Muzica de geniu sau geniala :)

CD, vinil, concerte
szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by szacaz »

ideea acestui topic , in sine este excelenta
nu, dimpotriva:
incerc sa string cit mai multa informatie, apoi muzica in sine (originala fireste) si la sfirsit sa vad daca pot scoate o banda mare cu o compilatie de genul asta.
e copilaresc acest gand

sau comercial

nu e altceva decat un megahit superhit extrahit all time hit collection

dar asta nu se poate (din cauza ca fiecare judeca actul artistic potrivit gusturilor pe care si le intemeiaza pe cultura si inteligenta proprie), mai ales ca sunt atatea (si atat de putin compatibile intre ele!) genuri muzicale, iar unele compozitii nu pot fi separate in piese, pentru ca mesajul nu este transmis de piesa, ci de intregul album!


cum sa ceri de la niste necunoscuti pareri despre "cele mai tari piese"? cu siguranta vor fi din cei care iti sugereaza piese si trupe si genuri despre care poate nici n-ai auzit, daramite sa-ti mai si placa? ce faci, daca vin 20 si iti spun ca piesa "Intoarcerea in cerc" a lui Mircea Florian, de pe albumul Tainicul Vartej este unica si geniala si cea mai psihedelica din toata istoria muzicii romanesti (dar tie nu-ti place de nicio culoare!), o incluzi pe banda-minune?

un asemenea topic (cred ca gasim pe orice forum threaduri pe care userii pun liste cu piesele favorite, sau geniale) o sa continue cat forumul, si o sa adune mii de piese - cum le selectezi pe cele geniale, pe finaliste?



(akaiofil, te rog eu, si frumos, si insistent, sa n-o mai iei atat de personal; nu-ti combat nici gusturi si nici intentii, ci discut pe marginea ideii de a aduna toata crema muzicii pe o banda sau doua sau zece. merge?)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by kaav »

''...cum sa ceri de la niste necunoscuti pareri despre "cele mai tari piese"? cu siguranta vor fi din cei care iti sugereaza piese si trupe si genuri despre care poate nici n-ai auzit, daramite sa-ti mai si placa?...''
Corect.

''Consecinte'':

O lista de slagare (cat sa incapa pe o caseta de 90 min.) :

P.I.L - Public Image
The Cure - All Cats Are Grey
The Cure - Splitered in Her Head
Biosphere - The thing i tell you
Múm - We have a map of the piano
Arovane - Ambelio
Joy Division - Atmosphere
Placebo - Burger Queen
ABBA - The Winner Takes It All
Boards of Canada - Everything You Do Is A Balloon
Smashing Pumpkins - Shame
dEUS - Let's Get Lost
Leftfield - Rino's Prayer

Piese care mi-au placut,''lovit'' de la prima auditie (placut enorm am vrut sa zic :D )

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by szacaz »

The Cure - All Cats Are Grey
The Cure - Splitered in Her Head
mi-ai amintit de o piesea exceptionala:
The Cure - Cut Here

(o piesa de regret, de maturitate si de neimplinire, si cu un videoclip de o fermecatoare simplitate; uite, recomand piesa asta din toata inima - dar nu stiu daca are ca sa caute pe o "compilatie de 90 de minute a capodoperelor")

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by kaav »

The Cure - ''Cut Here''
Are voie sa fie pe compilatie :D

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by kaav »

Acum daca tot ai pomenit de The Cure,am ascultat tot ce au scos (cel putin asa cred).Sunt ''uber'' speciali pentru mine.Pe vremuri stravechi aveam camera tapetata si pe tavan cu posterele lor :D

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by szacaz »

Are voie sa fie pe compilatie
nu stiu, nu hotaram noi asta

(este, cu-adevarat, o trupa interesanta; "speciali" sau "uberspeciali" cred ca zice mai mult decat "o trupa mare" sau "cei mai tari" sau mai stiu eu cum altfel)
daca tot ai pomenit de The Cure
pai n-am pomenit eu, ci am preluat-o din zbor

