Cum se picteaza pe panza?

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
Valdi
Posts: 10
Joined: 02 Jan 2011, 18:02

Cum se picteaza pe panza?

Post by Valdi »

Stiu ca panza trebuie preparata cu aracet inainte de a vopsi pe ea, etc. Eu as vrea totusi sa vosesc direct pe ea, fara sa o mai prepar cu ceva si sa nu o intaresc, ideea fiind ca panourile respective au rolul de a abosbi niste unde de sunet, reverberatii, iar daca fac fatza lucioasa si fara pori atunci undele se reflecta si nu e bine. La fel din cate stiu e de evitat vopseaua acrilica. Deci, cum pictez direct pe panza? Se poate? Nu se intinde?

User avatar
alex65
Posts: 23
Joined: 13 Jan 2011, 17:55
Location: oradea
Contact:

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by alex65 »

Salut,pentru ce doriti dv. cumparati panza de iuta(sau panza facuta in casa de in sau canepa)intideti-o pe sasiu(se gasesc gata facute la diferite dimensiuni)si pictati cu tempera de preferat de Combinatul Fondului Plastic(na ca-i facui reclama) :lol: .Spor la munca.
Accuphase E-408,Yamana cds1000,Musical Fidelity M6 cd,Musical Fidelity M1 Click,Usher BE-718DMD,ProAc Studio 130

User avatar
Valdi
Posts: 10
Joined: 02 Jan 2011, 18:02

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by Valdi »

Multumesc mult. Panza este dintr-un fel de in , dar daca iau vopsele de ulei sau asa cred ca se numesc, am vazut prin Hornbach, alea nu merg? Apropos eu am doua panouri de 115 x 65 cm. Cam ce cantitate de vopsea mi-ar trebui? Eu as cam vrea sa pictez tot :D. Am vazut ca un tubulet din ala are 32 ml. Sunt total paralel cu pictatul asta, dar pana la urma fac eu ceva :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by momolo »

Daca scopul este doar de a acoperi intr-un fel colorat niste panouri acustice (absorbante) eu cred ca pictura in ulei nu este indicata. Stratul de vopsea este opac si se va comporta altfel decat panza simpla.
Daca insa esti manat de spiritul lui Van Gogh, atunci da-i bataie fara socoteli in kile de vopsea. Va depinde doar de subiect si inspiratie. :D Poate in felul asta ies la lumina talente ascunse, pleci de la obsesii audiofoole si ajungi celebru. :D

PS - in scopuri audifofile sugerez aerograful cu vopsele pe baza de apa sau mai degraba sugerez renuntarea la panouri de genul asta. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by Obelix »

Suprafata nu trebuie "pregatita" inainte de a incerca sa intri in istoria artei, ceva, un strat de grund sau echivalentul :?:
Eu asa am vazut... la TV... (sursa "esentiala" pentru cultura unui mascul de cultura judeo-crestina in secolul 21) :mrgreen:
Acum, mai putin serios, pentru scopuri acustice, nimic nu inlocuieste o buna carpeta cu "Rapirea din Serai"... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by momolo »

Obelix wrote:Acum, mai putin serios, pentru scopuri acustice, nimic nu inlocuieste o buna carpeta cu "Rapirea din Serai"...
votez si eu pentru, e cea mai practica varianta. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Valdi
Posts: 10
Joined: 02 Jan 2011, 18:02

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by Valdi »

cam asa rapire :lol:

http://www.220.ro/auto/Rapirea-Din-Sera ... h0FSdRe28/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ideea este ca de cand am pus panourile alea, pe care le-am primit, facute din structura de lemn, umplute cu vata bazaltica si imbracate intr-un fel de panza din in, sunetul s-a modificat major in bine. Undele rebele s-au potolit intr-o oarecare masura, iar sunetul este mult mai concentrat si mai gros. Stiu ca panourile alea din poliuretan sunt destul de proaste, de aia nu vreau sa renunt la asta decat daca gasesc o solutie mai viabila. Momentan nu am alta decat sa le pictez, sau sa le schimb panza cu una gata colorata......

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by glucica »

Valdi wrote:cam asa rapire :lol:

http://www.220.ro/auto/Rapirea-Din-Sera ... h0FSdRe28/" onclick="window.open(this.href);return false;
Daca stiam ca proasta aia nu cade pina la urma nici nu ma mai uitam... :D

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by Obelix »

Uite, ca sa te inspiri... :P

Image

si :

Image

8) :lol: :P :twisted: :roll: :mrgreen:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by Obelix »

Uite ce zice amicu' Wiki (traduce daca e nevoie)

http://fr.wikipedia.org/wiki/Toile_(peinture)

User avatar
Valdi
Posts: 10
Joined: 02 Jan 2011, 18:02

Re: Cum se picteaza pe panza?

Post by Valdi »

Imi vine sa fac ca in filmele alea cu artisti in chinuiri, sa ma umplu cu vopsea si sa ma tavalesc pe panourile alea, sa vedeti ce opera de arta fac. Nume "audiofil in partzul creatiei" poate iau si bani pe ele cand o sa dispara audiofilii de pe pamant :D

Post Reply