Sa radem cu PolyGram

Doar o vorba sa-ti mai spun
PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Priza si Sunetul

Post by PolyGram »

momolo wrote:Sa nu uitam si campul geo-magnetic. O data eu am scris pe forum ca daca rasucesc din punct de vedere cardinal niste scule audio (de mare calitate) se modifica sunetul. Evident pentru Mioritika, am fost luat in batjocura. Insa am constatat pe netul international ca nu sunt singurul care a observat ca sistemul audio suna diferit functie de orientarea cardinala.
:shock:

Ce scule? Amplif, cd-player, pick-up, boxe? Cat de mare era calitatea sculelor? Erau Accuphase? S-au inversat ac-ele si phase-le? Si carea ar fi orientarea cardinala recomandata? Spre Rasarit, ca biserile ortodoxe, spre Mecca? Sau poate 3(D)-SE?

Ar trebui sa facem testul cu pisica, care simte acest camp. Aducem pisica in camera de auditie si unde isi alege pisica locul sa stea si sa doarma, acolo ne punem sculele.

Eu am remarcat ca sistemul suna diferit si in functie de fazele lunii. Sistemul audio e o maree audiofila.

PS: eu am observat ca daca pun scule pe verticala, suna mai bine. :lol:
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Sa radem cu PolyGram

Post by PolyGram »

SOLO wrote:Vi s-a intamplat vreodata sa aveti senzatia ca uneori sistemul suna mai bine decat cu o zi inainte ? E posibil sa fie din cauza fluctuatiilor de tensiune ( daca exista ) sau e pur si simplu efect placebo ?

solo
Solo, tu esti incepator in ale audiofiliei? Cam tarziu aceasta senzatie... Inca nu esti sigur sau constient ca fluctuatiile, mizeriile, parazitii de pe reata afecteaza sunetul?

Si inca nu stii de solutia minune? Tu nu ai acasa un conditionator Accuphase? Cu aceasta scula n-o sa ti se mai intample sa ai aceasta senzatie neplacuta, ci doar senzatii pure, audiofile.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Priza si Sunetul

Post by PolyGram »

...si sa nu uitam de gradele Celsius.
Eu am facut niste experimente interesante. Am reglat caloriferul din camera la diferte grade C si am ascultat astfel sitemul in conditii diferite de temperatura.

10 gr. C - sunet mort
12.5 gr. C - sunet lesinat
14.7 gr. C - sunetul incepe sa-si revina din amorteala
15.3 gr. C - sunetul s-a imbunatatit semnificativ
17.1 gr. C - s-a conturat bas-ul
18 gr. C - se simte mai bine prezenta mediilor
18.1 gr. C - mediile inalte apar ca prin minune
18.6 gr. C - basul de sus e lalocul lui
19 gr. C - inaltele sunt aproape la locul lor
19.9 gr. C - inaltele sunt sclipitoare, incantatoare
20 gr. C - sunet omogen, tablou sonor mai realist
20.2 gr. C - separatie inspaimantatoare
21 gr. C - un realism sonor de nedescris
22 gr. C - vocea masculina e plina de vigoare
22.2 gr. C - vocea feminina e catifelata
23 gr. C - mediile de jos sunt fenomenale
24 gr. C - inaltele sunt perfecte, matasoase
25 gr. C - sunet de mare clasa
27 gr. C - rafinament absolut
29 gr. C - un sunet extrem de cald
30 gr. C - incredibil de cald
31.3 gr. C - transipartie abundenta
35 gr. C - n-am mai rezistat

Voi reveni cu impresiile despre sunetul la rece, temperaturi cu minus :wink:
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Priza si Sunetul

Post by PolyGram »

Acum lucrez la un alt test. Fac un experiment in premiera.

Am achizitionat bucati de stofa de diferite dimensiuni si din diferite tesaturi: bumbac, in, matase, etc. Ce fac cu ele? Frec cablurile! Ati citit bine. Le frec, fac frectie la cablul interconet, de boxe si de curent. Sunetul se schimba enorm in functie de durata frectiei si in functie de material. Cred ca interconetul da tot ce poate daca-l freci cu matase si nu foarte mult. Cablurile de boxe trebuie frecate mai mult, de preferat cu bumbac. La cablurile de curent, treaba e serioasa. Trebuie frecate cel mai mult si cu cat mai multe materiale. Incepi cu in, treci la bumbac si termini cu matasea. Am incercat si in alta ordine, dar nu e la fel de bine. Cablul de curent al player-ului e cel mai sensibil. Acolo trebuie multa atentie. Recomand si un pic de ulei de sarpe. La cablul de curent al amplifului trebuie sa freci cu toate cele trei materiale odata.

Daca faceti acest experiment si nu auziti diferente uriase in sunet, va recomand betisoarele de urechi. In timp ce le curatati trebuie sa stati cu o ureche orientata spre Nord si una spre Sud. Succes!

Acest material este un pamflet. Tratati-l cum vreti!
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Danb
Posts: 39
Joined: 29 Aug 2009, 10:59

Re: Priza si Sunetul

Post by Danb »

Am ras cu lacrimi :lol:

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Priza si Sunetul

Post by MariusO »

Am putea muta totusi parte din topic (in speta partea aferenta pamfletului si comentariile aferente sistemului electric din Belgia) undeva intr-un topic separat, din sectiunea Off-Topic? Nu de alta, dar din pleiada de post-uri aferente unui subiect interesant, doar 7-8 sunt strict la obiect si asta ar putea "alunga" potentialii interesati de acest subiect (de altfel foarte interesant).

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Priza si Sunetul

Post by fluffy38 »

Polygram, de mult nu am mai ras atata.....
Scuzati off-topicul ,dar nu m-am putut abtine :lol: :lol: :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa radem cu PolyGram

Post by SOLO »

Hai ca e funny , mai radem si noi ca doar oameni suntem .
PolyGram , asta e al tau , distreaza-ne :mrgreen:

Sarbatori Fericite !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Sa radem cu PolyGram

Post by PolyGram »

Baieti, sper sa nu va suparati pe mine. In gluma am scris, in gluma luati ce am scris. Nu cred ca s-a simtit cineva jignit sau atacat. Mi-a venit ideea cand am citit despre influenta geo-magnetismului si a punctelor cardinale asupra calitatii sunetului unui sistem audio.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa radem cu PolyGram

Post by momolo »

PolyGram
...si sa nu uitam de gradele Celsius.
se vede ca tu nu ai uitat de gradele alcoolului, fapt pentru care iti dedic urmatoarea piesa muzicala, (tie si neuronului tau ametit):

http://www.youtube.com/watch?v=DevSpHzcIfk" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Sa radem cu PolyGram

Post by PolyGram »

momolo, daca e forumul tau, tu ai voie sa jignesti? Daca eu consider ca influenta geo-magnetismului si a punctelor cardinala asupra calitatii sunetului sunt povesti audiofile de adormit copii, trebuie sa ma faci betiv? Nu ti-e rusine?

Lungile, interminabilele tale povesti audiofile sunt mult mai ametite. Nu cred ca le citeste cineva, n-are rabdare, iar daca a citit una cap-coada e mult mai amentit.

Organizeaza o audie-test cu cele mai scumpe si de mare calitate scule. Sa vina cine vrea si sa facem experimetul geo-puncte cardinale. Te-ai face de ras instantaneu. Ma rog, ca sa te scoti, ai afirma ca ceilati sunt surzi, prosti, nestiutori, neinitiati si alte povesti rasuflate si ametite.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Sa radem cu PolyGram

Post by PolyGram »

PolyGram wrote: sistemul audio suna diferit functie de orientarea cardinala.

Concluzie: audiofilia incepe cu o ... busola. E de preferat sa faci si facultatea de Geografie, Geo-fizica si Astronomie.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa radem cu PolyGram

Post by momolo »

PolyGram wrote:momolo, daca e forumul tau, tu ai voie sa jignesti?
desigur, oricine are voie sa raspunda unuia care si-o cauta cu lumanarea. ---- Fi atent la mine - ESTI UN IDIOT (ALCOOLIC) ! Bonus, esti un lash, un duplicitar cu doua fetze. Faptul ca esti un simplu troll (cu misiune precisa) asta este evident si mai evident de atata este ca acum ma distrez cu tine ( "Sa radem cu PolyGram" :lol: :lol: :lol: ).

Am vazut unul care iti semana la piata. Isi daduse pantalonii jos si facea circarie in timp ce toti radeau de el. Saracul, era inapoiat mintal si ii daduse careva ceva de baut pe de'pomana. :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:

Te rog sa ma intrebi care dintre cuvintele IDIOT si ALCOOLIC nu le intelegi pentru ca sa ti le explic detaliat.

Apropos, este evident pentru oricine ca ai intervenit pe acest forum numai ca sa faci scandal; dovada (si) repetitia postului cu "punctele cardinale" de la stereo. Nu ai avertisment pentru asta (deoarece nu poti acuza un papagal ca e papagal) ci pentru alt motiv, pentru ca esti idiot.

Pe acest forum NU este democratia pe care o sti tu, aici idiotii nu au ce cauta, ii salta politia, ii duce la bulau si le aplica "tratamentul" cuvenit.

Hai, acum tavalestete ca ti s-au incalcat (incacat) drepturili democratice. Hint - te poti alina cu inca un pahar plin! :lol: :lol: :lol:

PS - eu pe vagabonzi, boschetari, alcoolici, etc, i-as strange de pe strada si i-as baga la spalare si reeducare fortata, adica la bulau. Stiu, nu este democratic, insa in opinia mea, pentru tara in care traim si din pacate, pentru cei prea multi care sunt ca tine, democratia este egala cu a elibera porcii din cocina direct in casa pe canapea. E nevoie acuta de bici si bulau, altfel treaba se impute si mai mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Sa radem cu PolyGram

Post by PolyGram »

Numai de atata esti in stare?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Sa radem cu PolyGram

Post by PolyGram »

M-am gandit sa fac niste experimente in legatura cu influenta paralelismului sinelor de cale ferata asupra directionalitatii undelor sonore emise de doua boxe orientate, pe rand, spre fiecare punct cardinal.

Va dura ceva pentru ca am nevoie si de ceva aparatura speciala.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Locked