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by kaav »

''.........nu hotaram noi asta''
totusi nu o face cineva din ''afara''.Nu se impune nimic evident,sugestiile dau greutate in fond...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by akaiofil »

szacaz wrote:
cum sa ceri de la niste necunoscuti pareri despre "cele mai tari piese"? cu siguranta vor fi din cei care iti sugereaza piese si trupe si genuri despre care poate nici n-ai auzit, daramite sa-ti mai si placa? ce faci, daca vin 20 si iti spun ca piesa "Intoarcerea in cerc" a lui Mircea Florian, de pe albumul Tainicul Vartej este unica si geniala si cea mai psihedelica din toata istoria muzicii romanesti (dar tie nu-ti place de nicio culoare!), o incluzi pe banda-minune?
pai cam asta era si ideea mea adica: cum ai aflat tu de jean michel jarre sa zicem? ti-a zis un prieten? l-ai auzit intimplator? etc. Nu e in intentia mea sa-mi impartasesc gusturile expuse aici, ci doar sa le caut si sa le ascut. Daca-mi plac, le includ daca nu... nu. Dar ideea postului era sa fac deja o selectie, plecind de la gusturile unor oameni care au ceva legatura cu muzica.

:) nu am luat nimic personal... :):):)
It's the music, stupid!

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by szacaz »

nu am luat nimic personal...
asta e minunat (ca adesea mi sa intampla diverse)

nu are relevanta cum am aflat eu de JMJ (mi-a inregistrat cineva, o caseta, cand eram pustan; nu mai auzisem de jmj, si nici atunci n-am stiut ca el e vinovatul - doar ca mi-a placut si basta; pe urma am mai crescut si am inceput sa caut - prin cunoscuti, pe la tipii care aveau studiouri de inregistrari)

eu am subliniat ca pentru a primi o recomandare, trebuie sa existe o legatura (sau macar un inceput de simpatie, un respect intemeiat pe ceva etc) cu cel care iti recomanda
Nu e in intentia mea sa-mi impartasesc gusturile expuse aici
ei nah

eu insist pe ideea ca nu incape pe o banda (sau pe doua, sau pe douazeci) o colectie (de fapt, e vorba nu de o colectia oarecare, ci de insasi Colectia!)

cred ca ar trebui sa incepi prin a categorisi, si anume in functie (in primul si in primul rand) de nivelul de "codificare" - cum ar fi dulceturile de la trupe gen Abba - extrem de muzicale si de directe, fara ocolisuri (si, ca sa vezi cum imi functioneaza mie creerul, uite sugestie: pe banda/benzile cu muzica gen Abba pune si niste folclor adevarat; un Grigore Lese, o Sofia Vicoveanca - ceva ce vine cel putin din deceniile de dinainte de comunisti; Intelegi ce sugerez?), sau Jean-Michel Jarre, sau ceva balade (nu neaparat) din anii de inceput ai rockului

ca nu poti sa faci un talmes-balmes, oricat de "de top" ar fi piesele pe care le aduni

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by akaiofil »

vedem dupa ce fac lista, imi spui atunci cum suna talmesh-balmeshul :)
It's the music, stupid!

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by ViMe »

Diverse clasamente:
500 cele mai grozave piese conform revistei RollingStone http://www.rhino.com/rs500/songs_1_50.lasso ;
500 cele mai bune albume conform revistei RollingStone http://www.rhino.com/rs500/listing1.lasso ;
500 cele mai super albume conform site-ului http://www.besteveralbums.com/overall.php ;

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Muzica de geniu sau geniala :)

Post by c6t9 »

am ascultat integral topul ala rolling stones 500 cele mai grozave piese si sincer e destul de mare dezamagirea, nu m-am interesat exact pe ce criterii a fost facut.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply