ANIMALUTZE

Doar o vorba sa-ti mai spun
szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: ANIMALUTZE

Post by szacaz »

sint asa, mai prostutz
nu fi d'asta nesuferitu, ca nu mai vorbesc cu tine

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

akaiofil ai sau ai avut vreodata (tu personal, nu altii din aceeasi casa, parintii, fratii, etc) animale de casa ? Daca da, de care ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

momolo wrote:akaiofil ai sau ai avut vreodata (tu personal, nu altii din aceeasi casa, parintii, fratii, etc) animale de casa ? Daca da, de care ?
da, am avut u cutzulache, la tzara, si in casa cind era mai micutz, si afara (nelegat, adica nu genul ala de tinuti cu lantzul pe sirma) cind era mai mare, a primit curtea si cushca lui etc. De mult ce-i drept. Niciodata la bloc insa. Continua ideea :)
It's the music, stupid!

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: ANIMALUTZE

Post by Kostas »

Hai ca discutia devine interesanta mai ales ca avem viziunea unor interlocutori care nu au o experienta cat de cat in acest domeniu. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

akaiofil, te-am intrebat de curiozitate personala. Am citit atitudinea ta despre acest subiect si am vrut sa stiu daca vine de la cineva care in prezent nu are animale de casa ? Adica am fost perfect lamurit ca nu ai si am vrut sa ma conving.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

momolo wrote:akaiofil, te-am intrebat de curiozitate personala. Am citit atitudinea ta despre acest subiect si am vrut sa stiu daca vine de la cineva care in prezent nu are animale de casa ? Adica am fost perfect lamurit ca nu ai si am vrut sa ma conving.
nu am nici experientza nici animale in casa (ma rog in afara de maimutza de nevasta-mea :) ). Nu cred ca asta ma impiedica insa sa remarc si sa cred ca in multe cazuri raportul animal/om este mult supraevaluat in favoarea animalelor. Ma refer din punct de vedere al implicarii organismelor cu putre de decizie in acest subiect. Nu m-am referit nicidecum la "simplii cetatzeni" cu catzel acasa! Cum spunea cineva mai sus, fiecare dupa cum il duce mintea. Unii prefera sa stringa cacatul dupa ciinele personal pe strada, altii sa ia premiul nobel (si fireste solutia de mijloc sa le faca pe amindoua :) ) Exagerez fireste, dar presupun pina la proba contrarie ca vb. cu oameni mai deshtepti ca mine, deci ca intelegeti ce vreau sa spun. Toate lucrurile au un rost si o limita pe lumea asta. La fel si animalutzele de casa. Eu am ridicat problema extremei, cind se sare calul. Din pacate el se sare in mod absolut frecvent in romania. Nu o sa uit niciodata ca au fost oameni care s-au intrebat ce cauta japonezul ala in gura ciinelui (daca va amintiti cazul omului omorit de maidanezi in bucuresti). mi se pare umilitor pentru specia umana. O umilintza mica fireste, dar din astea mici adunate se nasc alea mari si nasoale.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

akaiofil, sa sti ca felul cum percepem noi chestiile astea (in care nu suntem direct si fizic implicati) din presa, TV, radio, ziare, este puternic distorsionat fatza de realitate.

Daca picam in plasa acestei manipulari involuntare dar si voluntare a presei, putem rationa gresit.

Este posibil ca in realitate, in RO, se se faca mult mai mult pentru copii decat pentru caini sau alte animale de casa. Fara indoiala ca asta e si realitatea pe care am percep-o mai bine daca am citi cifrele investite, fondurile cheltuite si rulate pentru fiecare problema in parte.

De exemplu, daca intr-un reportaj de presa e aratata o jigodie care fura din mancarea unui orfelinat si apoi in altul e intervievata o habodnica tzicnita dupa cainii maidanezi de la Asociatia nustiucare in razboi cu hingherii, noi putem trage concluzii generale despre treburile astea ?!! Putem noi percepe realitatea GENERALA ?!

In opinia mea ai adus in discutie chestiuni complet gresite, care NU trebuiesc aduse in discutie asa cum nu poti discuta, de exemplu, despre gusturile altora.

E ca si cum i-am judeca pe unii pentru gusturile lor.

Chestii care nu au rost sa fie discutate la modul general si sunt chiar nocive, pot genera conflicte fara motiv.

Putem discuta la infinit pe tema asta insa nu vom ajunge la nici un rezultat si la nici o concluzie.

Pentru ca totul pus in discutie aici tine de optiunea libera a fiecaruia, tine de propriul sau sistem de valori, tine de educatie, de preconceptii si nu suntem si nici nu trebuie sa fim cu totii la fel.

Nu putem sa venim sa tragem concluzia ca in RO sunt mai mult iubiti cainii decat copii! Macar si pentru motivul ca nici unul nu detinem date care sa dovedeasca asta sau altceva. Este doar o perceptie cu sursa din media la un anumit moment.....pana la urma este si dovada ca unii dintre noi sunt usor manipulabili prin presa scrisa si vorbita, tributari diverselor can-canuri si manevre ale presei in diverse scopuri si interese.

De exemplu, te intreb eu, ca sa fim in acelasi ton pe care tu l-ai adus aici, tu poti sa dormi linistit cand afara, in fatza casei/blocului tau, niste amarati, niste dezmosteniti ai soartei, mananca din gunoiul tau pentru ca nu au altceva de mancat ?! Asta in timp ce tu ai cheltuit pe niste lucruri care nu-ti sunt necesare sau strict necesare sumele cu care i-ai hrani pe oamenii astia luni de zile ?!!!

Ce ne-am face daca ne-ar lovi brusc constiinta ca in timp ce noi stam ca belferii la caldurica si cu burta plina, altii care nu sunt cu nimic mai prejos decat noi, doar cu mai putin noroc in viata decat noi, doar fara sanse, scurma in balega ca sa traiasca ?!

Eu nu pot sa-ti spun (in final) decat atat, ferice de cei care pot iubi! (chiar si un animal), vai si amar de cei care nu pot! Si cred ca defapt asta e miezul acestor discutii.

Si trebuie sa ne impacam cu gandul ca lumea nu este nici dreapta, nici buna, insa ceea ce conteaza este doar vointa noastra de a o face mai dreapta si mai buna.

Poate ca ala care a salvat un caine de pe strada ar fi salvat si un copil DACA AR FI AVUT OCAZIA, SANSA, PRILEJUL. De ce sa-l judecam atat de ipocrit ?! De ce sa rastalmacim lucruri firesti, normale, umane ?! Iubirea nu e dreapta, asta ar trebui s-o sti!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

ok, nu m-ai inteles desi am specificat de nenumarate ori: nu am adus in discutie relatia individ-animal-individ ci raporturile societate-animal si societate-individ. Din motive personale si individuale am ales sa traim intr-o societate. Societatea respectiva ia diverse de la mine (bani, idei etc.) si trebuie sa-mi dea ceva in schimbul lor (ajutor social, drumui etc.) SOCIAL vorbind imi este greu sa vad (asa vad eu, nu inseamna ca asa si este) ca in multe cazuri (concrete nu vb. auzenii) societatea respectiva (repet SOCIETATEA nu individul) investeste mult mai multa energie (emotionala, material etc.) in animale decit in oameni.

Prin SOCIETATE inteleg eu intregul ansamblu de institutii, reguli etc care guverneaza viatza noastra in aceasta societate. Poate dex-ic vorbind definitia este alta, de aia am specificat ce definesc eu prin societate in contextul acestei discutii. Mai precis societatea (prin institutiile statului) este cea care ar trebuii inainte de toate sa incalzeasca toate scolile romaniei, pe urma sa construiasca adaposturi pentru catzeii vagabonzi. Inca odata, nu m-am referit la tine, la mine, sau la alti iubitori individuali de animale (printre care ma numar). Am incercat o abordare ceva mai aproape de perspectiva sociala. Poate ca ai dreptate si nu facea subiectul discutiei :)
It's the music, stupid!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: ANIMALUTZE

Post by fluffy38 »

momolo
Excelent postul tau de mai sus! Felicitari! :wink:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by oake »

Mai este ceva..in momentul in care se aciueaza o "bucatica" de animal pe langa tine si incepi sa o cresti...deja trebuie sa capeti o responsabilitate fata de ea.
Mai mult incepi sa capeti sentimente...se creaza un limbaj comun...vrei nu vrei esti prins.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by oake »

akaiofil wrote: Nu o sa uit niciodata ca au fost oameni care s-au intrebat ce cauta japonezul ala in gura ciinelui (daca va amintiti cazul omului omorit de maidanezi in bucuresti). mi se pare umilitor pentru specia umana. O umilintza mica fireste, dar din astea mici adunate se nasc alea mari si nasoale.
akaiofil ...nu e problema cainilor ca se organizeaza cum stiu ei genetic mai bine,dar este problema moastra,a oamenilor , ca nu gestionam problema cainilor,cum stim noi mai bine.
Nu este firesc sa invinovatesti un animal ca se comporta animalic,dar este firesc sa invinovatesti specia umana ca sa te citez,ca eludeaza la nesfarsit rezolvarea unei anumite probleme.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

oake wrote:
akaiofil wrote: Nu o sa uit niciodata ca au fost oameni care s-au intrebat ce cauta japonezul ala in gura ciinelui (daca va amintiti cazul omului omorit de maidanezi in bucuresti). mi se pare umilitor pentru specia umana. O umilintza mica fireste, dar din astea mici adunate se nasc alea mari si nasoale.
akaiofil ...nu e problema cainilor ca se organizeaza cum stiu ei genetic mai bine,dar este problema moastra,a oamenilor , ca nu gestionam problema cainilor,cum stim noi mai bine.
Nu este firesc sa invinovatesti un animal ca se comporta animalic,dar este firesc sa invinovatesti specia umana ca sa te citez,ca eludeaza la nesfarsit rezolvarea unei anumite probleme.
....Nu o sa uit niciodata ca au fost oameni care s-au intrebat ce cauta japonezul ala in gura ciinelui (daca va amintiti cazul omului omorit de maidanezi in bucuresti)....

pai exact aia am vrut sa spun si eu. nu ma fac inteles deloc futu-i...sint inginer :)
It's the music, stupid!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by oake »

Animalele sunt in primul rand fiinte si noi suntem tot fiinte..cand sufletele celor doua fiinte se ating, noi fiintele asa zis superioare avem o reactie sau alta...ele animalele au aceeasi reactie pe care o stim cu totii.
Unii le-au numit animale parazite,altii le-au numit animalute de casa...idea e sa respectam spatiul intim al fiecarei fiinte.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: ANIMALUTZE

Post by felixx »

Ma gandesc ce parere vis-a-vis de opinia lui akaiofil ar fi avut Steve Irwin....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

ok, zi-mi si mie care este opinia lui akaiofil :) sa vedem daca ai inteles... :)
It's the music, stupid!

Post Reply