pare cea mai buna sursa audio pentru orice om normal, adica pentru orice audiofil normal ?.....presupunand ca audiofilul este om! :lol: ...

Eu as zice ca nu exista. Practic orice sursa care iti trezeste niste "furnicute in ceafa" este buna. Nu e doar atat si nu as dori sa deviez discutia spre "muzica vs. sculi",hai sa luam un cd-player de 50 euro si unul de 500(nu ma avant mai mult :lol: )
Punem pe rand acelasi disc si ascultam. Ce?
Care din ele va trezi acele "furnicute"? Doar muzica,zic eu.
si de fapt sursa nu este importanta caci de fapt cablurile sint importante si de fapt boxele sint cele mai importante si degeaba ai sursa daca nu are picioruse stabilizatoare si daca amplificarea nu e cu tranzistoare si degeaba radiatoarele la amplificator sint negre, grele si calde daca camera de fapt nu e fonic corespunzatoare ca sa nu mai vorbim de fotoliul pe care se odihneste curul audiofilului obosit de a sustine un cap permanent preocupat de cantitatea de electroni care circula prin priza care are contacte aurite corespiunzator sau nu?........

si putem ocolii in multe feluri, inspirate sau nu un raspuns direct (pertinent bazat pe experientza/gustul/mentalitatea proprie sau nu)

(adica eu respect parerea ta ca muzica este cea care conteaza, sa nu ma intelegi gresit chiar respect asta, dar abordarea ta nu raspunde la intrebare. dupa parerea mea este ca si cum ai intreba care mere iti plac alea verzi sau alea rosii si tu raspunzi ca tie-ti plac perele :) )
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

akaiofil bine punctat!

..O sa zica unii, "-Iar incepe asta!...." :roll: , dar mai degraba (ca si in politica) pot spune care e cea mai proasta sursa audio......adica cdplayerul si orice este digital audio.

Asa vad eu ca sta treaba (de exemplu ascultand acum un cassdeck fabricat in 1979 cu o caseta originala ECM).

Ei bine, or sa zica unii ca acea caseta (vinil LP, banda mag) au avut la sursa o digitalizare ca e aproape imposibil sa se mai produca ceva profesional in ultimii 15 ani fara macar o parte din cale digitala.

Dar eu m-am referit la sursa audiofilului din casa ca altfel as fi fost tentat sa spun, Studer stereo de 350Kg pe rotile cu banda de 1/2" si pe turatia 76,2 cm/s. Greu de bagat in living si mai greu cu benzile.

Dar cdplayerul e chiar cea mai proasta sursa! Altele digitale (inclusiv de'alea cu fisiere HD :D ) si mai proaste!

Stiu, fluier in biserica. E atat de comod de folosit un cdplayer !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by cosmin »

momolo wrote:
cosmin wrote:cea mai buna sursa audio este cea pe care ti-o poti permite
si daca ti-ai putea permite orice (ceea ce iti doresc tie si tuturor), ce ai alege ca Number 1 ?
Ca sursa nr. 1 pe digital as alege fara ezitare Accuphase DP-800 cu DC-801.
Ca sursa nr. 1 pe analogic, nu stiu exact, variante de top sunt destule. Cert este ca as alege un pick-up si un magnetofon.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

Eu m-am lecuit si de deck si de magnetofon, odata pentru ca factorul nostalgic a fost mult mai puternic decit cel "audiofil" atunci cind am optat pt. mag/deck si mi-a trecut, si a doua pt. ca personal atit de departe cit am vrut sau mi-am permis sa ma intind nu am gasit nici un magnetofon pentru utilizatorul normal de acasa in zona de bun simt a pretului, care sa se ridice la pretentii audiofile. De deckuri nu mai vorbesc considerindu-le (fara exceptii) in afara oricarei aspiratii la un sunet cit de cit...
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

akaiofil, ca sa poti judeca corect aceste surse analogice iti trebuie un sistem de amplificare de calitate.

Eu am ajuns la o concluzie exact opusa, sunt mai bune decat mi-as fi putut imagina. :wink:
De deckuri nu mai vorbesc considerindu-le (fara exceptii) in afara oricarei aspiratii la un sunet cit de cit...
ce zici, ai vrea sa asculti un cassdeck cumparat cu 150 euro in comparatie cu un cdplayer de 7000 euro ? Pun pariu ca nu ai avut ocazia asta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

ne departam de subiect :)
Ramin catir, consider perechea pick-up + cd-player ca fiind indispensabila pentru ca behaiala muzicala din ograda omului normal din ziua de azi sa atinga calitate audiofila maxima. :)
Last edited by akaiofil on 02 Nov 2010, 22:16, edited 1 time in total.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

akaiofil wrote:ne departam de subiect
iti pot demonstra practic cat te inseli, nu ne indepartam deloc de subiect.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

nu e vorba ca-mi poti sau nu demonstra, eu mi-am expus parerea bazata pe experienta mea. intrebarea era "care vi se pare...." si mie asa mi se pare. Altii au alte pareri, perfect civilzat si normal. Ti-am inteles topicul ca pe o expunere de pareri nu ca pe un "hai sa ne duelam care avem stecherul mai lung sau mai scurt la amplificare :):):) si sa decidem care e cea mai buna sursa" :):)
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

momolo wrote: .........
akaiofil, ca sa poti judeca corect aceste surse analogice iti trebuie un sistem de amplificare de calitate.
.........
de asta ziceam ca te departezi de subiect si te apropii de faza de am pomenit-o de mai sus: mere, pere si culori :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Ok, ce era de inteles a fost inteles.

PS - eu am tampita idee ca e mai important sa aflu ceva nou, sa experimentez ceva nou (incercand sa nu scap nici o ocazie ivita in cale pentru care ii sunt recunoscator oricui) decat sa-mi expun ideile mai mult sau mai putin fixe intr-un joc de orgoliu inutil si neproductiv care primeste orice contrazicere din start ca un afront personal.
Interpretarea sensului unei intrebari poate fi facuta si cu scopul punerii raspunsului "cu mana" in locul convenabil.
Toate sub rezerva ca ma pot insela oricand si oricat dar prefer sa mi-o demonstreze cel ce stie mai multe ca mine, deci cel care are dreptul asta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by fluffy38 »

akaiofil wrote:...
(adica eu respect parerea ta ca muzica este cea care conteaza, sa nu ma intelegi gresit chiar respect asta, dar abordarea ta nu raspunde la intrebare. dupa parerea mea este ca si cum ai intreba care mere iti plac alea verzi sau alea rosii si tu raspunzi ca tie-ti plac perele :) )
Da,ai dreptate,pai atunci raspunsul meu este foarte simplu si coincide perfect cu asta.
akaiofil wrote: Ramin catir, consider perechea pick-up + cd-player ca fiind indispensabila pentru ca behaiala muzicala din ograda omului normal din ziua de azi sa atinga calitate audiofila maxima.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

momolo wrote:Ok, ce era de inteles a fost inteles.

PS - eu am tampita idee ca e mai important sa aflu ceva nou, sa experimentez ceva nou (incercand sa nu scap nici o ocazie ivita in cale pentru care ii sunt recunoscator oricui) decat sa-mi expun ideile mai mult sau mai putin fixe intr-un joc de orgoliu inutil si neproductiv care primeste orice contrazicere din start ca un afront personal.
Interpretarea sensului unei intrebari poate fi facuta si cu scopul punerii raspunsului "cu mana" in locul convenabil.
Toate sub rezerva ca ma pot insela oricand si oricat dar prefer sa mi-o demonstreze cel ce stie mai multe ca mine, deci cel care are dreptul asta.
momolo, eu am avut nenumarate experiente cu diverse trancote de lux (unicul domeniu unde mai putem scotoci astazi dupa bunaciuni antice) de la akai, pioneer, nakamichi, technics si sony. Nici una nu s-a ridicat la inaltimea sursei principale cd-audio (folosit inclusiv ca sursa pentru material de inregistrat pe trancotele respective).

In primul rind la deck-uri pe mine ma omoara zgomotul de fond, si pt. mine nu exista muzica pe caseta fara dolby, ori cind ai apasat butonul "dolby" ai deconectat instant butonul "audiophile sound" :). Valabil si pt dbx.

La magnetofoane este ceva mia bine, mult mai bine chiar in cazul technics si pioneer spre exemplu, dar: benzi noi se gasesc greu si nu sint chiar...noi.

In plus atita vreme cit pe mine personal m-au interesat trancotele respective pentru a da un iz cit mai autentic muzicii disco si pt. a face selectii de pe cd-uri cu muzica disco veche pe care am auzit-o/avut-o acum 20 de ani si mi-a placut sa o reascult si sa o am si acum. Dar atita vreme cit sursa originala ramine cd-ul (sau in unele cazuri mp3-uri caci altfel nu am gasit unele piese pe care le-am vrut) copia acestuia pe orice soi de banda nu suna in urechile mele mai bine decit cd-ul. Acea "incalzire" a sunetului atit de pomenita in cazul trasferului cdda pe banda magnetic este de fapt dupa parerea mea o alterare a lui. Altfel stau lucrurile cind transferi de pe vinil, dar eu nu fac asta, pentru mine ritualul suprem al audiofiliei personale este ascultarea (inclusiv dezvirginarea :) ) de viniluri. Nu sint comod, imi place sa ma misc, sa-l sterg, sa-l suflu, sa-l intorc pe cealalta parte toate astea cu o mina ca ailalta e inclestata pe can cu vin :)
Deci in cazul meu nici un folos pt. magnetofon nici din perspectiva asta.

Si atunci? Cum ziceai mai sus, analogic rules, indiscutabil, dar pentru mine analogicul se numeste vinil, acesta batind la fund in raportul calitate audio/pretz actual/pret si timp intretinere/usurinta utilizare (relativ la persoana)/fiabilitate/etc. orice banda magnetica pe care o mai poti gasi in ziua de azi.

Asta este parerea mea bazata pe experienta proprie si atita am avut de spuns despre maguri :).
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

akaiofil exact ce ai postat tu acum as fi postat eu acum vreo 4...5....x ani cand aveam scule mai slabe, boxe mai slabe si nu auzisem prea multe lucruri de top..... Sau cine stie, poate am si postat identic acum ani de zile ?! :roll:

Intre timp am o cu totul alta opinie, adica exact pe dos si vine dintr-un sir de experiente proprii. Consider banda magnetica cea mai buna sursa audio din toate si evident, sunt constient de pierderile survenite la copierea analogica. Insa asta e o poveste complexa pentru ca sunt multe lucruri care conteaza mai mult decat fashaitul de fond de exemplu. Apropos, exista CD-uri (considerate audiofile) care contin inregistrari din anii 50....60 cu un fasss de fond chiar foarte mare, lucru care nu le impiedica sa se auda mai bine decat 80% dintre CD-urile de pe piata.

Chiar si aceasta obsesie cu fashaitul de fond am avut-o si eu. Dar era acum vreo 20 de ani cand consideram CD-ul ca ultima minune a lumii in audio iar vinilul o mare tampenie pacanitoare si fashaita. In vremea aia am participat si eu angrenat in "bizoniada" digitala....si ar fi multe de zis.

Mai stiu scule vintage de top care nefiind in stare tehnica corecta sau chiar "reglate"de mesterul Dorel, nu redau asa cum ar trebui, dezamagind. Unii chiar sunt foarte grabnici la concluzii (universale si absolute).....Dar defapt asta am invatat dealungul anilor, sa nu trag concluzii absolute si nici in timp prea scurt. E chiar foarte greu lucrul asta.....

Si am mai constatat ceva - nu te poti bucura de scule vintage daca nu esti mester sa le reglezi, cureti, bibilesti, chiar modifici sau nu ai pe cineva priceput si serios pe care sa-l platesti sa faca asta. Orice vechitura are probleme tehnice, mai mici sau mai mari, este inevitabil.

Cu Dolby sunt de acord, e distructiv desi nici aici nu as exagera taliban, nu e chiar asa de grav daca scula e reglata perfect. Iar eu imi trag casetele fara Dolby inca de peste 20 de ani deoarece am constatat ca exista problema azimutarii care compromite auditia cu Dolby pe redare, deci mai sanatos este fara.

Dar cu DBX nu sunt chiar asa de acord. Poate daca e vorba de acele DBX implementate in unele scule de casa (ieftine) insa nu si acele DBX profesionale. Defapt sunt sigur ca ai printre discurile CD multe masterizari care au utilizat DBX-ul fara ca tu sa habar ai. Primul DBX ca scula separata (profy) l-am vazut si auzit pe la inceput anilor 80, apoi am observat ca existau si scule "de casa" care aveau in dotare asa ceva. Insa circuitele alea sunt jucarele nevinovate in comparatie cu un DBX profy adevarat si dedicat. De aceea eu unul, de exemplu, prefer AKAI Gx 747 fara DBX (mai ales ca-mi plac si Vumetrele alea pe LED-uri :D ). Desi sa fiu sincer, am un cassdeck cu DBX acasa (am avut mai multe si le-am dat) care nu ma dezamageste daca trag pe el si redau pe el cu DBX-ul cuplat. Evident, daca ma duc cu caseta aia pe alt deck cu alt DBX nu va fi perfect.

Iar benzi noi (si foarte bune) inca se mai gasesc. Dar intradevar, e scump si foarte incomod.

Si cu LP-ul nu te contrazic, e de departe cel mai facil si calitatea e aproape garantata. Insa banda iti da mai multa comoditate, poti pastra discurile LP mai bine si poti face selectii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

momolo wrote: ......
Intre timp am o cu totul alta opinie, adica exact pe dos si vine dintr-un sir de experiente proprii. Consider banda magnetica cea mai buna sursa audio din toate si evident, sunt constient de pierderile survenite la copierea analogica.
......
cu conditia sa indeplineasca unele conditii greu de satisfacut in ziua de azi, printre care: banda noua, sursa originala analogic pura. Ori sursa analogic pura in ziua de azi nu mai sint decit viniluri presate acum 20-30-50 de ani.
momolo wrote: .......
Apropos, exista CD-uri (considerate audiofile) care contin inregistrari din anii 50....60 cu un fasss de fond chiar foarte mare, lucru care nu le impiedica sa se auda mai bine decat 80% dintre CD-urile de pe piata.
.......
eu chiar le consider audiofile, am si eu citeva, mai ales xrcd dar si altele de la case de discuri care lucreaza mai ingrijit, si-mi plac foarte mult cum suna. Dar ia pune un cd din asta, cu zgmotul lui propriu deja prezent pe o banda si vezi ce iese :). Ok, ai putea zice ca de fapt ascultam muzica nu pauza dintre piese, dar la un anumit nivel zgomotul devine deranjant-prezent si peste melodie (in special in pasajele linistite de clasica).

momolo wrote: Si am mai constatat ceva - nu te poti bucura de scule vintage daca nu esti mester sa le reglezi, cureti, bibilesti, chiar modifici sau nu ai pe cineva priceput si serios pe care sa-l platesti sa faca asta. Orice vechitura are probleme tehnice, mai mici sau mai mari, este inevitabil.
E aici e marea diferentza de viziune: eu sint orice, audiofil, melomanofil etc. dar nu surubofil. Si ma pricep nitel, servesc electronica de la casa pionierilor pina in ziua de azi :), nu-s chiar habarnist dar: NU-MI PLACE! :) Prefer cum spuneam si ai remarcat mai devreme sa petrec cit mai mult timp in virful triunghiului :)
momolo wrote: ......
Dar cu DBX nu sunt chiar asa de acord. Poate daca e vorba de acele DBX implementate in unele scule de casa (ieftine) insa nu si acele DBX profesionale.
......
eu am avut mai multe dbx-uri (si I si II) de la mama lor dbx (standalone, pro). Net superioare oricarei implementari "in house", fac treaba buna pe muzica pe care eu am pus-o cu precadere pe benzi (si anume disco 80 unde abunda inaltele si joasele) desi ai fi uimit cit de audiofil suna, in urechea mea cel putin, Smokie spre exemplu. Daca insa le hranesti cu muzica mai pretentioasa, se simte prezenta lor.
It's the music, stupid!

Post Reply