Sfaturi upgrade sursa

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by MariusO »

Stiu sigur ca dl. Jitariu a pomenit si de o versiune wireless si conexiune USB a lui RD-2SE, probabil inca se mai lucreaza la aceasta (pe partea de soft banuiesc). In ceea ce priveste "sporul de performanta" al unui DAC RD-2SE fata de player-ul NAD, recomandarea mea ar viza o comparatie directa (daca posibil). In acest sens, n-ar strica o intrebare daca exista spre testare un RD-2SE in Bucuresti, sau daca nu poate fi trimis unul in eventualitatea testarii lui in sistemul propriu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by momolo »

imo, iti dau o veste proasta, nu vei invata nimic despre sunet pe forumuri lecturand diverse texte. Iti trebuie actiunea reala, adica auditiile, iar experienta se aduna in timp cu efort si sacrificiu; nu ai cum afla dintr-o data, fara efort.

Greseli facem cu totii, important este sa invatam din ele si mai ales sa nu le repetam. Un om prost nu este cel care greseste ci cel care repeta greseala.

Este aproape imposibil sa redai sunetul in cuvinte. Fiecare folosim cuvintele noastre cand vrem/incercam sa descriem ce auzim, ce percepem prin auz. De aceea este posibil ca o afirmatie de genul asta sa fie inteleasa gresit sau chiar pe dos. Spunea o data un grec, "cand incep cuvintele, muzica tace".

Pe de alta parte, fiecare om este inzestrat de la natura, din milioanele de ani de evolutie ale speciei cu tendinta/instinctul de a percepe, recunoaste si urma calea sunetului natural. Dar instinctul asta poate fi pervertit, una din cauze fiind educatia gresita a auzului; insa lucrul asta nu rezista in timp. Indiferent ce ar face, omul urmeaza Natura asa cum planta se intinde dupa lumina....atunci cand o are. De aceea, oricat se pot afla unii in eroare si batand "balariile", timpul ii va duce tot la calea cea dreapta si normala. Mai ne-metaforic spus, oricate intrebari ti-ai pune acum, raspunsul are timpului sau de consumat si intr-o zi te vei lumina singur dupa prima greseala, dupa a doua greseala, etc,etc :)

DAN_TM, intamplator cunosc bine si DP-67. Este extrem de pretentios la cablare (cablu curent, semnal, faza) si curent. Pe langa treaba asta, cablul digital e si el extrem de important. Iar Lavry DA10 nu este catusi de putin imun la transportul servit si intr-o ecuatie transport + DAC cel mai important este transportul iar lucrul asta l-am sustinut intotdeauna pentru ca intotdeauna orice experiment am facut-o s-a dovedit acest fapt (evident, la ureche, insa ma gandesc, cum altfel ?!).

MariusO incearca pe cat posibil ca atunci cand vrei sa judeci calitatea unei surse digitale sa ai macar o alta sursa digitala pentru comparatia A/B precum si tihna si timpul necesar. Mai ales in cazul surselor digitale ne putem insela foarte mult daca nu avem o referinta pentru o COMPARATIE.
MariusO wrote:In ceea ce priveste DAC-ul Rockna RD-25, am avut ocazia sa il ascult de 3-4 ori, pentru cateva ore, intr-o companie extrem de selecta (ma refer la amplificare, incinte, cablare) impreuna cu transportul Rockna Wavequest (o piesa de exceptie) si impresiile au fost mai mult decat pozitive
Si eu am avut ocazia sa o fac dar prin comparatii, astfel ca, in opinia mea, transportul Rockna suna nu prost ci sinistru de prost si gresit, eu l-am denumit "empetreizator". Practic nu e muzica originala ci altceva. Referintele au fost doua transporturi, un Marantz cu Philips CDM4 si un Pioneer 1990 mecanism proprietar Pioneer, ambele umilind transportul Rockna in DAC-ul Audio Research DAC 7 dupa opinia mea si a proprietarului Rockna wavequest si DAC-ului AR 7 http://www.audioresearch.com/DAC7.html" onclick="window.open(this.href);return false; (si DAC-ul asta cam aspru si cam agresiv de felul lui dar de exemplu, in opinia mea, superior lui Lavry DA10). Ulterior le-a vandut pe ambele, Rockna si DAC7.

Dealtfel, personal nu am ascultat nici un player/transport digital care sa foloseasca tehnologia ripp-ului intr-un buffer si sa sune, din punctul meu de vedere, corect. Am avut ocazia sa testez, compar si chiar sa detin diverse surse pe acest principiu si am ajuns la aceasta concluzie in acest moment pentru ca nici unul nu mi-a oferit satisfactie, dimpotriva.

Personal sunt adeptul playerul conventional (fara buffer) si nu al combinatiei transport + DAC care complica lucrurile, mai ales datorita utilizarii unui cablu digital. Insa exista un avantaj pentru DAC-urile independente asa cum s-a spus, flexibilitatea in utilizare, poti sa le "servesti" diverse surse de diverse feluri.
Eu prefer calitatea in detrimentul cantitatii, altii pot prefera altceva si consider ca solutia despartirii in transport + DAC aparate distincte trebuie sa apartina numai sectorului cu adevarat high-end unde si preturile sunt no-object cum spune englezu. Evident, spun lucrul asta desi interesul meu comercial e contrar pentru ca tocmai la ora asta am la vanzare un DAC. :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by MariusO »

momolo, intamplator, am avut ocazia sa compar acasa la mine, in cateva randuri, un transport Rockna "asezonat" cu mai multe modele de DAC-uri (Naim DAC, PS Audio PWD, Rockna RD-2MKII, Benchmark DAC1, T+A MP 1250 R etc.) vis-a-vis de playere gen Naim CD5XS + Flatcap, Naim 5i, CEC 51 XR, Meridian G08, Sugden CD21SE si altele, iar intotdeauna balanta a inclinat in favoarea transportului Rockna si a DAC-ului din lant (poate mai putin in cazul combinatiei Wavequest + DAC RD2MKII vs. Meridian de exemplu). Un aspect ff important este asa cum bine ai precizat, cablul digital, dar poate si mai important modul de conexiune si transportului la DAC (si implicit transimiterea datelor de ceas in mod asincron catre DAC), care in cazul conexiunii I2S a transportului Rockna aduce un avantaj major. In exemplul de mai sus, intamplarea face sa fi ascultat chiar de curand un sistem bazat pe transport Rockna si DAC 7 de la Audio Research, dar dat fiind ca transportul beneficia de o versiune incipienta de firmware (a se citi versiune beta ,initiala, de fw), nu pot remite o opinie definitiva (dar chiar si asa, sinergia a fost foarte buna, mai ales daca vorbim de detaliu). In ceea ce ma priveste, ma declar extrem de multumit de solutiile tip memory player dpdv a rezultatelor (am testat doar 2 si m-am oprit asupra uneia dintre ele) cu majoritatea modelelor de DAC, astfel incat sa nu ma faca sa ma mai complic cu testarea unor modele clasice de transporturi (de altfel foarte greu de gasit si nu in ultimul rand scumpe, modelele SH probabil si mai putin fiabile si costisitor de remediat). Adaug la asta si avantajul citirii formatelor HI-Res native si am gasit, in ceea ce ma priveste, o combinatie perfecta care sa ma faca sa cred ca aceasta este ultima solutie tip "transport cu disc" pe care o sa o mai folosesc pana la trecerea iminenta la solutiile tip "network player", odata cu renuntarea la mediile optice ca mediu de distributie preponderent a muzicii. Mentionez ca in cazul "memory player" -elor, firmware-ul joaca un rol extrem de important, crucial, as indrazni sa afirm.

In ceea ce priveste transporturile tip "memory player", nu cunosc decat cateva firme care produc acest tip de device-uri: MSB, PS Audio, Boulder, Nova Physic (dar cu siguranta se prea poate sa mai fie si altele), iar toate aceste solutii tatoneaza zona high-end si unele chiar zona cost-no-object (a se vedea Boulder).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by momolo »

MariusO, eu nu am fost singurul care a perceput acelasi lucru si a fost vorba de o COMPARATIE unde diferentele erau mai mult decat evidente si palpabile in favoarea celor doua transporturi vintage. Transportul Rockna pur si simplu zbiera o aiureala din toate punctele de vedere.

Dar, fiecare avem dreptul la propria opinie si poate ar trebui sa mai experimentam fiecare. In acest sens, daca doresti poate ne ajutam reciproc intru luminarea noastra. In fond, admitand ca toti de aici suntem pasionati de domeniu avem tot interesul sa descoperim lucruri ieftine si minunate. Ce zici, o punem de niste comparatii ? Ti-am spus, digitalul e pervers si nu e usor de judecat. Explicatia pe care o gasesc, pur si simplu toate suna prost prin definitie, noi trebuind sa gasim compromisul cel mai mic. De exemplu, daca asculti LP-uri ajungi urgent sa nu-ti mai pese de DAC-uri si alte deastea. :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by momolo »

Transporturi adevarate:

http://translate.google.com/translate?j ... s-r10.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.com/translate?h ... google.com" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.com/translate?h ... google.com" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.com/translate?h ... google.com" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.com/translate?h ... google.com" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.com/translate?h ... google.com" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.com/translate?h ... google.com" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.com/translate?h ... google.com" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.com/translate?h ... google.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Cam asa ceva se numeste TRANSPORT.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by momolo »

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

imo
Posts: 26
Joined: 18 Feb 2011, 09:34

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by imo »

momolo wrote:imo, iti dau o veste proasta, nu vei invata nimic despre sunet pe forumuri lecturand diverse texte. Iti trebuie actiunea reala, adica auditiile, iar experienta se aduna in timp cu efort si sacrificiu; nu ai cum afla dintr-o data, fara efort.
Sunt de acord 100% cu ce spui, numai ca de exemplu dintre toate DAC-urile enumerate de MariusO, nu cred ca exista macar unul sau doua pe care as putea sa le ascult inainte de a le achizitiona, cel putin nu in sistemul meu. De aceea intrebarea mea a fost in primul rand ce ar fi mai ok, NAD-ul + DAC sau alt cd-player si abia dupa aceea ce anume aparate recomandati, asta nu pentru a cumpara doar dupa ce citesc aici sau pe net in general, ci pentru a mai micsora putin lista cu posibile variante, sa-mi conturez un pic mai bine ideea privind eventualul upgrade.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by MariusO »

momolo sunt absolut pozitiv in privinta unui comparativ, sincer sunt chiar curios sa experimentam diverse solutii (fie ele de tip transport sau DAC), stabilim pe MP detaliile.

imo nu cunosc din pacate disponibilitatea pe piata romaneasca a tuturor modelelor enumerate de mine (daca sunt pe stoc si daca dealer-ul accepta o proba in sistemul propiu), dar cel putin unul-doua modele din cele enumerate de mine ar trebui totusi sa fie disponibile la distribuitor (macar DAC-ul Cambridge Audio - destul de popular daca nu ma insel) si eventual un comparativ chiar si pe sistemul dealer-ului, folosind DAC-ul cuplat la CDP-ul tau, ar trebui sa fie mai elocvent decat o parere sau review. Cel mai bine ar fi sa incerci sa dai un telefon pe la distribuitori sa vezi ce se poate testa - sau organiza un test cu eventuali posesori, asa cum bine sugera momolo mai sus :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by momolo »

imo wrote:Sunt de acord 100% cu ce spui, numai ca de exemplu dintre toate DAC-urile enumerate de MariusO, nu cred ca exista macar unul sau doua pe care as putea sa le ascult inainte de a le achizitiona, cel putin nu in sistemul meu. De aceea intrebarea mea a fost in primul rand ce ar fi mai ok, NAD-ul + DAC sau alt cd-player si abia dupa aceea ce anume aparate recomandati, asta nu pentru a cumpara doar dupa ce citesc aici sau pe net in general, ci pentru a mai micsora putin lista cu posibile variante, sa-mi conturez un pic mai bine ideea privind eventualul upgrade.
recomandarea mea este sa incerci a asculta si proba tot ce poti, in timp, cu rabdare. Cu cat vei asculta mai multe prin cat mai multe locuri, cu atat vei progresa spre intelegerea sunetului.

Desi as avea un interes de vanzare (am scos un DAC la vanzare second hand) totusi in opinia mea, in sistemul tau audio diferenta dintre acel player NAD ca sursa simpla si acel player NAD ca transport bagat intr-un DAC extern, va fi apa de ploaie. Mai mult conteaza cablurile si aranjarea boxelor in spatiul acustic dar nu in ultimul rand, calitatea inregistrarilor (subiectul discutiei noastre fiind doar calitatea redarii). Totusi, depinde mult de pretentiile fiecaruia; raportat la pretentiile mele e fix frectie la piciorul de lemn avand in vedere sculele despre care discutam.

Ce e drept, cel mai mult conteaza echilibrarea componentelor unui sistem audio care va suna maxim de calitatea celei mai slabe verigi si e greu de estimat fara o proba practica. Sursa e foarte importanta pentru ca asta amplifici.

In concluzie, sfatul meu este sa nu faci nici un pas fara verificare si proba cu propriile tale urechi. Daca tie iti place ceva, nu conteaza ca altii au alte opinii sau diversele review-uri pe internet.

Chestia asta cu sunetu' care ne roade pe unii dintre noi trebuie sa fie aducatoare de ceva pozitiv. Atunci cand iti place cu adevarat un hobby vei progresa mult insa asta cere timp si rabdare (care este o virtute).

MariusO, excelenta propunerea ta! Scopul nu este masurarea a cine o are mai lunga ci sa invatam cu totii cate ceva. Din comparatii se poate invata intotdeauna cate ceva folositor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

imo
Posts: 26
Joined: 18 Feb 2011, 09:34

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by imo »

momolo wrote:totusi in opinia mea, in sistemul tau audio diferenta dintre acel player NAD ca sursa simpla si acel player NAD ca transport bagat intr-un DAC extern, va fi apa de ploaie. Mai mult conteaza cablurile si aranjarea boxelor in spatiul acustic dar nu in ultimul rand, calitatea inregistrarilor (subiectul discutiei noastre fiind doar calitatea redarii).
Multumesc mult, un raspuns edificator si la obiect!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by momolo »

topic curatat.

Orice interventie off-topic care nu este la subiect si care nu intruneste limitele regulamentului va fi stearsa instant de acum incolo.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by momolo »

continuand topicul,

Multumesc MariusO pentru invitatia pe care am onorat-o !

Timp sa avem si alta data! Iata ca pasiunea asta (care pe alocuri se pare ca poate deveni chiar periculoasa! :) ) cere pe langa multi bani si timp !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by MariusO »

Multumesc si eu pentru vizita si iata ca inca odata se adevereste ca pasiunea asta e intr-adevar "periculoasa" :D

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by hersorin »

Ne povestiti si noua cum au decurs testele ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi upgrade sursa

Post by momolo »

hersorin wrote:Ne povestiti si noua cum au decurs testele ?
Nu. Orice intalnire din asta e o chestiune privata.
I-am multumit public lui MariusO pentru ca el m-a invitat tot public, altfel nici nu mentionam macar (precum in multe alte dati).

Insa cand ajungi prin Bucuresti, Romania, esti cel putin invitatul meu si sunt sigur ca si lui MariusO i-ar face placere. Ce auzi cu urechile tale e mai sanatos decat orice povestire a sunetului pe forumuri (mai ales in conditiile de acum cand poti sa primesti chiar si amenintari cu "intalniri scurte" de la diversi tertzi care supravegheaza ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply