Boxe pentru Italo disco (?)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
ALEKS
Posts: 18
Joined: 11 Jan 2011, 18:15
Location: Iasi

Boxe pentru Italo disco (?)

Post by ALEKS »

As dori sa-mi achizitionez o pereche de boxe mai bune pentru coltul meu vintage.
As dori niste pareri de la cei mai initiati, fiindca doresc o pereche de boxe care sa aiba bass-ul AMFITON-urilor (bass moale si profund) si calitate mai buna decat acestea din urma. Acesta este sunetul pe care-l caut fiindca ascult in proportie de 80% muzica Italo disco si Eurodance. NU imi place bass-ul bubuit.

Exista asa ceva in gama de pret 500-1000 RON?

Motivul pentru care postez la sectiunea Stereo si nu la Vintage, este ca aceste boxe pot fi si de productie recenta si foarte recenta.

Multumesc,
ALEKS

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pentru Italo disco (?)

Post by momolo »

cunosc as spune destul de bine boxele alea care dupa criteriile anilor 80 nu erau deloc proaste. Avand in vedere si muzica ascultata nu vor fi usor de inlocuit cu "modernisme" care in general la bani mai putini sufera acut de lipsa bas sau de bas neserios in timp ce sovieticele le au cu basul ala care trebuie pentru disco.

Avand in vedere si oferta pietei (probabil) ieftine, eu ti-as recomanda varianta DIY sau comanda la un mester DIY care foloseste difuzoare ceva mai mari.

Iti recomand sa-l contactezi pe VTP (dl. Mateescu) pentru niste incinte tip VTP ceva mai serioase. In felul asta vei avea basul dorit (profund si fara bubuiala de cutie gaurita) si vei avea si rezolutia si coerenta care din pacate cam lipsesc de la boxele alea, bune pentru unii dintre noi in anii 80 dar de cosmar in vremurile actuale dupa ce ne-am "stricat" la urechi cu diverse fineturi.

Chiar si genul asta de muzica merita ascultata pe boxe mai bune.

PS - am audiat la dl. Mateescu niste VTP-uri chiar remarcabile iar cu cheltuiala iesi foarte bine, de banii aia cumperi doar chestii jalnice din vasta productie chinezofila. Era un model coloana pe 2 cai cu dif PA Audio de vreo 17cm metalic, aluminiu si un tweeter absolut remarcabil tot de la PA Audio. Mi se pare ca am postat pe forum chiar si poze, dar anul trecut.
Oricum, ai ce invata de la dl. Mateescu!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
ALEKS
Posts: 18
Joined: 11 Jan 2011, 18:15
Location: Iasi

Re: Boxe pentru Italo disco (?)

Post by ALEKS »

Nu as merge pe varianta DIY din mai multe considerente:

- nu dispun de resurse (timp = 0, scule, loc de prelucrare);
- nu sunt pasionat de diy-audio, in speta incinte acustice;
- detin 0 cunostinte de diy in ceea ce priveste incintele acustice;
- calitatea executiei nu ar fi comparabila cu calitatea unor boxe facute industrial, decat la bani grei (am vazut constructiile lui felix de exemplu - foarte frumoase).

Intr-adevar acele boxe sovietice AMFITON erau perfecte in anii '80. In ultima vreme dupa ce am ascultat una alta pe ici, pe colo, conceptiile mele s-au schimbat la 180grade. momolo ai captat perfect gandurile mele: NU suport bassul de conserva inchisa, tinichea, butoi, etc. Si NICI inaltele "fasaitoare".

As merge totusi pe ceva construit industrial, si in acest scop, sa spunem ca extindem limitele bugetului. Astfel am gasit 2 solutii (si aici am nevoie de pareri):

- Monitor Audio BR5 (1000-2000 RON)
- Klipsch Synergy F3 (2500-3200 RON)

Personal as merge pe Klipsch Synergy F3 fiindca le-am audiat la cineva in Iasi (acum vreo 2 ani) si stiu ca am ramas profund impresionat de cum se auzeau. Imi amintesc ca mi s-au parut niste boxe "puternice" (asta e termenul ce-mi vine acum in minte). Dar din pacate, am un lapsus total si nu-mi amintesc raspunsul in frecvente joase a acelor boxe.

Referitor la boxe: mi-au trecut multe prin mana de-a lungul timpului, dar niciodata ceva de calitate. Chiar si acum am 2 boxe Sony MF-450SS si 2 boxe AMFITON 50-AC022, montate in pseudo quadro (canalele A+B) la amplificator. Ce pot spune este ca se completeaza reciproc, reusind sa formeze o imagine stereo si un minimum de soundstage (probabil din cauza mediilor de pe boxele Sony). De asemenea bass-ul este satisfacator datorita boxelor AMFITON. (imagine stereo, soundstage -- eu inteleg aceste notiuni prin simplul fapt ca ma simt invaluit de acordurile lui Knopfler, in momentul in care stau in fotoliul de auditie)

Dar acum se pune problema in felul urmator: am 4 boxe, toate niste jafuri. Cel mai bine fac si spatiu in (deja) mica incapere de bloc, si trec si la o clasa superioara. NU caut audiofilie, deci pentru mine boxele trebuie sa aiba bass (dupa cum spuneam in primul mesaj) dar in acelasi timp si rezolutie.

PS: Celelalte 20 de procente din muzica pe care o ascult sunt reprezentate de repertoriul frantuzesc (Serge Gainsbourg, etc.), Leonard Cohen, muzica electronica (Tangerine Dream, Vangelis, etc.), Mark Knopfler, si altii similari.

Multumesc lui momolo pentru sfaturi si, sa vedem poate apar mai multe pareri.

ALEKS

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pentru Italo disco (?)

Post by momolo »

ALEKS, uite la ce m-am referit eu:

https://picasaweb.google.com/STUDERa725 ... 9rzu45SSVQ#" onclick="window.open(this.href);return false;

Cele pe care le vezi coloane in foto au costat ca materiale cam vreo 2000 si ceva lei si arata mai bine ca in poze, par "de fabrica". Cat priveste problema cum suna, in opinia mea sunt cu vreo zece clase peste Monitor Audio BR5 (pe care le stiu perfect si le consider o rusine) precum si in alta liga (una superioara) fatza de Klipsch Synergy F3 pe care nu le-as pune nici in carciuma agate deasupra barului pentru ca se pot gasi boxe vintage la vreo cateva sute lei care suna MULT mai bine...... evident in opinia mea (evident, subiectiva si evident pretentioasa).

Ambele tale exemple sunt, in opinia mea, jalnice lazi cu jalnice difuzoare chinezesti legate interior cu jalnice sarme de sonerie de niste jalnice filtre, totul la de multe ori pretul cat ar merita in mod real, singura "investitie" ceva mai seriosa fiind in ASPECT cu care ia ochiul la clientul modern (ma refer la cel refractar la a invata, a afla, a se lumina, etc, etc,etc).

Cu genul asta de "boxe" vei regreta lazile sovietice, care by the way, au difuzoare mai bune, filtre cu piese mai bune si pana si cutiile alea sunt mai serios facute, chit ca nu arata atat de COOL ca astea noi.

Si apropos, e bine sa asculti cu atentie inainte de a da ("investi" :lol: ) banul. Stiu cativa care si-au luat boxe noi si dupa aceea au facut comparatia cu cele vechi pe care le aveau acasa. Ghici cum le-a picat la stomacel ?! :lol:

PS - evident, VTP imi este dator cu un comision! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Boxe pentru Italo disco (?)

Post by DAN_TM »

Parere: asculta de momolo. :mrgreen: Vb serios.Sau mai bine zis -varianta DIY.

Gogu
Posts: 13
Joined: 23 Oct 2008, 17:41

Re: Boxe pentru Italo disco (?)

Post by Gogu »

Astazi am ascultat la un amic Monitor Audio Br 5 este perfect adevarat ca sint niste lazi cu difuzoare.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Boxe pentru Italo disco (?)

Post by hondaru »

Si eu am ascultat BR5 si la partea de bass pot spune ca suna aproape precum niste bookshelf adica fara basul de joasa frecventa,
in schimb la partea opusa a spectrului audio suna ceva mai bine dar dupa parerea mea nu-si merita banii. Am facut comparatie (A:B) la vremea respectiva cu niste boxe Dynavoice si diferenta a fost " de la cer la pamant" in privinta basului si a dinamicii sensibilitatea mai mare spunandu-si cuvantul. Pretul era foarte apropiat si aceelas importator. Pe cele din urma le-am achizitionat si pot spune ca raportul pret calitate este foarte bun. Necesita sa fie folosite cu un nivel al semnalului un pic mai ridicat pentru a suna la adevarata valoare. Sunt niste boxe destul de masive cu 4 porturi de bas reflex pe spate solutie care ingreuneaza un pic amplasarea in camera.
http://www.realacustic.ro/produse/boxe- ... chal-1.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Cel mai bine asculta bine inainte de a cumpara pe cat posibil si daca este posibil foloseste amplificatorul tau.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply