...

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

...

Post by PolyGram »

....
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:34, edited 2 times in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: memory distortion

Post by momolo »

PolyGram wrote:Cunosc pe cineva care a ascultat un amplif, modelul IT si spunea ca e absolut fantastic.
sa speram ca nu l-a ascultat doar in poze!
Plus ca opiniile fiecaruia sunt... ale fiecaruia.

De exemplu opinia mea (eu chiar l-am ascultat in 2 randuri, sisteme diferite), ampliful suna subtire, pe inalte prezentand un sunet aparent detaliat si curat insa fara corp, subtire, nenatural din punctul meu de vedere, ceea ce e posibil sa nu concorde cu punctul altora de vedere.
De aceea, iti recomand sa-l asculti personal pentru a-ti forma punctul tau de vedere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: memory distortion

Post by TomJones »

La lavardin mai este o problema...pretul..nesimtit de mare. Cel mai ieftin model al lor costa cat un amplif integrat de brand consacrat.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: memory distortion

Post by Obelix »

Adica cat un Accuphase, alfa si omega audiofiliei planetare... :lol:

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: memory distortion

Post by PolyGram »

momolo,
eram tare curios de ce parere au unii, care se pricep mai bine, de ... revolutionara lor descoperire.
Despre sunet... opiniile vor fi diferite pt ca gusturile sunt diferite.
Oricum, mi-am adus aminte ca si un alt prieten a ascultat Lavardin-ul IT si i-a placut foarte mult. Unul a asculta pe boxe Spendor SP3/1 - acesta are acasa un amplif pe lampi SE, un Unison R. S2K, de care e de asemenea foarte multumit, iar celalalt a ascultat Lavardin pe boxe P.E.Leon, modelul Kantor. Doua persoane care au ascultat acelasi amplif in sisteme diferite si au cuvinte de lauda la adresa acestui amplif. Propria opinie nu stiu cand o sa mi-o formez, ca nu prea intrevad ocazia sa ascult un Lavardin
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: memory distortion

Post by momolo »

PolyGram, exista mai multe aspecte:

1. nu mai e nimic de "revolutionat" in audio (amplificare) de vreo 2 generatii incoace. Multi sustin ca reinventeaza roata doar ca sa capete un avantaj de marketing.

2. se pot face lucruri bune pe orice solutie tehnica. Nu cred in avantajul automat al unei anume solutii tehnice asupra altora. Electronica este o balanta de compromisuri, depinde ce doresti ca rezultat final.

3. pe net, din poze sau ascultand opiniile altora nu vei afla adevarul pentru urechile tale. Dar in mod cert ai sanse mari sa te ratacesti in ... tranzitie. Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun asa brutal, insa actiunea de A ASCULTA PERSONAL (cu propriile urechi) nu poate fi inlocuita cu nimic. Iar singurul argument pe care il poti aduce, anume ca trebuie sa faci o selectie a ceea ce merita sa asculti, este negativ si daunator. Astfel poti rata unele ocazii exceptionale si in alte cazuri te poti duce la pomul laudat cu sacul pregatit (degeaba).

4. exista asazisul matching. Nu exista amplificatoare universal bune cu toate boxele cum nu exista nici boxe universal bune cu toate amplifurile..... si iata, ajungem iarasi la mersul si ascultatul cu propriile urechi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: memory distortion

Post by PolyGram »

Pe ce boxe ai ascultat tu?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: memory distortion

Post by momolo »

PolyGram wrote:Pe ce boxe ai ascultat tu?
Pe ale mele si pe (am intrebat ca nu tineam, minte indicativul exact) PMC TB2 monitor pasiv profesional, adica asta:
http://www.dv247.com/studio-equipment/p ... tor--14126" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu zic ca am avut pe ce sa-mi dau seama de unele caracteristici de sound ale amplifului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: memory distortion

Post by TomJones »

Obelix, in poza aceea din avatar cine este? Baba Vanga, cumva?

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: memory distortion

Post by Obelix »

Habar nu am, am gasit-o pe marginea unui articol, in perioada cand Sarkozi isi creea popularitate pentru alegerile din 2012, expulzand tigani :mrgreen:

Post Reply