Un alt fel de "ulei de sarpe"

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by Kostas »

Cel mai bun disc este discul original, iti place, iti cumperi discul si gata, nu se distruge in timp , o copie este o copie orice ai face. Chiar o sa propun sa facem o intelegere prin care sa incurajam cumpararea de discuri originale. (nu am nici un interes in aceasta zona, este doar parerea mea). :idea:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by c6t9 »

momolo wrote: Sunt si cateva oferte CD-R de calitate, mai ales pentru audio, insa nu se gasesc pe piata mioritika sa dai cu tunul si asta e alta discutie.
imi aduc aminte de vremurile cand traxdata facea blank-uri adevarate.
astea de la folosesc acum sunt tot traxdata si imi aduc aminte de alea.
mai am o serie trase pe cd-recorder pioneer, numai negre, o dinamica dementiala, de departe cea mai reusita metoda de a copia un disc pt mine.

Kostas, oricat as vrea, mi-ar fi imposibil sa cumpar toata muzica pe care o ascult. in primul rand as depune un efort urias sa o gasesc (si asa depun :mrgreen: ), sa reusesc sa o aduc in tara (si in conditii bune) si apoi poate pur si simplu sa nu-mi placa cum suna discul (exista si riscul asta, dau un exemplu de azi), tot mai greu gasesti discuri bune si nici nu caut muzica audiofila, caut muzica care sa-mi placa, ca asta e scopul.

a fost o vreme cand luam cd-uri de la un magazin de pe langa piata romana, le ascultam pana ma plictiseam si de cele mai multe ori le dadeam, am mai si pastrat unele, altele s-au mai zgariat iremediabil, unele inca sunt sigilate.
apoi s-a pus problema lipsei de timp, in casa, sa ascult, dar in masina da. aici sansele sa le fac praf sunt foarte foarte mari (am destule dupa care-mi pare rau acum). si in masina care o am acum se cunoaste daca pun un cd bine tras din lossless sau din lossy, mp3-uri nu stie oricum si n-am avut pe nici o masina mp3 player.

faptul ca un cd se strica in timp e relativ fals. oricum nu apucam noi sa ne bucuram de ele atata vreme. eu n-am vazut cd stricat de vreme, doar dvd-uri.

a, ca idee, daca gasesc un disc care-mi place, il cumpar, nu ma duc sa-l caut pe net. si invers.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by TomJones »

kostas wrote: Chiar o sa propun sa facem o intelegere prin care sa incurajam cumpararea de discuri originale.
Ehe probabil ca in scurt timp o sa ne scoatem la vanzare organele interne ca sa facem rost de bani cate cd-uri orignale am vrea sa avem... :D
- vand ficat stare buna, non alcoolic
- vand rinichi fara pietre sau nisip, acept schimb xrcd-uri sau alte marci :lol:

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by akaiofil »

TomJones wrote:
kostas wrote: Chiar o sa propun sa facem o intelegere prin care sa incurajam cumpararea de discuri originale.
Ehe probabil ca in scurt timp o sa ne scoatem la vanzare organele interne ca sa facem rost de bani cate cd-uri orignale am vrea sa avem... :D
- vand ficat stare buna, non alcoolic
- vand rinichi fara pietre sau nisip, acept schimb xrcd-uri sau alte marci :lol:
iar paradoxul ar fii: vind urechi proaspat audiofil demagnetizate....probabil contra ceva dvd-uri sau blu-ray-uri ca sunetul nu o sa mai aibe importantza :)
It's the music, stupid!

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by Kostas »

Tom Jones e parerea mea , nu oblig pe nimeni sa adere la ideile mele, vreau doar sa fie respectate . Aici vorbeam de cum se aude mai bine... iar folosirea de cd uri audiofile originale e o metoda buna. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by momolo »

In decursul vremurilor eu am avut o atitudine schimbatoare fatza de copierea CD-urilor audio.

Judecand la rece si retrospectiv, atitudinea s-a schimbat o data cu schimbarea calitatii sistemelor audio pe care ascultam discuri CDA.

Initial am fost ferm convins (atitudine vecina cu fanatismul) ca discurile copiate sunt la fel de bune ca si cele originale, singura diferenta fiind lipsa copertii si unui ambalaj aratos. Chestie pe care nu dadeam doua parale. Deci am inceput fericit in prostia mea.

Ulterior, o data cu un "upgrade" calitativ la sistemul audio, mi-am dat seama ca discul copie nu se auzea chiar la fel cu ala original.
Asa ca am iesit din perioada fanatica (adica toti bitzii sunt egali intre ei ca intr-o mare democratie cibernetica) si am inceput sa-mi bat capul cum sa pot copia discurile audio mai bine ?!

Multa bataie de cap! Am reusit sa fac progrese evidente, pana intracolo incat nu prea mai era diferenta intre original si copie......pe sistemul audio de atunci. Defapt era, dar mica, oricum suportabila, avand in vedere cat costa un disc original si cat "costa" o copie!

Evident, nu era chiar gratis, mai ales ca niste unitati optice Plextor costa si ele niste banuti, PC-urile nu sunt nici ele gratis, discurile blank bune deasemenea, timpul?, cel mai scump dintre toate!....

O vreme am trait impacat cu ideea ca desi o copie nu se ridica la valoarea sonica a originalului, totusi diferenta era foarte mica si deci compromisul cat se poate de acceptabil.

Asa ca in continuare aveam sentimentul ala prostesc de chilipir de la talcioc. Ce afacere buna! Pai decat 60 RON pe un disc nu-i mai bine 2 RON ?! Evident! :roll:

Am depus multe eforturi de a copia diverse discuri audio bune, am adunat o cantitate mare de ripp-uri, etc.

Insa a venit vremea cand un nou "upgrade" m-a purtat in ticalosul nivel audio de varf. Nu stiu cat de varf ar fi ?!, cert este ca vorba cantecului, trecusem la "Am cu ce!" :lol:

Lucru dureros....caci diferenta intre copie si original nu a mai fost ca inainte! ......Adica a devenit suparatoare..... :roll: Nashpa! S-a dus chilipirul!....

Fara indoiala, un calcul economic si de bun simt mi-ar spune in continuare, - copierea este aducatoare de mari satisfactii, mai ales in lipsa gaurilor (deloc neglijabile) din buzunar!...Teoretic!...Nu si practic, firar sa fie! :roll: .....

Asa ca nu s-a mai putut! Brusc si impotriva vointei mele logice, mi-am pierdut dramatic interesul de a copia discuri audio.....

Daca le imprumut, doar le ascult si daca imi plac, caut sa le cumpar.

Astfel am gasit intr-un final satisfactia adevarata, un soi de implinire. Stiu ca nu pot cumpara tot ce mi-as dori, dimpotriva, sumele alocate dor al naibii de tare, insa acum am un sentiment de multumire, am lucruri ORIGINALE, reale, adevarate!
Tot timpul cat am folosit (si) discuri copiate (pe post de UNICELE exemplare) aveam un vag sentiment de "facatura", ceva neimplinit, ca si cand furam resturile de la masa cuiva!.....

Acum mi-am dat seama cat de scurt e timpul (si viata) astfel ca a-l consuma ascultand facaturi e o risipa impardonabila si aducatoare de insatisfactie!
In contrast, a cumpara discul ORIGINAL, nou, e cu totul altceva. E the real thing in your hands! E alta clasa, ca atunci cand ai urcat din cala, de la clasa a III-a, intunecata, inghesuita si afumata pe puntea luminoasa si aerisita de la clasa I-a !

Abia atunci mi-am dat seama ca daca folosim "facaturi", falsuri si "furaciuni", lucrul asta intr-un fel ne afecteaza. Poate ca subtil, insa timpul nu iarta si nu ne iarta !

Mai bine mai putin, insa de calitate, decat mult si prost!.....Dar iata cum m-am trezit contra curentului!.....si intr-un final, audiofil! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by Alexx »

Exact prin aceleasi etape am trecut si eu, desi nu am ajuns inca la acel varf audio, insa chiar si la nivelul setup-ului meu e sesizabila diferenta intre copie si original, nu atat incat sa nu poti asculta, insa suficient pentru a-ti strica placerea auditiei prin faptul ca stii ca se poate mai bine.

Drept pentru care nu mai am copii decat la ce este extrem de greu de gasit, sau mult prea scump. Adica nu am nimic impotriva sa dau 20-30 sau chiar 50 de euro pe un cd daca mi-a placut extrem de mult, insa daca mi se pare doar interesant ma multumesc si cu o copie la preturi de genul asta. Insa marea majoritate (la ce muzica ascult eu) pot fi gasite la preturi rezonabile (sau chiar mici pe ebay) asa ca imi pot permite sa ascult copia pentru a constata daca-mi place muzica, apoi sa cumpar originalul.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by c6t9 »

asta e pretul pe care-l platesti cu cat sistemul e mai bun.

eu acum la 5 cd-uri, unul se aude sub orice critica. presupun ca un pas mai sus ar fi 2-3 si tot asa, pana cand nu mai ai ce asculta aproape. stiu cazuri din astea cand aveau un sistem de top pe care puneau 2 cd-uri si unul normal pe care se asculta muzica.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by Constantin C. »

...O vreme am trait impacat cu ideea ca desi o copie nu se ridica la valoarea sonica a originalului, totusi diferenta era foarte mica si deci compromisul cat se poate de acceptabil...
Nu-mi da pace curiozitatea.
Daca-mi amintesc bine , s-a mai discutat subiectul , dar o intrebare a ramas fara raspuns.
O copie a discului salvata in format wav pe hard disc este de o calitate apropiata de original.
O copie a unui disc dat prin invartitoare si uns cu ulei special este , oare , mai buna dacat o copie a unui disc care nu a suferit diverse tratamente?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by momolo »

Constantin C.
O copie a discului salvata in format wav pe hard disc este de o calitate apropiata de original.
O copie a unui disc dat prin invartitoare si uns cu ulei special este , oare , mai buna dacat o copie a unui disc care nu a suferit diverse tratamente?
eu personal nu am inteles prea bine intrebarea.

Dar din ce am priceput, ar fi un subiect interesant, probabil dezbatut si in trecut pe diverse alte siteuri.

Ma refer la intrebarea daca diferenta intre original si copie justifica cheltuiala pentru original ?!

Evident, raspunsul de bun simt ar fi ca depinde de calitatea redarii discurilor (sistemul audio).

Eu mai sus am vrut sa sugerez si altceva, in plus de asta. Si anume ca obisnuinta e a doua natura, ca educatia (si autoeducatia) nu inceteaza (sa nu ar trebui sa inceteze!) niciodata atata cat mai traim si ca folosirea de lucruri furate ne poate afecta subtil si in timp (fibra morala).

Iar wav'ul de pe HDD e o suma de date. Intrebarea este cum si cu ce il redam incat sa ajunga sub forma de sunet la urechile noastre ?!

Mai degraba as intreba, cum vedem calitatea, ca pe ceva teoretic, de exemplu sa stim ca daca fisierul wav contine toate datele extrase, acesta e perfect si asta inseamna in mod simplu calitate ?! Sau notiunea respectiva se refera la ce ne ajunge noua la urechi, chestie care depinde de modul cum e redat acel fisier ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by Alexx »

Constantin C. wrote: O copie a discului salvata in format wav pe hard disc este de o calitate apropiata de original.
O copie a unui disc dat prin invartitoare si uns cu ulei special este , oare , mai buna dacat o copie a unui disc care nu a suferit diverse tratamente?
momolo wrote:eu personal nu am inteles prea bine intrebarea
Ideea, din ce inteleg eu, este ca daca discul dat prin 'invartitoare' :P se aude mai bine decat cel original, atunci poate ca diferenta in plus ar fi ceea ce s-ar pierde la ripuire, rezultatul scontat fiind ca astfel copia sa fie cam la fel cu originalul 'neinvartit'.

Cred ca raspunsul la intrebare este sa cumperi original, astfel a) nu mai ai probleme de cuantificari de diferente de genul celei de mai sus b) stii sigur ce calitate asculti c) la o adica poti pe urma sa-ti iei si o 'invartitoare' si sa asculti o calitate chiar si mai buna (presupunand ca uleiul de sarpe isi face efectul, desigur) :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by momolo »

E foarte greu de povestit ce face invartitoarea Bedini. Insa in mod cert face treaba buna.

Dar nici intr-un caz nu se poate discuta in cantitati si procente sau comparatii, copie bedinizata versus original nebedinizat.

Am observat ca pe discurile copiate pur si simplu lipseste din informatie (ceea ce ar fi oarecum logic) astfel ca si frectionata, aceasta nu se ridica, pentru ca e pur si simplu amputata, adica lipsa! :roll: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by CC_TM »

Se poate face un test simplu pentru a vedea daca de pe discurile copiate lipseste informatie.
Se face un grabbing al copiei si se compara cu un grabbing al originalului.

Eu am facut teste de genul asta si am constatat cu surprindere ca nu se pierde informatie digitala; bitii sunt cu totii la locul lor. :D

Erau mai demult discutii despre discurile "negre", pe care copiile cica s-ar fi auzit mai bine decat pe unele discuri originale.
Daca in procesul de presare a discului original apare ceva jitter, acesta poate disparea (sau micsora) la copierea pe un disc, cu conditia ca scula de copiere si discul sa fie de f. buna calitate (disc negru :P )

... it appeared that black blanks added even further performance gains, though a bit-by-bit comparison does not show any differences.
http://www.6moons.com/industryfeatures/eac/eac_3.html
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by akaiofil »

si eu sint ferm convins ca nu lipseste nici un bit, dar nu mai deschid discutia care e prea la moda pe aproape orice forum de domeniu.

Altceva ma nedumireste pe mine: plecind de la definitia simplista ca erorile de jitter sint direct legate cu lipsa de biti, cum poate sa sune o copie CONSTANT mai prost decit originalul? Lipsesc constant exact aceiasi biti care tin de exact aceiasi informatie? (ca sa fiu mai clar lipsesc mereu aceiasi biti care ar compune registrul de joase al unui disc).

Mai exact in singurul exemplu concret din viatza mea in care nu am reusit sa extrag un wav dintr-un cd-audio, si mi-a raportat erori de jitter, multe, acestea se manifestau prin pacanituri, bucnituri etc. in anumite portiuni ale fisierului creeat. In nici un caz nu se manifesta prin faptul ca nu mai avea inalte, sau saundstage-ul era mai putin pronuntzat, sau bass-ul mai putin adinc. Acum ma intreb, daca lipseste un bit sau doi sau 10 sau 100 din informatia respectiva mi se pare logic sa se auda prost (sau deloc) in locul unde acestia lipsesc...Insa eu cred ca pentru a avea o copie care pierde calitativ asa de mult din calitatea audio fatza de original trebuie ca jitterul la citirea copiei respective sa fie fenomenal, ceea ce este departe de situatiile practice.

Nu neg ca o copie poate fi citita mai prost de laserul unui cd-player stand-alone decit un disc matritzat original, dar oare o citeste asa de prost ca obtin un bass cu 50 hz mai sus decit cel original? (bass-ul e un exemplu oarecare)
It's the music, stupid!

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Un alt fel de "ulei de sarpe"

Post by Alexx »

In experienta si dupa urechile mele, nu am avut parte de nici un fel de zgomote pe copie fata de original. Problema, in ce ma priveste, este de claritate si finete, de amanunt. Adica exact ceea ce urmaresti atunci cand dai o gramada de bani la un upgrade. Constat la o copie ca se pierde tocmai ceea ce castig atunci cand fac un upgrade, daca are sens ce spun. Nu neaparat adancimea basului, ci controlul acestuia. Nu nivelul de inalte, ci calitatea lor.

Sunt convins ca bitii sunt acolo, insa imi lipseste pregatirea tehnica pentru a da o explicatie fenomenului. Totusi, am destula incredere in ceea ce aud ca sa fiu convins ca fenomenul exista. Tot asa cum teoretic nici cablurile nu ar trebui sa faca o diferenta si iata ca fac.

Post Reply