VIENNA ACOUSTICS si Mastersound

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

VIENNA ACOUSTICS si Mastersound

Post by momolo »

Azi am fost la dealerul Open Sound ( http://www.opensound.ro/index.php?pg=home" onclick="window.open(this.href);return false; ) din Bucuresti si am ascultat Vienna Acoustics Beethoven Concert Grand pe playerCD si integrat Densen si apoi din nou sursa playerul Densen ( http://www.densen.dk/index.php?page=pro ... =cdplayers" onclick="window.open(this.href);return false; ) cu pre+power Myryad ( http://www.myryad.co.uk/MX-Series/MXP20 ... lifier.htm" onclick="window.open(this.href);return false; )

http://www.viennaacoustics.at/products/ ... oncert.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu vreau decat sa evidentiez ce mi-a placut, defapt asta e si scopul postarii, sa-mi exprim opinia doar despre lucruri care mi-au placut.

Nu pot spune prea multe deoarece nu gasesc substanta sa o pot exprima inafara de o singura concluzie, aceste boxe sunt formidabile.

Precizez ca nu le-am auzit prima oara. In trecut am auzit mai multe modele Vienna Acoustic inafara tarii si de fiecare data mi-au placut foarte mult. Ca sa ma exprim colorat, ieseau din gramada.

Am ascultat (tot inafara) inclusiv KLIMT THE MUSIC http://www.viennaacoustics.at/products/ ... _music.php" onclick="window.open(this.href);return false;
care mi s-au parut formidabile dar evident (pentru categoria asta) extrem de pretentioase la calitatea sculelor din spate.

Din punctul meu de vedere modelul ascultat azi, Beethoven Concert Grand reprezinta una din cele mai bune incinte acustice pe care le-am auzit in gama lor de pret (4.500 euro).

Probabil trebuie sa precizez (ca sa nu existe interpretari aiuristice) sunetul celor doua sisteme configurate la Open Sound pentru aceste boxe nu-l incadrez din punctul meu de vedere in categoria high-end si are (inca) multe neajunsuri, presupun din cauza cablarii si acusticii dar si a matchingului insa pentru mine a fost deajuns sa-mi dau seama ca aceste boxe sunt pur si simplu minunate!

Datorita faptului ca am schimbat 2 amplificari pot spune ca sunt si neutre, fara coloratii specifice iar echilibrul tonal e foarte bine gasit la mijloc intre muzicalitate, liniaritate, detaliu. Defapt cred ca asta imi place la Vienna Acoustic.

O simpla remarca - combinatia cu amplificarea Myryad mi s-a parut promitatoare dar trebuie lucrat la cablaraie si fineturi, eventual gasita si o sursa mai potritiva, etc,etc. Am remarcat ca Myryad au sunat simtitor mai bine dupa ce s-au incalzit si cred ca aceasta combinatie (amplificare + boxele respective) are potential serios daca ar fi tunata cu grija.

Din cate inteleg Vienna Acoustics sunt fabricate chiar de austrieci caz in care le zic jos palaria din partea mea! (si oricum sunt subiectiv :D , imi plac mult Austria si Vienna!)
Am inteles si ca o parte din drivere sunt facute in house.

O chestie de bun simtz care-mi place - boxele astea au numai 2 borne.

Am vazut si unele discutii legate de grafice. Problema cu graficele e veche, ori asculti, ori citesti grafice. Sunetul are o complexitate atat de mare incat niste masuratori de genul asta sunt doar o parte a adevarului insa nu un intreg.

Le multumesc celor de la Open Sound pentru primire.

Pozele sunt aici: http://picasaweb.google.com/STUDERa725/OpenSound#" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: VIENNA ACOUSTICS

Post by SOLO »

Abia astept momentul in care Catalinmetal o sa vina de la un alt dealer ( diferit de cel pe care stim toti ca il prefera ) sa ne impartaseasca impresiile .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: VIENNA ACOUSTICS

Post by hondaru »

Am avut ocazia sa ascult la dealerul sus mentionat trei perechi de boxe. Beethoven Concert Grand, Mozart Grand, Triangle Quartet. La momentul initial al auditiei Triangle erau cuplate cu Accuphase E308 si DP400 iar Beethoven cu Densen. Ascultand aceelas CD alternativ cand pe un set-up cand pe celelalt. La un moment dat s-au cuplat Mozart cu Accuphase si apoi Beethoven si viceversa Triangle cu Densen.
Categoria de pret a fiecarei incinte si-a spus cuvantul. Totusi Mozart au sunat calitativ mai aproape de Triangle decit au sunat Quartet-urile fata de Beethoven.
Beethoven au reusit sa scoata in evidenta diferenta intre set-up-uri cu usurinta, cu un sunet placut ce nu necesita acomodarea urechii comparativ cu Triangle. Imaginea stereo reprodusa de Beethoven a fost cu mult mai larga decit cea de la Triangle.
Beethoven au sunat bine "din prima", pe orice setup si orice gen muzical. Adevaratul potential ramane insa de descoperit ulterior prin potriveli (matching).
Cele relatate mai sus sunt o parere a unui ascultator...probabil ca urechi mai educate decit ale mele si cu mai mult talent la scris pot face o analiza mai pe placul cititorilor.
In concluzie, daca as dispune de banii necesari achizitiei cu greu cred ca as gasi ceva mai bun la banii astia (Beethoven) in tara noastra!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VIENNA ACOUSTICS

Post by momolo »

hondaru, din punctul meu de vedere te-ai exprimat cu mult bun simt. Si poate sunt subiectiv chiar si cand spun asta deoarece iti impartasesc opiniile mele, practic identice.

Daca in opinia mea poti alatura Triangle Quartet langa Vienna Mozart Grand si ar fi cam pe gusturi si mai ales pe matching (eu as inclina catre Quartet stiind ca sunt si foarte dificile la gasit amplificare potrivita si poate fiind un pic fan Triangle pentru ca am acest brand de boxe in sistemul propriu), totusi Vienna Beethoven Concert Grand sunt net superioare peste primele doua iar la o comparatie cu Triangle Quartet poti sa pui orice scule in spate pentru ca diferenta in favoarea Vienna Beethoven Grand este mult prea evidenta si mare. Practic consider modelul asta de la Vienna Acoustics ( http://www.vienna-acoustics.com/product ... oncert.php" onclick="window.open(this.href);return false; ) deosebit de reusit la modul general, adica nu neaparat comparand cu ceva. Daca as fi avut acum nevoie de boxe pentru mine erau in capul listei de preferinte.

Imi plac foarte mult datorita echilibrului deosebit in sunet, nu au nimic sarit in sus sau in jos dar in acelasi timp nici plictisitoare sau fade/seci nu sunt. Austriecii astia au gasit un echilibru la incintele lor cu un deosebit bun simt in directia catre sunetul natural "fara E-uri". Defapt eu am ascultat prima oara Vienna Acoustics acum vreo 4 ani (nu in Romania) si mi-au placut din prima. Am perceput imediat ceva, cei care le proiecteaza si executa au un deosebit bun simt in privinta sunetului.....sau la modul general as putea spune ca "filozofia" lor de sound coincide cu a mea. Desi nu cred. Sunt convins ca exista calitate audio la modul general universal valabil dovada fiind faptul ca oameni care nu se cunosc intre ei si sunt la distante imense exprima opinii aproape identice despre sunetul unui anume model boxe sau scule audiofile, pe tot globul audiofil.

Defapt nu am habar cine este hondaru, am scris doar entuziast pentru am gasit o opinie identica cu a mea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: VIENNA ACOUSTICS

Post by hondaru »

Multumesc tuturor pentru aprecieri.
Este adevarat nu am atatea posturi la activ ca alti membrii, deci nu sunt cunoscut. Nu am nici ureche foarte antrenata sau talent scriitoricesc, dar cu antrenament poti ajunge departe... :D
Am avut doar o experienta placuta cu dealerul sus mentionat si doresc sa-i multumesc pe aceasta cale.
Departe de mine dorinta de a face reclama, doar am dorit sa impartasesc o opinie cu privire la topicul prezent. Nu am cautat inca pe alte forumuri daca mai exista un topic asemanator, dar daca exista, tot ce pot face este "copy" si "paste" a celor scrise mai sus. Am scris aici, pentru ca oricum cei pasionati, citesc toate forumurile si am zis ca macar in unul sa scriu ceva, la subiect, ca de batut campii vad ca sunt "campionate" pe toate forumurile. :D
Si pentru a reveni la subiect, singurul lucru care se poate critica la Beethoven este pretul destul de greu accesibil conationalilor normali. In rest calitatea fabricatiei este foarte buna, furnirul este cu deoasebita grija ales astfel ca nervurile lemnului se imbina foarte estetic iar cutille arata aproape identic. Aspectul este deosebit fara grilele de protectie. De asemenea o grija deosebita a fost acordata montarii difuzoarelor firele leonice vizibile prin membranele transparente sunt la toate in aceeasi directie. Suspensia difuzoarelor este pe cauciuc cu excursie mare. Este adevarat ca prin aceeleasi membrane se poate vedea interiorul boxei care mie mi-a displacut. Ma asteptam ca la banii astia tratamentul intern al panourilor sa fie mai bun...dar probabil cu solutia aceasta s-a ajuns la calitatea dorita a sunetului sau este doar reducere de costuri.
Una peste alta, vorba lui momolo daca as avea nevoie de boxe ele ar fi pe un loc fruntas! Austriecii au reusit sa faca niste boxe capabile sa placa auzului din prima. Si cum prima impresie conteaza....Cred ca suna bine pe orice set-up si in orice camera amenajata acustic sau nu fara mari eforturi.
Drept filosofie in materie de audio pot spune ca am, sunet bun, curat, relaxant, si daca traim putin sa ne tina o viata, la bani cit mai putini posibili.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: VIENNA ACOUSTICS

Post by MariusO »

Hop si eu alaturandu-ma grupului ce a ascultat Vienna Beethoven Concert Grand (ce-i drept acum ceva vreme, dar acum am avut ocazia sa pot gasi cateva clipe in care sa-mi impartasesc opiniile) si le considera musai de notat pe "lista scurta" pentru cei ce doresc sa achizitioneze un set de incinte in gama de pret 4-5000 Euro. Am avut ocazia sa le audiez in mai multe randuri, pe urmatoarele amplificari: Densen B-150, Unison S8 si Myryad (power MXA 2150 + pre MXP 2000/preu-ul din integratul MXI2080). Ca sursa, au fost utilizate CD player-ul Densen B-420 (sper sa nu ma insele memoria asupra indicativului), cat si Olive O6HD (in special cu formate Hi-Res, 24bit-88.2/92/192 kHz).Ca o scurta paranteza asupra amplificarii, pot spune ca sugerez un mic experiment, in cazul cuplei pre-power Myryad, utilizarea power-ului MXA 2150 (o varianta de power modular, ce poate fi suplimentat ulterior cu inca 5 module de amplificare, rezultand astfel MXA 7150) cu pre-ul din integratul MXI2080 (pe care il consider un best-buy absolut in categoria sa de pret). Pentru mine a fost o surpriza placuta!

Revenind insa la Beethoven Concert Grand, daca ar fi sa caracterizez in cateva cuvinte sound-ul lor, acestea ar fi dinamice, naturale si cu un excelent simt in ceea ce priveste comunicarea mesajului muzical catre ascultator. Mai pe scurt, niste incinte care au reusit sa ma implice. Fie ca este vorba de modul in care muzica este articulata, de modul sofisticat in care prezinta vocea feminina sau corzile, ori detaliul oferit in cazul pieselor de muzica clasica, faptul ca nu "poseda" un caracter anume (coloratie pregnanta) este dpdmv un mare plus. E genul de incinta asupra caruia nu pot sa insist asupra unui detaliu (spre exemplu inalta aerisita coroborata cu o lipsa a sibilantei), fara ca imediat sa nu fac referire la viteza si controlul oferit pe partea de joase, combinat cu o medie tangibila, focusata. Pentru mine, un alt aspect pozitiv, si care probabil are de-a face cel mai probabil cu gusturile mele in materie de prezentare sonora, il reprezinta viteza si ritmul cu care piesele sunt prezentate - fie ca e vorba de bucati up-tempo sau pasaje vocale - un sound care se face remarcat prin energia degajata (a nu se confunda insa cu tipul de sound strident, "in your face"). Daca adaugam la cele de mai sus si aspectul elegant al incintei si finisajul impecabil al cabinetului, avem un concurent serios ce merita si, spun eu, e musai sa fie audiat (experienta pe care o incurajez a fi luata cu orice echipament hi-fi, inainte de o decizie finala).
In final, o nota bene pentru Open Sound pentru amabilitatea si rabdarea de care au dat dovada si bineinteles, pentru "inspiratia" de a aduce acest brand pe piata autohtona.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VIENNA ACOUSTICS

Post by momolo »

Vienna Acoustics si Mastersound:

poze:

https://picasaweb.google.com/STUDERa725 ... vuItZ6owgE#" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VIENNA ACOUSTICS

Post by momolo »

Cateva cuvinte la pozele de pe picasa:

In acest weekend am audiat inca o pereche incinte acustice de la Vienna Acoustics, de data asta din seria de top, KLIMT, modelul THE KISS

http://www.vienna-acoustics.com/product ... e_kiss.php" onclick="window.open(this.href);return false; ,

niste bookshelf ceva mai mari, dotate cu propriul stand.

Image

Dar la inceput am audiat din nou modelul Beethoven Concert Grand

http://www.vienna-acoustics.com/product ... oncert.php" onclick="window.open(this.href);return false;

de data asta pe un "lampadar" de la Matersound Italia, modelul top de la seria lor de integrate, Mastersound Evolution 845

http://www.mastersoundsas.it/master%201 ... on_845.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Sursa utilizata a fost exclusiv un player Densen, pickup-ul din imagine nu a fost utilizat (nu prea a fost timp):

Image

Cablurile folosite au fost aproape in exclusivitate DIY, mai bune, mai proaste, partea pozitiva a fost ca le-am tot schimbat si combinat ca sa ne dam seama de cate ceva.

Alta amplificare inafara de marele "lampadar" de 53 kile nu am folosit (si noroc ca a mers AC-ul, altfel camera se transforma in sauna! :D ), deci nu a existat nici o posibilitate de comparatie, impresiile fiind doar la nivelul venit, vazut, auzit. Cum am spus, limita a fost numai de timp, gazdele,

http://www.opensound.ro/index.php?pg=home" onclick="window.open(this.href);return false;

fiind de o amabilitate desavarsita si deschise catre orice experimentare posibila.

Inca ceva, ideea celor de la Mastersound sa puna acele ornamente in jurul lampilor nu e rea si aici nu ma refer doar la estetica sau protectie ci si la racire, placile alea de aluminiu ajuta.

Muzica am adus-o in geanta dar am pus si cateva discuri (foarte bune) gasite pe masa.
De baza am utilizat un CD demo audiofil produs de Marantz si cumparat exclusiv de pe piata americana, discul continand toate genurile de muzici trase la o calitate desavarsita.

In conditiile lipsei de comparatie cat si a auditiei in premiera, impresiile nu pot fi decat subiective :) insa un lucru bun se "vede" (=aude) ca e un lucru bun, in orice conditii. Astfel, pot spune ca mi-a placut in mod deosebit perechea Vienna Acoustics Klimt "The Kiss" dar si amplificatorul, ceea ce nu este de mirare avand in vedere acest brand italian pe care il stiu din vizitele mele dealungul timpului in tara fratilor nostrii. Sunt mult mai cunoscuti acolo decat in strainatate, acum se pare in premiera si in Romania. Nici nu prea putea sa fie altfel decat impresionant la o topologie SE cu 4 bucati 845 si la asa lucratura. In cazul genului asta de topologie sunetul e cam acelasi intre diverse branduri, nuantele facand diferenta, Mastersound cautand sa obtina un sunet cat mai neutru fara coloratie "de lampa". Astfel, pot spune ca nu prea suna "a lampa" si evident, nici a tranzistor :), subliniez, lucru dealtfel normal la aceasta topologie daca este executata corect.

Ampliful a demonstrat o putere foarte mare conducand ambele perechi de boxe cu rezerva destula de energie si fara nici o problema. Dealtfel cred ca ar conduce fara nici o problema chiar si modelul top de la Vienna Acoustics, Klimt "The Music" cum dealtfel ar conduce o groaza de boxe pretentioase. Nu e nici un secret ca cei 55W "de lampa" (adica ditamai "becul" de strada) sunt mult mai "nesimititi" decat watzii "de siliciu". Aproximativ ar fi trebuit minim 200 W de solid state ca sa conduca boxele la modul ala.

Din pacate nu am avut decat o singura sursa la dispozitie, astfel ca orice caracterizari si presupuneri sunt doar la nivel de "asa as crede", deci ar tinde catre valoare zero de apreciere.

Nu pot spune ca sunetul m-a multumit pe deplin si nici ca am avut-o pe "tanti Nirvana" cu aceasta ocazie insa calitate audiofila era totusi din plin, mai ales datorita boxelor "The Kiss", unicele care au putut fi comparate cu altceva, adica modelul Beethoven Concert Grand care suna excelent la nivelul lor de pret insa sunt depasite de seria superioara (duble la bani, trebuie tinut cont !).

La un singur capitol s-au remarcat "Beethoven" peste "The Kiss", sub-basul mai bun....dealtfel bookshelfurile (chiar si mari), ca orice bookshelfuri, nu pot cobora in adancurile basului pentru ca in mod logic, le ce ar mai fi de folos modelele superioare floorstand ?! :)
Si apropos de bas, "lampadarul" de la Mastersound are un bas de categoria grea, adica nu e limitat chiar deloc in joooooos.

Permutand si combinand sarme, prize si boxe am obtinut pana la urma un sunet care sa intre in valoarea pretentiilor firesti de la astfel de scule la aceste scoruri de pret (sa nu uitam, lucrate cu munca si pasiune de oameni care cred in ceea ce fac si merita respectati).

Camera din pacate nu ne-a ajutat prea mult, fiind amenajata acustic atat cat s-a putut face in acel spatiu si probabil in lipsa unor proiecte profesionale (dealtfel si alea discutabile, in opinia mea).

Raman cu "The Kiss" in gand (dar si Mastersound merita tot respectul mai ales avand in vedere preturile bune cu care se prezinta pe piata fatza de alte branduri) si le multumesc celor de la Open Sound pentru invitatie si primirea prietenoasa !

PS - mai trebuie sa adaug ca bookshelfurile "The Kiss" au sunat cel mai bine cand am aliniat cutiile una peste alta prin rasucire de plan stanga/drapta si am inclinat cutia de sus inspre jos cu 1cm. Adica nu ca in foto.
Datorita acestor reglaje mecanice (pe spate exista gradatii pentru aliniamentele egale intre boxe), aceste "The Kiss" sunt deosebit de maleabile dar si dificile in caz ca se doreste intalnirea personala cu "Lady Nirvana", vestea buna fiind ca se poate acest lucru, recte cu aceste incinte acustice minunate ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply